Ciąża i Macierzyństwo

Jako mama na pewno pragniesz, aby twoje dziecko świetnie się rozwijało, a nie np. męczyło wzrok i umysł przed tabletem. Zapewne nie raz już zastanawiałaś się, czy posłać malca na dodatkowe zajęcia – z jednej strony to naprawdę dobra rzecz, z drugiej jednak obciążenie dla smyka. Podpowiemy ci, co robić. Sprawdź, jakie są plusy takich aktywności, jak dobrać je do charakteru i zainteresowań dziecka i kiedy zrezygnować. Wyjaśniamy również, jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci są naprawdę warte uwagi.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – czy to dobry pomysł?

To naturalne, że zastanawiasz się, czy dodatkowe zajęcia rozwijające dla dzieci to na pewno dobry pomysł. Z jednej strony prawie wszyscy zapisują na nie swoje pociechy, z drugiej psychologowie ostrzegają, że zbyt wiele zajęć może być dla dziecka za dużym obciążeniem. I rzeczywiście, tego typu atrakcje mają swoje korzyści i zalety. Zacznijmy od tych pierwszych.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – korzyści

Dodatkowe zajęcia dla dzieci to świetna okazja, by malec nabył nowe umiejętności i zwyczajnie poszerzył swoje horyzonty. Dzięki nim można zadbać o rozwinięcie jego pasji i talentów, o których istnieniu czasem nawet nie mamy pojęcia.

Kolejna korzyść to wartościowe spędzanie czasu. Nie ma co ukrywać, że współczesne dzieci bardzo dużo czasu spędzają przed tabletami, komputerami i smartfonami – zazwyczaj o wiele więcej, niż zalecają to pedagodzy czy psychologowie dziecięcy. Taki styl życia fatalnie wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne maluchów, ale również na ich kondycję fizyczną. Zajęcia dla dzieci pozwalają skupić się na czymś innym – tworzeniu, ćwiczeniu umiejętności czy relacjach z innymi. Jeśli dziecko chodzi na zajęcia sportowe, jest w mniejszym stopniu narażone na nadwagę i pojawia się duża szansa, że naprawdę polubi aktywność fizyczną. A to może wpłynąć na całe jego życie!

A skoro mowa o relacjach z innymi – dzieci uczęszczające na zajęcia dodatkowe nawiązują nowe przyjaźnie oraz znajomości, uczą się otwartości i sztuki komunikacji, przełamują także swoją nieśmiałość. Mają też o wiele większe grono znajomych, niż tylko to ze szkoły, co pozytywnie wpływa na samoocenę.

Oczywiście zajęcia dodatkowe dla dzieci fantastycznie wpływają na zdolności poznawcze. Dziecko jest bardziej kreatywne, musi nauczyć się skupiania uwagi oraz w wielu przypadkach – dokładności. Dodatkową korzyścią jest nauka obowiązkowości.

Im dłużej dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe – zwłaszcza te o charakterze sportowym, tym częściej wyjeżdża na różnorodne zawody czy występy. To z kolei stanowi dość bolesną, aczkolwiek potrzebną w życiu lekcję przegrywania oraz zasad uczciwej rywalizacji.

W końcu warto podkreślić, że rodzice dziecka, które uczęszcza na takie zajęcia, mają dodatkową informację zwrotną na temat jego rozwoju. Jest to o tyle ważne, że na takich ekstralekcjach pływania, tańca czy języka obcego nauczyciel ma pod opieką małą grupę dzieci – łatwo jest mu zatem zauważyć potrzeby, ograniczenia, ale też i talenty każdego z nich.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – minusy

Jak wspomnieliśmy, zajęcia dodatkowe dla dzieci – w wieku przedszkolnym jak i dla tych starszych, mają też swoje minusy. Jakie?

Przede wszystkim należy podkreślić, że dla dziecka wielka ilość zajęć może być rzeczywiście zbyt dużym obciążeniem – oznacza ona brak czasu na zwyczajną zabawę, rozmowy z kolegami czy choćby… kreatywną nudę.

Ponadto na wielu zajęciach dziecko może poczuć się trochę zagubione – tak naprawdę nie może przecież robić tego, na co ma ochotę.

