Podróże

Cypr – trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym i nieduże państwo leżące na pograniczu Europy i Azji. To niezwykłe położenie ukształtowało latami burzliwej historii miejsce, którego dziś nie można pominąć, planując wycieczkę po Europie. Poznaj Cypr – mało znany kraj o ogromnych walorach turystycznych.

O Cypr upomina się także Bliski Wschód, twierdząc, że geograficzne położenie wyspy sugeruje przynależność właśnie do tego regionu świata. Jednak cywilizacyjnie i kulturowo bliżej Cyprowi do Europy.

Cypr. Sposób na wieczną młodość

Jeśli wierzyć mitom, to właśnie na Cyprze przyszła na świat bogini Afrodyta, patronka miłości. Wyłoniła się z morskiej piany, a na miejsce swoich narodzin wybrała wyjątkowo przejrzyste wody u wybrzeży Cypru. Na wybrzeżu Cypru znajduje się Skała Afrodyty, niezwykła formacja, która zachwyca majestatem i wielkością. Jeśli wierzyć legendom, trzykrotne opłynięcie skały ma gwarantować szczęście w życiu i miłości, ponadto wieczną młodość i niezwykłą płodność. Jeśli marzą Ci się wakacje (również last minute) na tej rajskiej wyspie, tygodniowy pobyt zarezerwujesz na www.itaka.pl.

Najstarsze miasto świata

A na pewno jedno z najstarszych – Pafos – znajduje się na Cyprze. Dziś jest to czwarte pod względem wielkości miasto na wyspie, kolebka tutejszej cywilizacji i skupisko zabytków, z których najstarsze sięgają starożytności. Zwiedzając Cypr, nie sposób pominąć słynne Grobowce Królewskie, zamek w Pafos, kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa, starożytne mozaiki podłogowe w Muzeum Archeologicznym.

Kourion – miasto-zabytek

Sławę Kourionowi dały odkrycia archeologiczne, które pozwoliły niemalże zrekonstruować starożytne miasto. Niegdyś było to ważne miejsce na szlaku handlowym, dziś obiekt westchnień miłośników historii starożytnej i nie tylko. Rozległe ruiny miasta obejmują między innymi starożytny rynek z wyraźnymi oznakowaniami, dom Achillesa i łaźnie. Teatr grecko-rzymski, okazała budowla sprzed wieków, doczekał się nawet odrestaurowania i dziś jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Dom Gladiatorów zaś to starożytny budynek, który swoją nazwę zawdzięcza mozaikom podłogowym przestawiającym właśnie gladiatorów.

Nikozja – stolica na pół podzielona

Nie wszyscy wiedzą, że na Cyprze funkcjonuje Turecka Republika Cypru Północnego. Kraj nie jest uznawany na arenie międzynarodowej, jednak uzurpuje sobie prawo do połowy stolicy. Stąd Nikozja jest podzielona na dwie części podobnie jak przed laty Berlin, choć nie znajdziemy tam analogicznego muru. Zamiast niego funkcjonuje tzw. Zielona Linia, ziemia niczyja pośrodku miasta. Grecka i turecka część Nikozji znacznie się od siebie różnią. Zarówno turyści, jak i tubylcy mogą przechodzić przez granicę. Wymaga to jednak uzyskania wizy Cypru Północnego. Nie jest to trudne, a wizy wydawane są na oddzielnych kartkach. Ponoć wbicie takowej wizy do paszportu mogłoby utrudnić lub całkowicie uniemożliwić powrót do greckiej części Cypru. Północny Cypr nie jest częścią Unii Europejskiej, stąd przebywając tam, ma się takie poczucie, jakby czas cofnął się o dwie dekady. Obie części Nikozji mogą pochwalić się wieloma zabytkami.

Cypr dla każdego

Nie trzeba kochać zabytków, by z przyjemnością wypoczywać na Cyprze. To wyspa na Morzu Śródziemnym, więc nie brakuje czystych plaż i błękitnej wody. Z drugiej strony – wyspa może pochwalić się aż dwoma wysokimi pasmami górskimi – raj dla miłośników wspinaczki i trekkingu. Najpopularniejsze kurorty to wspomniane Pafos, Limassol i Ayia Napa. Tu znajdziemy wszystko to, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie wakacji – kluby, puby, kafejki, bary, restauracje, promenady i mnogość sklepów z pamiątkami. W położonych nad morzem tawernach można skosztować specjałów przygotowanych ze świeżo wyłowionych ryb.