Dom

Wyobraź sobie, że jest piękny, słoneczny, sobotni poranek. Budzisz się, udajesz się do kuchni i robisz sobie kawę. Następnie udajesz się z tą kawą do… ogrodu oczywiście! Pięknego, zielonego, z bujną roślinnością, łaskoczącą stopy trawą i stylowymi meblami. Siadasz w fotelu i popijając napój, wsłuchujesz się w świergotanie ptaków. Zachwycona taką wizją? To zabieramy się do pracy – czas na stworzenie fantastycznego ogrodu!

Dlaczego warto mieć piękny ogród?

Przepiękny ogród to marzenie każdej z nas. To właśnie on motywuje nas do porzucenia wygodnych mieszkań w bloku, to on zachęca do zaciągania kredytów, to on sprawia, że czujemy, że znaleźliśmy własne miejsce na ziemi.

Ogród to możliwość grillowania ze znajomymi, zrelaksowania się po całym dniu pracy i zdystansowania do kłopotów i obowiązków. To dużo pracy, która skutkuje niesamowitymi efektami. To możliwość obserwowania rezultatów własnych wysiłków, dzień po dniu, a także szansa na własne, przepyszne i pozbawione chemii warzywa oraz owoce. Krótko mówiąc – własny ogród to cudowna sprawa, więc zwyczajnie warto go mieć.

Zanim wyciągniesz łopatę, wybierz styl ogrodu

Na pewno poczułaś już motywację do wprowadzenia zmian w ogrodzie (zakładając oczywiście, że ich potrzebuje). Jednak zanim zaczniesz działać, zastanów się dokładnie, czego naprawdę chcesz. Bo ogród, podobnie jak dom czy mieszkanie, także może występować w wielu różnych stylach. Oto najpopularniejsze z nich.

Ogród w stylu nowoczesnym

Nietrudno się domyślić, że ogród w stylu nowoczesnym to propozycja dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za stylem retro czy shabby w mieszkaniach. Nie cierpią bilelotów i bałaganu, za to kochają nowoczesne wnętrza i dodatki.

Ogród w takim stylu to ukłon w stronę geometrii. Nie znajdziesz tutaj nieładu – wszystko powinno być równo ułożone i symetryczne. Roślinność cechuje elastyczność w nadawaniu form – to wszystkie drzewa i krzaki, które można dowolnie stylizować (zazwyczaj w kształtne koła czy kwadraty). Jeśli kamienie, to białe i równiutko ułożone wzdłuż wytyczonych tras. W takim ogrodzie nie ma zbyt dużo roślin – większość wypełnia idealnie przystrzyżony trawnik. Na taki właśnie ogród często decydują się właściciele domków stojących w centrum miasta, którzy nie chcą zaburzać ogólnego stylu osiedla.

•    Roślinność

W nowoczesnym ogrodzie roślinność nie powinna sprawiać właścicielom wielkiego kłopotu – ma być ładnie i estetycznie, ale bez wielogodzinnych prac. Dlatego niemal nie wykorzystuje się roślin jednorocznych – to one wymagają najwięcej pracy. Rośliny, które będą natomiast wdzięcznie zdobiły ogród w stylu nowoczesnym, nie dając zarazem powodu do przepracowania, to oczywiście drzewa (klon palmowy, brzoza brodawkowata czy śliwa wiśniowa, a także krzewy – hortensja, berberysy czy na przykład dereń biały. Ponadto warto postawić na ozdobne trawy (np. palczatki czy miskanty) oraz tuje, różaneczniki, bergenie i wszelkiego rodzaju lawendy.

•    Meble

Wybierając meble do ogrodu w stylu nowoczesnym postaw na takie, które będą wygodne, ale zarazem nowoczesne, pasujące zarówno do samego mieszkania, jak i do budynku. Szczególnie zalecany jest także surowy beton, zarówno jako np. noga stołu, jak i donice czy drobne elementy wykończenia. Unikaj natomiast wszelakich plecionek i rattanu.

