Dom

Przez pierwsze dwa lata życia dziecko śpi zazwyczaj w pokoju swoich rodziców. W końcu jednak mama i tata pragną odzyskać intymność i przychodzi czas na eksmisję małego lokatora. Pytanie tylko… jak urządzić jego nowy pokój? Czy postawić na modny styl skandynawski? A może coś bardziej ekspresyjnego? I jak zaplanować pokój dla dwójki maluchów? Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Pokój dziecięcy – urządź go z planem!

Podstawowym błędem wielu z nas jest bardzo chaotyczne urządzanie dziecięcego pokoju. Kupujemy niepraktyczne meble, a potem nieprawidłowo je ustawiamy. Używamy bardzo żywych kolorów (w końcu to pokój dziecka!), nie dostrzegając, że sprawiamy, że pokój przestaje miejscem, w którym maluch może odpocząć. A później… nie jesteśmy zadowoleni – ciągle mamy wrażenie, że coś można było zrobić inaczej i jest po prostu niewygodnie.

Oczywiście wszystko to nie oznacza, że musisz korzystać z pomocy architekta – jego wizja urządzenia miejsca dla dziecka kosztuje najczęściej tak dużo, że sam pomysł odpada w przedbiegach. Jeśli jednak masz chociaż odrobinę estetycznego zmysłu i zapoznasz się z ważnymi wskazówkami, to z całą pewnością poradzisz sobie sama. To naprawdę nie jest aż tak wielkie wyzwanie.

Urządzanie pokoju dziecięcego – ważne zasady

Styl dopasowany do wieku dziecka i piękny wystrój to ważne aspekty, ale nie tak istotne jak funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli pokój twojego dziecka ma być wygodny, to musisz kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Co warto wiedzieć?

•    Podział na strefy

Funkcjonalny pokój dziecięcy powinien być podzielony na strefy – dzięki temu dziecko łatwiej zachowa porządek i będzie czuło się komfortowo. Aby sprawnie podzielić pokój, korzystaj z akcesoriów. Strefę snu wyznaczysz poprzez wstawienie małego regału przy łóżku, obszar do zabawy zaznaczy odpowiedniej wielkości dywanik oraz pojemniki na zabawki, z kolei nad biurkiem warto umieścić dużą tablicę korkową – maluch będzie mógł umieszczać tam ważne dla siebie rysunki (a później szkolne notatki).

•    Biurko

Kwestia umieszczenia biurka może nie wydawać się aż tak istotna, gdy dziecko ma np. 5 lat i nie chodzi do szkoły. Z drugiej jednak strony – na pewno nie chcesz zmieniać mebli za 2 czy 3 lata, prawda? Dlatego (oraz z uwagi na fakt, że przedszkolaki także potrzebują miejsca na rysowanie czy kolorowanie) warto od razu pomyśleć o takim właśnie meblu.

Biurko nie musi być duże, powinno natomiast być wygodne (odpowiedniej wysokości) oraz umieszczone możliwie najbliżej okna. Im dłużej i częściej twoje dziecko będzie pracowało przy naturalnym świetle, tym dla niego lepiej.

Uwaga! Właśnie z uwagi na światło słoneczne specjaliści odradzają montowanie biurek pod łóżkiem piętrowym (pod antresolą). Jest to opcja tylko i wyłącznie w przypadku, gdy rozmiary pokoju uniemożliwiają jakąkolwiek inną.

•    Krzesło

Skoro biurko, to i krzesło. Niestety, polskie dzieci cierpią na liczne wady postawy – aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, warto postawić na dobry mebel. W przypadku małego dziecka (około 7 lat) warto wybrać krzesło o odpowiedniej twardości – zbyt miękkie będzie niedobre dla kręgosłupa, zbyt twarde nie będzie wygodne. Jak najbardziej może być to krzesło obrotowe.

U starszych dzieci można wybrać mocno ergonomiczny model z siateczką na oparciu – dzięki takiemu rozwiązaniu smyk nie będzie się zbyt mocno pocił.

•    Miejsce na zabawki

Wielu rodziców popełnia spory błąd, rezygnując z koszy i pudeł na rzecz dużej ilości półek na zabawki. Warto pamiętać, że choć zabawki na półkach świetnie się prezentują, ich układanie z pewnością wyczerpie cierpliwość malucha. Ostateczny efekt? Wieczny bałagan albo zabawki po prostu niedbale wrzucone na półki.

Warto postawić na nowoczesne rozwiązania – systemy wysuwanych pudełek (w specjalnych regałach) albo po prostu pudła poustawiane na półkach. Aby dziecku łatwo się sprzątało, dodatkowo warto oznaczyć pudła naklejkami z rysunkiem autek, lalek czy klocków.

•    Łóżko

Niezbędny element dziecięcego pokoju. Aby wybrać to najlepsze, musisz przede wszystkim sprawdzić, czy mebel jest dobrze wykonany – przejedź ręką po krawędziach i upewnij się, czy nie ma żadnych drzazg, czy wszystko jest gładkie.

Jeżeli dziecko jest małe – ma 2-3 latka, to łóżko musi być wyposażone w barierkę ochronną (możesz także dokupić ją oddzielnie). Warto także nabyć odpowiedni materac (model piankowy, lateksowy albo sprężynowy). Pamiętaj, żeby nie oszczędzać na tym elemencie – w sprzedaży są dostępne bardzo tanie i cienkie materace piankowe, które mogą fatalnie wpłynąć zarówno na rozwój kości dziecka, jak i komfort jego snu.

Uwaga! Jeżeli zależy ci na tym, aby meble służyły dziecku przez długi czas, rozważ zakup takich, które „rosną” wraz z dzieckiem. Łóżko tego typu może mieć – w zależności od potrzeb dziecka, np. od 130 do 190 cm długości.

•    Oświetlenie

Czy zauważyłaś, że pokoje pokazowe prezentowane w salonach meblowych mają niepowtarzalny klimat, który trudno odtworzyć w domu? Sekret takich pomieszczeń jest bardzo łatwy do odkrycia – chodzi o różne źródła delikatnego światła.

Jeśli pragniesz, żeby pokój twojego dziecka był przytulny, poza głównym źródłem światła postaw na 2-3 lampki. Świetnie będą prezentowały się lampki ścienne emitujące bardzo delikatne światło (np. w kształcie chmurek), a także te wkładane do gniazdka elektrycznego.

Uwaga! Pamiętaj, że przynajmniej jedna lampka musi być nocną. Jej światło powinno być bardzo, bardzo słabe. Dzięki niej dziecko nie będzie bało się zasypiać w ciemności, ale jednocześnie nie będzie rozbudzane.

Jak urządzić pokój dwójki dzieci?

Urządzenie pokoju jednego dziecka to właściwie bułka z masłem – nawet w małym pomieszczeniu na wszystko znajdzie się miejsce. Kiedy jednak pojawia się konieczność umieszczenia w pokoju dwóch małych lokatorów, sprawa zaczyna być problematyczna – zwłaszcza gdy dzieci są różnej płci. Niestety, wielu z nas nie może pozwolić sobie na oddzielne pokoje – zamiast jednak martwić się tym, warto pomyśleć o odpowiednim zaplanowaniu pomieszczenia. Co możesz zrobić?

Podziel pokój

Jeśli pokój jest na tyle duży, aby wstawić do niego dwa oddzielne łóżka, to sprawa jest dosyć prosta – musisz tylko podzielić pokój na pół. Stronę dziewczynki możesz pomalować na wybrany przez nią kolor albo obkleić ją piękną, dziewczęcą tapetą, a potem analogicznie postąpić ze stroną chłopca. Takie rozwiązanie plus kilka stylowych dodatków sprawi, że każde z dzieci będzie miało swoją przestrzeń.

Jeżeli jednak nie zmieścisz w pokoju dwóch łóżek i musisz postawić na piętrowy mebel, podziel pomieszczenie nie wzdłuż, a wszerz – tak, aby każde z dzieci miała swoją strefę chociaż na czas nocnego wypoczynku czy możliwość wyciszenia się w dzień. Dodatkowo dziecku, które śpi na dole (czyli zawsze młodszemu) możesz zamontować małą zasłonkę – zwiększy to poczucie prywatności.

Uwaga! Jeżeli nie chcesz kupować łóżka piętrowego, to istnieje jeszcze jedna opcja na zaoszczędzenie powierzchni i zorganizowanie dzieciom osobnych mebli do spania – wystarczy, że kupisz jedno łóżko, spod którego na noc wysuwa się drugie. To idealne rozwiązanie także w sytuacji, w której dziecko nie ma rodzeństwa, za to często odwiedzają go kuzyni i koledzy.

Podwójny pokój? Zabezpiecz rzeczy starszaka!

Pamiętaj, że jeśli umieszczasz w jednym pokoju np. 9-latkę i 4-latka, to starsza pociecha powinna mieć możliwość zabezpieczenia swoich rzeczy (choćby szkolnych). W tym celu zakup małą szafkę, która będzie zamykana na klucz albo po prostu sama zamontuj zamek.

Szafa na ubrania? Niekoniecznie

Jeśli pokój jest dość mały, bardzo kłopotliwe może być zmieszczenie w nim dwóch biurek, dwóch łóżek, strefy do zabawy i szafy. To, co możesz zrobić, aby oszczędzić miejsce, to zrezygnowanie z szafy na ubrania – ciuchy dzieci możesz przechowywać w swojej sypialni czy w dużej szafie w innym pomieszczaniu. To rozwiązanie praktykowane przez wielu rodziców, zapewniające dzieciom swobodę.

Pokój dzieci – bezpieczeństwo

Pokój twojej pociechy bądź twoich pociech powinien być nie tylko funkcjonalny i ładny, ale także bezpieczny. O czym musisz szczególnie pamiętać?

•    Blokada okien

Jeśli nie mieszkasz na parterze, to klamki zamykane na klucz powinnaś zamontować w każdym pomieszczeniu, w którym są okna. Takie klamki nie kosztują dużo – około 20 złotych za sztukę (z kompletem kluczyków), a zapewniają rodzinie spokój.

•    Meble

Po pierwsze, nie mogą mieć ostrych rantów. Po drugie, powinny być pokryte farbami i lakierami, które mają odpowiednie atesty i certyfikaty. Zanim kupisz mebel upewnij się, że jest bezpieczny dla twoich pociech.

•    Kaloryfery

W mieszkaniach wielu z nas są stare, żeliwne kaloryfery – zostawiamy je nie tylko z uwagi na oszczędność, ale także dlatego, że znowu stały się modne.

Jeśli i ty nie zmieniłaś kaloryferów, to koniecznie zabezpiecz je – przynajmniej w pokoju swoich pociech. Dzieci uwielbiają skakać, wariować i się siłować, a uderzenie w taki kaloryfer może skończyć się poważnym urazem.

•    Sznurki

Zasada jest prosta: im mniej sznurków w pokoju dziecka, tym bezpieczniej. W szczególności uważaj na sznurki czy systemy łańcuszkowe montowane przy roletach, nie umieszczaj także modnych lampek na sznurkach przy łóżku pociechy.

Pokój dziecięcy – jaki jest modny?

Najmodniejsze pokoje dziecięce to wciąż te w stylu skandynawskim. Utrzymane w jasnej palecie barw (biel i odcienie pastelowe), z drewnianymi meblami i pięknymi, stylizowanymi dodatkami. Jak urządzić taki pokój?

•    Ściany

Postaw na biel lub pastelowe barwy. Nie musisz się martwić, że pokój będzie miał „szpitalny” charakter – wystarczy, że udekorujesz ściany modnymi „kropelkami” albo jedną ścianę ozdobisz stylową tapetą. Resztę zrobią już zabawki. Jeśli z kolei pomalujesz wnętrze na bardzo żywe kolory, uzyskasz efekt zabałaganienia powierzchni – nawet, jeśli w pokoju będzie porządek.

•    Gama kolorystyczna

Obecnie najmodniejsze odcienie w dziecięcych pokojach to bardzo blady, łamany róż, beże oraz odcienie butelkowej zieleni. Możesz jednak sięgnąć po nieco starsze trendy i urządzić pokój np. w kolorach białym, czarnym, szarym i żółtym. Najważniejsze jest to, żeby wyznaczyć gamę kolorystyczną i konsekwentnie się jej trzymać.

•    Meble

Te w stylu skandynawskim są zazwyczaj białe i stoją na lekkich, drewnianych nóżkach. Bardzo modne są także meble w stylu marynarskim (ale nadal w kolorze białym).

•    Stylowe dodatki

Piękne plakaty na ścianach, namiot tipi, huśtawka na środku pomieszczenia, dywany sznurkowe, dopasowane kolorystycznie zasłony i tzw. cotton balls, czyli lampki w małych kulkach (na sznurku) – wszystko to sprawia, że dziecięce wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru.

Pokój dziecka – weź pod uwagę jego pragnienia

Piękny pokój dziecięcy to pragnienie każdej mamy. W ferworze planów i wyborów nie zapominaj jednak, że ostatecznie jest to miejsce należące do twojego dziecka. Weź pod uwagę jego oczekiwania i pragnienia – nawet, jeśli nie zawsze będą pokrywały się z twoimi planami. Odpuszczenie w niektórych kwestiach nie jest łatwe, ale zachwycona mina dziecka na widok dość kiczowatej fototapety ze Spidermanem wynagrodzi ci wszelkie ustępstwa.