Dieta i Odchudzanie

Patrzysz na swoje ciało i uświadamiasz sobie, że to ostatni dzwonek na odchudzanie przed latem? Masz rację, ale nie panikuj – stosując odpowiednie diety, w trzy nadchodzące miesiące zmienisz się nie do poznania! Mamy dla ciebie aż 7 popularnych diet, dzięki którym łatwo i szybko zgubisz zbędne kilogramy. Musisz tylko… zacząć je stosować.

1. Dieta 1000 kalorii

To klasyk, który znany jest kobietom już od wielu lat. Filozofia diety jest niezwykle prosta – samodzielnie dobierasz sobie posiłki, pilnując tego, aby nie przekroczyć 1000 kcal dziennie. Myli się jednak ten, kto sądzi, że można jeść cokolwiek – niezmiernie ważne jest, aby przestrzegać dwóch istotnych zasad:

•    Racjonalnie rozłóż kalorie na poszczególne posiłki

Twoje pierwsze śniadanie powinno ci dostarczyć około 250 kcal, drugie – tylko 100. Obiad to 350 kcal, podwieczorek 200, a kolacja już tylko 100.

•    Jedz zdrowo

Nie chodzi o to, żeby zjeść trzy batoniki z czekoladą – takie postępowanie bardzo szybko doprowadzi do wyczerpania organizmu i silnego głodu, którego nie da się utrzymać na wodzy. Musisz jeść racjonalnie, tzn. układać jadłospis z owoców, warzyw, ryb, pieczonego i gotowanego mięsa, a także wielozbożowego pieczywa. Unikaj jedzenia z fast foodów i wszystkiego, co smażone w głębokim tłuszczu. Dzięki temu zjesz konkretny, sycący posiłek, nie przekraczając dozwolonej ilości kalorii.

Uwaga! Dieta 1000 kalorii nie jest przeznaczona dla wszystkich. Jeśli pracujesz fizycznie, szybko opadniesz z sił. Zrezygnuj z tej diety także wtedy, gdy poczujesz się bardzo słabo – nic na siłę! Warunkiem dobrej diety jest przede wszystkim niedziałanie na swoją szkodę, pamiętaj o tym.

2. Dieta kopenhaska

Ta dieta wciąż pozostaje pod ostrzałem – niektórzy gorąco ją polecają, inni odradzają, jak mogą. Faktem jest, że jest to odchudzanie dla niezwykle silnych osób. Według twórców diety, ma ona znacznie przyspieszyć przemianę materii (dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich jej zasad), ale nie wolno jej stosować częściej, niż raz na dwa lata.

Stosując tę dietę, można schudnąć od siedmiu do nawet 20 kilogramów w dwa tygodnie. Efekt jest zatem kuszący, niemniej stosowanie się do zaleceń jest dosyć wyczerpujące. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom – konkretnemu jadłospisowi na cały okres jej trwania:

Dzień 1: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru LUNCH: 2 jajka na twardo, gotowany szpinak , pomidor OBIAD: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną

Dzień 2: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru LUNCH: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną OBIAD: plaster szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 3: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru, grzanka LUNCH: gotowany szpinak, świeży owoc, pomidor OBIAD: plaster szynki, 2 gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną

Dzień 4: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru LUNCH: tarta marchewka, jajko na twardo, twarożek naturalny OBIAD: sałatka owocowa, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 5: ŚNIADANIE: duża tarta marchew z cytryną LUNCH: duża chuda ryba OBIAD: befsztyk, sałata i brokuły

Dzień 6: ŚNIADANIE: kubek czarnej kawy i kostka cukru LUNCH: kurczak, sałata z olejem i cytryną OBIAD: 2 jajka na twardo, duża marchewka

Dzień 7: ŚNIADANIE: kubek herbaty bez cukru LUNCH: kawałek chudego grillowanego mięsa OBIAD: nic

Dzień 8: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru LUNCH: 2 jajka na twardo, gotowany szpinak , pomidor OBIAD: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną

Dzień 9: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru LUNCH: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną OBIAD: plaster szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 10: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru, grzanka LUNCH: gotowany szpinak, świeży owoc, pomidor OBIAD: plaster szynki, 2 gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną

Dzień 11: ŚNIADANIE: kubek kawy i kostka cukru LUNCH: tarta marchewka, jajko na twardo, twarożek naturalny OBIAD: sałatka owocowa, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 12: ŚNIADANIE: duża tarta marchew z cytryną LUNCH: duża chuda ryba OBIAD: befsztyk, sałata i brokuły

Dzień 13: ŚNIADANIE: kubek czarnej kawy i kostka cukru LUNCH: kurczak, sałata z olejem i cytryną OBIAD: 2 jajka na twardo, duża marchewka

Warto zauważyć, że jadłospis nie uwzględnia kolacji – w diecie kopenhaskiej ten posiłek po prostu nie istnieje.

