Dom

Róże to bardzo wymagające rośliny, które przy zapewnienie im optymalnych warunków odwdzięczą się długim kwitnieniem i pięknym wyglądem. Podłoże rośliny powinno być bogate w liczne składniki pokarmowe. Najlepsza będzie żyzna gleba piaszczysto-gliniasta o obojętnym odczynie . Stanowisko powinno być ciepłe, nasłonecznione i osłonięte przed wiatrami. Jeśli gleba w miejscu sadzenia nie jest idealna, należy po prostu wykopać dół o średnicy 0,5m i takiej samej głębokości, wsypać tam odpowiedni rodzaj podłoża, a w środku zasadzić roślinę. Róże wsadzamy albo na jesieni (z gołym korzeniem) lub na wiosnę po pierwszych przymrozkach (zakupioną w doniczce).

Nawożenie - sprawa priorytetowa w uprawie róż

Jako podstawę nawożenia naszych roślin można zastosować długodziałające nawozy, bogate w mikroelementy, które dostarczają roślinie potrzebnych substancji przez okres aż sześciu miesięcy jak Nawóz ekstrawydajny do róż w granulkach Target (który tym samym eliminuje ryzyko przenawożenia róż) lub trzech miesięcy jak Nawóz długodziałający do róż i roślin kwitnących Target, który ochroni je przed chorobami i zapewni piękne kwitnienie.Kolejna grupa nawozów to ta, która zapewni nam wspaniałe kwitnienie i ubarwienie roślin. Nawozy: Rozpuszczalny MOC PĄKÓW do róż Target oraz Nawóz w płynie OKAZAŁE KWIATY do róż Target uodparniają rośliny na choroby i dostarczają im optymalnej ilości składników pokarmowych po to by zdeterminować powstawanie nowych pąków oraz zapewnić długie piękne kwitnienie.

Ostatnie nawożenie przed zimą powinno następować przy kopczykowaniu. Najlepszym wtedy nawozem jest Obornik Bydlęcy z serii Target Natural lub naturalny nawóz , bogaty w składniki mineralne (na przykład Nawóz ekologiczny do róż Target Natural). Nawóz łączymy z ziemią i taką mieszanką zakrywamy rośliny na okres zimowy. Wszelkie nawozy należy stosować ściśle według wskazówek producenta.

Cięcie - wymóg, który się opłaci

W trakcie sezonu dokonujemy regularnych cięć przekwitłych kwiatostanów. Najważniejszego cięcia dokonujemy wiosną. Róże wielkokwiatowe tnie się na wysokość około 30 centymetrów co roku, zostawiając około 6 pędów. Okrywowe nie wymagają cięcia - usuwamy jedynie zdrewniałe przemrożone pędy.Róże rabatowe tniemy wiosną na wysokość około 60 centymetrów, zostawiając około 6-8 pędów. Róże angielskie, pnące, historyczne od 3-4 roku od posadzenia skraca się o połowę i wycina się pędy najsłabsze.

Piękno zadbanej rośliny najlepszą nagrodą

Pielęgnacja róż to rzecz niełatwa i wymagająca sporo poświęcenia, jednak każda zadbana roślina odwdzięczy się pięknym wyglądem i długim kwitnieniem. Ogród różany zachwyca właścicieli i budzi zazdrość wśród sąsiadów. Dobre cięcie, regularne nawożenie wieloskładnikowymi nawozami dobrego producenta, odpowiednie zabezpieczanie rośliny w okresie zimowych chłodów i skuteczna ochrona przed szkodnikami i chorobami to przepis na udaną uprawę tych pięknych roślin, które nie bez powodu nazywane są królowymi w świecie roślin. Nie należy się zrażać niepowodzeniami, róża wbrew pozorom jest bardzo odporną rośliną, dlatego z pewnością da się naprawić większość błędów w uprawie i pielęgnacji.

 

Autor artykułu:

Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl - producentem produktów ogrodniczych.

Tematy: