Seks i Erotyka

Lęk przed ciążą może generować olbrzymi stres. Na szczęście żyjemy w czasach, w których całkowicie można uniknąć comiesięcznego niepokoju i spać (lub po prostu spędzać czas w łóżku) bez obaw. Zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi na rynku rodzajami antykoncepcji i zastanów się, która będzie najlepsza dla ciebie.

Antykoncepcja – dlaczego warto z niej korzystać?

Posiadanie dzieci to cudowna sprawa – o ile ktoś te dzieci rzeczywiście chce. Jeśli jednak nie chce ich w ogóle albo nie planuje kolejnych, zajście w ciążę staje się jednym z najtrudniejszych życiowych doświadczeń, często skutkującym traumatyczną decyzją o usunięciu ciąży albo – jeśli dana kobieta zdecyduje się urodzić dziecko, zupełną zmianą życia. Warto dodać, że w naszym kraju aborcja „na życzenie” jest nielegalna. Oznacza to, że zostaje przeprowadzana albo w tzw. „szarej strefie” i wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka komplikacji po zabiegu, albo wymaga przeprowadzenia go poza granicami kraju, co oczywiście generuje duże koszty.

To zupełnie niepotrzebne! Obecnie na rynku mamy całe mnóstwo przeróżnych metod antykoncepcji, które można dopasować w zależności od swoich preferencji, możliwości i stanu zdrowia. Zamiast więc niespokojnie czekać co miesiąc na miesiączkę i odchodzić od zmysłów, po prostu zdecyduj się na którąś z nich.

Oczywiście nie wszystkie metody antykoncepcyjne mają taką samą skuteczność. Dla jasności przedstawimy wszystkie, wraz z ich minusami oraz plusami.

Metody antykoncepcji – przegląd

Stosunek przerywany

•    Na czym polega?

Stosunek przerywany to metoda wybierana przez zaskakująco wiele par. Polega on na wyjęciu penisa z pochwy partnerki tuż przed momentem ejakulacji, czyli po prostu wytrysku. Dzięki temu sperma nie dostaje się do wnętrza ciała kobiety – zazwyczaj „wyrzucana” jest na brzuch kobiety.

•    Wady

Niestety, jest ich całkiem sporo. Po pierwsze – to jedna z najmniej skutecznych metod antykoncepcji. Wymaga od partnera całkowitego skupienia w sytuacji, w których akurat nie powinno się skupiać na niczym, oprócz przyjemności. Po drugie – często zdarza się jednak, że partner nie zdąży wyjąć penisa na czas. Po trzecie, wiele osób jest zdania, że metoda ta generuje niepotrzebny stres (większość kobiet nie potrafi cieszyć się seksem, dominuje myśl „czy on zdąży”), a co gorsza, niszczy cały akt miłosny. W końcu, po czwarte, w trakcie stosunku jeszcze przed wytryskiem może dojść do przedostania się plemników do organizmu kobiety. Wszystko dlatego, że znajdują się one nie tylko w spermie, ale także – w znikomej ilości, w preejakulacie. Preejakulat to taki lekko klejący, przezroczysty płyn, który wydobywa się z członka w trakcie wzwodu.

•    Zalety

Stosunek przerywany jest zawsze dostępny. Nie wymaga wypadów do apteki czy czekania w poczekalni do gabinetu ginekologa. Jednocześnie jest metodą darmową – nie wydasz ani złotówki, zabezpieczając się w taki sposób przed ciążą.

Nasz wniosek: Ta metoda może uchronić cię przed ciążą, ale na pewno nie przed stresem. Odbierze ci także sporą część przyjemności. Nie warto! Do tego należy dodać, że tzw. wskaźnik Pearla (współczynnik podający, ile ze stu kobiet stosujących tę metodę przez rok zajdzie w ciążę)  wynosi aż od 15 do 28 (pierwsza liczba zawsze określana jest dla osób bardzo restrykcyjnych i skrupulatnych, druga dla zapominalskich albo nieuważnych. Przykład: kobieta, która zawsze bierze tabletkę antykoncepcyjną o tej samej porze dnia, znajdzie się w pierwszej grupie, a ta, która bierze pigułki w różnych porach dnia, a czasem i o nich zapomina – w drugiej).

Kalendarzyk małżeński

•    Na czym polega?

