Dieta i Odchudzanie

Wakacje dobiegły końca. Większość z nas wróciła do swoich obowiązków. Dla wielu wrzesień to niemalże „nowe otwarcie”, drugi Nowy Rok. Weryfikujemy nasze plany, cele, pomysły. Bardzo często zaczynamy myśleć o zmianie nawyków żywieniowych, planujemy rozpoczęcie odchudzania, szukamy nowych diet.

Jaką dietę wybrać? Jak schudnąć szybko? Może 1000 kcal, może tę, na której schudła znana piosenkarka, ketogeniczną, owocową, wykluczającą wiele produktów? Kolorowe magazyny, media społecznościowe kuszą nas nowymi dietami, obiecując spektakularne efekty w krótkim czasie. Stop. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl.

  • Czy chcesz, aby dieta była dla Ciebie wsparciem, a nie przeszkodą?
  • Czy chcesz, aby wspierała Twój organizm w zdrowy sposób?
  • Czy chcesz, aby była bezpieczna i zdrowa dla Twojego organizmu?

Jeżeli chcesz na serio podejść do procesu odchudzania, musisz odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Być może nie będą one zbyt wygodne, ale też droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki w sposób zdrowy nie jest prosta.

Odchudzanie w zdrowy sposób - to słowo klucz!

Czy można zatem z głową i zdrowo zrzucić 10, 15 czy 40 kilogramów? Można! Przykładem tego jest Monika Honory, która przez wiele lat zmagała się z nadmiernymi kilogramami, problemami zdrowotnymi oraz niezadowoleniem z wyglądu własnego ciała. Przerabiała wszystkie możliwe diety, drastyczne ograniczanie kalorii, wykluczanie wielu produktów, jedzenie tylko o wyznaczonych porach. Efekt? Najczęściej efekt jo-jo, zniechęcenie i złość, że znowu nie udało się osiągnąć wymarzonej liczby na wadze.

Monika Honory postanowiła zmienić całkowicie podejście do odchudzania. Zaczęła konsultować się z lekarzami i fizjoterapeutami, doszkalać się. Postanowiła opracować własną, indywidualną metodę odchudzania, która będzie zdrowa, bezpieczna dla organizmu i przede wszystkim pozwoli na stałe utrzymać efekty.

Tak powstał Program Przemian (cztery etapy), którego celem jest kompleksowe dbanie o siebie i racjonalne odżywianie, a którego na II jego etapie – królową jest ZUPA.

Dzięki odżywianiu  się zupami , w ciągu 8 miesięcy Monika schudła 40 kilogramów. Swoją prawidłową wagę utrzymuje od 6 lat.

Monika Honory stworzyła wielotysięczną społeczność Zupomanii, która obecnie tworzy największą grupę na polskim Facebooku, prawie 180 000 osób. Monika dzieląc się swoją wiedzą, przepisami na odchudzające zupy, wsparciem, sprawiła, że program Przemian pomógł już tysiącom osób uzyskać wymarzoną sylwetkę i poprawić zdrowie.

Program Przemian nie jest typową dietą, ale zdrowym stylem odżywiania, który pozwala zdrowo schudnąć i utrzymać ten efekt na stałe.

Dlaczego zupa?

Zupa jest najłatwiejszym do strawienia posiłkiem dla naszego układu pokarmowego. Doskonale oczyszcza jelita ze złogów i przyspiesza metabolizm, który u wielu osób z nadwagą jest spowolniony. Warto pamiętać, że 80 % całego procesu trawienia zachodzi w jelitach, dla których najbardziej korzystną formą są produkty półpłynne i gotowane. Poza tym zupy doskonale nawadniają organizm.

Warto wiedzieć, że zupy wg Programu Przemian Moniki Honory, to nie takie zwykłe zupy jakie znamy. Program Przemian kieruje się swoimi prawami. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno tradycjonaliści, którzy lubią w zupach dodatek mięsny, ale także wegetarianie, kochający różnorodność warzyw.

