Zdrowie

Antykoncepcja hormonalna dla wielu z nas wydaje się szybką, bezpieczną i łatwo dostępną metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Jest również często przepisywana przez lekarzy na różnorodne kobiece dolegliwości – począwszy od nieregularnych cykli miesiączkowych, poprzez stwierdzony zespół policystycznych jajników, aż po problemy z cerą czy bolesne miesiączki. Mogłoby się wydawać, że te niewielkie tabletki to natychmiastowe i bezproblemowe rozwiązanie wielu kobiecych problemów. Wiele z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Często swoją wiedzę na jej temat opieramy jedynie na rozmowach z koleżankami lub tym, co przeczytamy na forach internetowych. Jest to wszak bardzo istotna ingerencja w kobiecy organizm i nie powinna być dyktowana pochopnymi pobudkami, toteż warto zgłębić wszelkie argumenty „za” i „przeciw”, nim zdecydujemy się na przyjmowanie takiej formy antykoncepcji. Niezbędna jest szczera rozmowa z lekarzem ginekologiem, zrobienie badań kontrolnych oraz obserwowanie własnego organizmu podczas pierwszych miesięcy stosowania tabletek. Ta wiedza pozwoli ograniczyć a nawet uniknąć negatywnych konsekwencji antykoncepcji.

 

Do skutków ubocznych stosowania antykoncepcji, z którymi  spotykamy się najczęściej należą:

 

1. Wzrost masy ciała

Wiele z nas obawia się, że przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nasza waga wzrośnie. Jest to wysoce prawdopodobne, ponieważ zawarte w nich hormony mogą powodować gromadzenie się wody w organizmie. Warto uważnie obserwować swoje ciało –najczęściej jest to zmiana przejściowa i wahanie wagi nie przekracza trzech kilogramów. Jeżeli zauważasz problem przy zdejmowaniu pierścionków lub czujesz, że Twoje stopy i kostki stają się opuchnięte – prawdopodobnie w Twoim organizmie zatrzymuje się woda oraz sód. Zawarte w tabletkach estrogeny mogą także spowalniać spalanie tłuszczów w tkankach oraz nasilać apetyt. Wszystkie te czynniki sprawiają, że utrzymanie prawidłowej masy ciała lub chudnięcie może być utrudnione w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Warto jest profilaktycznie unikać spożywania produktów, które potęgują gromadzenie się wody w organizmie -  białego pieczywa, makaronu, soli oraz cukru, a także wprowadzić do swojej diety produkty o wysokiej zawartości błonnika oraz pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.

 

2. Zmienne nastroje

W obecnych czasach żyjemy pod szczególnie dużą presją i często nie mamy czasu, by zadbać o swój komfort psychiczny. Choć zmienność nastrojów postrzegana jest często jako domena kobiecości, z uwagi choćby na zmienność czynników zewnętrznych czy moment cyklu menstruacyjnego, to uważa się, że tabletki antykoncepcyjne mogą potęgować złe samopoczucie. Hormony oraz ich wahająca się zawartość w organizmie mają ogromny wpływ na komfort psychiczny kobiety oraz to jak radzi sobie pod wpływem stresu Warto wiedzieć o tym, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może wpłynąć na obniżenie zawartości wielu istotnych witamin oraz minerałów w naszym organizmie. Kwas foliowy czy cynk, na których niedobór się narażamy, istotnie oddziałują na układ nerwowy, przez co możemy odczuwać zwiększoną drażliwość, złe samopoczucie, czy huśtawkę nastrojów.

 

3. Zmniejszone libido

Niestety bardzo często stosowanie tabletek antykoncepcyjnych obniża  popęd seksualny. Jest to swego rodzaju paradoks, gdyż stosujemy tabletki antykoncepcyjne aby móc bezpiecznie współżyć, a przy ich stosowaniu przestajemy mieć ochotę na seks. Spadek libido jest jednym z najczęściej obserwowanych skutków ubocznych, co może negatywnie wpływać na relacje w związku lub samoocenę. Kolejnym ważnym tematem jest fakt, ze stosowanie antykoncepcji może prowadzić do suchości pochwy i związanego z nią bólu podczas stosunku. Dodatkowo antykoncepcja wpływa często na przyswajalność witamin z grupy B w organizmie, których niedobór może skutkować zmęczeniem i zmniejszeniem popędu seksualnego.

 

4. Krwawienia międzymiesiączkowe – niedogodność czy poważny problem?

Krwawienia pojawiające się między miesiączkami to stosunkowo częsty problem, który dotyka kobiet rozpoczynających „przygodę” z antykoncepcją doustną (najczęściej w drugim miesiącu stosowania). W większości przypadków nie jest to jednak powód do zmartwień – dzieje się tak za sprawą przyjmowanych estrogenu oraz  progestagenu. Jeżeli krwawienie nie ustępuje, zwykle zaleca się zmianę tabletek antykoncepcyjnych. Zawsze jednak warto poinformować swojego lekarza o wszelkich niepokojących objawach. Jeżeli po zmianie tabletek problemy nie ustąpią, warto wykonać standardowe badania narządów rodnych (cytologia, USG), by wykluczyć inne przyczyny krwawienia.

 

5. Problemy z cerą

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa także na wygląd naszej skóry. Badania pokazują, że syntetyczny estrogen zawarty w tabletkach może aktywować produkcje białka wiążącego hormony płciowe, które z kolei obniżają poziom testosteronu. Ten ostatni odpowiada za wydzielanie się sebum, który jak wiadomo w zwiększonej ilości przyczynia się do tworzenia trądziku i przetłuszczania cery. Tabletki antykoncepcyjne mogą więc okazać się pomocne w walce ze zmianami skórnymi, pod warunkiem że są one wywołane zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety, które nie miały takich problemów, w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą zauważyć pogorszenie się cery, pojawienie się trądziku. Powodem jest zachwiana równowaga hormonalna, która może odbić sią na cerze. Podobnie ma się rzecz z włosami. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może przyczyniać się do wypadania włosów. Zawarte w tych środkach hormony mogą podwyższyć poziom androgenów i w rezultacie przyczyniać się do stopniowej utraty włosów. Podobnie jak w przypadku cery, stosowanie środków antykoncepcyjnych może pomóc z łojotokową skóra głowy pod warunkiem, że problem ten wynikał z zaburzonej gospodarki hormonalnej, Niestety kobiety, które nie miały problemów przetłuszczających się włosów w skutek zażywania tabletek antykoncepcyjnych mogą się z nim borykać.

 

UWAGA: Dobrze dobrane tabletki nie powinny powodować w/w objawów, jeśli po kilku miesiącach stosowania tabletek, objawy nie ustępują koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa i zmień preparat na inny.

 

 

Problemy związane ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych o których mówi się rzadziej gdyż ujawniają się dopiero po kilku latach stosowania preparatów są dużo poważniejsze w skutkach.

 

1. Problemy z wątrobą

Kobiety zmagające się z dolegliwościami wątroby muszą być szczególnie ostrożne, przy wyborze metody antykoncepcyjnej. Aby nie dopuścić do zaburzenia pracy wątroby, należy przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej, wykonać badania oceniające wydolność wątroby.  Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zaburzać wydzielanie bilirubiny, oraz substancji przeciwzakrzepowej w wątrobie - może to prowadzić do pojawienia się zakrzepów w żyłach, które odprowadzają krew z wątroby. Przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej należy wykonać badania laboratoryjne. Istotne jest, aby być świadomym istniejącego ryzyka i przeprowadzać badania kontrolne także w trakcie terapii hormonalnej. Systematyczne badania pozwolą odpowiednio wcześnie odstawić przyjmowany preparat i zastosować środki zapobiegawcze, aby nie dopuścić do poważnych powikłań. Profilaktycznie stosując antykoncepcję warto jest sięgnąć po produkty zawierające cholinę, która wspomaga regenerację wątroby.

