Dom

Umiejętnie dobrane dodatki aranżacyjne sprawiają, że w domu robi się przytulnie i miło, a my sami czujemy się we wnętrzu bezpiecznie. Jednak zdecydowanie się na konkretne elementy wystroju wcale nie jest takie proste – trzeba pamiętać o zachowaniu stylu, którym kierowaliśmy się przy urządzaniu poszczególnych pomieszczeń. Mamy dla ciebie kilka wartościowych podpowiedzi.

To powinnaś zapamiętać – niezależnie do twojego stylu

Poniżej przeprowadzimy cię przez konkretne dodatki do mieszkania – powiemy, jakie wybrać oświetlenie, kwiaty, lustra czy dywany w zależności od twojego stylu. Niektóre zasady są jednak dość uniwersalne i sprawdzają się w każdym wnętrzu, Oto one:

•    Światło – im więcej, tym lepiej

Zauważyłaś, że kiedy oglądasz wzory mieszkań np. w Ikei, to wszystkie one wyglądają niesamowicie przytulnie? Powodem jest między innymi świetnie dopasowane światło. Następnym razem, kiedy będziesz w tym sklepie, zwróć uwagę na ten właśnie aspekt. Szybko zauważysz, że w każdym z „pokoi” jest aż kilka źródeł światła. To różnej wielkości lampy i lampki, emitujące światło o różnym natężeniu. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi całe pomieszczenie nabiera bardzo przytulnego charakteru.

•    Oprawa okna

Jest tylko jeden wyjątek, dla którego możesz pozostawić okna bez żadnej oprawy – to ten, kiedy okna są wyjątkowo dekoracyjne. Jeśli więc twoje nie są długie do samej podłogi albo nie mają szprosów, które dodają im niesamowitego uroku, daj sobie spokój z eksponowaniem tej części mieszkania i postaw na zasłony albo rolety. O oprawę okna powinny zadbać także osoby, które mieszkają na niskich piętrach bloków albo po prostu w domu w centrum miasta – chyba, że masz naturę ekshibicjonistki.

•    Lustra

Pasują do każdego wnętrza – wystarczy je tylko w odpowiedni sposób odprawić. To zaskakujące, jak często rezygnujemy z tego dodatku zważywszy na fakt, jak bardzo lustra optycznie powiększają nasze pokoje czy łazienki.

•    Dodatki i dekoracje

Nie rezygnuj z nich nawet, jeśli stawiasz na nowoczesne wnętrze. Dodatki i dekoracje nie muszą się z nim kłócić! Umiejętnie skomponowane sprawią, że mieszkanie nie będzie wyglądało katalogowo i nabierze bardzo indywidualnego przekazu. A przecież o to chodzi – aby było to TWOJE wnętrze.

•    Kwiaty

Pod żadnym względem nie wzbraniaj się przed nimi – kwiaty nie tylko sprawiają, że mieszkanie jest bardziej „swojskie” i przytulne, ale i poprawiają stan powietrza. Jeśli więc zależy ci na dopieszczonym mieszkaniu, w którym dobrze się oddycha – polub kwiaty doniczkowe.

•    Elementy przełamujące wnętrze

Niektóre kobiety mają w sobie naturalną chęć eksperymentowania z wystrojem wnętrz. Jeśli i ty jesteś projektantem-amatorem, to może kusić cię, aby przełamywać np. nowoczesne wnętrza retro akcentem. Oczywiście możesz to zrobić, pamiętaj jednak, by zachować ostrożność i umiar – jeden wyróżniający się stylem element na początku w zupełności wystarczy. Zanim też zaczniesz działać, popatrz, jak robią to inni – na stronach internetowych najlepszych projektantów znajdziesz bardzo bogate portfolia.

A teraz, skoro już nasz te podstawowe informacje – czas na konkretniejsze wskazówki!

Styl nowoczesny

•    Oświetlenie

W swoim nowoczesnym mieszkaniu powinnaś postawić na nowoczesne formy. Mogą być opływowe albo kanciaste – to nie ma większego znaczenia. Nie może być to jednak lampa w stylu klasycznym albo taka z retro abażurem. Modne kolory elementów oświetlenia w stylu nowoczesnym to już nie błyszczące srebro, a matowe czernie, granaty i zgnite zielenie. Jeśli jednak chcesz sięgnąć po srebro, to powinno być przygaszone, również matowe. Pamiętaj o zasadzie kilku źródeł oświetlenia!

