Dom

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w każdym mieszkaniu czy domu – zapewnia nam dobry sen, ale też umożliwia odcięcie się od zwykłej codzienności i obowiązków.  Jednocześnie każda z nas pragnie, aby pomieszczenie to było nie tylko wygodne, ale też zwyczajnie ładne. Jak zatem je urządzić? Oto ważne porady i cenne wskazówki!

Sypialnia – jak wybrać kolor ścian?

To, w jakim kolorze będą ściany w sypialni, w dużym stopniu odbije się na naszym relaksie – mówi o tym psychologia kolorów. Zgodnie z nią, nie jesteśmy w stanie zrelaksować się i odprężyć, gdy spędzamy czas w miejscu, którego ściany pomalowane są na kolory jaskrawe – intensywną zieleń, żółć, „krzyczący” niebieski czy oczywiście czerwony.

Stąd też przyjmuje się, że należy stawiać na kolory, w których czujemy się zrelaksowani. Taki efekt dają pastelowe, bardzo jasne odcienie oraz oczywiście biel.

Warto zauważyć, że barwy na ścianach wpłyną na cały wygląd pokoju. Jeśli zdecydujesz się na beż, to sypialnia nabierze przyjemnego, ciepłego klimatu. Jeśli jednak wybierzesz bladą szarość, pomieszczenie będzie chłodne w odbiorze. Jest to już kwestia gustu – niektórzy lubią, gdy w sypialni jest chłodno – zarówno pod względem temperatury, jak i kolorystyki.

To, o czym powinnaś pamiętać to to, że każde pomieszczenie, które zostaje pomalowane kolorami, optycznie traci na wielkości. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, zdecyduj się na bardzo modną w tym sezonie biel.

Oczywiście w tym najważniejszym w domu pokoju można położyć także tapety. Jednak i w tym przypadku musisz pamiętać, aby unikać krzykliwych wzorów. Mogą być dobre na kilka wieczorów, ale potem zwyczajnie ci się znudzą. Pomyśl także o położeniu tapet tylko na jednej ścianie. Jeśli wytapetujesz cały pokój, uzyskasz efekt małego, ciasnego pudełka.

Co na podłodze w sypialni?

Podłogę w sypialni mogą stanowić same panele, jak i grube, puchate wykładziny. Każda opcja ma swoje plusy i minusy.

Panele w sypialni – korzyści

•    Łatwa do otrzymania w porządku - podłogę wystarczy odkurzyć, a potem umyć – i jest błysk. Jeśli któreś z was coś wyleje, nie stanowi to powód do większego zmartwienia. A przecież zdarza się, że w sypialni pijemy wino.

•    Powiększa pomieszczenie - oczywiście tylko optycznie. Gładka podłoga jest może bardziej ascetyczna, ale sprawia, że pokój wydaje się większy.

•    Jest tania - w porównaniu do dobrej jakości wykładziny panele są bardzo tanie.

Panele w sypialni – minusy

•    Dużo kurzu - oczywiście kurz osadza się na każdej powierzchni, ale na panelach szybciej go widać – zwłaszcza w zakamarkach pod łóżkiem.

•    Chłód - jeśli zdecydujesz się tylko na panele, to rano będziesz kłaść bose stopy na zimną podłogę. Dla niektórych kobiet to niemal kara!

•    Mało przytulności - cóż, panele nie należą do najbardziej przytulnych powierzchni. Nie sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się komfortowe, jak to jest w przypadku wykładziny.

Wykładzina w sypialni – korzyści

•    Cieplutko! - gruba, porządna wykładzina w sypialni to gwarancja, że twoim bosym stópkom nigdy nie będzie zimno. A rano to bardzo ważne.

•    Tłumienie dźwięków - ma to miejsce zwłaszcza, gdy mieszkasz z partnerem i jeszcze innym dorosłym, np. teściową. Wykładzina dywanowa będzie tłumiła odgłosy dobiegające z waszej sypialni, a w pewnych sytuacjach właśnie tego sobie życzymy.

•    Mało kurzu - wykładziny w mniejszym stopniu przyciągają kurz, ponieważ pokryte są specjalnymi środkami antystatycznymi. A jeśli nawet ten kurz się w końcu pojawia, to i tak go nie widać.