 

2. Zakrzepy żył

Niestety, mimo niekwestionowanej wygody stosowania antykoncepcji hormonalnej, może ona wiązać się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – w tym nawet zawału! Wykorzystywane w tabletkach antykoncepcyjnych gestageny wpływają na profil lipidowy krwi, zwiększając stężenie trójglicerydów. Podniesiony poziom trójglicerydów i cholesterolu określanego jako „zły cholesterol” wpływa na niekorzystnie na naczynia krwionośne i serce. Dodatkowo w tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych występuje składnik wpływający na większą krzepliwość krwi co w połączeniu z złym profilem krwi może doprowadzić do niedyspozycji układu sercowo naczyniowego. Niestety, kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego – dlatego pacjentki zmagające się z żylakami czy nadciśnieniem powinny bardzo ostrożnie stosować taką metodę. Szczególnie niebezpiecznym skutkiem ubocznym może być żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Jest to skłonność do skrzeplin w łożysku naczyń żylnych – na przykład w żyłach głębokich kończyn dolnych lub w tętnicach płucnych. Niewiele osób wie o tym, że choroba ta jest jedną z głównych przyczyn zgonów matek w krajach zachodnich! Dodatkowo stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych powoduje zmiany stężeń czynników krzepnięcia, czyli białek o przeciwzakrzepowym działaniu. Zależy to jednak od wielu czynników, takich jak stężenie estrogenu czy rodzaj progestagenu w tabletce. Nawet jeśli dobrze znosimy stosowaną antykoncepcję, warto jest sięgnąć po produkt zawierający oleuropeinę czyli polifenol pochodzący z oliwki europejskiej, który poprawia profil lipidowy krwi, obniża poziom złego cholesterolu a poprawia dobrego, a dodatkowo zapobiega agregacji płytek krwi i powstawaniu zakrzepów.

 

 

Jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi?

Jeśli decydujemy się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej podejdźmy do tego rozsądnie, nie bójmy się pytać i prosić o regularne badania podczas wizyt u lekarza ginekologa.  Wiele ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej wiąże się ze zmianami w stężeniu witamin i składników mineralnych oraz z zaburzoną przez estrogen i progestagen gospodarką hormonalną. Większości z tych skutków ubocznych można przeciwdziałać. Wskazana jest odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze, aktywność fizyczna oraz ograniczenie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak stres, czy np. palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.

 

Dobrym pomysłem może okazać się wprowadzenie do codziennej diety bezpiecznych, sprawdzonych suplementów opracowanych z myślą o kobietach. Pozwala to przeciwdziałać niedoborom składników odżywczych oraz zapewnia wzmocnienie osłabionego organizmu. Jednym z preparatów, które doskonale sprawdzą się w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, jest Harmonella®. Potwierdzają to kobiety testujące produkt >> http://kobiecosc.info/lepsze-samopoczucie-dzien-poznaj-opinie-o-harmonella/

 

Odpowiednio zbilansowane składniki suplementu pomagają utrzymać naturalną równowagę kobiecego organizmu.  Składniki zawarte w Harmonella® utrzymują prawidłowy metabolizm, korzystnie wpływają na samopoczucie, dodają energii oraz przyczyniają się do regulacji aktywności hormonalnej. Suplement dzięki składnikom takim jak cholina czy oleuropeina stanowi dobrą alternatywę dla innych produktów, gdyż dba nie tylko o urodę ale też o zdrowie!

 

Kobiety stosujące suplement diety odczuwają poprawę w wyglądzie, są bardziej sprawne fizycznie i  zadowolone z pożycia seksualnego. Ponadto suplement diety Harmonella® jest rekomendowany przez Polski Towarzystwo Badań nad Miażdżycą.

 

--------

źródło i materiały:  www.harmonella.info