Dom

Mogłoby się wydawać, że jesień to czas odpoczynku po letnim i intensywnym sezonie ogrodowym. W rzeczywistości jest jednak inaczej – aby ogród pięknie prezentował się wiosną, należy odpowiednio się nim zająć właśnie we wrześniu, październiku i listopadzie. Oto 9 prac, o których nie wolno ci zapomnieć, jeśli masz swój kawałek działki i kilka cennych wskazówek.

Piękny ogród ma to do siebie, że niespecjalnie chce robić się sam – nawet te utrzymane w wiejskim stylu i pozornym nieładzie wymagają sporego zachodu i troskliwej pielęgnacji. Wiele rzeczy trzeba zrobić także jesienią, przygotowując ogród do zimowania. Jeśli tego nie zrobimy, wiosną czeka nas dwa razy więcej pracy, a i tak nie naprawimy wszystkich szkód. Warto zatem włożyć trochę wysiłku w jesienne prace, które są zresztą całkiem przyjemne – jeśli oczywiście choć trochę lubimy ogrodnictwo.

1.    Sadzenie kwiatów cebulowych

Wiele spośród kwiatów najlepiej jest posadzić właśnie jesienią, co będzie skutkowało ich imponującym wzrostem w określonym czasie. Jeśli chodzi o kwiaty, to właśnie jesienią możesz posadzić między innymi narcyzy, tulipany, krokusy, a także gipsówki, czarnuszki, chabry, nagietki czy maki. Już od połowy września możesz też posadzić dwuletnie rośliny oraz byliny.

Warto również pamiętać o poważniejszych inwestycjach. To właśnie jesienią jest najlepszy czas na założenie ogrodu skalnego, wrzosowiska albo trawnika.

Pamiętaj, że kwiaty cebulowe możesz sadzić aż do momentu, w którym pojawią się pierwsze mrozy. Sadź je w większych grupach (np. po 10), pozostawiając między nimi od 8 do 10 cm pustej przestrzeni.

Uwaga! Pamiętaj oczywiście o tym, aby przed nadejściem chłodnym dni starannie zabezpieczyć sadzonki. Dobrym pomysłem jest na przykład przykrycie je ściółką lub igliwiem.

Warto też wiedzieć, że rośliny cebulowe należy sadzić w glebie gliniasto-piaszczystej. Głębokość sadzenia zależy od wysokości rośliny. Jeśli cebulka ma 3 centymetry, posadź ją na głębokości 9 cm – zawsze pomnóż razy 3. To naprawdę sprawdzony sposób.

2.    Podziel byliny

Astry, płomyki, goździki wielokwiatowe czy zawilce możesz bez większego problemu podzielić – oczywiście nie musisz robić tego ze wszystkimi roślinami, a jedynie z tymi, których korzenie są już zdecydowanie przerośnięte. Zabieg ten sprawi, że roślinki świetnie się rozkorzenią – a wszystko dzięki bardzo im sprzyjającym warunkom atmosferycznym, w tym sporej wilgoci w powietrzu i glebie.

3.    Zabezpiecz rośliny przed mrozem

To jedno z najważniejszych zadań każdego ogrodnika, któremu nie jest obojętny los jego roślin. Co robić, aby kwiaty i krzewy miały odpowiednią ochronę nawet przed naprawdę chłodnymi dniami i nocami?

Zacznijmy od roślin doniczkowych, które zwykle trzymamy na swoich tarasach. Najprostszym i zarazem jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę rośliny przed mrozem jest włożenie całej doniczki do gleby i usypanie wokół niej małego kopczyka. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, bo na przykład masz pięknie posadzony trawnik albo po prostu chodzi o rośliny zimujące na balkonie, to możesz skorzystać z innej metody. Mianowicie, owiń całą donicę słomą, a następnie włóż ją do dużej, drewnianej skrzynki. Przestrzeń między doniczką a skrzynką wypełnij gazetami, resztą słomy, suchymi liśćmi, świetnie sprawdzą się również kawałki styropianu albo kulka styropianowa (dokładnie wypełni przestrzeń).

Uwaga! Pamiętaj, że takiej roślinie musisz zapewnić odpowiednią izolację od chłodnej posadzki – jeśli nie korzystasz ze skrzynki, a tylko otulasz doniczkę, to możesz na przykład podłożyć pod nią kilka desek.