Uwaga!

  • W trakcie diety należy pić minimum 2 litry wody dziennie
  • W trakcie diety nie można żuć nawet gumy miętowej
  • Lunch i obiad można zamieniać miejscami
  • Diety nie wolno przedłużać
  • W razie wystąpienia niepokojących objawów (silne osłabienie, omdlenie), należy koniecznie przerwać dietę

3. Dieta Dunkana

Dieta ta została opracowana przez francuskiego lekarza, a książka, w której została opisana, błyskawicznie stała się bestsellerem. Ten rodzaj odżywiania się również ma swoich przeciwników, aczkolwiek efekt jest pewny – waga spada z dnia na dzień. Zaleca się ją szczególnie osobom, które są już zmęczone brakiem efektów po poprzednich próbach odchudzania.

Aby rozpocząć dietę, musisz wiedzieć, że składa się ona z trzech „faz”. Oto one:

•    Faza uderzeniowa – w jej trakcie należy jeść tylko proteiny

Fala uderzeniowa ma największy wpływ na spadek wagi. Należy stosować ją przed 5 do 7 dni i w tym czasie nie można jeść niczego, poza proteinami oczywiście. Uściślając, będą to: chude mięso (konina, wołowina, cielęcina – wszystko pieczone na grillu), kawa, herbata, korniszony, cytryna, ocet, zioła, woda, chudy nabiał, podroby (ozór cielęcy lub wołowy, cynadry, wątroba), chude wędliny, ryby (nie wolno ich jednak smażyć), drób (bez skóry i poza kaczką) i owoce morza.

Możesz jeść bez ograniczeń, ale tylko i wyłącznie posiłki z listy.

•    Faza równomiernego rytmu – mamy tu czyste proteiny plus proteiny łączone z warzywami

Tutaj łączy się fazę uderzeniową z jedzeniem warzyw a wszystko w systemie 5 na 5. Obrazując: pięć dni posiłków z fazy 1, potem 5 dni posiłków także z fazy 1 + dodatkowo warzywa. I tak naprzemiennie – tak długo, aż waga stanie się idealna.

Dozwolone są wszystkie warzywa oprócz karczochów, ziemniaków, fasoli, ryżu, soczewicy, kukurydzy, bobu i grochu.

•    Kuracja utrwalająca wagę

Kuracja utrwalająca zapobiega efektowi jo-jo, czyli ponownemu przybraniu na wadze. Jak ją stosować?

Przyjmij, że na każdy stracony kilogram musisz nałożyć 10 dni kuracji utrwalającej. Jeśli zatem zrzuciłaś 10 kg, czeka cię 100 dni na nowym jadłospisie.

Do posiłków z fazy 1 i 2 możesz dołączyć wówczas: produkt skrobiowe, owoce oraz pełnoziarniste pieczywo. Jeden dzień w tygodniu musi być wyłącznie białkowy, ale za to dwa razy w tygodniu możesz zjeść dowolny posiłek – jedyne ograniczenie to brak dokładek.

4. Dieta plaż południowych

To kolejna dieta stworzona przed lekarza, jej twórcą był kardiolog Arthur Agatston. To dieta dla tych, którzy nie nastawiają się na krótkie działanie i szybki efekt, ale chcą raczej kompletnie zmienić swoje życie pod kątem odżywiania – ma być nie tylko szczuplej, ale przede wszystkim – zdrowiej.

Co istotne, w diecie tej nie musisz liczyć kalorii ani stawiać sobie ograniczeń – możesz jeść, ile chcesz, minimum trzy główne posiłki i dwie przekąski. Dieta obniża też poziom cholesterolu, dobrze wpływa na układ krążenia, nie skutkuje i efektem jo-jo i nie powoduje przykrego uczucia głodu.

