Dom

Piękny balkon lub taras to pragnienie każdej z nas. Jednak przygotowanie ukwieconej, pięknej przestrzeni, w której można zrelaksować się z kubkiem herbaty, wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. O czym trzeba pamiętać? Które kwiaty zaleca się na balkon i jak o nie dbać? Co z podłogą i nieatrakcyjną albo brzydką barierką? Wszystkie odpowiedzi, wskazówki i porady znajdziesz w artykule poniżej.

Balkon/taras – dlaczego warto o niego dbać?

Wystarczy przejść się po jednym czy kilku blokowiskach, aby odkryć, że Polki traktują swoje balkony i tarasy „po masoszemu”. Większość z nich to bowiem bardzo przygnębiające przestrzenie – załadowane rowerami, suszarkami z bielizną, zawsze znajdą się też jakieś stare doniczki, pojemniki czy skrzynki. Krótko mówiąc, traktujemy swoje balkony trochę jak przedłużenie piwnicy, do której wrzuca się niepotrzebne aktualnie i zawadzające przedmioty.

To wielka szkoda, ponieważ piękny balkon to nie tylko ozdoba i „wisienka” na torbie pięknego mieszkania, ale przede wszystkim fantastyczna przestrzeń, w której można odpocząć. Posiadaczki zadbanych, ukwieconych balkonów doskonale wiedzą, że nic nie cieszy tak, jak obserwowanie rosnącej na nich roślinności i kawka popita na leżaku, w otoczeniu pachnących surfinii czy urzekających pelargonii. W takim miejscu przyjemniej się czyta, myśli i rozmawia! Zadbaj więc o swój balkon/taras – nawet, jeśli jest niewielkich rozmiarów, to może cieszyć twoje oko i poprawiać ci nastrój. Zacznij zmiany już teraz – początek czerwca to idealny czas!

Jak pozbyć się suszarki z balkonu?

Warto w tym miejscu nadmienić, ze wiele kobiet nie decyduje się na poprawę wyglądu balkonu z uwagi na konieczność suszenia na nim prania. Wychodzimy z założenia, że nie ma sensu sadzić kwiatów, skoro i tak niemal cała powierzchnia balkonu jest zajęta. Są jednak rozwiązania.

Najlepszym sposobem na pozbycie się suszarki do ubrań z balkonu jest oczywiście zakup suszarki bębnowej. Dzięki niej twoje ubrania będą nie tylko mięciutkie i niewymagające prasowania (pogląd, jakoby urządzenie gniotło ciuchy, jest powszechnie panujący, ale kompletnie nieprawdziwy), a ty zyskasz masę miejsca. Dodatkowo nie będziesz zmagała się z wilgocią w mieszkaniu w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli nie masz miejsca na dodatkowe urządzenie, zastanów się nad zakupem pralko-suszarki. Nie jest już polecana tak bardzo, jak pralka i suszarka jako oddzielne urządzenia, ale nadal jest bardziej komfortowa niż suszarka na balkonie.

Cena za pralkę lub pralko-suszarkę to od 2 do 4 tysięcy złotych.

Balkon i taras – przede wszystkim bezpieczeństwo

Zanim zdecydujesz się na zmiany na tarasie i balkonie, weź pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. O czym powinnaś pamiętać?

•    Małe dzieci w domu

Jeżeli mieszkasz w bloku i nie jest to parter, do urządzenia balkonu musisz podejść z rozwagą – twoje dzieci muszą być bezpieczne. Przede wszystkim pamiętaj, że nie powinnaś stawiać na balkonie krzeseł i stolików – zrobisz to, gdy dzieci podrosną na tyle, by nie wykorzystywały mebli do wychylania się. Do tego czasu, chcąc odpocząć na balkonie, korzystaj z mebli przyniesionych na chwilę z mieszkania. Jeśli barierka jest niska, uważaj także na wysokie zabawki – dziecko może na nich stanąć, przechylić się i wypaść.

Jeśli masz małe dzieci, powinnaś też odpowiednio zabezpieczyć balustradę balkonu – zwłaszcza, jeżeli prześwity między jej elementami są bardzo duże.

•    Koty

Jeżeli z kolei masz w domu ciekawskie i odważne koty, a mieszkasz na wysokim piętrze, to i tu musisz zadbać o właściwe zabezpieczenia. W takim przypadku świetnie sprawdzi się specjalna siatka, która zabezpieczy zwierzaka przed wypadnięciem.

