Dom

Zaprojektowanie łazienki to nie lada wyzwanie – musi być przecież nie tylko pięknie, ale i bardzo funkcjonalnie. Oczywiście najlepiej byłoby skorzystać z usług architekta, tyle że nie każdą z nas na to zwyczajnie stać. Podpowiemy ci zatem, jak zaprojektować łazienkę samodzielnie – i to tak, że każdy będzie prosił cię o numer do twojego projektanta wnętrz!

Łazienka – na spokojnie!

Łazienka to niezwykle wymagające miejsce w naszym domu, dlatego ostatnim, czego potrzeba przy jej projektowaniu jest… pośpiech. Jeżeli zależy ci na tym, aby całość była wygodna i komfortowa, ale jednocześnie przyjemna dla oka, musisz dokładnie zastanowić się nad wieloma aspektami. Dopiero gdy stwierdzisz, że na pewno wiesz, czego chcesz i potrafisz to sobie rozsądnie rozplanować, zabierz się do roboty!

Projekt łazienki – z uwzględnieniem stref

Tak jak wspomnieliśmy, przy projektowaniu łazienki świetnie sprawdza się architekt – jeśli jesteś gotowa wydać na jego pomoc tysiąc czy dwa tysiące złotych, to nie wahaj się ani minuty.

Jeśli jednak nie przewidujesz takich wydatków (wszak remont łazienki już sam w sobie to kosztowna sprawa), i tak musisz mieć projekt. Jak go zrobić?

Opcja numer jeden to stworzenie go zupełnie samodzielnie, za pomocą kartki i długopisu. Ot, musisz przyjąć, że np. pięć „kratek” na papierze w kratkę to jeden metr. Następnie powinnaś stworzyć rysunek łazienki zgodnie z jego wymiarami i nanieść na niego rysunki urządzeń i mebli, biorąc pod uwagę ich rzeczywisty rozmiar oraz wymagane odstępy. To tylko wydaje się trudne – w rzeczywistości poradzisz sobie bez problemu!

Druga opcja to skorzystanie z gotowych planerów internetowych – ich wielka zaleta polega na tym, że będziesz mogła zobaczyć swoją łazienkę, zanim ta rzeczywiście powstanie. Oczywiście podczas planowania musisz zwracać uwagę na to, aby wszystkie wymiary były identyczne. Jeśli nie dopilnujesz tego, może okazać się na przykład, że korzystanie z toalety jest niewygodne albo – co jeszcze gorsze, że w pomieszczeniu nie zmieści się zakupiona już pralka.

Uwaga!

Tworząc swój projekt – zarówno ten na kartce, jak i w za pomocą dedykowanych narzędzi, musisz pamiętać o podzieleniu pomieszczenia na specjalny strefy. Pierwsza to strefa mokra, zwana także sanitarno-kąpielową. Znajduje się tam prysznic lub wanna, umywalka, wc oraz – jeśli ktoś sobie tego życzy, bidet.

W sferze suchej powinny znaleźć się szafki na ręczniki i kosmetyki, kosz na pranie, pralka i suszarka (jeśli ktoś ją planuje) oraz sprzęt elektroniczny (np. lokówka czy prostownica).

Ciekawostka – czy warto kupić elektryczną suszarkę?

W Stanach Zjednoczonych suszarka uważana jest za sprzęt pierwszej potrzeby, podobnie jak pralka czy zmywarka do naczyń. W Polsce sprzęt staje się ona coraz bardziej popularna, ale wciąż wiele osób wstrzymuje się z zakupem – po pierwsze, to dość drogie urządzenie (kosztuje około 3 tysiący złotych), po drugie – można usłyszeć głosy, że niszczy ubrania. Jak jest w rzeczywistości?

•    Dzięki suszarce możesz nie prasować

Suszarka, którą obsługuje się prawidłowo, tj. nie wkłada się do niej nadmiaru ubrań, umożliwia zrezygnowanie z prasowania części rzeczy. Wszystko dlatego, że ubrania w suszarce poddane są działaniu gorącego powietrza, które „wydmuchuje” wygniecenia. Nie jest prawdą, że suszarka gniecie ubrania – jest dokładnie odwrotnie! Po suszeniu wystarczy złożyć ubrania w kostkę i odłożyć do szafy.