Ogród w stylu wiejskim

Ma najwięcej zwolenniczek, ale jest stosunkowo trudny w utrzymaniu. Bo chociaż ogród taki dopuszcza obecność chwastów, to jednak utrzymanie go w „pozornym nieładzie” wymaga sporo pracy. W ogrodzie wiejskim powinno znaleźć się całe mnóstwo małych zakątków wypełnionych ziołami, kwiatami i inną roślinnością. To miejsce dla pnących się kwiatów różnego typu i elementów przypominających prawdziwe, małe łączki. Ma być jak na wsi – swojsko, przytulnie, bardzo naturalnie. Oczywiście tu i tam powinny pojawić się klasyczne dekoracje – blaszana konewka zawieszona na niepozornie wyglądającym płotku, dużo kamienie czy choćby wypełniona roślinami taczka. To miejsce dla ciebie, jeśli lubisz swojskie klimaty, a w nieładzie potrafisz zauważyć piękno (przy czym łatwiej o to w przypadku ogrodu niż mieszkania).

•    Roślinność

To, co nie powinno znaleźć się w wiejskim ogrodzie, to duża ilość drzew czy krzewów iglastych – po prostu tu nie pasują. Możesz natomiast postawić na malwy (prawdziwy hit wiejskich ogrodów), floksy wiechowate, ostróżki ogrodowe czy nagietki lekarskie. Poza tym świetnie sprawdzą się tygrysie lilie, aksamitki, lewkonie, maki, chabry, piwonie, lwie paszcze oraz astry. Tak naprawdę ogród w tym stylu to  wielka dobrowolność – możesz kupić i zasadzić wszystko, co ci serce każe i na pewno będzie pięknie.

•    Meble

Im bardziej „swojskie” i naturalne, tym lepiej. W szczególności warto postawić na meble wykonane z naturalnego drewna, niepomalowane na żaden kolor, a jedynie zaimpregnowane. Bardzo ważnym elementem jest także hamak, przy czym w ogrodzie wiejskim obowiązkowo powinien on wisieć miedzy dwoma drzewami. Pamiętaj również o stylizowanych dodatkach. Piękne, gliniane donice, w których znajdzie się miejsce nie tylko dla kwiatów, ale i dla ziół, to wizytówki tego specyficznego ogrodu.

Ogród w stylu angielskim

Nikt nie ma już chyba wątpliwości, że Anglicy kochają ogrody – każdy, kto był w tym kraju i miał okazję podziwiać te wyjątkowe miejsca, wraca do domu urzeczony i zmobilizowany do odtworzenia tego piękna.

Ogród w stylu angielskim może kojarzyć się z nieładem, ale nic bardziej mylnego – jest stworzenie to wielogodzinne planowanie i pedantyczne wręcz dbanie o szczegóły. Dominuje tutaj zieleń traw oraz kwiaty w określonych kolorach – fioletowe, różowe, błękitne czy białe. Dodatkowo istotne jest rozdzielenie punktów granicznych żywopłotami. Ogromne znaczenie ma także izolacja – angielski ogród powinien posiadać co najmniej 2-3 miejsca, w których można schować się z książką. Nie pasuje tutaj natomiast symetria (ścieżki są kręte i naturalnie wyglądające) czy geometryczne kształty. To, co jest charakterystyczne dla tego stylu, to wszelkiego rodzaju rośliny pnące – zarówno róże, jak i typowe bluszcze.

•    Roślinność

Jeśli planujesz ogród w stylu angielskim, to nastaw się na dużą ilość pracy, ale i przepiękny efekt. W twoich planach zakupowych powinny znaleźć się winobluszcze, pienne róże oraz wisterie. Nie może zabraknąć floksów, hortensji, a także hibiskusa. Dodatkowo pamiętaj, aby posadzić dzwonki, rezedy, jaśminowce, lawendy i irysy, a z krzewów wybrać berberysy, jaśminowce i ostrokrzewy. Zwróć uwagę na to, że w ogrodach typu angielskiego z tyłu sadzimy zawsze najwyższe byliny i krzewy, a te okrywowe, najniższe – z przodu. Pamiętaj również, by dopasować potrzeby roślin do warunków atmosferycznych. Zasianie w cieniu kwiatów lubiących słońce to gotowa katastrofa.

•    Meble

Meble stanowią niezwykle ważny element wystroju ogrodu angielskiego. Powinny być żeliwne, powykręcane i bardzo ozdobne. Postaw także na niezbędne dodatki – ciężkie, bogato zdobione fontanny i urzekające donice z wypalanej gliny. Tu nie ma miejsca na nowoczesne akcenty!