Balkon i taras – jak osłonić balustradę?

Balustrady naszych balkonów i tarasów zazwyczaj pozostawiają dużo do życzenia, można jednak zmienić je w bardzo atrakcyjne elementy, idealnie dopasowane do reszty balkonu. Zanim jednak podejmiesz decyzję i zrobisz zakupy, zastanów się dokładnie, które z rozwiązań obecnych na rynku będzie dla ciebie najlepsze.

•    Drewniany płotek

Jeśli marzy ci się balkon w swojskim stylu, postaw na płotek. Przestrzeń zyska na przytulności, a sam płotek zakryje wszystko to, czego nie chcesz pokazać światu. Warto też wspomnieć, że jest to jedno z tańszych rozwiązań, a dodatkowo płot możesz pomalować na dowolne kolory – na przykład na szalenie modny w tym sezonie biały.

Uwaga! Pamiętaj, że drewniany płotek wymaga regularnej impregnacji – będziesz musiała zająć się nim raz na trzy lata, w przeciwnym razie szybko się zniszczy.

•    Osłony imitujące tkaniny

Osłony, które wyglądają jak naturalne tkaniny, ale są o wiele bardziej odporne na różnorodne warunki atmosferyczne, to prawdziwy hit balkonów. Do wyboru masz między innymi osłony z olefinu, winylu, polipropylenu czy cordury. Co szczególnie istotne, tego typu produkty dostępne są w przeróżnych kolorach i fakturach – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

•    Osłona z trzciny

Są nieco jaśniejsze i delikatniejsze niż maty wiklinowe, więc nadają się na osłonięcie barierek balkonów w stylu romantycznych albo eko. Warto jednak pamiętać, że nie są zbyt trwałe – dość szybko nadają się do zmiany, niszczą się po kilku sezonach.

•    Osłona z bambusa

Jest zdecydowanie najtrwalsza ze wszystkich mat naturalnych. Wytrzyma zarówno silny wiatr, jak i deszcz czy intensywne upały. Zaleca się je przede wszystkim na te balkony, których właściciela lubią nowoczesne wykończenia. Montaż jest stosunkowo łatwy, a cena nie zwala z nóg, zatem zdecydowanie warto.

•    Mata wiklinowa

Jeśli bronisz się przed sztucznymi tworzywami i plastikiem, to świetnym rozwiązaniem mogą być dla ciebie osłony z suszonych i plecionych roślin. Jedną z nich jest mata wiklinowa, która cechuje się wyjątkową stabilnością i odpornością na wiatr czy niskie temperatury. Wszystkie modele są do siebie podobne, ale pasują zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej sielskich balkonów. Są też przycinane na wymiar, więc nietypowa wysokość balustrady na pewno nie będzie problemem.

Piękny balkon – co na podłogę?

Wiesz już, czym możesz osłonić nieatrakcyjną balustradę. Teraz powinnaś poświęcić kilka chwil podłodze. Co najlepiej sprawdza się na balkonie?

•    Imitacja drewna

Obecnie w sprzedaży są fantastyczne kompozyty drewna, które przepięknie się prezentują, ale są tanie i łatwiejsze w pielęgnacji. Kwadratowe zazwyczaj panele składają się z żywic, tworzyw sztucznych oraz mączki drzewnej, więc nie wymagają konserwacji i specjalnej troski. Są przyjemne dla oka, łatwo w montażu i stosunkowo tanie.

•    Naturalne drewno

Oczywiście entuzjaści prawdziwego drewna nigdy nie zdecydują się na powyżej opisaną imitację. Jeśli do nich należysz i zależy ci na prawdziwym drewnie, wybierz takie, które przetrwa trudne, zewnętrzne warunki. Będą to np. ipe, bambus, sapeli, merbau czy choćby tek. Oczywiście decydując się na takie wykończenie balkonu, musisz liczyć się z koniecznością regularnej konserwacji podłogi. Zapłacisz też więcej niż w przypadku innych rozwiązań, ale pozytywną stroną jest przyjemna dla gołych stóp temperatura.