Kalendarzyk małżeński opiera się na obserwacji naturalnego cyklu kobiety. Uściślijmy: kobieta nie jest płodna w każdym dniu każdego miesiąca. Faza niepłodna, folikularna, rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiączki i trwa około 4 dni po niej (zakładając, że miesiączka trwa około 6 dni). Następnie rozpoczyna się faza płodna, trwająca około 8-9 dni, potem z kolei znów nadchodzą dni niepłodne, w tym przypadku jest to faza lutealna. Poza kalendarzykiem dni płodne wyznacza się poprzez kontrole temperatury wewnątrz pochwy (w okolicach dni płodnych wzrasta ona nieznacznie) oraz obserwację śluzu – kiedy kobieta może zajść w ciążę, staje się on przezroczysty i ciągnący się. Innymi słowy, przypomina białko kurzego jajka.

•    Wady

Niestety, jest ich całkiem sporo – przede wszystkim kalendarzyk małżeński wyklucza możliwość uprawiania seksu w dni płodne. Są to jednocześnie dni, w których kobiety często odczuwają największe pożądanie. Ponadto jest to metoda pracochłonna – wymaga codziennego sporządzania notatek, tworzenia wykresów i kontrolowania temperatury wewnątrz pochwy.

Inną wadą jest stosunkowo wysokie ryzyko niepowodzenia. Cykl kobiecy nie jest rzeczą stałą – owulacja, czyli „wyrzucenie” komórki jajowej gotowej do zapłodnienia, może przesunąć się bez powodu albo np. z powodu infekcji czy stresu. Wszystko to powoduje, że kobieta, zamiast być spokojna, najczęściej i tak martwi się o to, czy przypadkiem nie doszło do poczęcia. W zasadzie są to słuszne obawy. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi bowiem aż od 14 do 47!

•    Zalety

Kalendarzyk małżeński jest zgodny z naukami Kościoła katolickiego – dlatego często wybierany jest on przez osoby wierzące. Dodatkowo jest to metoda nie wymagająca żadnej interwencji w organizm kobiety (nie musi ona zażywać hormonów) i nie wymaga przerywania stosunku.

Nasz wniosek: Najgorsza metoda antykoncepcji. Mnóstwo zabawy w zapisywanie i mierzenie, dni „postu”, a na końcu i tak będziesz w ciąży.

Pigułki antykoncepcyjne

•    Na czym polega?

Istnieją dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. Pierwsze to tabletki jednoskładnikowe, składające się tylko z progesteronu (dlatego często zalecane są karmiącym mamom). Tabletki te hamują jajeczkowanie, zwiększają lepkość śluzu macicy (przez co plemniki gorzej się poruszają) i ewentualnie blokują możliwość zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w macicy.

Tabletki dwuskładnikowe zawierają progesteron oraz estrogen. Te pigułki są nieco skuteczniejsze, ale nie wszystkie kobiety mogą z nich korzystać. Typowe przeciwwskazania to otyłość oraz nadwaga, rak piersi, jajników, macicy czy odbytnicy, a także cukrzyca. Po tabletki nie powinny sięgać także kobiety po 35-tym roku życia, które palą papierosy – rośnie wtedy bowiem ryzyko zakrzepicy.

Aby metoda była skuteczna, dana kobieta musi codziennie zażywać pigułkę o określonej porze. Zmiana godziny połknięcia tabletki albo pominięcie niej zwiększa ryzyko zapłodnienia.

•    Wady

Poważną wadą tej metody antykoncepcji jest fakt, że trzeba po prostu o niej pamiętać. Dodatkowo niektóre kobiety skarżą się, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej negatywnie wpływa na ich libido (wówczas jednak zaleca się sięgnięcie po inny rodzaj tabletek). Inna wada to duża tkliwość piersi (u niektórych kobiet), pogorszenie się stanu cery (bardzo rzadko, zazwyczaj tabletki antykoncepcyjne poprawiają kondycję skóry) oraz tycie (również bardzo rzadko).

Dodatkowo należy wspomnieć, że w niektórych warunkach skuteczność metody spada – na przykład wtedy, gdy kobieta wymiotuje z powodu grypy żołądkowej albo zatrucia pokarmowego.

•    Zalety

Największą zaletą tej metody antykoncepcji jest jej skuteczność. Wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku od 0,1 do 5, czyli ryzyko ciąży przy regularnym stosowaniu tabletek jest właściwie znikome.