Wykładzina w sypialni – minusy

•    Uciążliwe czyszczenie - cóż, powiedzmy sobie szczerze – może i nowoczesne wykładziny można prać na mokro, ale to nadal jest uciążliwe. Na pewno zmęczysz się przy tym bardziej, niż w przypadku czyszczenia paneli. No i nie każdą plamę można bez problemu zmyć – ta z czerwonego wina może sprawić dużo kłopotów.

•    Cena - dobrej jakości wykładziny, które nie będą zbierać kurzu, zniekształcać się czy tracić kolor, kosztują naprawdę sporo – nawet 300 zł za metr².

Szafa w sypialni – jaką wybrać?

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką oddzielnej garderoby, to spokojnie możesz pominąć ten akapit. Jeżeli jednak – jak większość kobiet, musisz ulokować swoje ubrania właśnie w sypialni, to powinnaś dobrze przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniej szafy.

Te mniejsze są tańsze i ładnie prezentują się w romantycznych wnętrzach, co jest niewątpliwych plusem. Mieści się w nich jednak zaledwie mała część kobiecych ubrań, a przecież gdzieś trzeba pomieścić także ciuchy partnera.

Dlatego najlepszym pomysłem jest zainwestowanie w pojemną szafę przesuwną albo po prostu zajmującą całą ścianę, o wysokości pod sam sufit.

Sama szafa to oczywiście nie wszystko. Aby panował w niej ład i harmonia, musisz dobrze przemyśleć całe jej wnętrze. Obecnie istnieje mnóstwo sposobów na podzielenie powierzchni mebla i wyznaczenie specjalnych stref. Możesz zamontować np. specjalne kosze na bieliznę, możesz pomyśleć o wysuwanych wieszakach na spodnie, zamontować haczyki na apaszki i specjalne szuflady na twoją biżuterię. Warto także uwzględnić trochę miejsca, w którym będziesz przechowywała swoje największe skarby – buty na szczególne okazje. Oczywiście dobrze byłoby, aby drzwi szafy zdobiło duże lustro – przydaje się nie tylko do kontroli swojego wyglądu, ale też choćby w zabawach łóżkowych.

Cenna wskazówka! Pamiętaj, że w wielkich szafach możesz oddzielnie zamontować oświetlenie. Dzięki temu wybór stylizacji będzie łatwy nawet w ponury, jesienny poranek.

A może toaletka?

Jeśli twoja sypialnia jest bardzo duża (albo masz oddzielną garderobę i nie musisz stawiać szafy w sypialni), to pomyśl o toaletce. Nie tylko genialnie prezentuje się ona we wnętrzu, ale też umożliwia zrobienie makijażu w dziennym świetle. To wielka korzyść!

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Niektóre sypialnie są tak małe, ze nie pozostawiają miejsca do rozmyślań – trzeba wstawić je tak, jak to możliwe. Jednak w większości przypadków można „pokombinować” z ustawieniem, i wtedy należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Po pierwsze, łóżko powinno stać tak, aby był do niego dostęp z trzech stron – wówczas nie tylko prezentuje się najładniej, ale jest też zwyczajnie wygodniejsze.

Jeśli nie masz takiej możliwości, to ustaw łóżko dłuższym bokiem do ściany, dbając o to, aby miejsca między „nogami” łózka a ścianą było możliwie jak najwięcej – wtedy nie będzie to taka strata.

Oczywiście jeśli mebel musi stać we wnęce, to nie masz tutaj pola do popisu – pozostaje cieszyć się, że w ogóle jest sypialnia i nie musisz spać np. w salonie, jak wiele par, które oddają pozostałe pokoje dzieciom.

Po drugie, łóżko powinno stać maksymalnie daleko od drzwi. Jeśli otwierając je musisz uważać, aby o coś nie zahaczyć, to coś poszło ewidentnie nie tak, a któregoś dnia ktoś i tak zapomni o tym drobnym aspekcie (i np. uszkodzi drzwi albo łóżko).

Po trzecie, łóżko nie może stać blisko kaloryfera. Możesz nie zwracać uwagi na tę zasadę tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nawet zimą nie ogrzewasz pomieszczenia. Dla wielu kobiet to jedna raczej wykluczone. Jeśli postawisz mebel przy grzejniku, który zacznie emitować ciepło, to twój sen nie będzie komfortowy i zaczniesz budzić się z bólem głowy.