•    Kostka brukowa

Na kostkę możesz zdecydować się tylko, jeśli chcesz ozdobić nisko położony taras – tego rozwiązania nie stosuje się na balkonach na wyższych piętrach, ponieważ kostka brukowa jest po prostu zbyt ciężka. Sam materiał występuje w wieku wzorach i kolorach, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

•    Płytki gresowe

Są najbardziej popularne, wytrzymałe i tanie. Pamiętaj jednak, żeby wybrać takie płytki podłogowe, które odporne są na mróz, nie powinny być także śliskie. W ofercie znajdziesz różne płytki – wybór jest przeogromny, ale raczej zdecyduj się na jasne. Te najciemniejsze będą szybko nagrzewać się pod wpływem słońca, co uniemożliwi komfortowe z nich korzystanie.

•    Sztuczna trawa

Jeśli kojarzysz tzw. „sztuczną trawę” z zieloną, brzydką szczotką, oznacza to, że dawno już nie miałaś do czynienia z takimi produktami. Obecnie produkowane sztuczne trawy to fantastyczne podłoża, świetnie imitujące prawdziwe rośliny. Są grube, puszyste i wytrzymałe, więc fantastycznie nadają się do wyłożenia balkonu, po którym będą biegać dzieci. Cena zależy oczywiście od tego, jakiej jakości produkt wybierzesz.

Roślinność na balkon – jakie kwiaty wybrać?

Oczywiście największą ozdobą balkonu są nie sama osłona balustrady czy podłoga, ale przede wszystkim kwiaty – nie może ich zabraknąć. Jakie wybrać, aby to wyjątkowe miejsce prezentowało się naprawdę pięknie i stało się idealną przestrzenią do odpoczynku po całym dniu pracy?

•    Surfinia

Nazywana jest królową balkonów i całkiem słusznie – to jeden z najokazalszych kwiatów, który układa się w imponujące kaskady. Surfinie błyskawicznie rosną i każdego dnia dostarczają dziesiątek nowych kwiatów. Mają przeróżne odmiany i kolory – możesz zdecydować się zarówno na kwiaty różowe, fioletowe czy wielobarwne mieszanki, jak i na egzemplarze… czarne.

Cenne wskazówki!

Surfinia to kwiat, który dobrze rośnie w nasłonecznionym miejscu, ewentualnie może też tolerować półcień. Warto mieć na uwadze, że potrzebuje ona solidnego nawożenia (istnieją specjalne produkty, które dodaje się do wody używanej do podlewania) oraz nawadniania. W okresie największych upałów surfinie należy podlewać nawet dwa razy w ciągu dnia! Roślina jest jednak bardzo wdzięczna – odpowiednia pielęgnacja poskutkuje bogatym kwitnieniem aż do początków listopada.

•    Pelargonia

Równie popularna, ale już nie tak okazała. Pelargonie są bardzo odporne na szkodliwe warunki – takie jak wiatr, deszcze czy niskie temperatury (w przeciwieństwie do surfinii). Mają przeróżne odmiany i kolory. Jeśli chcesz, aby na twoim balkonie szybko pojawiły się prawdziwe kaskady kwiatów, zdecyduj się na pelargonię bluszczolistną.

Cenne wskazówki!

Pelargonia kocha słońce – jeśli więc stanie w słonecznym miejscu, odwdzięczy się intensywnym kwitnieniem. Jeśli natomiast ustawisz ją w półcieniu, nadal będzie pięknie rosła, ale już nie da ci tylu kwiatów. Odmiany bluszczolistne są dość kruche, więc warto uważać przy przewożeniu sadzonek oraz przesadzaniu.

•    Bidens

Niektórzy nazywają bidens „złotym deszczem” i jest to bardzo adekwatne. Kupisz go jako niepozorną sadzonkę, ale bardzo szybko rozrośnie się, ozdabiając kwiatkami całą balustradę (na jedną, metrową doniczkę należy sadzić tylko 3 rośliny).

Cenne wskazówki!

Bidens to kolejny kwiat, który do intensywnego kwitnienia potrzebuje pełnego słońca. Jest odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne i wymaga umiarkowanego podlewania. Idealna roślina dla miłośniczek żółtego, słonecznego koloru.