Bardzo często zdarza się, że dziecko nie ma ochoty pójść na kolejne lekcje pływania czy trening karate, co może skutkować wątpliwościami u rodziców, a także niechęcią samego zainteresowanego.

W końcu nie można zapominać, że zajęcia rozwijające dla dzieci mogą poważnie obciążyć rodzinny budżet. Niektóre, jak np. treningi piłki nożnej, mogą kosztować zaledwie 80 złotych na miesiąc, ale już za lekcje konnej jazdy czy baletu przyjdzie nam zapłacić nawet 300 zł lub 400 złotych miesięcznie. To naprawdę sporo.

Zajęcia rozwijające dla dzieci – jak je wybrać?

Ryzyko, że zajęcia okażą się błędem – bo na przykład dziecko nie będzie chciało na nie chodzić, można zmniejszyć poprzez dobór odpowiedniej aktywności. Tylko jak wybrać takie zajęcia, aby zrobić to dobrze?

Przede wszystkim weźmy pod uwagę zainteresowania dziecka. Jeśli malec czy uczeń nie interesuje się pracami kreatywnymi i mówi, że rysowanie „to nuda”, nie zapisujmy go na lekcje plastyczne. Jeśli wyraźnie nie ma daru do kopania piłki, nie zapisujmy go na trening piłki nożnej („żeby poćwiczył”). Zajęcia mają wzmacniać talenty naszej pociechy, a nie być źródłem frustracji!

Po drugie, słuchajmy dziecka i pod żadnym pozorem nie przekładajmy na nie swoich niespełnionych ambicji. Zajęcia dodatkowe dla dzieci mogą być naprawdę świetną sprawą – ale nie będą taką, jeśli dziecko chodzi „na konie”, bo mama nigdy nie mogła i bardzo tego żałuje. Słuchajmy swoich dzieci – one same wiedzą, co lubią robić!

Oczywiście w tym miejscu należy wziąć „poprawkę” na zajęcia języków obcych – tu chodzi nie tyle o przyjemność, co o to, aby dziecko miało dobry, zawodowy start w przyszłości. Niemniej wybierzmy taką szkołę, w której lekcje oparte będą na dobrej zabawie i rozrywce.

Jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci wybrać? Przegląd propozycji

Zastanawiasz się, na co właściwie mogłabyś posłać swoje dziecko? Przygotowaliśmy dla ciebie listę propozycji. Oto najbardziej popularne zajęcia rozwijające dla dzieci – maluchy zazwyczaj naprawdę za nimi przepadają.

1.    Zajęcia plastyczne

To świetne zajęcia dla dzieci 3-letnich i nieco starszych – maluchy uwielbiają tworzyć, malować, brudzić się masami. Takie lekcje będą świetną okazją do ćwiczenia sprawności manualnej rąk i palców, która naprawdę przyda się w późniejszych latach. To także wyśmienity trening koncentracji uwagi oraz dokładności.

2.    Zajęcia muzyczne

Granie na gitarze, na flecie czy po prostu uderzanie w bębny? Oczywiście, że to świetne zajęcie dla dziecka i to właściwie w każdym wieku. Na lekcjach dziecko nauczy się nie tylko grania na instrumentach, ale też cierpliwości, dokładności i wytrwałości. Co ważne, taka aktywność  będzie miała też świetny wpływ na motorykę małą.

3.    Zajęcia taneczne

Ruch, ruch, ruch – tak według wielu rodziców powinny wyglądać idealne zajęcia dodatkowe dla dzieci. Zajęcia taneczne, oprócz tego, że pozwalają spalić kalorie i chronią przed nadwagą, pozwalają też dziecku odkryć świat rytmiki, skoordynować ruchy ciała i nauczyć się dokładności oraz pracy nad sobą. Przede wszystkim jednak jest to źródło niekończącej się, wspaniałej rozrywki.

4.    Zajęcia sportowe

Dla wielu dzieci, zwłaszcza chłopców, pod terminem „ciekawe zajęcia dla dzieci” kryje się tylko jedno – sztuki walki! Jednak karate, aikido czy judo to nie tylko świetna zabawa – to również nauka cierpliwości, kontrolowania własnych emocji oraz nauka stosowania się do zaleceń i obowiązkowości. Jeśli z kolei twoje dziecko nie przepada za sztukami walki, ale jest bardzo aktywne – zapisz je na koszykówkę, piłkę nożną czy pływanie. Wszystkie one pozwalają zadbać o ciało i uczynić je sprawniejszym, a ponadto pozytywnie wpływają na zdrowie i uczą zasad rywalizacji.

