Dom

Styl rustykalny kojarzy się z sielanką, spokojem i nawiązaniem do historii. Jest idealny dla osób, które w nowoczesnych wnętrzach czują się niekomfortowo i zdecydowanie preferują wystrój „z duszą”. Jednak zaaranżowanie stylu rustykalnego w swoich czterech ścianach może nie być łatwe – jeśli nie zachowamy umiaru w komponowaniu dodatków i nie będziemy kierować się ważnymi zasadami, mieszkanie czy dom może stać się przytłaczające.

Styl rustykalny – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny jest bardzo charakterystyczny – nawiązuje przede wszystkim do sielanki i wiejskiego życia gdzieś z początków XX wieku. Jeśli wnętrze zostanie dobrze wystylizowane, twoi goście będą mieli wrażenie, że przenoszą się na chwilę dworku albo starej chałupy, jednak przy zachowaniu wszystkich wygód dzisiejszego świata.

Jak łatwo się domyślisz, styl rustykalny to duży ukłon w stronę naturalnych materiałów – nie znajdziesz w nim plastiku czy poliestru. Bawełna, len, kamień czy drewno, a także ceramika czy miedź to kluczowe elementy bazowe, które tworzą klimat rustykalnego wnętrza.

Warto również zauważyć, że styl ten ma bardzo ograniczoną kolorystykę – nie odnajdziesz się w nim, jeśli cenisz sobie pomarańcze, fiolety czy róże. Rustykalne wnętrza to biele, beże, kolory ziemi (stonowana zieleń, szarości, brązy) oraz różnorodność wzorów w dodatkach. Niezwykle ważne dla osiągnięcia wysmakowanej aranżacji jest także odpowiednie wystylizowanie ścian – szczególnie docenia się tutaj cegłę, zwłaszcza lica pozyskane z rozbiórek (a nie gipsowe imitacje z marketu budowlanego).

Styl rustykalny – dla kogo?

Choć styl rustykalny staje się coraz bardziej doceniany i popularny, zdecydowanie nie jest dla każdego. Cechy stylu – drewno, metal czy kamień, wymagają przede wszystkim przestrzeni. Jeśli spróbujemy wprowadzić styl rustykalny do małego wnętrza, np. do mieszkania w bloku, możemy uzyskać karykaturalny efekt przytłoczenia.

Co więcej, aby uzyskać naprawdę spójną stylizację, styl rustykalny powinien być stosowany w odpowiednich domach, np. w kamienicach w cegły. W nowoczesnym domu będzie wzbudzał nieprzyjemne dysonans.

Uwaga! Pamiętaj, że urządzenie wnętrz w tym stylu wcale nie jest proste. Jeśli nie czujesz się naprawdę mocna w projektowaniu wnętrz, skorzystaj z gotowego projektu, który przygotuje ci specjalista. Inną opcją jest dosłowne kopiowanie aranżacji, których zdjęcia w ogromnych ilościach można znaleźć w sieci.

Styl rustykalny – urządzamy kuchnię

•    Ściany i podłogi

W wersji dla odważnych podłoga może być wykonana nawet z kamienia, jeśli jednak wolisz coś bardziej nowoczesnego – postaw na mocne, twarde drewno. Wielbiciele płytek także znajdą coś dla siebie – należy jednak pamiętać, że płytki podłogowe nie mogą być idealnie gładkie i na pewno nie powinny błyszczeć.

Na jednej ze ścian pomieszczenia śmiało można zamontować wspomnianą cegłę. Idealne będą także wszelakie murki, które nadadzą wnętrzu surowy charakter. Pozostałe części ścian powinny być pomalowane na biało albo beżowo.

•    Meble

Zdecydowanie nie nowoczesne – jeśli marzy ci się rustykalna kuchnia, to wybierz meble drewniane, w ciepłych, naturalnych kolorach i z widocznymi słojami. Z całą pewnością nie popełnisz błędu, jeśli wybierzesz takie, na których widać niedoskonałości, będące efektem upływu czasu. Świetnym pomysłem jest także zakup mebli do renowacji.

Absolutnie obowiązkowym elementem rustykalnej kuchni jest solidny, duży stół (koniecznie drewniany), przy którym cała rodzina będzie spędzać posiłki. Ewentualne drobne uszkodzenia nie są wadą – wręcz przeciwnie, podkreślają, że mebel ma swoją historię.