Ogród w stylu francuskim

Symetryczny i przewidywalny, a jednak inny od tego w stylu nowoczesnym – taki jest właśnie francuski ogród. Cechuje go przede wszystkim wielka regularność – na środku musi znajdować się główna alejka, a po bokach te mniejsze, oczywiście równo wytyczone. Smaku dodają równo przystrzyżone żywopłoty oraz krzewy ozdobne – podobnie, jak w przypadku ogrodu nowoczesnego, mogą one być ukształtowane w figury geometryczne. Niezastąpione w tym przypadku są również oczywiście rośliny pienne, które dodają ogrodom francuskim wyjątkowej elegancji.

•    Roślinność

Styl wyznaczają w tym przypadku drzewa i krzewy, którym można dowolnie nadać kształt. Będą to głóg, świerk, ostrokrzew czy grab. Kwiaty, zazwyczaj umieszczane równiutko we wnętrzach małych rabat, to krokusy, eleganckie tulipany, lawenda, aksamitki, goździki oraz oczywiście urocze bławatki. Najważniejsze jest to, aby były one wyraźnie oddzielone po miejscach, po których się spaceruje. Wszystko ma tutaj swoje miejsce, co jest wyraźnie zaznaczone.

•    Meble

Francuski ogród nie może obejść się bez pięknych, często zdobionych (ale niekoniecznie!), żeliwnych mebli. Nie pasują tutaj za to zestawy drewniane, a już absolutnie nie wypada kupić zestawu z tworzyw sztucznych – to niweczyłoby cały wysiłek włożony w tworzenie pięknej roślinności.

Ogród w stylu skandynawskim

Skoro wnętrza w skandynawskim stylu zrobiły w naszym kraju prawdziwą furorę, to z całą pewnością to samo może stać ze skandynawskimi ogrodami. A te cechują się przede wszystkim prostotą oraz funkcjonalnością.

Ogród powinien być dobrze oświetlony. Bardzo wskazane jest postawienie na dodatki w białych kolorach i unikanie (za wszelką cenę) wszelkich ozdób – ma być maksymalnie naturalnie i wygodnie. Dominują proste linie, zarówno w roślinności, jak i doborze mebli czy ścieżek. Sama roślinność musi być łatwa w pielęgnacji, nie należy też przesadzać z ozdobnymi kwiatami. Skandynawowie stawiają na porządek, więc wszystko jest proste, jasne, harmonijne i przede wszystkim – niewymagające dużych prac. To ukłon w stronę natury i trochę w kierunku nowoczesności.

•    Roślinność

W ogrodzie tego typu powinny znaleźć się wszelkie wrzośce i wrzosy, koniecznie ozdobne trawy (na przykład trawa pampastowa, rozplenia japońska czy bambus karłowaty), kwiaty (petunie oraz nasturcje), a także drzewa i krzewy owocowe (śliwy, grusze, jabłonie, pigwy, agrest i borówki). Dodatkowo warto uzupełnić ogród, sadząc sosny, jałowce, cyprysy i modrzewie.

•    Meble

Proste, wygodne i przede wszystkim jasne – właśnie takie będą idealnie komponowały się z ogrodem w stylu skandynawskim. Warto przypomnieć, że meble nie powinny mieć specjalnych zdobień. Proste, wygodne formy, jasne poduszki z odpornej na trudne warunki atmosferyczne tkaniny oraz trwałe materiały to wszystko, czego w tym wyjątkowym stylu trzeba.

Kącik warzywny – czy jest dla niego miejsce w stylowym ogrodzie?

Czytając powyższe opisy ogrodów można odnieść wrażenie, że nie w nich miejsca na jakieś tam pomidory, ogórki czy rzodkiewki. To oczywiście nieprawda – twój ogród ma być nie tylko piękny, ale i użytkowy. Dlatego, jeśli tylko chcesz, to wyznacz sobie strefę dla warzyw, owoców i ziół. A aby nie psuła ona kompozycji np. ogrodu nowoczesnego czy angielskiego, zasłoń taką strefę np. kilkunastoma tujami. Każdego roku będą większe, piękniejsze, i tylko ty będziesz wiedziała, że znajduje się za nimi smakowity zagajnik!

Piękny ogród – o czym jeszcze powinnaś pamiętać?

Jeśli wybrałaś już swój styl, warto teraz pomyśleć o dodatkach. O czym warto pamiętać, co wziąć pod uwagę?