•    Suszarka umożliwia ograniczenie wilgoci

Jeśli twoje mieszkanie jest zbyt wilgotne, suszarka znacznie zredukuje problem. Warto pamiętać, że wiszące na stojącej suszarce ciuchy oddają wilgoć do powietrza, a ta wnika w ściany. To, ile tej wody jest, można zobaczyć właśnie dzięki suszarce, która zbiera ją do specjalnego pojemnika.

•    Suszarka sprawia, że ręczniki są cudownie miękkie

A koce wspaniale puszyste – wszystko dzięki wspomnianemu obiegowi powietrza. Jeśli więc denerwują cię „twarde” ręczniki, to z całą pewnością ten problem zostanie zażegnany.

•    Suszarka umożliwia pozbycie się psiej i kociej sierści

Wszystkie „kłaczki” i sierść odprowadzane są do specjalnego filtra. Warto wiedzieć, że suszarka ma także opcję odświeżania odzieży – można z niej skorzystać tylko po to, aby pozbyć się włosów czy innych paproszków.

Czy suszarka kurczy ubrania? Tutaj zdania są podzielone. Większość użytkowniczek twierdzi jednak, że nie jest to prawda, a jeśli rzeczywiście jakieś ubrania ulegają skurczeniu, to mowa o jednym ciuchu na kilkadziesiąt.

Weź to wszystko pod uwagę i projektując łazienkę, rozważ wstawienie suszarki – w końcu pozbędziesz się prania, które wiecznie suszy się w kątach pokoi!

Dobry specjalista – na wagę złota!

Jeśli nie znasz się na instalacjach łazienkowych i kładzeniu kafli (o ile oczywiście je planujesz), to najlepsza rada brzmi: zaufaj specjalistom. To bardzo ważne – choćby już pod względem ogrzewania. Zupełnie inaczej planuje się je bowiem, kiedy chce się zamontować ogrzewanie podłogowe, a inaczej – jeśli chcesz zwykły grzejnik ścienny. Specjalista pomoże ci także dobrze rozplanować układ elektryczny – błędy w tym wypadku mogą skutkować nawet zagrożeniem życia.

Dobrego specjalistę najlepiej wziąć z polecenia. Co prawda na świetnych fachowców trzeba trochę poczekać, ale z pewnością będzie warto. Jeśli z kolei nie możesz zdobyć namiarów na nikogo takiego, poszukaj w internecie – upewnij się jednak, że jest to ktoś, kto może pochwalić się portfolio, jest punktualny i nie spożywa alkoholu podczas pracy. Na wszelki wypadek nie zostawiaj też takiej osoby samej w mieszkaniu.

Łazienka – płytki czy coś innego?

Planując swoją nową łazienkę, musisz wziąć pod uwagę to, co będzie na ścianach i podłodze. Co masz do wyboru?

•    Płytki

Czyli klasyka. Możesz wybrać te najmodniejsze – bardzo duże, albo popularne mozaikowe. Wszystko zależy tutaj od twojego stylu. Pamiętaj jednak, że białe lub kremowe płytki na podłodze to gwarancja wiecznego czyszczenia, z kolei białe fugi pod prysznicem przestają być białe już po kilku miesiącach użytkowania. I trudno je doczyścić!

Bardzo popularne są także płytki imitujące drewno. Nie tylko dodają pomieszczeniu  uroku i ciepła, ale też są niezwykle wygodne – nie widać na nich zanieczyszczeń i plan od wody.

•    Drewno

Boimy się go w tym pomieszczeniu, jednak zazwyczaj zupełnie niesłusznie. Dobrze dopasowane drewno cieszy oko przez wiele lat i nie wymaga żadnych poprawek. Musisz jednak pamiętać, że na łazienkową podłogę nadają się przede wszystkim lite deski – te warstwowe nie zdadzą egzaminu. Dopytaj także o skurcz drewna. Powinien być jak najmniejszy, aby podłoga nie ulegała zniekształceniom. Co do samego drewna, możesz wybrać polski dąb lub modrzew, albo jeszcze twardsze gatunki egzotyczne, czyli padouk, merbau, iroko albo tek.

•    Kamień naturalny

Jest dosyć drogi, ale bardzo elegancki i zdecydowanie ponadczasowy. Opcja pierwsza to oczywiście klasyczny marmur – im więcej żył będzie posiadał, tym będzie piękniejszy. Opcja druga to bardzo elegancki trawecyn – ma on jednak tę wadę, że należy chronić go od wilgoci. W końcu opcja trzecia, czyli znany nam dobrze granit. Jest bardzo trwały, bardzo wytrzymały, a przede wszystkim – występuje w wielu odcieniach.