Po czwarte, łóżko nie może stać pod mocnym skosem! Prędzej czy później albo ty, albo twój partner uderzycie się w sufit. I uwierz, wtedy pierwszym słowem, które powiecie rano, nie będzie słodkie: „Dzień dobry”.

W końcu – po piąte, sypialnia powinna być w pokoju jak najbardziej odległym od kuchni i salonu. To bardzo prywatne miejsce, w którym będziecie się wyciszać.

Przydatna wskazówka:Pamiętaj, że zgodnie z zasadami feng-shui łóżko nie może stać naprzeciwko drzwi – to tworzy złą energię!

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Polki pokochały styl skandynawski. Jest lekki, bardzo urokliwy i przede wszystkim – niezwykle przytulny. Nie zawiera jednak elementów romantycznych, dla niektórych osób zdecydowanie zbyt kobiecych i słodkich. Jeśli i ty planujesz stworzenie takiej właśnie, skandynawskiej sypialni, to dowiedz się, jak to zrobić.

•    Wybierz odpowiednią podłogę - Wybierz podłogę z drewna albo jasne panele. Kolor ma tutaj ogromne znaczenie – jeśli wybierzesz ciemną podłogę, zepsujesz cały efekt.

•    Ściany - Mogą być albo białe, albo z dekoracją w postaci tapety. Jeśli zdecydujesz się na to drugie, to pamiętaj, że w stylu skandynawskim modne są motywy roślinne. Ściana w zielone liście będzie idealna!

Inna opcja to wszelkiego rodzaju cegiełki. Co prawda powoli wychodzą z mody, ale jeśli bardzo chcesz, to jak najbardziej możesz się na taką cegłę zdecydować – zarówno na tę w kolorze białym, jak i naturalnym.

•    Łóżko - Zdecyduj się na taki model, który wykonany jest z drewna i sprawia wrażenie lekkości. Naturalne materiały to podstawa stylu skandynawskiego, dlatego właśnie nie powinnaś wybierać zagłówka z tapicerką.

W podobnym tonie mogą być też stoliki nocne – im bardziej naturalne materiały wybierzesz, tym lepszy efekt osiągniesz.

•    Narzuta - Powinna być – a jakże, naturalna! Zapomnij o śliskich narzutach, które panowały w naszych sypialniach przed dwie dekady. W skandynawskiej sypialni nie ma dla takich miejsca – powinnaś wybrać narzutę plecioną albo surową, bawełnianą. Tą samą zasadą kieruj się przy wyborze zasłon – ma być lekko i naturalnie.

•    Kolory - Styl skandynawski to przede wszystkim biel, drewno, beże, delikatne pastele i zieleń kwiatów. Jeśli będziesz trzymała się tek kolorystyki, wszystko będzie ok!

Jak urządzić sypialnię w stylu retro?

To drugi, szalenie modny trend. Kobiety zwariowały na punkcie retro, czyli ukłonie ku czasom naszych babć oraz prababek. I słusznie, bo sypialnia w takim stylu to prawdziwa uczta dla oczu. Jak ją zaprojektować?

•    Postaw na kwiatowe tapety - Czy słyszałaś o tzw. „angielskim pudełeczku”? Niektórzy określają tak pokoje, które na każdej ścianie mają tapetę w delikatne kwiaty. Oczywiście nie musisz tak robić, jednak postawienie na kwiaty albo francuskie scenki na choćby jednej ścianie to naprawdę dobry krok.

•    Wyjątkowe meble - W sypiali w stylu retro (zwanym też stylem vintage), meble muszą nawiązywać do konkretnych czasów. Świetnym pomysłem jest kupienie mebli sprzed lat i odrestaurowanie ich na własną rękę. Oczywiście przodują bogato zdobione, ciemne szafy wolnostojące – tu nie ma miejsca na zabudowania!

•    Koronki - Świetnym elementem, który podkreśla styl retro, są koronkowe poduszki ozdobne, położone na łóżku. Musisz zadbać też o narzutę – nie musi być koronkowa (przesada nie jest wskazana), ale powinna być surowa, np. bawełniana czy wełniana.

•    Dekoracja okien - Przepiękne, kwiatowe firany, a do tego mocno zdobione, ciężkie zasłony? Tak, to musi być vintage! Twoje okno może pozostać gołe tylko w jednym przypadku – jeśli jest stare, duże i ozdobione klimatycznymi szprosami.

