Dom

Marzeniem niemal każdej kobiety jest piękna, stylowa kuchnia, w której nawet poranna kawa smakuje… jakoś inaczej. Jednak stworzenie takiego pomieszczenia wcale nie jest proste. Mamy dla ciebie garść cennych wskazówek, dzięki którym stworzysz kuchnię nie tylko piękną, ale i bardzo praktyczną.

Kuchnia oddzielna czy aneks?

Jeśli dopiero budujesz dom albo planujesz kupić mieszkanie, to zapewne zastanawiasz się nad tym, czy lepsza będzie kuchnia oddzielna czy może aneks. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, które warto znać.

Kuchnia oddzielna (zamknięta) – korzyści

•    Oddzielenie bałaganu - wyobraź sobie, że podejmujesz gości. Czasami bywa tak, że niemożliwe jest posprzątanie kuchni na bieżąco, bo przygotowywanie posiłków wciąż trwa. W przypadku oddzielnego pomieszczenia kuchennego to żaden problem – zamykasz drzwi albo chowasz się za ścianą i nikt nie widzi skutków twojego kucharzenia.

•    Odizolowanie przykrych zapachów - niektórzy lubią, gdy zapach pieczeni roznosi się po mieszkaniu, inni nie bardzo. Jednak prawie nikt nie przepada za aromatem… ryb. A te są przecież nieodłącznym elementem zdrowych posiłków! W przypadku oddzielnej kuchni nie ma żadnego problemu – zamykasz drzwi i oddzielasz przykry zapach od reszty pomieszczeń. Nie śmierdzą twoje ubrania, koc leżący na kanapie czy płaszcz.

•    Dodatkowe pomieszczenie - czasem dwóm kobietom potrzebne jest oddzielne pomieszczenie, żeby przegadać najważniejsze tematy – z dala od wścibskich, męskich uszu. Kuchnia jest wówczas świetnym rozwiązaniem – można się w niej schować i pod pozorem przyrządzania deseru opowiedzieć o swoich dolegliwościach czy innych problemach.

•    Mniej wilgoci w całym mieszkaniu/domu - dzięki oddzielnej kuchni po wszystkich pomieszczeniach nie roznosi się wilgoć, co sprzyja ograniczeniu ilości remontów.

Oddzielna kuchnia – wady

•    Brak uczestniczenia w spotkaniach - jeśli zaprosisz gości i będziesz przygotowywać wszystko sama, oznacza to, że nie będziesz miała możliwości rozmowy. Niektórym paniom domu bardzo to przeszkadza, czują ogromny dyskomfort, nie spędzając czasu z zaproszonymi osobami.

Aneks kuchenny – zalety

•    Oszczędność miejsca - w mieszkaniach bardzo sprawdza się aneks, który umożliwia oszczędzenie jednego pomieszczenia. To szczególnie istotne w przypadku małych mieszkań, w których liczy się każdy metr.

•    Większa przestrzeń - większa i znacznie jaśniejsza. Wiele osób wybiera aneks kuchenny albo kuchnię półotwartą właśnie z tego powodu. Ograniczenie pomieszczeń ściankami sprawiłoby z kolei, że stałyby się one bardzo malutkie, niemal klaustrofobiczne.

•    Kontakt z gośćmi - możesz swobodnie zapewniać gościom rozrywkę (w swojej osobie) i przygotowywać jedzenie. To ogromny plus aneksu kuchennego.

•    Dostęp do światła aneksy są o wiele jaśniejsze niż kuchnie zamknięte – światło pada na nie zazwyczaj nie z jednego okna, a z dwóch albo czterech. Pozwala to również na oszczędzenie prądu.

Aneks kuchenny – wady

•    Konieczność utrzymywania kuchni w porządku - kuchnia będąca częścią salonu powinna być zawsze czysta – w przeciwnym razie cała przestrzeń będzie wydawała się zabałaganiona. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacjach, w których zapraszamy do siebie gości.

•    Przenikanie zapachów - nie da się tego uniknąć – zapachem obiadu „przejdzie” zarówno płaszcz wiszący w przedpokoju, jak i cała kanapa. Dla niektórych jest to olbrzymi minus. Nikt nie lubi pachnieć mielonym!

Co wybrać?

Wszystko zależy od tego, czy będziesz mieszkała w mieszkaniu czy w domu. Osoby posiadające dom mogą zdecydować się na kuchnię zamkniętą albo półotwartą (np. z kawałkiem ściany albo parawanem). Jeśli jednak masz małe mieszkanie, wybierz aneks – w ten sposób zyskasz sporo przestrzeni (chodzi nie tylko o ściany, ale także o drzwi).