Bardzo ważny jest tutaj również zlewozmywak. Powinien być głęboki, biały i ceramiczny – najlepszy w tym wypadku będzie model, którego przednia część nie będzie zabudowana meblami.

Uwaga! Pamiętaj, że pożądanie za stylem rustykalnym wyklucza eksperymenty. Nigdy nie łącz np. drewnianego stołu z plastikowymi krzesłami, tłumacząc ten zabieg „stylem mieszanym”.

•    AGD

W prawdziwie rustykalnych kuchniach znajduje się prawdziwy piec kaflowy, który stanowi „perełkę” wnętrza. Nie musisz jednak sięgać po tak odważne rozwiązania. Równie dobrze może wybrać któreś ze stylizowanych na staromodne sprzętów AGD – przykładem jest piekarnik.

•    Dodatki

Miedziane akcesoria, żeliwne wieszaki, pięknie zdobiona cerami oraz ręczniki kuchenne czy firanki z naturalnych, jasnych tkanin to niezwykle ważne elementy stylu rustykalnego. Warto pamiętać, że tutaj nie ma miejsca na przesadny minimalizm – akcesoria powinny zdobić kuchnię, dodawać jej ciepła i przytulności. Korzystaj więc z wszelakich wieszaczków (np. na kubki), zamontuj także surowe półki – drewniane, z żeliwnymi podpórkami.

Uwaga! Do rustykalnej kuchni nie kupuj plastikowych koszyczków i pojemników. Jeśli masz coś do przechowywania – a na pewno masz, to zamów piękne kosze w wikliny.

Styl rustykalny – pokój dzienny

Jeśli już mówimy „a”, to koniecznie musimy powiedzieć „b” – innymi słowy, jeżeli zdecydujesz się na styl rustykalny, to powinien on obejmować całe mieszkanie/dom, a nie tylko jedno z pomieszczeń. Wiesz już, jak zaprojektować kuchnię – co jednak z salonem?

Dobrze zaaranżowany salon będzie bardzo „miękki” i przytulny, zachęcający do odpoczynku po ciężkim dniu.

•    Podłogi i ściany

Podobnie jak w kuchni, tak i tutaj należy postawić na ciepłe, jasne kolory na ścianach – wyjątkiem może być odrobina cegły. Podłogi obowiązkowo drewniane. Jeśli nie chcesz kłaść prawdziwego drewna albo ograniczają cię fundusze, postaraj się wybrać panele, które będą wyglądały na wysłużone. Każda niedoskonałość jest tu mile widziana.

Uwaga! Część podłogi może być zrobiona z kamienia – np. ta przed kominkiem.

•    Meble

Drewniane, dość ciężkie, ale przede wszystkim – wyglądające na nadgryzione zębem czasu. Jak ognia unikaj meblościanek i nowoczesnych kompletów mebli. Pięknie będą się za to prezentować zabytkowe komody – mogą być autentycznie stare albo tylko stylizowane. Im będą cięższe i masywniejsze, tym lepszy efekt osiągniesz.

Kanapa w rustykalnym wnętrzu jest zawsze duża i wygodna, w którymś z odcieni ziemi. Co szczególnie istotne, powinny się na niej znajdować koce, poduszki i pledy w ciepłych kolorach – zachęcających do odpoczynku z książką w dłoni.

Bardzo ważne jest to, aby w tego typu wnętrzu zrezygnować ze sprzętów RTV albo umiejętnie je zakamuflować – nowoczesny telewizor w centrum pokoju wydaje się być bardzo nie na miejscu. W najpiękniejszych salonach urządzonych na ludową modłę jego miejsce zawsze zajmuje staromodny, obudowany kamieniem kominek.

Uwaga! Nigdy nie zastępuj prawdziwego kominka jego atrapą. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki salonowy dodatek, to zrezygnuj z niego całkowicie. Montowanie atrapy jest ogromnym błędem i zakrawa na kicz.

•    Dodatki

Szukając dodatków do salonu w stylu rustykalnym, należy być bardzo ostrożnym – przesada w ich ilości czy nadmiernie stylizowanie wnętrza staromodnymi gadżetami sprawi, że stanie się ono przesadzone i sztuczne, niczym sklep z pamiątkami.