Monika Honory stawia na produkty naturalne, bez sztucznych dodatków. Do zup nie dodaje mąki, kostek rosołowych, wzmacniaczy smaku czy produktów smażonych. Nie gotuje zup kremów, proporcja w zupach są 50/50,czyli połowa składników stałych i połowa bulionu.

Czy będę musiała jeść zupy przez całe życie?

Wiele osób na początku drogi zastanawia się czy wytrzyma na samych zupach. Jedzenie zup to oczywiście pewien etap Programu Przemian, którego głównym celem jest aktywna redukcja wagi, oczyszczenie organizmu i pobudzenie metabolizmu. Kolejne etapy przemiany pozwalają na wprowadzanie stałych posiłków.

Fantastycznym aspektem programu Przemian jest jego różnorodność. Zupy są podzielone na śniadaniowe, obiadowe i kolacyjne. Jednak to, co je mocno wyróżnia to ich różnorodność. Mamy oczywiście tradycyjne smaki, jak rosół czy pomidorowa, ale także niebanalne zupy jak: pizzowa, śledziowa, kebabowa, zupy inspirowane kuchniami różnych kultur. Ponad  kilkaset przepisów. Naprawdę jest w czym wybierać.

Od czego zacząć?

Bardzo często zaczynając dietę działamy bez przygotowania. To częsty błąd. Nie bez przyczyny I etap Programu Przemian obejmuje właśnie przygotowanie do odchudzania.

Musimy pamiętać, że redukcja wagi nie jest naturalnym stanem dla organizmu. Dlatego, gdy przystępujemy do odchudzania, organizm często się przed tym broni. Sprawia to, że podczas diety, nawet jeżeli zjadamy odpowiednią ilość kalorii, odczuwa się większy głód i pokusy.

Pojawiają się słabsze dni, spada nasza motywacja, mamy ochotę na podjadanie. Często brakuje nam wsparcia bliskich osób, trudności w pracy czy zmartwienia powodują, że odpuszczamy. I pojawia się obwinianie, że się nie udało, złość, zniechęcenie do podjęcia kolejnej próby.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne, zbudowanie wewnętrznej motywacji, znalezienie wsparcia, aby w trudnych momentach dać sobie radę. Ważne jest także traktowanie siebie z miłością, włączenie aktywności fizycznej, dbanie o ciało, regenerację.

Przygotowanie, to także odpowiednie zaplanowanie logistyki, organizacja własnej kuchni, przygotowanie bliskich na zmiany. Tych wszystkich aspektów uczy właśnie Monika Honory.

Dieta nie może być codzienną męczarnią.

Decydując się na wybór diety zwracajmy uwagę na kilka aspektów:

  • zdrowie i bezpieczeństwo dla naszego organizmu
  • szacunek dla naszego organizmu
  • świadome odżywianie
  • różnorodność
  • połączenie ze wsparciem psychicznym

W dobie produktów fast, oczekiwania szybkich efektów, bardzo często rzucamy się na przypadkowe diety, zapominając jak mogą wpływać na nasz organizm i na nasze zdrowie. Liczy się tylko natychmiastowy rezultat. Natomiast, aby rozsądnie podejść do odchudzania i zdrowo osiągnąć długotrwałe efekty, trzeba odpowiedniego przygotowania.

Jeżeli zaniedbaliśmy nasz styl odżywiania, to narzucenie sobie z dnia na dzień restrykcyjnej diety nie jest najlepszym pomysłem. Dieta nie może być codzienną męczarnią, bo nie wytrzymamy długo w takim reżimie żywieniowym. Warto podejść do tego procesu z głową i z szacunkiem do swojego organizmu.

Więcej informacji o Programie Przemian Moniki Honory znajdziesz na:

https://monikahonory.pl/

https://www.facebook.com/monikahonoryprogramprzemian/