Style – jakie kuchnie są teraz modne?

Na pewno chciałabyś, aby twoja kuchnia była modna, ale masz też swoje osobiste preferencje. Idealne rozwiązanie to zapoznanie się z trzema najmodniejszymi trendami i wybranie któregoś z nich. Które style są najbardziej popularne?

•    Styl nowoczesny

Wbrew pozorom nie przypomina laboratorium – to raczej minimalistyczne kuchnie z bardzo stylowymi dodatkami i starannym doborem frontów oraz płytek. Nowoczesne kuchnie są zazwyczaj otwarte, a fronty pozbawione są dekoracji – gładkie i matowe są absolutnie największym hitem. W nowoczesnej kuchni  bardzo łatwo utrzymać porządek – na blatach nie ma wielu babilotów, a maszyny i roboty kuchenne, podobnie jak kubki, są pochowane.

•    Styl retro

Zupełne przeciwieństwo stylu nowoczesnego. Tutaj kładzie się nacisk na starocie, bibeloty i zdobienia. Bardzo modne są dodatki stylizowane na staromodne oraz koronkowe firanki, które dodają pomieszczeniu specyficznego uroku.

•    Styl przytulny

Ani nowoczesny, ani retro – to po prostu kuchnia z wieloma modnymi, współczesnymi dodatkami. Po wejściu do niej nie ma się wrażenia przeniesienia do poprzedniej epoki czy do firmy – jest po prostu przytulnie i swojsko.

Jeśli wiesz już, jaka kuchnia najbardziej cię interesuje, to koniecznie przeczytaj, jak taką urządzić. Oto kilka ważnych, stylistycznych wskazówek – w oparciu o najświeższe trendy.

Kuchnia nowoczesna

•    Postaw na gładkie fronty

Fronty powinny być gładkie – dotyczy to nie tylko zrezygnowania z ewentualnych żłobień, ale także z uchwytów. Najmodniejsze fronty w nowoczesnych kuchniach mają specjalne wspomaganie albo są frezowane. Fronty nie muszą być błyszczące – ten trend odchodzi już do lamusa.

•    Postaw na jeden lub dwa kolory

Nowoczesne meble kuchenne mogą być albo całe w jednym kolorze, albo podzielone kolorami według zasady – inne na górze, inne na dole (muszą jednak ze sobą współgrać). Jednocześnie musisz pamiętać, że biel, która królowała w polskich kuchniach przez wiele lat, nie jest już na czasie. Obecne modne są kuchnie czarne, drewniane, szare lub w kolorach chłodnej zieleni albo granatu.

•    Znajdź miejsce dla sprzętów

Poustawiaj sprzęty w taki sposób, aby nie stały na blacie – nowoczesna kuchnia to synonim minimalizmu i czystości. Nie kupuj także żadnych ozdób. Twój blat ma być czysty, może znaleźć się na nim co najwyżej jeden lub dwa gadżety – np. ekspres do kawy czy stylowy, nowoczesny młynek do pieprzu.

•    Zrezygnuj z tekstyliów

Do prawdziwie nowoczesnej kuchni nie pasują ani firanki, ani zasłonki – możesz zdecydować się za to na roletę rzymską. Uroku kuchni dodadzą również kwiaty doniczkowe, ale w małej ilości. Wszystkie ręczniki, fartuszki czy rękawice muszą znaleźć miejsce w szufladach.

•    Stosuj innowacyjne rozwiązania

Właśnie w tym stylu możesz sobie na nie pozwolić! Najnowocześniejsza płyta indukcyjna, piekarnik na wysokości twoich rąk czy mikrofala wbudowana w zabudowę – wszystko to świetnie prezentuje się w tego typu kuchni. I jest bardzo wygodne!

•    Cały sprzęt w zabudowie

Cały sprzęt AGD powinien być w zabudowie – tak, aby stworzyć możliwie harmonijne wnętrze. Pamiętaj, że także ekspres do kawy możesz zabudować. Jedyny sprzęt, do którego nie ma takich wymagań, to lodówka side by side, która zyskuje coraz większą popularność właśnie w nowoczesnych pomieszczeniach.

Kuchnia retro

Nowoczesne kuchnie kojarzą ci się z czymś zimnym i nieprzystępnym? I w dodatku cenisz sobie „staromodne” klimaty? Więc już wiesz, co będzie dla ciebie dobre – to kuchnia w stylu retro. Jak ją stworzyć?