5.    Zajęcia teatralne

Zajęcia teatralne polecane są wszystkim dzieciom – także tym starszym, jednak szczególną wartość mają one maluchom czy uczniom cierpiącym na nieśmiałość. To fantastyczna okazja, by przełamać swoje obawy, wątpliwości i lęki. Dziecko musi też ćwiczyć pamięć (dzięki powtarzaniu swoich scen), co na pewno przydaje się w okresie szkolnym.

6.    Zajęcia z robotyki i programowania

Nie każde dziecko musi uwielbiać rysowanie czy piłkę nożną. Jeżeli twoja pociecha zdecydowanie nie przepada za takimi aktywnościami, to może ucieszą ją zajęcia z robotyki albo programowania? To świetne zajęcia dodatkowe dla dzieci w szkole podstawowej – młodsze mogą sobie jeszcze nie poradzić. Oczywiście mogą i powinny chodzić na nie nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki!

7.    Zajęcia ze śpiewania

To nietypowe, o wiele rzadziej spotykane zajęcia rozwijające dla dzieci – warto jednak zaproponować je latorośli. Może okazać się, że to właśnie śpiewanie będzie czynnością, która będzie powodem do dumy i na którą będzie biegać „jak na skrzydłach”.

8.    Zajęcia z udziałem zwierząt

W końcu warto wspomnieć o zajęciach z udziałem zwierząt, czyli o dogoterapii (w której mogą brać udział również dzieci zdrowe) czy nauce jazdy konnej. Wśród korzyści płynącej z tego typu aktywności należy wymienić rozwój empatycznych postaw, kształtowanie się wrażliwości oraz budowanie poczucia obowiązkowości. Spędzanie czasu ze zwierzętami sprzyja również aktywności fizycznej i jest bardzo, ale to bardzo przyjemne!

Zajęcia rozwijające dla dzieci – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Czy może być tak, że dziecko będzie chodziło na zajęcia zgodne z jego zainteresowaniami, ale i tak nie będzie szczęśliwe? Niestety tak – liczy się bowiem nie tylko tematyka, ale również to, czy dane miejsce jest dziecku przyjazne.

Przed zapisaniem pociechy dobrze sprawdź obiekt – zapoznaj się z opiniami, popytaj wśród znajomych, zapytaj o możliwość uczestniczenia w dniach próbnych i porozmawiaj z kimś, kto będzie te zajęcia prowadził. Pamiętaj, że powinna być to osoba o życzliwym usposobieniu i wielkiej cierpliwości. Dopiero potem, jeśli wszystko będzie wyglądało dobrze, zdecyduj się na zapisanie dziecka.

Zajęcia dodatkowe – ile to jest „za dużo”?

Eksperci od lat przestrzegają, że zbyt duża ilość zajęć dodatkowych może bardzo źle wpłynąć na dziecko – doprowadzając u niego do spadku energii, przygnębienia i fizycznego zmęczenia. Pytanie jednak – ile to jest „za dużo”?

Oczywiście tutaj najwięcej zależy od samego dziecka. Są maluchy, które najchętniej ciągle by gdzieś biegały i czegoś się uczyły, a siedzenie w domu traktują niemal jak karę – nie ma w takim przypadku żadnych przeciwwskazań, aby takiego malucha wysyłać na dodatkowe zajęcia nawet i cztery razy w tygodniu. Jednak dla większości dzieci to jest za dużo. Warto wtedy ograniczyć ilość takich zajęć do dwóch tygodniowo.

Czy zmuszać dziecko do dodatkowych zajęć?

Co robić, kiedy dziecko poczyniło już pierwsze sukcesy na zajęciach dodatkowych, ale nagle mówi: „nie chcę już tam chodzić!”? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – odpuścić. Dzieci to tylko dzieci, mają prawo mieć słomiany zapał. Szkody wynikające ze zmuszania go do zajęć będą o wiele większe, niż te z zaprzepaszczenia talentu.