•    Parasol

Wszyscy lubimy słońce, ale przesiadywanie w jego blasku w 30-stopniowym upale do przyjemności już nie należy. Dlatego warto kupić parasol ogrodowy, zapewniający przyjemne ochłodzenie i ochronę właśnie wtedy, kiedy tego pragniemy. Jeśli z kolei wybierzemy odpowiednio duży model, zabezpieczy także nas i naszych gości przed deszczem. Jak jednak wybrać dobry parasol?

Przede wszystkim weź pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli parasol ma osłaniać tylko stolik kawowy i dwa krzesełka, to może być prosty, a jego czasza nie musi mieć dużej średnicy. Jeżeli natomiast potrzebujesz dużego parasola, zdecyduj się na taki z czaszą np. o 3,5-metrowej średnicy.

Warto także wziąć pod uwagę stelaż (metalowy czy aluminiowy – te drugie są znacznie lżejsze), rodzaj kija (może być zupełnie prosty albo łamany, umożliwiające regulację), wodoodporność materiału oraz jego grubość i opcję zabezpieczania przed filtrami UV. Warto też sprawdzić przed zakupem, czy materiał parasola można zdejmować i prać – zapewne dość szybko się wybrudzi. Najlepsze modele mają także pokrowce.

Ponadto, musisz wziąć pod uwagę stojak do parasola. Niektóre modele mocowane są do pojemników, do których wlewa się wodę (wówczas parasol włożony jest w otwór na środku stołu), inne przytwierdzane są śrubami do podłoża. Najbardziej mocne i wygodne są oczywiście te przytwierdzane do podłogi. Są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale też wygodne – nie zabierają pola widzenia przy stole (mocowane są z boku) i miejsca pod nim.

•    Altanka

Bardzo pożytecznym i wygodnym elementem ogrodu jest także altanka. Zwykle jej zakup oznacza niestety całkiem spory wydatek, ale to rozwiązanie ma wiele plusów – można na przykład zrezygnować z parasola i cieszyć się osłoną przed słońcem i deszczem.

Najpierw koniecznie zastanów się, czy potrzebujesz altany otwartej czy zamkniętej. Te otwarte buduje się zazwyczaj tylko po to, aby zadaszyć krzesła oraz stół. Można je dodatkowo ozdobić metrami cienkiego woalu. Z kolei altana zabudowana jest bardziej romantyczna (pasuje do angielskiego czy wiejskiego ogrodu) i zapewni odrobinę ochrony przed wiatrem, jeśli lubimy spędzać w ogrodzie także i jesienne dni.

Uwaga! Altanę możesz oczywiście zbudować samodzielnie. Powinnaś jednak pamiętać, że w tym przypadku na miesiąc przed rozpoczęciem pracy musisz zgłosić się do urzędu miasta albo gminy. Według przepisów na każdym 500 metrów kwadratowych ogrodu mogą znajdować się dwie altany, ale żadna nie może mieć więcej niż 35 metrów kwadratowych.

Piękny ogród – jakie jeszcze dodatki?

O ogrodach wiesz już całkiem sporo. Nie zapominaj jednak o kilka dodatkach, które śmiało można uznać za niezbędne. Oto najważniejsze z nich:

•    Hamak

Jeśli nie masz możliwości zawieszenia go między drzewami, to wybierz taki na stojaku. To wspaniała atrakcja i urządzenie dające możliwość fantastycznego relaksu.

•    Kącik do czytania

Jesteś miłośniczką książek? W takim razie koniecznie zadbaj o swój mały kącik do czytania – taki, w którym będzie mogła oddawać się lekturze bez obaw, że ktoś będzie ci przeszkadzał. Najpiękniejsze kąciki to oczywiście te, wokół których pną się róże.

•    Akcesoria dla dzieci

Jeśli posiadasz dzieci, to niestety musisz zgodzić się na różnorodne zabawki, zjeżdżalnie i trampoliny – w końcu ogród to miejsce dla całej rodziny, a nie tylko dla dorosłych. Plus jest taki, że będziesz miała dzieci na oku – w takim ogrodzie będą chciały spędzać cały dzień.

Marzysz o ogrodzie? Działaj!

Wynajęcie firmy, która zrobi za nas ogród, to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ty możesz jednak działać stopniowo, powoli doprowadzając swój ogród do wymarzonego stanu. Potrzebujesz tylko pomysłu, zaparcia i dużo wolnego czasu.