•    Dekoracyjne płytki na ścianach

Płytki w stylu retro są malutkie, mogą nawet stwarzać wrażenie zniszczonych – niestety, za takie „podrapane” płytki można słono zapłacić.

•    Ozdobne fronty

Nieważny jest kolor frontów – w swojej retro kuchni możesz wybrać zarówno te białe, jak i drewniane. Pamiętaj jednak, że nie mogą być gładkie – powinny być choć w minimalnym stopniu dekoracyjne. Niezbędnym elementem takich frontów są porcelanowe gałki.

•    Stylowy piekarnik

Nazywany jest prawdziwym „królem” retro kuchni. Piękny i przywodzący na myśl stare czasy, jest prawdziwą ozdobą – ale ma też nowoczesne funkcje. Oczywiście taki piekarnik nie może być w zabudowie.

Pamiętaj jednocześnie, ze do retro kuchni nie pasują płyty indukcyjne. Jeśli chcesz stworzyć prawdziwy starodawny klimat, wybierz klasyczną płytę gazową.

•    Efektowny kran

O ile w nowoczesnej kuchni kran powinien być jak najbardziej prosty i błyszczący, o tyle ty możesz zdecydować się na ten w fantazyjnych kształtach. Jeśli dołożysz do tego finezyjne dwa kurki, będzie to wisienka na torcie!

•    Wyjątkowy zlewozmywak

Retro zlewozmywaki wychodzą sporo poza granice frontów. Oczywiście nie jest to konieczne, ale jeśli chcesz, aby wszystko było zgodne ze stylem, to musisz mieć właśnie taki.

•    Niezbędne tekstylia

W przypadku twojej kuchni wszystko powinno być na zewnątrz – zarówno fartuszek, jak i ręczniki czy rękawice kuchenne. Oczywiście drobiazgi te muszą mieć swój charakterystyczny styl, w szczególności preferowany jest ten z kwiatuszkami. Pamiętaj także o koronkowych firankach, które będą „kropką nad i” twojej wyjątkowej kuchni.

•    Zioła i kwiaty

Nie musisz ich ograniczać, podobnie jak nie powinnaś ograniczać żadnych innych dekoracji. Im będzie ich więcej, tym przytulniejsza stanie się twoja kuchnia. Zostaw sobie tylko trochę miejsca na blacie – w końcu będziesz tutaj gotować.

Kuchnia przytulna

Nie interesuje cię ani styl nowoczesny, ani przesłodzone retro? Nic nie szkodzi – możesz zdecydować się na kuchnię przytulną. Jakie są jej znaki rozpoznawcze?

•    Jasne fronty

Nie muszą być białe – ważne, żeby miały jasny kolor (np. sosnowe) i dobrany kolorystycznie blat. Mogą mieć zdobienia, ale nie muszą – to już zależy od ciebie. Jeśli zdecydujesz się na uchwyty, to niech są proste, np. czarne.

•    Uniwersalne tekstylia

W twojej kuchni świetnie będą prezentowały się grochy albo krata. Możesz też postawić na pastelowe ręczniki i dopasowane rękawice kuchenne. Mogą być na widoku – twoja kuchnia ma być przytulna!

•    Dużo ziół

Zioła w metalowych albo glinianych doniczkach będą fantastycznym uzupełnieniem twojej kuchni i dodadzą jej świeżości. Postaw ich aż kilka.

•    Roleta rzymska

Prawdopodobnie nie będziesz chciała mocno zdobionych firanek, możesz jednak zdecydować się na bardzo efektowną roletę rzymską – np. w biało-czarną kratę.

•    Ceglana ściana

Taka aranżacja wciąż nie wypada z mody! Ceglasta ściana (koniecznie ta w bordowo-pomarańczowym odcieniu) będzie idealnie prezentować się w twojej kuchni.

Meble z salonu czy na wymiar?

To kolejne pytanie, z którym będziesz musiała się zmierzyć. Jak wybrać najlepiej?

Meble na wymiar będą najlepszym rozwiązaniem, jeśli twoja kuchnia jest mała – wówczas będziesz mogła zaprojektować ją tak, jak chcesz, wykorzystując każdy kawałek wolnej przestrzeni. Pamiętaj, że w ten sposób możesz uzyskać meble aż pod sam sufit i będą one maksymalnie głębokie.

Meble z salonu są tańsze, ale mają pewne ograniczenia. Dlatego zdecyduj się na nie tylko wówczas, gdy masz dużą kuchnię i nie będzie przeszkadzać ci zmniejszona głębokość szafek czy szuflad.