Dieta skład się z trzech faz, do których trzeba się skrupulatnie zastosować.

Faza 1:

Jest najtrudniejsza – przez 2 tygodnie musimy wytrzymać bez jedzenia rzeczy, do których przywykł nasz organizm, w tym bez tłuszczy nasyconych, węglowodanów czy… kofeiny!

Upraszając, możesz jeść:

  • niektóre mięsa (wołowe: polędwica, rostbef, mielone z polędwicy, łata krzyżowa,  wieprzowe: szynka gotowana, szynka surowa, polędwica, cielęce: udziec, nerkówka, antrykot, jagnięce: comber oraz udziec, drobiowe: mielone z piersi kurczaka lub indyka, pierś kurczaka lub indyka, wszystko bez skóry)
  • wędliny z niską zawartością tłuszczu
  • sery (tylko te „light”)
  • jajka
  • owoce morza
  • słodycze (ale tylko dżemy i galaretki bez cukru, a także bezcukrowe lody i kakao)
  • rośliny strączkowe
  • orzechy i nasiona (raz dziennie, do wyboru, np. 15 migdałów, 25 orzechów włoskich)
  • produkty mleczne (niskotłuszczowe)
  • warzywa (poza ketchupem, zielonym groszkiem, rzepą, marchwią, kukurydzą, burakami i dynią)
  • tłuszcze i oleje (2 łyżki dziennie do wyboru)
  • przyprawy
  • zastępniki cukru (sacharyna lub fruktoza, do 100 kcal dziennie)

Możesz także pić herbaty ziołowe i soki warzywne bez cukru. Nie wolno jeść owoców!

Faza 2:

W drugiej fazie chudnie się wolniej, ale wciąż systematycznie. Powinna ona trwać tak długo, aż waga osiągnie wyczekiwaną wartość.

Na tym etapie stopniowo dodajemy do jadłospisu wcześniej wykluczone składniki – są to owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa, dodatkowo okazjonalnie gorzka czekolada oraz białe lub czerwone wino.

I tak, od 1 do 7 dnia do podstawowego jadłospisu można dodać 1 owoc oraz jeden produkt skrobiowy dziennie. W dzień 8: 1 owoc i 2 produkty skrobiowe, w dzień 9: 2 owoce i dwa produkty skrobiowe, w dzień 10 i 11: 2 owoce, 3 produkty skrobiowe, w dzień 12: 3 owoce, 3 produkty skrobiowe dziennie.

Faza 3:

Umożliwia wprowadzenie zakazanych elementów jadłospisu – organizm jest już przyzwyczajony do tego, jak odżywialiśmy go przez poprzednie tygodnie. Należy jednak pamiętać, aby zwracać uwagę na to, co za bardzo pobudza nasz apetyt i takich potraw jak najbardziej unikać.

5.    Dieta kapuściana

Dieta kapuściana opiera się na jednym, głównym składniku i jest to oczywiście kapusta. To dobry składnik – uprawnia pracę, jelit, dostarcza witaminy C i ma mało kalorii. Dodatkowo w trakcie diety nie grozi nam głód, a jedynie… poczucie monotonii. Czy da się to przetrwać? Oczywiście, bo w efekcie mamy co najmniej kilka kilogramów mniej.

Uwaga! Dietę kapuścianą można stosować bezpiecznie tylko przez tydzień!

Podstawą jadłospisu w tej diecie jest zupa kapuściana. Oto przepis:

  • główka kapusty białej albo włoskiej, lub 3 kg kapusty kiszonej (opłucz je, żeby pozbyć się soli)
  • 6 cebul
  • 2 zielone papryki
  • pęczek selera naciowego
  • 6 świeżych pomidorów lub pomidory z puszki
  • pieprz, czosnek, chili (również bez soli)

Warzywa najpierw dokładnie umyj, a potem pokrój kapustę w cieniutkie paski, a pozostałe warzywa – w kosteczkę. Warzywa (poza kapustą) wrzuć na patelnię, na której rozgrzała się 1 łyżka oliwy z oliwek. Podsmaż, na koniec dodaj kapustę, wszystko przełóż do garnka, zalej wodą i dodaj przyprawy.