•    Beton architektoniczny

To hit ostatnich lat, nadający łazienkom nieco eleganckiej surowości. Możesz wybrać różne odcienie i przebierać pośród stopni porowatości, wybierając dokładnie taki beton, jaki ci się marzy. Oczywiście pamiętaj, że płyty muszą być spore i najlepiej łączyć je z drewnem (co doda całości nieco ciepła).

Ważne aspekty projektowania łazienki – zwróć na to uwagę!

Najwyższy czas przejść do konkretów. Oto poszczególne aspekty planowania idealnej łazienki, na które koniecznie powinnaś zwrócić uwagę.

Wanna czy prysznic?

•    Wanna

Wiele osób zastanawia się, czy ich łazienka jest wystarczająco duża, aby można było umieścić je wannę przy zachowaniu komfortu korzystania z pomieszczenia. Według specjalistów jest to możliwe, o ile łazienka ma więcej, niż 5 m2 (niektórzy mówią już o 4m2, jednak aby mieć pewność, że wszystkim będzie wygodnie, najlepiej sugerować się wyższymi liczbami).

Jeśli zdecydujesz się na wannę, weź pod uwagę kilka istotnych wskazówek. Po pierwsze – do małej łazienki idealna będzie wanna asymetryczna, która umożliwi wykorzystanie każdej przestrzeni, czasami nawet w niecodzienny sposób. Po drugie – przed wanną musi być wolna przestrzeń, minimum to 100x70cm. Po trzecie – zastanów się, czy nie skorzystać z opcji „2w1”, czyli nie zamontować wanny wraz z szybą, dzięki której w dowolnej chwili możesz wziąć szybki prysznic. Wówczas jest oczywiście konieczne zamontowanie na ścianie specjalnego uchwytu do słuchawki prysznicowej.

•    Prysznic

Jeśli nie chcesz zdecydować się na wannę albo nie masz wystarczającej powierzchni, pozostaje ci prysznic. Te najmodniejsze i zdecydowanie najbardziej wygodne nie mają kabiny ani brodzika – podłoga ma lekki skos, dzięki któremu woda odpływa tam, gdzie powinna, a sam prysznic jest oddzielony od reszty łazienki ścianką działową. To fantastyczne rozwiązanie, dzięki któremu w zapomnienie odchodzi ciągłe, męczące czyszczenie szyby i pleśniejących elementów brodzika.

Druga opcja (polecana w najmniejszych łazienkach), to klasyczna kabina prysznicowa. Te standardowe mają wielkość 90x90cm, ale można znaleźć i takie w rozmiarze 70x70cm. Przed kabiną powinnaś zostawić około 90cm wolnej przestrzeni – w innym przypadku korzystanie z niej nie będzie wygodne.

Cenne wskazówki!

Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby twoja łazienka prezentowała się stylowo, dobrym rozwiązaniem jest wybór zupełnie transparentnej szyby prysznicowej. Jeśli z kolei zależy ci na tym, aby jak najdłużej szyba wyglądała na czystą, zdecyduj się na chropowate, matowe szkło.

Zwróć także uwagę, że kabiny z radiem, lustrem i różnymi dodatkowymi „bajerami” (jak funkcje bicza wodnego) są już zdecydowanie niemodne, a nawet wręcz tandetne. Co gorsza, wiele osób podkreśla, że tego typu urządzenia wcale nie spełniają swoich funkcji – radio nie gra tak, jak powinno, a cała kabina zazwyczaj zrobiona jest z kiepskiej jakości materiałów.

Kompakt

Aby wybrać dobre wc, czyli po prostu kompakt, musisz poświęcisz dłuższą chwilkę. Obecnie za najlepsze uważa się modele wiszące. Nie musisz się martwić o ich stabilność – są mocowane na specjalnym stelażu chowanym w ścianie, więc z pewnością „utrzymają” ciężar każdego członka rodziny. Co szczególnie istotne, tego typu kompakty dodają pomieszczeniu lekkości i są bardzo wygodne pod względem czyszczenia.

Aby korzystanie z toalety było wygodne, przed kompaktem musi pozostać trochę wolnego miejsca – najlepiej przestrzeń o szerokościach 60x80cm. Musisz też pamiętać, że sedes nie może znajdować się zbyt blisko umywalki i kabiny prysznicowej – to wysoce niehigieniczne!