•    Retro akcent - Stara maszyna do szycia, maszyna do pisania albo stylowy kwietnik zabrany od babci – takie akcenty powinny pojawić się w twojej sypialni. Możesz też połączyć stare z nowoczesnym, tworząc toaletkę ze stołu ze starej maszyny do szycia. To stylowe, przyciągające wzrok rozwiązanie.

Jak urządzić sypialnię w stylu glamour?

Choć styl glamour traci na popularności, wciąż ma swoje grono wielbicielek. Jeśli i ty do nich należysz, to poznaj sposoby na stworzenie sypialni, która cię zachwyci.

•    Mat i połysk - W sypialni w stylu glamour muszą znaleźć się błyszczące przedmioty – w końcu chodzi o to, by olśniewać. Jednak za dużo tego typu bibelotów szybko doprowadzi do tego, że to piękne pomieszczenie stanie się… tandetne. Dlatego pamiętaj, aby łączyć błysk z matem. Przykład? Atłasowa poszuka na futrzanym fotelu.

•    Elegancki zagłówek - Zagłówek w stylu glamour powinien być tapicerowany – dzięki temu nada wnętrzu wyjątkowego smaczku i elegancji. Pamiętaj o kolorach. Chłodne beże, przyduszone fiolety, czerń i srebro są charakterystyczne dla takich właśnie wnętrz.

•    Jedna, wyrazista rzecz - Projektowanie stylowej sypialni w stylu glamour jest sporym wyzwaniem – łatwo można zahaczyć o granicę tandety i kiczu, a tego przecież na pewno być nie chciała. Dlatego pamiętaj o umiarze. Jeśli wybierasz dwie wielkie, błyszczące lampy i do tego lustro na ścianie, to reszta dekoracji i dodatków powinna być już stonowana. Uważaj też na ich ilość – w glamour nie chodzi o to, aby zagracić wnętrze. Ma być eleganckie!

•    Ciemna wykładzina - Świetnym pomysłem na stworzenie bazy pod styl glamour jest zakup ciemnej, puszystej wykładziny, która sprawi, że pokój nabierze przytulności, ale nie straci dobrego smaku.

Jak urządzić sypialnię w stylu nowoczesnym?

•    Minimum ozdób - Jeśli jesteś miłośniczką stylu nowoczesnego, to raczej nie przepadasz za ozdóbkami i bibelotami. I wiesz, że nie powinny one znaleźć się w twojej sypialni. Jeśli już chcesz ją w jakiś sposób udekorować, to niech jest to np. obraz na ścianie, ubrany w minimalistyczną, elegancką ramę.

•    Dyskretne szafy - Oczywiście w całkowitej zabudowie. Szafa do sypialni w stylu nowoczesnym powinna być gładka i stonowana. Nie musi mieć luster, może tworzyć po prostu nowoczesną bryłę, sięgającą aż po sufit.

•    Proste formy, geometryczne kształty - Prostota – to słowo klucz. Jeśli decydujesz się na łóżko, to niech jest proste, eleganckie i stonowane. Jeśli szafa, to bez uchwytów. Jeśli rama na zdjęcia, to jedna i duża, a nie dziesięć małych. W końcu – jeśli stoliki nocne, to dyskretne i proste w formie.

•    Nowoczesne gadżety - Urządziłaś sypialnię i brakuje ci jednak jakiejś dekoracji? Ok – postaw na nietypową rzeźbę albo zestaw srebrnych kul, które będą stały na parapecie albo stoliku nocnym. Może pojawić się tam również jakiś stylowy magazyn, np. o modzie albo wnętrzach.

•    Porządek - W nowoczesnej sypialni nie ma miejsca na pozorny nieład. Twoja narzuta (prosta w formie) powinna być zawsze równo ułożona, podobnie jak pościel. Oczywiście pod łóżkiem musi być zupełnie pusto!

Twoja sypialnia, twój styl

Zanim zaczniesz urządzać swoją sypialnię, dobrze zastanów się, co ci się podoba, a co nie. Przejrzyj zdjęcia, inspiruj się albo i wręcz naśladuj. Nie kieruj się modą, tylko swoim własnym gustem. To przecież właśnie ty spędzisz w tym pomieszczeniu setki wieczorów, to ty będziesz budzić się każdego ranka w tym pokoju, więc musi być ono dopasowane do twoich, indywidualnych potrzeb.