Koniecznością jest także zabezpieczenie przed zimnej bylin, które będą zimowały w glebie. Aby to zrobić, najpierw oczywiście odpowiednio je przytnij, a potem zabierz się za ściółkowanie, czyli przykrywanie ziemi wokół rośliny. W tym celu najlepiej sprawdzą się obornik, kora albo po prostu suche liście.

Jeśli masz byliny, które nie powinny zimować w ziemi (przykładem są dalie albo mieczyki), to postępuj według następującego schematu:

  • wykop,
  • usuń części nadziemne,
  • cebule, kłącza i bulwy przesusz i oczyść,
  • umieść w przewiewnej skrzynce, do której wcześniej musisz wsypać torf,
  • sprawdź, czy cebule się nie dotykają – będzie to miało zły wpływ na zimowanie roślin.

Uwaga! Nie zapominaj o kopczykowaniu, które jest jedną z bardziej polecanych metod zabezpieczania roślin. Polega ono na osypywaniu nasady roślin (np. trocinami), nawet do wysokości 30 centymetrów. Dzięki temu nawet srogi mróz nie zniszczy rośliny – wiosną młode części wybiją się po prostu z tej części, którą osłoniłaś jesienią.

4.    Uprzątnij trawnik

Choć trawnik wygląda niepozornie, potrzebuje kilku zabiegów, by wiosną móc znowu zaprezentować swój piękny kolor i gęstość. Co powinnaś zrobić, aby go nie zaniedbać?

Po pierwsze, pamiętaj o koszeniu trawy. Oczywiście powinnaś robić to wyżej i rzadziej niż latem, ale nie możesz zupełnie o tym zapomnieć. Po raz ostatni przed zimą trawnik należy skosić w ostatnich dniach października albo na początku listopada.

Po drugie, jeśli masz taką możliwość, zrób aerację trawnika. Aeracja to nic innego, jak napowietrzanie i rozluźnienie trawnika, który wymaga tego po wyczerpującym sezonie letnim. Dzięki zabiegowi gleba jest bardziej elastyczna, co wpływa na większy wzrost trawy i jej masę korzeniową.

Aby przeprowadzić zabieg aeracji, musisz po prostu nakłuwać trawnik, ale niezbyt głęboko – 10 centymetrów to już zdecydowanie maksimum. Jeśli twój trawnik jest mały, poradzisz sobie sama – wystarczy, że kupisz specjalne nakładki na buty albo użyjesz zwykłych wideł. Jeśli jednak powierzchnia ogrodu jest duża, lepszym wyjściem jest zatrudnienie specjalisty, który wykona aerację za pomocą specjalnego pojazdu, nieco przypominającego kosiarkę.

Uwaga! Przed aeracją trawnika musisz go skrócić do wysokości 3 cm, a potem podlać. Pamiętaj jednak, że nie wolno przeprowadzać zabiegu aeracji bezpośrednio po podlaniu – poczekaj, aż woda zostanie wchłonięta przez glebę.

Nie możesz oczywiście zapomnieć także o oczyszczeniu trawnika. Pozbieraj wszystkie gałązki, zbierz liście i zalegające mchy. Wszystkie takie naturalne śmieci możesz zagarnąć grabiami, ale dobrą opcją jest także skorzystanie z odkurzacza ogrodowego, który może stać się także dmuchawą. Urządzenie takie znacznie przyspiesza jesienne porządki.

Uwaga! Pamiętaj, żeby nie wyrzucać zebranych liści. Możesz wykorzystać je jako pożyteczny kompost.

5.    Przycinanie drzew i krzewów

Na wstępie ważna informacja – drzewa i krzewy przycina się wczesną, a nie późną jesienią. Dzięki temu nie grozi ci usunięcie zdrowych gałęzi, co niestety może się zdarzyć, jeżeli podejdziesz do sprawy zbyt późno.

Czym usunąć stare gałązki? Jeśli nie są grube, pobaw się w tradycyjną ogrodniczkę i używaj sekatora (to bardzo relaksujące zajęcie). Jeżeli jednak gałęzie nie chcą poddać się urządzeniu, zainwestuj w ogrodową piłę albo po prostu pożycz ją od kogoś.

Uwaga! Pamiętaj, że i w tym przypadku nie należy wyrzucać pozostałości. Gałązki także będą stanowić cenny element kompostu – zwłaszcza po użyciu rozdrabniacza.