Oczywiście zupa kapuściana ma być bazą diety, a nie jej jedynym składnikiem. Przykładowy jadłospis prezentuje się następująco:

Śniadanie: zupa kapuściana i kawa

Drugie śniadanie: koktajl owocowy: arbuz z melonem i miętą

Obiad: zupa kapuściana, czarna herbata bez cukru

Podwieczorek: surówka z gotowanego na parze brokułu, rzodkiewki i ogórka

Kolacja: do 2 litrów wody gazowanej, ewentualnie odrobina zupy kapuścianej

6. Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na fantastyczny wpływ na zdrowie. Nie jest restrykcyjna, więc chudnie się w wolnym tempie, ale może stanowić fantastyczny sposób na zdrowe życie i nie zaznasz na niej głodu.

Ten rodzaj diety nie jest ściśle określony – możesz dowolnie komponować jej składniki. Ważne jest tylko, aby przestrzegać zaleceń piramidy żywieniowej. Oto one:

  • Warzywa – 4 lub więcej porcji, w tym jedna na surowo. Jedna porcja to jedna szklanka surowych warzyw albo pół szklanki ugotowanych. Należy wybierać warzywa w różnych kolorach.
  • Ryby i owoce morza – możesz je jeść 2-3 razy w tygodniu. Szczególnie zalecany są sardynki, łosoś i tuńczyk
  • Owoce: 3 razy dziennie lub więcej – według upodobań
  • Orzechy i pestki: 3 porcje w tygodniu lub więcej (jedna porcja to trzy łyżki orzechów)
  • Produkty zbożowe: 4 porcje dziennie lub więcej (jedna porcja to pół szklanki makaronu albo jedna kromka chleba)
  • Rośliny strączkowe: 3 porcje tygodniowo lub więcej (jedna porcja to pół szklanki nasion)
  • Tłuszcze: co najmniej 4 łyżki oliwy dziennie

Jak widać, nie ma tutaj ścisłych ograniczeń – jeśli chcesz zjeść więcej winogron, możesz zjeść więcej. W tej diecie nie chodzi bowiem o to, aby schudnąć jak najszybciej, tylko aby jeść zdrowo, być w dobrej „relacji” z jedzeniem. Jeśli zależy ci na szybszym spaleniu kalorii, możesz ograniczyć ilość posiłków.

Uwaga! Będąc na diecie śródziemnomorskiej, nie wolno się objadać. Należy jeść tylko tyle, aby zaspokoić głód.

7.    Dieta Cohena

Dieta Cohena, zwana także paryską, to świetny sposób nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także na późniejsze utrzymanie osiągniętej wagi. Sama dieta składa się z trzech ważnych faz:

Faza pierwsza: „Cafe”

To bardzo trudna faza – jeśli nie czujesz się na siłach, nie musisz jej stosować, możesz od razu zacząć dietę od kolejnej fazy. Na etapie „Cafe” dostarczasz organizmowi tylko od 700 do 800 kcal dziennie. Faza ta powinna trwać od 8 do 10 dni, a codziennie możesz zgubić nawet 0,5 kg.

Faza „Bistro”

W tej fazie, trwającej od 2 do 3 tygodni, łącznie możesz schudnąć do 5 kilogramów, codziennie dostarczając organizmowi około 1000 kalorii. Szczegółowe jadłospisy (3 rodzaje) zawarte są w książce autora – możesz je dowolnie zamieniać, a także korzystać z różnych zamienników.

Faza „Gourmet”

I tutaj możesz schudnąć do 5 kilogramów, dostarczając już jednak organizmowi około 1200 kalorii dziennie. Do wyboru masz 5 różnych stylów dietetycznych – wegetariański, kanapkowy, makaronowy, ziemniaczany albo classic).

Dieta – zanim zdobędziesz się na tę restrykcyjną, udaj się do lekarza

Restrykcyjne diety pozwalają błyskawicznie zgubić zbędne kilogramy, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dlatego, jeśli taką planujesz, koniecznie najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem. Dopiero po skontrolowaniu ciśnienia i sprawdzeniu parametrów krwi oraz moczu lekarz może zadecydować, czy możesz eksperymentować z odchudzaniem.

Pamiętaj także, aby zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez ciało. Jeśli czujesz się źle, słabo, nie masz siły do podejmowania codziennych obowiązków, masz „mroczki” przed oczyma i kłopoty ze snem – nie kontynuuj tego wyzwania. Wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przejście na taki tryb odżywiania, który zagwarantuje dobre efekty, ale w znacznie wolniejszym – i zdrowszym tempie.