Inna zaleta to niska cena metody – opakowanie tabletek (wystarczające na miesiąc) kosztuje zwykle około 30 złotych. Dodatkowo pigułki są bardzo wygodne i nie narzucają absolutnie żadnych ograniczeń. Wiele kobiet, które je stosuje, podkreśla, że tabletki polepszyły ich cerę, znacznie zmniejszyły bóle miesiączkowe oraz ułatwiły zrzucenie nadwagi.

Nasz wniosek: To jedna z najbardziej skutecznych, najtańszych i najmniej kłopotliwych metod antykoncepcyjnych na rynku. Jesteśmy na tak!

Prezerwatywa

•    Na czym polega?

Oczywista sprawa – na penis należy nałożyć prezerwatywę, czyli kawałek lateksu o specjalnym kształcie.

•    Wady

Jest mnóstwo kobiet i mężczyzn, którzy po prostu nie cierpią prezerwatyw. Jest to zrozumiałe – gumka tworzy coś w rodzaju bariery między partnerami i wydziela specyficzny aromat (mimo stosowania substancji zapachowych). Dodatkową wada jest konieczność przerwania pieszczot w celu założenia prezerwatywy – pragnienie niektórych kobiet zdąży w tym czasie znacząco opaść.

•    Zalety

Prezerwatywy są dość skuteczne – wskaźnik Pearla w przypadku tej metody wynosi od 3 do 14. Najważniejszą zaletą jest jednak obrona nie tylko przed ciążą, ale i chorobami wenerycznymi i HIV – żadna inna metoda antykoncepcji tego nie zapewnia. Dodatkowo prezerwatywy są dość tanie, występują także w różnych wariantach – od smakowych poprzez zapachowe, i o różnych fakturach.

Nasz wniosek: To idealna forma antykoncepcji dla osób, które regularnie zmieniają partnerów seksualnych. Obrona przed ciążą jest ważna, ale zdrowie ma jeszcze większe znaczenie.

Żele, pianki, globulki

•    Na czym to polega?

Wymienione środki należą do chemicznych metod zapobiegania ciąży. Ich działanie polega na unieruchomieniu plemników, które dostaną się do pochwy, a następnie ich zabiciu. Krem, piankę czy globulki należy zastosować krótko przed stosunkiem.

•    Wady

Przede wszystkim skuteczność – metoda ta nie uchroni przed ciążą w 100% (wskaźnik Pearla wynosi od 6 do 29). Ponadto specyfik należy zastosować od 10 do 30 minut przed stosunkiem, co dla wielu par jest bardzo kłopotliwe i może doprowadzić do zmniejszenia pożądania. Kolejnym minusem jest wilgoć w pochwie – są kobiet, które twierdzą, że globulka czy krem w zbyt dużym stopniu zmniejsza odczuwanie tarcia w trakcie stosunku. Dodajmy, że wiele z tych środków się pieni – można się domyślić, że średnio wpływa to na gorącą atmosferę. Dodatkowo u niektórych pań globulki, kremy i pianki powodują występowanie reakcji alergicznych.

•    Zalety

Po pierwsze, jest to dosyć tania metoda antykoncepcji. Po drugie, aplikacja jest w miarę prosta. Po trzecie, aby kupić tego rodzaju preparat, niewymagana jest wizyta u lekarza – środki te sprzedawane są bez recepty. W końcu po czwarte – globulki i kremu nie powodują żadnych skutków ubocznych.

Nasz wniosek: Ta metoda jest ok, ale raczej jako dodatkowa metoda antykoncepcji niż stała. Warto ją stosować, gdy któreś z partnerów obawia się, że mimo stosowania innego zabezpieczenia dojdzie do poczęcia.

Wkładka domaciczna hormonalna

•    Na czym to polega?

Kiedyś kobiety stosujące wkładki domaciczne były negatywnie oceniane – wszystko dlatego, że „stare” wkładki działały mechanicznie, tj. blokowały „przejście” zapłodnionej już komórce, przez co ta nie mogła się zagnieździć w macicy. Warto zatem wiedzieć, że nowoczesne wkładki domaciczne działają zupełnie inaczej – podobnie jak tabletki, wydzielają hormony. Nie dochodzi zatem do zapłodnienia, a oszczędzona jest wątroba.