Zwróć także uwagę na to, że coraz mniej modne są listwy ledowe (według niektórych znawców zawsze były one oznaką zamiłowania do kiczu) i same ledy. Dzisiejsze nowoczesne wnętrze jest bardziej stylowe, a mniej oczywiste.

•    Kwiaty

Nie dla ciebie różyczki! Jeśli pragniesz podkreślić kwiatami nowoczesne wnętrze, to kup sagowiec, dracenę, piękną szeflerę, tajemniczy zamiokulkas, przyciągający wzrok figowiec albo imponujący filodendron.

Pamiętaj także o zakupie odpowiednich donic. W niektórych nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się donice rattanowe, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie tzw. „brudne” srebro albo beton.

•    Lustra

Raczej nie powinnaś sięgać po drewno czy dekoracyjne, metalowe zdobienia. Idealne lustro do nowoczesnego salonu ma raczej oprawę ze srebrnych kostek, może też w całości składać się z lustrzanych cegiełek. Świetnie sprawdzą się również wszelkie asymetrie albo po prostu prosta tafla z czarną obwódką.

•    Dywany

Wciąż niestety wiele osób sądzi, że w nowoczesnym wnętrzu nie ma miejsca dla dywanów. To oczywiście nieprawda – wszystko zależy od tego, jaki model wybierzesz, a ten odpowiednio wkomponowany będzie wyjątkową ozdobą nowoczesnego salonu.

Obecnie najbardziej modne są dywany jasne, z rozmytymi wzorami – wyglądające tak, jakby wzór w części dywanu się po prostu sprał. Oczywiście warto postawić też na jakość. Dywan ręcznie tkany będzie drogi, ale idealnie uzupełni nowoczesne, minimalistyczne wnętrze.

•    Koce

Jeśli chcesz dodać pomieszczeniu przytulności, umieść na kanapie elegancko złożone koce. Idealnie sprawdzą się przede wszystkim modele surowe, wełniane, w ciemnych, przytłumionych barwach. Tylko taki dodatek nie będzie gryzł się z nowoczesnym wnętrzem.

•    Dekoracyjne poduszki

Od tego, jakie poduszki wybierzesz, zależy to, jak bardzo ocieplisz wnętrze. Niektórzy wolą zupełnie zrezygnować z tego typu dodatków, inni kupują poduszki w kolorze srebra, złota czy miedzi. Jeśli jednak chcesz dopasować kolor takich dodatków do najmodniejszych trendów, to zdecydowanie postaw na odcienie musztardowe, granatowe albo te w kolorze zgnitej zieleni. Możesz także zdecydować się na poduszki w wyżej wymienionych barwach, które będą przeplatane np. srebrną nicią.

•    Oprawa okna

W domu o nowoczesnym wystroju nie możesz powiesić koronkowych firanek czy takich z gipiurą – w ten sposób zepsujesz cały stworzony wcześniej efekt. Jedyne dobra rozwiązanie to bardzo dobrej jakości rolety rzymskie albo panele z gładkiego woalu (polecamy to pierwsze).

•    Dodatki

Nie rezygnuj z nich, bo twój salon stanie się pusty i chłodny – a to wcale nie są synonimy nowoczesnego stylu. Postaw na np. kamienne dekoracje na ścianach, efektowne, nowoczesne ramy do zdjęć czy stylowe akcesoria w kuchni. Pamiętaj tylko o zasadzie minimalizmu – kilka dodatków w nowoczesnym wnętrzu to już wystarczająca ilość.

Styl prowansalski

Styl prowansalski w dużej mierze opiera się na dodatkach – to właśnie one dodają pomieszczeń wyjątkowego uroku i przytulności. Można wręcz stwierdzić, że dodatki są wizytówką stylu prowansalskiego. Tylko jak je dobrać?

•    Oświetlenie

Delikatne abażury ozdobione metalowymi zawijasami, koniecznie w beżowym kolorach – to klasyka stylu prowansalskiego. Ma być romantycznie i delikatnie! Oczywiście w grę wchodzą także eteryczne lampy stołowe z drewnianymi stelażami i lnianymi abażurami, nierzadko ozdobione serduszkami albo drobnymi wstążkami.

