Ciąża i Macierzyństwo

Wybierając się na wakacje nie możesz zapominać o konieczności ochrony skóry przed słońcem. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko rodzice, ale również dzieci powinny w czasie letnim stosować odpowiedni krem z filtrem – najlepiej codziennie, nie tylko wtedy, gdy planujecie plażowanie. Nie wiesz, jaki krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka, a jaki dla starszego dziecka? Podpowiadamy.

Co to jest SPF i jaki wybierać?

SPF to skrót od angielskiego Sun Protection Factor. Wymieniona przy nim liczba informuje, o ile dłużej można przebywać na słońcu po zastosowaniu danej emulsji, w porównaniu do czasu spędzanego bez ochrony. Za czas, w jakim bez kremu można bezpiecznie wystawiać się na słońce w naszym rejonie geograficznym, przyjmuje się około 20 minut. Aby dowiedzieć się, przez jaki czas chroni krem z danym filtrem, należy przemnożyć wartość SPF przez 20, czyli w przypadku SPF 20 będzie to: 20 x 20 minut = 400 minut. Po użyciu kremu z tym filtrem możesz więc opalać się przez ok. 6 godzin.

Dwa rodzaje kremów SPF – jak działają?

Istnieją dwa główne rodzaje kremów z filtrem – mineralne i chemiczne. Kremy mineralne zawierają związki chemiczne takie jak dwutlenek cynku i tlenek tytanu – mają one za zadanie odbijać promieniowanie UV. Kremy chemiczne natomiast pochłaniają promieniowanie i przekształcają je w energię cieplną, która nie ma szkodliwego działania dla skóry. Na rynku można także znaleźć kremy, które łączą w sobie oba te rodzaje działania. Kremy z filtrami chemicznymi nie są zalecane dla osób o cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień czy alergii. Taka właśnie jest skóra dzieci. Filtry chemiczne nie są więc dla nich odpowiednie, gdyż mogą podrażnić ich delikatną skórę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu – fototypy?

Najważniejszym kryterium przy doborze kremu jest tzw. fototyp skóry. Wyróżnia się 4 fototypy:

  • I – bardzo jasna karnacja, włosy blond lub rude, obecność piegów, praktycznie się nie opala
  • II – skóra dość jasna, włosy blond i ciemny blond, opala się jedynie lekko
  • III – lekko ciemniejsza skóra niż typ II, brązowe włosy, ładnie opala się na brązowo
  • IV – dość ciemna karnacja, ciemnobrązowe i czarne włosy, szybko opala się, od razu na brąz.

Najbardziej narażony na poparzenia jest fototyp I, z kolei fototyp IV dość rzadko im ulega. Dlatego osoby z najjaśniejszą karnacją potrzebują najmocniejszych filtrów – dla typu I powinno być to minimum 30, a najlepiej 50 SPF. Typ II może używać SPF 20, typ III – SPF 15, a dla typu IV wystarczy SPF 10.

Jaki krem z filtrem dla niemowlaka i starszego dziecka?

Dzieci, niezależnie od karnacji, traktujemy jak osoby z fototypem I! Zastanawiasz się, jaki filtr dla niemowlaka będzie najbezpieczniejszy? Dla najmłodszych najodpowiedniejszy będzie SPF 50, w przypadku nieco starszych maluchów wystarczy SPF 30. Krem z filtrem dla dzieci powinien być mineralny i zawierać składniki pochodzenia naturalnego. Nie może wnikać w skórę, ale powinien tworzyć skuteczną barierę na jej powierzchni.

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy krem chroni zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. To bardzo ważne, ponieważ oba rodzaje promieniowania mogą przyczyniać się do zapadania na choroby nowotworowe.

Tematy: