Dom

Nie przepadasz za nowoczesnym wystrojem wnętrz? Męczy cię współczesny minimalizm, za to przyciąga klimat przeszłych lat? W takim razie na pewno świetnie odnajdziesz się w retro wnętrzu. Dowiedz się, jak je zaaranżować, jak pomalować ściany, oraz jakie podłogi i dodatki będą idealnym uzupełnieniem takiego mieszkania.

Cechy stylu retro

Styl retro to przede wszystkim nawiązanie do pięćdziesiątych, chociaż niektórzy miłośnicy czerpią z jeszcze dalszej przeszłości – nawet z lat 20. ubiegłego wieku.

Na zmianę z określeniem „stylu retro” stosuje się nazwę „vintage” – warto zapamiętać tę informację, ponieważ otwiera ona całe mnóstwo nowych dróg do poszukiwań inspiracji. A zatem styl retro – tudzież vintage, to przede wszystkim nadanie życia przedmiotom z innej epoki. Myli się jednak ten, kto sądzi, że w stylu tym koniecznie trzeba sięgać po antyki. Obecnie moda na retro akcenty jest dość popularna, a skoro jest popyt, to pojawiła się i podaż – innymi słowy, w sklepach znajdziesz całe mnóstwo nowych mebli i sprzętów, które jedynie udają te sprzed lat (i nie tracą swoich nowoczesnych funkcji).

Uwaga! Wiele entuzjastów stylu vintage nie podziela zamiłowania czy też zgody na podróbki. Uważają oni, że prawdziwą klasę i specyficzny, pełen nostalgii urok można uzyskać tylko poprzez wypełnienia wnętrza w 100% autentycznymi meblami. Nie muszą, a nawet nie powinny być one w idealnym stanie – nadgryzienie „zębem czasu” może być na nich jak najbardziej widoczne, bo świadczy o długiej historii. W stylu vintage bardzo ceni się również wszelkiego rodzaju renowacje mebli i akcesoriów.

Warto zauważyć, że aranżowanie mieszkania w stylu retro może być nieco ryzykowne. Jeśli „przedobrzymy”, uzyskamy groteskowy efekt muzeum albo sklepu z pamiątkami. Dlatego właśnie każdy krok należy dokładnie rozważyć, a przed podjęciem decyzji co do wystroju należy przejrzeć co najmniej kilkadziesiąt różnych stylizacji.

Przede wszystkim jednak musisz poznać ten styl i dowiedzieć się, jaki powinien być ogólny zarys każdego z pomieszczeń stylizowanych na styl retro.

Urządzamy kuchnię w stylu retro

•    Ściany i podłogi

W stylu retro generalnie preferowane są jasne kolory – z pewnością nie popełnisz błędu, jeżeli pomalujesz ściany na biało lub kremowo. Nad blatem możesz położyć stylizowane, małe płytki, które nawiązują do drobnego wzornictwa z lat 50-tych. Przykładem są drobne, niebieskie kwiatuszki na białym tle. Płytki mogą być też uszczerbione albo po prostu na takie wyglądać.

Uwaga! Warto pamiętać, że płytki ścienne stylizowane na retro mogą być bardzo drogie. Nie zdziw się, że im będą bardziej „zniszczone”, tym wyższa będzie ich cena.

Podłogi mogą być drewniane, jednak równie dobrze możesz położyć panele albo płytki podłogowe. Zwróć jednak uwagę na to, że te ostatnie w żadnym przypadku nie mogą błyszczeć, nie powinny być w żywych kolorach (np. połączenie pomarańczowego z zielonym), odpadają również geometryczne wzory. Wybieraj te, które będą bazą, tłem – najlepiej w barwach ziemi.

•    Meble

Meble są oczywiście podstawą pięknej kuchni w stylu retro. Nie muszą być stare, aczkolwiek powinny być nieco stylizowane, np. mogą mieć żłobienia czy zdobione fronty. Jeśli chodzi o kolor, to obecnie zdecydowanie najmodniejsze w stylu vintage są jasne meble – w odcieniu kości słoniowej czy tzw. „złamanej” bieli.

Uwaga! Jeśli tylko masz wystarczająco dużo miejsca, koniecznie wstaw do kuchni odrestaurowany, babciny kredens, dopasowany do preferowanego przez siebie okresu. Może też go nie restaurować wcale – to jednak opcja dla odważnych, jeśli mebel jest bardzo zniszczony.

Pamiętaj, że w kuchni w takim stylu powinien stać solidny, drewniany stół – najlepiej dębowy. Jeżeli nie możesz sobie na niego pozwolić, bo np. mieszkasz w bloku, możesz oczywiście wyodrębnić miejsce do jedzenia w pokoju dziennym. Zachowaj jednak ciągłość stylu.

•    AGD

Jeszcze jakiś temu w kuchniach typu retro stosowano lodówki w zabudowie – było to działanie wymuszone brakiem stylizowanych sprzętów. Obecnie jest jednak bardzo dużo zarówno lodówek, jak i piekarników czy płyt, które świetnie imitują te sprzed lat. Szczególnie ważnym elementem takiej kuchni – głównie z uwagi na centralne zazwyczaj umiejscowienie, jest piekarnik. Koniecznie wybierz taki, który będzie zgodny z twoimi wymaganiami estetycznymi – a jest w czym wybierać!

•    Dodatki i oświetlenie

Kuchnia w stylu retro musi być bardzo jasna – nasze babcie, a to na nich przecież się wzorujemy, spędzały w kuchniach całe dnie i musiały mieć odpowiednie warunki. Dlatego zadbaj o kilka źródeł światła. Świetnym pomysłem jest zakup żeliwnych żyrandoli, które idealnie skomponują się ze stylem.

Pozostałe dekoracje sprawiają, że kuchnia w stylu retro nabiera właściwego charakteru – nie może zatem ich pominąć. Postaw na blacie różnorodne słoiki i np. blaszane pudła do przechowywania, wyeksponuj stylizowane pojemniki na pieprz i sól, świetny pomysł to powieszenie patelni tuż pod górnymi szafkami. Niezwykle ważna jest także porcelana – im starsza i bardziej pamiątkowa, tym lepsza. Pamiętaj, że idealnie byłoby wyeksponować ją w stylowym kredensie.

Klimat wnętrza zrobią także tekstylia. Proste, płócienne ściereczki do naczyń czy firanki (bawełna z koronką), na pewno sprawią, że w kuchni zrobi się przytulnie.

Uwaga! Sterylny porządek nie pasuje do retro kuchni – tu się żyje, gotuje i robi konfitury. Jeśli więc jakieś uporządkowanie, to z ekspozycją dodatków i koniecznie z nutką artystycznego nieładu.

Salon w stylu retro – jak go urządzić?

Skoro wiesz już, czym kierować się podczas urządzania kuchni, najwyższy czas przejść do salonu. Jak powinien wyglądać, by dobrze komponował się z resztą mieszkania?

•    Ściany i podłogi

Ściany możesz pomalować na biało, pokryć farbą w kolorze beżowym albo – co także jest świetnym pomysłem, połóż na nie stylizowaną na retro tapetę. Obecnie bardzo modne stało się także malowanie ścian wałkami, które kojarzymy z czasów PRL – takimi z wytłoczonymi wzorami. Jeśli podoba ci się taki efekt, to pomaluj ściany na np. beżowo, a potem użyj takiego właśnie wałka i białej farby.

Podłogi powinny być naturalne, więc najlepiej położyć drewno albo wysokiej jakości panele. Możesz też kupić dywan, który będzie nawiązywał do wybranych przez ciebie lat.

•    Meble

Tutaj nie ma niespodzianek – meble powinny być stare, odnowione albo i nie. Jeśli nie możesz znaleźć żadnej „perełki” albo nie masz czasu na renowację, a antyki są dla ciebie za drogie, to wówczas możesz kupić meble stylizowane. Pamiętaj jednak, że nie może być to komplet – każdy z mebli powinien być w podobnym stylu, ale jednak różny.

Uwaga! Nawet jeśli masz dostęp do naprawdę świetnych mebli, unikaj zbyt dużej ich ilości. Przesyt sprawi, że mieszkanie straci na naturalności.

Naturalnie bardzo ważnym elementem salony w stylu retro jest  kanapa. Najbardziej korzystnie będą prezentować się te na małych nóżkach, nieco opływowe. Nie są one zbyt wygodne, ale cóż… coś za coś. To może być „wisienka na torcie” twojego wystroju!

•    Dodatki

Piękne fotografie (w sepii albo czarno-białe) nadadzą mieszkaniu właściwego charakteru. Bardzo dobrym pomysłem jest również postawienie na minimum jeden, ale maksimum trzy retro akcenty – może być to stara maszyna do pisania (lub szycia) czy zabytkowy zegar.

Twój salon musi być przytulny, dlatego powinnaś sięgnąć po dekoracyjne poduszki na kanapę, ciężkie zasłony i wzorzyste firany. Nie unikaj także kwiatów i zadbaj, by w salonie znalazły się dekoracyjne świece. Jeśli masz miejsce na ścianie, to koniecznie powieś na niej stylowy obraz, np. reprodukcję z danej epoki.

Retro łazienka – jak ją zaaranżować?

Na początek zła wiadomość – retro łazienki najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach, w dodatku nijak nie pasuje do nich pralka czy bębnowa suszarka. Jeśli więc mieszkasz w bloku, możesz mieć problem z taką aranżacją.

•    Ściany i podłoga

Na podłodze śmiało możesz położyć drewnianą podłogę albo kafle, które będą ją imitować. Ściany w retro łazience powinny natomiast być białe, mile widziane są też zdobienia. Nie popełnisz jednak błędu, jeśli postawisz na klasyczne „cegiełki” albo po prostu pomalujesz ściany na biało.

•    Wyposażenie

Centrum łazienki retro (a w zasadzie pokoju kąpielowego) powinna stanowić okazała wanna na tzw. „lwich łapach” – w kolorze białym lub srebrnym. Niezwykle ważne jest lustro – postaw na stylizowaną, ciężką ramę, na przykład w kolorze starego srebra albo złota. Umywalka – obowiązkowa postawiona na stylizowanej szafce (np. w kontrastowym, brązowym kolorze) także może być różna od tych, które zwykle wybieramy – żłobienia i odstępstwa od prostoty będą mile widziane.

Nie zapominaj także o drobiazgach. Porcelanowe uchwyty na ręczniki czy podwójne, stylowe kurki do zakręcania wody będą „kropką nad i” twojej retro łazienki i dodadzą jej smaczku. A jeśli potrzebujesz dodatkowych dekoracji, w widocznym miejscu ustaw obitą, metalową miednicę albo emaliowany dzbanek – możesz włożyć do niego na przykład świeże kwiaty.

Uwaga! Najbardziej odważni miłośnicy klimatów vintage jako jedną z łazienkowych dekoracji wybierają… retro nocniki.

Błędy w aranżowaniu retro mieszkania

Niestety, często zdarza się, że osoby pragnące stylu retro popełniają liczne błędy. Czego powinnaś unikać jak ognia?

•    Brak konsekwencji

Zanim kupisz cokolwiek, musisz zastanowić się, który okres najbardziej cię interesuje. Gdy już się zdecydujesz, nie mieszaj wystroju z lat 20. z tym z lat 60. To jeden z najbardziej popularnych błędów, który niestety jest bardzo widoczny.

•    Unikaj nagromadzenia dodatków

Absolutnie nie jest tak, że wszystko – od dywany, przez obrazy i meble, po łyżki czy kosze na śmieci, musi być stylizowane. Jeśli będziesz tak postępować, twoje mieszkanie nie będzie przytulne, ale przesadzone i niewiarygodne. Stwórz niestylizowaną część bazową.

•    Nowoczesne akcenty

Aby mieszać różne style, trzeba mieć wyjątkową intuicję – brakuje jej nawet części projektantom wnętrz. Jeżeli więc nie czujesz się w temacie wyjątkowo mocna, to daruj sobie eksperymenty i nie zestawiaj antycznej, cennej komody po babci z nowoczesnymi krzesłami z przezroczystego plastiku.

Twoje retro mieszkanie – sięgaj po pomysły innych!

Jeśli marzy ci się piękne mieszkanie w stylu retro, ale nie masz pewności, czy uda się osiągnąć wymarzony efekt (a nie chcesz korzystać z pomocy projektanta), to po prostu stwórz sobie katalog najpiękniejszych według ciebie wnętrz – znajdziesz je w sieci. A potem, krok po kroku, wybieraj najważniejsze dla ciebie elementy i zacznij tworzyć swoje ulubione, klimatyczne miejsce na ziemi. Jeśli tylko będziesz pamiętała o najważniejszych zasadach, z pewnością ci się to uda.