•    Kwiaty

Tak naprawdę jakiekolwiek kwiaty wybierzesz, te będą dobre – staraj się jednak, aby we wnętrzu znalazły się chociaż trzy rośliny, które pięknie i drobno kwitną (róże jak najbardziej wskazane). Co szczególnie istotne, dobra pani domu w prowansalskich stylu zawsze dba o to, aby w wazonach znajdowały się świeże kwiaty cięte. Mogą być to zarówno róże, jak i tulipany czy goździki. Koniecznie w pastelowych barwach!

•    Lustra

Najpopularniejsze lustra w stylu prowansalskim to te w drewnianych, bogato zdobionych, bielonych i specjalnie postarzanych ramach. Niezwykle popularne są także modele z okiennicami (koniecznie białymi) – takie lustro możesz zamontować zarówno w toalecie, jak i w samym salonie. W tym drugim przypadku powinno być ono jednak odpowiednio duże.

•    Dywany

W tym przypadku szczególnie sprawdzą się dywany bardzo jasne, z wzorami lub bez. Nie ma przeszkód, aby zainwestować w model puszysty, aczkolwiek trzeba pamiętać, że tego typu dywany stopniowo wypadają z trendów.

•    Koce

Może być ich nawet kilka! Idealne będą te dziergane, które pięknie sprawdzą się w prowansalskim wnętrzu i z pewnością dodadzą mu uroku. Nie bój się postawić na surowe materiały – będą idealnym wykończeniem tego słodkiego wnętrza.

•    Poduszki

Kwiatowe, koronkowe i zdecydowanie w jasnych kolorach, z naciskiem na pastelowy róż albo beże. Idealne będą także falbanki, które bardzo ocieplą salon i pięknie skomponują się z pozostałymi dodatkami. Pamiętaj jednak, że poduszki nie muszą, a nawet nie powinny być takie same – w tym przypadku różnorodność jest jak najbardziej wskazana.

•    Oprawa okna

Firanki, firaneczki, koronki, gipiura i co tylko jeszcze sobie zamarzysz – wszystko to możesz powiesić w oknie twojego wnętrza. Pamiętaj też, że najmodniejszym elementem prowansalskich mieszkań czy domów są zasłony z motywem kwiatowym. Ten styl kocha kwiaty!

•    Dodatki

Bogato zdobione wazony, drewniane, stylizowane na stare świeczniki, kanki do mleka, delikatna porcelana i mnóstwo zdjęć oprawionych w piękne ramy – wszystko to będzie pięknie prezentowało się w twoim prowansalskim mieszkaniu. Co najważniejsze, w tym przypadku nigdy nie ma za dużo dodatków – to, ile ich będzie, zależy tylko od ciebie. A im więcej, tym bardziej słodko.

Styl retro

To właśnie w nim zakochujemy się niezmienne od kilku lat! Styl retro to hołd dla dawnych czasów, ale nie zawsze wiemy, jak się zabrać za jego domową odmianę. Oto ważne, podstawowe elementy.

•    Oświetlenie

Jeśli urządzasz mieszkanie w stylu retro, to postaw na stylizowane lampy i żyrandole. Mogą być nieco odrapane (najlepsze będą te autentycznie stare), ale nie muszą. Mile widziane są przezroczyste klosze i metalowe, czarne elementy. Świetnie sprawdzą się także stylowe żyrandole z kilkoma małymi abażurami.

•    Kwiaty

Podobnie jak w stylu prowansalskim, tak i tutaj nie musisz się ograniczać. Szczególnie polecamy ci jednak urokliwe cyklameny, znane ze swoich pięknych barw fiołki, przyciągające oko bluszcze, a także storczyki i begonie.

•    Lustra

Idealnie wypełnisz wnętrza lustrem z metalową, ażurową oprawą. Inna opcja to ciężka, srebrna lub złota rama albo choćby lustro z bielonego drewna. Jeśli jesteś odważna, możesz powiesić na ścianie wiekowe lustro, które tafla jest już nadgryziona zębem czasu. Nie będzie może tak praktyczne jak nowe, ale z całą pewnością doda wnętrzu niepowtarzalnego uroku.

•    Dywany

Powinny wyglądać na nieco wiekowe – na szczęście aktualnie właśnie takie dywany są najbardziej modne. Delikatne, jakby zmyte wzory będą „wisienką” na torcie retro wnętrza. Pamiętaj, że w tym przypadku nie musisz ograniczać się do jasnych kolorów – ciemne także będą idealnie wpasowywać się w twoje wnętrze.