Aspekty praktyczne – na co zwracać uwagę przy projektowaniu kuchni?

Dobra kuchnia to przede wszystkim kuchnia praktyczna. Nie powielaj błędów kobiet, które nie zwróciły uwagi na pewne ważne aspekty. Oto one:

1.    Pamiętaj o trójkącie roboczym

To obszar blatu między lodówką, zlewem a płytą grzewczą. Miejsca nie może być za mało, bo niewygodnie będzie ci przygotowywać posiłki, ale też nie za dużo – będziesz wówczas „biegała” po kuchni,

2.    Zabuduj kaloryfer pod oknem.

Wiele osób sądzi, że kuchnia w bloku nie może być zabudowana na kształt litery „L”, ponieważ pod oknem stoi kaloryfer. To nieprawda! Jeśli tylko znajdziesz dobrego stolarza, możesz zabudować kaloryfer (wybiera się wówczas taki maksymalnie płaski, aby oszczędzić miejsce w szufladach). Wówczas w blacie montuje się specjalną kratkę wentylacyjną. Nie martw się, że będzie za zimno – kuchnia to z zasady dość „gorące” miejsce.

3.    Zamontuj kosz otwierany kolanem.

To wielkie ułatwienie. Dzięki niemu będziesz miała dostęp do kosza na śmieci nawet, gdy dłonie będziesz miała wypełnione obierkami. Świetne rozwiązanie!

4.    Pamiętaj o dopasowanych przegrodach w szufladach.

Powinny być dopasowane na wymiar, dzięki temu wykorzystasz każdą przestrzeń, a w szufladzie łatwo będzie ci utrzymać porządek. A skoro jesteśmy już przy szufladach – wybieraj bardzo szerokie. Są o wiele praktyczniejsze niż te malutkie.

5.    Duża zmywarka.

Jeśli jesteś sama, mała zmywarka w zupełności ci wystarczy. Jednak dla rodziny, w której dużo się gotuje, duża zmywarka to mus. Z pewnością wstawisz ją minimum raz dziennie.

6.    Lodówka do zabudowy? Przemyśl to dobrze!

Obecnie lodówki do zabudowy tracą na popularności. Powodem jest nie tylko moda, ale i fakt, że takie urządzenia mają mniejszą pojemność. Na co dzień nie jest to kłopotliwe, ale gdy tylko zbliża się impreza, będzie ci znacznie trudniej wszystko pomieścić. Tego typu lodówki nie mają także opcji przygotowywania kostek lodu.

7.    Nie montuj płyty obok lodówki.

Z bardzo prostego powodu – źle wpływa to na lodówkę. Niektórzy eksperci spierają się na ten temat, ale na wszelki wypadek zachowaj stosowną odległość między sprzętami.

8.    Zainwestuj w cichy domyk.

Kobiety tak naprawdę wcale nie lubią trzaskać szafkami kuchennymi – ty na pewno też cenisz sobie wolno domykające się, bardzo ciche szafki. Pamiętaj jednak, żeby nie oszczędzać na zawiasach i prowadnicach. Te niskiej jakości bardzo szybko będziesz musiała wymieniać.

9.    Obrotowy system w szafkach narożnych.

Trudno znaleźć bardziej funkcjonalne rozwiązanie w szafce – dzięki niemu oszczędzisz sobie „nurkowania” w garnkach. Jeden ruch i masz, czego szukasz!

10.    Szafki pod sufit.

Być może niekoniecznie pasują do romantycznej kuchni, ale są niezwykle praktyczne – zwłaszcza w małych kuchniach. Zyskasz masę miejsca na rzeczy, których nie używasz na co dzień.

11.    Dopasuj wysokość blatu do wzrostu.

Minęły już czasy, w których wszystkie blaty były tej samej wysokości. Teraz możesz dopasować sobie meble do swojego wzrostu, co mocno wpływa na  komfort ich użytkowania.

12.    Dodatkowe światło na przestrzeń roboczą.

Nie zapominaj o nim nawet w retro kuchni. Nasze babcie może i takich nie miały, ale na pewno bardzo tego żałują.

Piękna kuchnia – daj sobie czas

Twoja kuchnia będzie służyła ci przez wiele lat. Dlatego daj sobie czas i dokładnie przemyśl każdy aspekt tego pomieszczenia. Dzięki temu na pewno będzie nie tylko piękna, ale i cudownie praktyczna.