6.    Pielęgnacja oczka wodnego

Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką oczka wodnego, to niestety czeka cię trochę więcej pracy. Co dokładnie musisz zrobić?

•    Usuń opadłe liście

Jeśli liście będą zalegać w wodzie, to zaczną gromadzić się w niej bakterie i woda zacznie gnić. Dlatego musisz pousuwać wszystkie liście, a następnie założyć siatkę, która zapobiegnie takich problemom i zapewni ci spokój na całą resztę jesieni.

•    Użyj odmulacza

Woda zaczęła już gnić? To nic strasznego – aby naprawić sytuację, musisz użyć odmulacza. To specjalne urządzenie, które kupisz w Internecie już nawet za około 30 złotych.

•    Zadbaj o dostęp powietrza

Jeśli twoje oczko wodne ma więcej niż metr głębokości, to koniecznie zadbaj o odpowiedni poziom napowietrzenia. Możesz zrobić to w bardzo prosty sposób, czyli wrzucając do wody dostępne w sklepach ogrodniczych tabletki, które będą natleniać wodę. Inny, oczywiście znacznie droższy sposób, to użycie profesjonalnego powietrza napowietrzającego.

•    Zabierz ryby

Oczywiście tylko, jeśli twoje oczko wodne jest bardzo płytkie. Ryby przetrzymuj w specjalnym pojemniku. Dodatkowo możesz powyciągać z wody rośliny – przechowuj je w chłodnym i ciemnym miejscu.

7.    Uporządkuj rabatki

Naturalnie nieco inaczej musisz postąpić w przypadku rabatek wielo- oraz jednorocznych.

Te pierwsze tylko przytnij (skup się tylko na uschniętych częściach naziemnych), ewentualnie poszukaj także tych fragmentów, które wyglądają na zaatakowane chorobami – je także możesz bez najmniejszych wyrzutów sumienia wyrzucić.

Rośliny jednoroczne wymagają nieco więcej pracy. Po pierwsze, pozbądź się wszystkich chwastów – pielenie jest w tym przypadku bardzo istotne. Po drugie, musisz dostarczyć roślinie nawóz. Wybierz mieszankę wieloskładnikową, nawóz fosforowy, albo – jeśli takim dysponujesz, naturalny obornik. Ten ostatni jest najlepszy dla roślin, więc warto popytać wśród znajomych, czy ktoś nie chciałby się podzielić. Na koniec przekop glebę, kopiąc dość nisko – nawet 30 centymetrów.

8.    Zadbaj o swoje meble ogrodowe

Meble ogrodowe ulegają zniszczeniu szybciej niż domowe – to oczywiste. Niemniej przy odpowiednim zabezpieczeniu spokojnie będziesz mogła się nimi cieszyć nawet przez kilka sezonów.

Meble drewniane najlepiej byłoby schować w garażu albo drewutni. Jeżeli jednak nie posiadasz takich pomieszczeń, to musisz najpierw je dokładnie wyszorować wodą z mydłem, a potem – jeśli tego już potrzebują, zaimpregnować. Ostatni etap to zabezpieczenie mebli pokrowcami. Warto jednocześnie pamiętać, że meble powinny być zabezpieczone także od spodu!

Meble plastikowe czy aluminiowe/żeliwne nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Musisz tylko pamiętać o ich dokładnym umyciu – niech wiosną ucieszą twoje oko swoją czystością.

9.    Zadbaj o róże

Najważniejsza informacja – nie przycinaj jesienią róż. Jedyne, co powinnaś zrobić, to przygotować glebę pod nowe zasadzenia. Zrobisz to w prosty sposób. Najpierw przekop ją (dość głęboko), potem usuń wszystkie chwasty, na koniec dodaj około taczki nawozu organicznego – na głębokości około 20 centymetrów.

Jesienne prace ogrodowe – przyjemne i potrzebne

Każda posiadaczka ogrodu zgodzi się z tym, że jego jesienna pielęgnacja może być źródłem przyjemności. Świeże, rześkie, chłodne powietrze pozytywnie wpływa na nastrój i zachęca do późniejszego rozgrzania się przy kominku. Po zakończeniu wszystkich prac będziesz mogła cieszyć się poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, a już wiosną – jeszcze piękniejszym niż wcześniej ogrodem.