•    Werbena

Jeśli zdecydujesz się na werbenę, nie będziesz mogła cieszyć się kaskadami kwiatów, ale i tak na pewno się zachwycisz – werbena to całe mnóstwo pięknych, drobnych kwiatostanów, układających się w barwne kule. Roślina występuje aż w kilkunastu kolorach, więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Cenne wskazówki!

Werbena lubi słońce, ale będzie także kwitła w półcieniu. To roślina, która nie boi się wiatru i deszczu – jest odporna na trudne warunki atmosferyczne.

•    Lobelia przylądkowa

Robi wrażenie dzięki setkom drobnych, intensywnie błękitnych kwiatuszków (oczywiście są też odmiany różowe, białe czy fioletowe). To idealna roślina dla posiadaczek balkonów znajdujących się w półcieniu – lobelia nie będzie dobrze rosła w pełnym słońcu. Kwitnie bardzo, bardzo długo -aż do późnej jesieni.

Poza wyżej wymienionymi, możesz zdecydować się na:

  • begonie (bulwiaste albo stale kwitnące)
  • fuksje (mają przeróżne odmiany)
  • aksamitki (piękne kwiaty o różnej wysokości)
  • niecierpki

Jak wybrać odpowiednie doniczki na balkon?

Oczywiście te wszystkie piękne kwiaty trzeba gdzieś ulokować. Jakie doniczki spotkasz w sklepach?

•    Donice ceramiczne, gliniane

Są najbardziej klasyczne i zwyczajnie piękne. Dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, ciężkie i dostojne, będą ozdobą każdego balkonu. Modne są zarówno te w kolorze ceglastym, jak i donice jasnoszare. Najpiękniejsze mają dodatkowe zdobienia – idealne dla balkonu w stylu prowansalskim, sielskim czy retro.

•    Donice z fiberglass

Czyli z włókna szklanego. To modele niezwykle odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, a przy okazji zachwycające nieco surowym wyglądem. Występują w przeróżnych kolorach i wielkościach i są idealne do nowoczesnych pomieszczeń oraz balkonów.

•    Donice drewniane

Zdecyduj się na nie, jeżeli chcesz, aby twój balkon zyskał na przytulności i stał się cieplejszy w odbiorze – drewno zagwarantuje taki właśnie efekt. Oczywiście wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale dla takiego efektu – warto!

•    Donice z tworzywa sztucznego

Jest ich najwięcej w sklepach, a to z uwagi na niską cenę, połączoną z ciekawym efektem wizualnym. Donice z plastiku są nie tylko wytrzymałe na warunki atmosferyczne, ale i łatwe w pielęgnacji.

Uwaga! Kupując donice, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów:

  1. Pamiętaj, że donice muszą być dopasowane stylem do reszty mieszkania – powinny być jego przedłużeniem. Jeśli masz nowocześnie urządzony dom, zdecyduj się na donice betonowe albo z fiberglass.
  2. Wybierz odpowiedni rozmiar donicy, pamiętając o tym, aby nie zagracić balkonu – nie chodzi o to, aby dosłownie zapchać go roślinami. Jeśli nie wiesz, jakiej donicy potrzebuje wybrany przez ciebie kwiat, poproś o radę personel sklepu ogrodniczego.
  3. Donice powinny być odporne na promieniowanie UV – dzięki temu po jednym sezonie w słońcu nie zmienią swojego koloru.
  4. Pamiętaj, że aby rośliny mogły odpowiednio rosnąć, muszą odprowadzać wodę – wybrane przez ciebie donice powinny mieć na dnie specjalne dziurki (niezbędne są też podstawki). Jeśli po zakupie okaże się, że niestety ich jednak nie mają, na dnie donicy umieść keramzyt, który zapobiegnie odkładaniu się wilgoci.
  5. Pamiętaj, że jak najmniej donic powinno znajdować się na podłodze – to miejsce dla stolika, krzesła i relaksu. Korzystaj z wszelakich mechanizmów, które ułatwiają umieszczenia roślin przy barierkach, wykorzystuj  parapety i ściany.

Twój piękny balkon – warto!

Dzięki odpowiedniej aranżacji balkonu aż przez pięć miesięcy (od czerwca do października) będziesz mogła cieszyć się wyjątkowym miejscem, w którym poranna kawa będzie przepyszna, a każda książka – ciekawsza. Nie zastanawiaj się zatem, czy warto, tylko już dziś zaplanuj zakupy i zacznij działać.