Wkładkę domaciczną zakłada się w gabinecie lekarskim – raz na trzy lub pięć lat. Zabieg nie jest bolesny, ale powoduje pewien dyskomfort. Zazwyczaj przeprowadza się go w trakcie miesiączki – istnieje wtedy pewność, że kobieta nie jest w ciąży, a dodatkowo szyjka macicy jest otwarta.

•    Wady

Największą wadą jest bardzo dużo przeciwwskazań I tak, spirali nie można założyć u pacjentki, która często miewa zapalenie przydatków, która ma krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, miała wcześniej ciążą pozamaciczną, ma cukrzycę lub choroby serca, u której stwierdzono mięśniaki w macicy albo alergię na chemiczne wkładki.

Inne wady to duża liczba potencjalnych skutków ubocznych. Zdarza się niestety, że kobiety, które zdecydowały się na założenie wkładki, miewają częste upławy, nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe (np. bardzo obfite), czują duże skurcze w trakcie miesiączek albo miewają stany podgorączkowe.

Dla niektórych kobiet wadą jest również cena – jednorazowo za wkładkę i jej założenie trzeba zapłacić nawet ponad 1000 złotych. Co prawda w przeliczeniu na 60 miesięcy użytkowania jest to koszt podobny do tego, jaki ponosi się w przypadku tabletek hormonalnych, ale w tym przypadku pieniądze należy wydać od razu.

•    Zalety

Chociaż wkładka hormonalna ma bardzo podobne działanie do tabletek antykoncepcyjnych, w tym przypadku nie trzeba pamiętać… o niczym. Wkładka sama robi swoje! Tym samym rośnie skuteczność metody antykoncepcji – w przypadku spirali hormonalnej wskaźnik Pearla wynosi od 0,1 do 0,2. Innymi słowy, ciąża praktycznie się nie zdarza.

Bardzo ważny jest także fakt, że uwalniane hormony nie obciążają wątroby. Większość kobiet stwierdza także, że wkładka hormonalna w żaden sposób nie wpływa na ich libido.

Nasz wniosek: Jeśli tylko stać cię na założenie hormonalnej wkładki domacicznej – działaj. To jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji na rynku, a skutki uboczne występują niezwykle rzadko.

Błony pochwowe, kapturki naszyjkowe

•    Na czym to polega?

Kapturki naszyjkowe i błony pochwowe to wynalazek, który można nazwać „prezerwatywą dla kobiet”. Umieszcza się je głęboko w pochwie w taki sposób, aby w całości zakrywały ujście szyjki macicy, co uniemożliwia wniknięcie do niej plemników. Z początku zadanie to może wydawać się nieco trudne, ale z czasem każda kobieta nabiera wprawy.

•    Wady

Kapturki i błony są dość trudno dostępne w Polsce, często trzeba je zamawiać na zagranicznych stronach internetowych. Kolejną wadą jest to, że trzeba o nich po prostu pamiętać – należy założyć je „na czas” i w odpowiednim momencie je zdjąć. Niektóre kobiety narzekają, że stosowanie błon i kapturków zmniejsza doznania seksualne z powodu ograniczonego drażnienia szyjki macicy. Dodatkowo ta metoda jest mniej skuteczna, niż stosowanie pigułek czy wkładki – wskaźnik Pearla wynosi od 4 do 14/16, i może wywoływać alergie.

•    Zalety

Przede wszystkim jest to metoda, która nie ingeruje w układ hormonalny kobiety. Jest o wiele bardziej komfortowa niż zwykła prezerwatywa i dostępna jest bez recepty. Są też – uwaga – wielokrotnego użycia, co powoduje, że ich ogólny koszt jest bardzo niski. Dodatkowo – w przeciwieństwie do zwykłych prezerwatyw, założenie kapturka czy błony może nastąpić na długo przed stosunkiem, więc nic nie burzy doznań partnerów.

Nasz wniosek: Trudno dostępne, ale ogólnie – jak najbardziej ok!

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jeśli rzeczywiście nie chcesz zajść w ciążę, to po prostu wybierz którąś z opisanych metod i zacznij się zabezpieczać. Unikaj myślenia, że „ciebie to nie spotka” – co roku tysiące kobiet płacze w swoich łazienkach z powodu wiary w kalendarzyk małżeński albo stosunek przerywany. Nie bądź jedną z nich i zacznij cieszyć się seksem bez obaw.