Na koniec kwestia samej deski. Oczywiście powinna być wolnoopadająca, zwróć jednak także uwagę na to, czy jest wygodna. Modne, wąskie deski często okazują się być wyjątkowo niepraktyczne. Mówiąc wprost – usiądź i sprawdź w sklepie, zanim wydasz pieniądze.

Bidet

Jeszcze nie tak dawno uznawany był za fanaberię, jednak dzisiaj coraz więcej kobiet decyduje się na zamontowanie go w swojej łazience. Bidet umożliwia błyskawiczne umycie okolic intymnych, bez konieczności rozbierania się do naga. To super wygodne rozwiązanie – zwłaszcza we wiadome, kobiece dni.

Uwaga! Jeśli nie masz miejsca na dodatkowy bidet, możesz kupić model elektroniczny, montowany bezpośrednio na desce wc. Najlepsze modele umożliwiają także podgrzewanie samej deski.

Grzejnik

W trakcie planowania swojej pięknej i funkcjonalnej łazienki będziesz musiała zastanowić się nad kwestią umieszczenia grzejnika ściennego – to bardzo ważne, aby nie był to wybór przypadkowy. Idealne miejsce to to pomiędzy wanną a umywalką albo w pobliżu kabiny prysznicowej – dzięki takiemu rozwiązaniu będzie ci łatwo odłożyć mokry ręcznik. Z kolei zdecydowanie najgorsze miejsce na grzejnik to to nad sedesem.

Chociaż najmodniejsze grzejniki są w całości zabudowane, bardziej praktyczne są modele drabinkowe, umożliwiające suszenie kilku ręczników czy sztuk odzieży naraz. W tym przypadku wygoda zdecydowanie stoi nad urodą.

Umywalka

Wygodna umywalka musi być przede wszystkim odpowiednio duża – ta, którą wybierzesz, musi mieć minimum 45cm szerokości i 40cm głębokości. Koniecznie zadbaj także o wolną przestrzeń dookoła samej umywalki (minimum 70x100cm).

Jeśli twoja łazienka będzie mała, zdecyduj się na umywalkę nadblatową, dzięki której uzyskasz dodatkową szafkę, np. na kosmetyki, akcesoria czy ręczniki.

Cenna wskazówka!

Pamiętaj, że jeśli dzielisz łazienkę z całą rodziną albo z partnerem i masz taką możliwość (łazienka jest odpowiednio duża), to koniecznie przemyśl zamontowanie dwóch umywalek. Zlikwiduje to wiele porannych kłótni.

Pralka

Nie ma wątpliwości, że kto tylko może, ten rezygnuje z pralki (i opcjonalnie suszarki) w łazience – dzięki temu pomieszczenie nabiera zupełnie innego, bardziej dekoracyjnego wyglądu, a  i często jest bardziej komfortowe. Jeżeli jednak mieszkasz w bloku, to zapewne nie możesz sobie pozwolić na ten luksus – gdzieś trzeba to ważne urządzenie ulokować.

Przede wszystkim zastanów się nad rodzajem pralki. W malutkich łazienkach super sprawdzają się modele otwierane od góry. Z drugiej jednak strony, uniemożliwiają one zamontowanie na pralce elektronicznej suszarki. Zastanów się, czy potrzebujesz tego drugiego urządzenia i dopiero wtedy podejmij odpowiednią dla siebie decyzję.

Dodatkowo, jeśli tylko możesz, ukryj pralkę – służą temu specjalne szafki z przesuwanymi drzwiczkami.

Dodatki – nie zapominaj o nich!

Stylowe, wyróżniające się lustro, sztuczny kwiat, umiejętnie dobrane dozowniki do mydła, designerskie kosze na drobiazgi i szuflady umożliwiające schowanie tego, co nieładne dla oka – aby łazienka była ładna, musisz na to wszystko zwrócić uwagę. Pamiętaj jednak, że zbyt dużo dodatków nie sprzyja łazienkom – wystarczą dwa lub trzy efektowne gadżety. To, co z kolei nie jest mile widziane w tego typu pomieszczeniach, to zdecydowanie rodzinne zdjęcia oraz wszelakie „ubranka” dla toalet – są nie tylko zwyczajnie niemodne, ale także wyjątkowo niehigieniczne.