•    Koce

Koniecznie w kolorach beżu lub kremu i najlepiej robione na prawdziwych drutach. Aby je zdobyć, warto poszperać w szafie babci. Jeśli jednak chcesz kupić coś z wzorami, to koniecznie postaw na szalenie modną kratę albo po prostu kwiaty.

•    Poduszki

Im więcej lnu i koronki, tym lepiej – to złota zasada stylu vintage. Oczywiście można postawić także na piękne, jasne i bawełniane poduszki, jednak pamiętaj, że powinny one być zdobione. Jeśli koronki cię nie przekonują, możesz zdecydować się na przykład na falbanki.

•    Oprawa okna

Piękne, ciężkie zasłony i kunsztowne koronki wysokiej jakości to wizytówki stylu vintage. Jeśli twoje kanapy i tapety są gładkie, to zasłony mogą zdobić tysiące drobnych kwiatków. Retro wnętrza zawsze są nieco ukwiecone, zwłaszcza te nawiązujące do klimatów angielskich.

•    Inne

Postaw na dodatki, które podkreślają twój wyjątkowy styl. Może być to wiekowy świecznik po babci, retro radio albo maszyna do pisania. Unikaj jednak tandetnych podróbek – już pierwsze spojrzenie na nie i wiadomo, że nie ma się do czynienia z cennym oryginałem. Tu liczy się jakość, a nie ilość.

Styl skandynawski

Jest zdecydowanie najmodniejszy, wiec nie możemy pominąć go w naszym zestawieniu. Jakie dodatki do niego wybrać?

•    Oświetlenie

Lekkie formy to podstawa. W domu w stylu skandynawskim możesz postawić na rattanowe klosze albo na nietypowe, konstrukcje z cienkich drucików. Z pewnością nie popełnisz też błędu, jeśli zdecydujesz się na biały klosz.

•    Kwiaty

Kwiaty są niezwykle ważnym elementem stylu skandynawskiego – powinny pojawić się nie tylko w wersji „na żywo”, ale także jako grafika na ścianach czy akcesoriach. Co do tych pierwszych, w szczególności polecamy jaśminowce, tawuły czy wszelkiego rodzaju wrzosy. Kwiaty nie muszą kwitnąć – wystarczy, że będą po prostu zielone.

•    Lustra

Najbezpieczniejszym wyborem będzie zakup lustra okrągłego, wiszącego na widocznej lince. Pamiętaj jednak, że nie może być to małe lusterko, a duża, znacząca atrakcja w salonie.

•    Dywany

Styl skandynawski to zabawa kształtami, co jest widoczne między innymi na dywanach. Dywan w trójkąty, kwadraty, zygzaki i pasy, koniecznie w pastelowych odcieniach, będzie idealnym wykończeniem wnętrza w tym najpopularniejszym obecnie trendzie.

•    Koce

Raczej nie koce, a pięknie tkane pledy są nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego. Ich cechą charakterystyczną jest prostota, materiały nie powinny więc zawierać akrylu czy innych, sztucznych dodatków.

•    Poduszki

Słowo klucz to w tym przypadku grafika. Poduszki mogą być ozdobione grafiką liści, zwierząt (zwłaszcza np. łosi czy reniferów), piękne są także te z motywem plastrów miodu czy zygzaków. W dużej mierze od ciebie zależy, co wybierzesz – masz wolną rękę także w kontekście kolorów. Pamiętaj jednak, że barwy muszą być nieco przygaszone, łagodne. Idealna będzie czerń i biel, a także odcienie miodowe, granatowe oraz zielone.

•    Oprawa okna

W tym przypadku świetnie sprawdzą się wszelakie rolety – szczególnie polecane są te białe (styl skandynawski jest biały, jasny, z elementami drewna). Jeśli nie lubisz rolet, zamontuj efektowne, drewniane żaluzje.

•    Dodatki

Marzy ci się piękne wykończenie domu w stylu skandynawskim? Postaw więc na świeczniki, mnóstwo ram na zdjęcia, geometryczne wazony, rattanowe gazetniki i jak najnaturalniej prezentujące się naczynia. Dzięki nim wnętrze nabierze ciepła i stanie się ściśle związane z twoją rodziną.