Postaw na wykonany z naturalnych tkanin koc, który będzie leżał na kanapie. Dobrym dodatkiem są też lampy o dużych, ceramicznych podstawach, ciężkie donice czy rattanowe krzesła. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie pomieszczenia jest powieszenie na ścianach makatek przedstawiających sceny z życia oraz położenie kilku przytulnych chodników na podłodze.

Sypialnia w stylu rustykalnym – cenne wskazówki

Sypialnia to miejsce najbardziej intymne, w którym szczególnie ważny jest komfort i możliwość wyciszenia się. Po tymi względami styl rustykalny jest najlepszy z możliwych – to właśnie dzięki niemu odetchniesz i odzyskasz spokój.

•    Ściany i podłogi

Bardzo popularnym akcentem w tego typu sypialniach jest jedna ściana wyłożona naturalnymi deskami – zazwyczaj jest to ta, do której przysunięte jest łóżko. Pozostałe ściany mogą być białe lub w kremowych, ciepłych odcieniach.

Drewniane podłogi, które mają wyjątkowy urok dzięki żłobieniom czy nierównościom, warto miejscami przykryć miękkimi chodnikami z naturalnych tkanin.

•    Meble

Rustykalne łóżko jest duże, wygodne i ozdobione charakterystycznym wezgłowiem – kutym lub z drewna. Nie ma tu miejsca na nowoczesne obicia.

Ważnym elementem stylizacji takiej sypialni będą pozostałe meble – szafa (kupiona jako staroć, koniecznie z drewna) oraz stoliki nocne, np. z metalowymi okuciami. Ciekawym pomysłem na nocne stoliki jest również zastąpienie mebli prawdziwymi, polakierowanymi matowym preparatem pieńkami.

•    Dodatki

Ciepła sypialni można dodać poprzez naturalne tkaniny. Zamiast eleganckiej narzuty na łóżku połóż duży pled, nie zapomnij również o bawełnianych zasłonach (mogą być we wzory).

Styl rustykalny w łazience

To najtrudniejsze zadanie – łazienka musi być funkcjonalna, ale też stylowa i nieco surowa. Jak osiągnąć taki efekt?

•    Ściany i podłogi

Kolorystyka ścian i podłóg łazienki musi oczywiście obejmować barwy ziemi, przy czym spory akcent warto postawić na kolor biały. Szczególnie pięknie będzie prezentowało się połączenie białych, stylizowanych na nieco starsze płytek z prawdziwą, drewnianą podłogą.

Uwaga! Nie bój się drewna w łazience – jeśli tylko wybierzesz odpowiedni jego rodzaj (musi być twarde i odporne na wilgoć) i odpowiednio je zaimpregnujesz, to z całą pewnością posłuży ci przez długie lata.

•    Meble

Do tego typu łazienki warto wstawić surowy mebel, który będzie podstawą dla ceramicznej umywalki. Blat może być z kamienia, co podkreśli surowość stylu.

•    Dodatki

Bawełniana zasłonka w łazienkowej witrynie, mosiężne albo ceramiczne haczyki, tkane chodniki pod stopami – takimi właśnie elementami w bardzo prosty sposób zadbasz o stylowe wykończenie łazienki w stylu rustykalnym.

Uwaga! Choć na co dzień najwygodniejszy jest prysznic, w łazienkach rustykalnych przepięknie będzie prezentowała się stylizowana wanna. Zastanów się jednak dobrze, czy chcesz się na nią zdecydować. Jeśli nie, wybierz prysznic bez brodzika, ze ścianką ozdobioną na przykład kamieniem.

Dom lub mieszkanie w stylu rustykalnym – ciepło, miękkość, komfort

Stworzenie nieprzesadzonego wnętrza w rustykalnym stylu nie jest prostym zadaniem – czasami wystarczy jeden nieprzemyślany ruch, by mieszkanie stało się groteskowe albo zaczęło przypominać muzeum. Jeśli jednak będziesz długo zastanawiała się nad każdym dodatkiem i kierowała się kilkoma najważniejszymi zasadami stylu, z całą pewnością efekt przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania – zyskasz miejsce nie tylko stylowe i modne, ale również takie, w którym będziesz czuła się naprawdę zrelaksowana po całym dniu pracy.