Dom

Chociaż sklepy przesycone są dodatkami świątecznymi i przeróżnego typu dekoracjami, stworzenie pięknie wyglądającego wnętrza wcale nie jest takie proste. Kompozycje, które tworzymy, muszą być ze sobą zgrane, powinny także być dopasowane do stylu mieszkania i pod żadnym warunkiem nie mogą przytłaczać ilością.

Niestety, ze świątecznymi ozdobami do mieszkania jest zazwyczaj tak, że kupujemy je, ale bez pomysłu – tylko dlatego, że akurat nam się spodobały. To błąd! Jeśli chcesz, aby twój dom stał się niemal magiczny, a zarazem stylowy, to musisz najpierw zaplanować wystrój i ozdoby, a potem dopiero je kupować.

Zanim zaczniesz kupować – jak dobrać ozdoby do stylu mieszkania?

Bardzo modny obecnie styl loft wymaga dużej ostrożności w dodatkach. Jeśli już kupujesz, to raczej ozdoby dość chłodne, z surowych materiałów i o nowoczesnym kształcie. Przykład – zamiast klasycznego, ciepłego w odbiorze „skrzata”, postaw na metalowego aniołka w nowoczesnym wydaniu. Jeśli masz tak urządzone mieszkanie, możesz też postawić na chłodne odcienie lampek choinkowych.

We wnętrzu w stylu retro warto zaczerpnąć z przeszłości. Stylowe bombki – ręcznie zdobione i haftowane aniołki plus dużo dekoracji z samych gałązek sprawdzą się idealnie.

Najmniej restrykcyjny pod tym względem jest popularny styl skandynawski. Nie zapominaj jednak o kolorystyce. Jeżeli całe twoje mieszkanie urządzone jest w kolorach takich jak biel, szarości, beże czy pastele, to nie szalej z purpurą i zielenią. Choć to najbardziej świąteczne zestawienie kolorów, nie będzie pasować do twojego wnętrza – tak, jak nie pasowałoby do stylu glamour w nowoczesnym beżu i bieli.

Jak udekorować mieszkanie na święta Bożego Narodzenia?

Choinka

Oto kilka ciekawych trendów, którymi warto zasugerować się podczas dekorowania choinki. Oto one:

•    Choinka na pniu

Choinki na wysokim pieńku modne były już w zeszłym roku i ten trend zdecydowanie się utrzymuje (choć oczywiście nie każdemu się podoba – jest wiele zwolenniczek tradycyjnego, pełnego drzewka). Zazwyczaj choinki takie dekorowane są w stylu rustykalnym (opis poniżej), ale nie jest to reguła.

•    Choinka tęczowa

Choinka tęczowa to bardzo świeży i bardzo popularny trend. Polega na takim dekorowaniu drzewka, aby po pierwsze – miało ono wszystkie kolory tęczy, po drugie – aby kolory stopniowo się przenikały. Osiągnięcie takiego efektu może być nieco czasochłonne, ale nie sprawia szczególnych trudności.

Uwaga! Warto dodać, że wiele osób decydujących się na taką aranżację drzewka dekoruje je tylko za pomocą bombek – inne ozdoby zaburzają harmonię.

•    Biała choinka

Oczywiście prawdziwie biała choinka to zawsze sztuczne drzewko. Może być ozdobiona kontrastowymi kolorami – np. tylko na czerwono, albo w ładnie komponującym się z bielą srebrze. Warto jednak pamiętać, że to oryginalna propozycja. Białe choinki, choć niewątpliwie pełne uroku, nie mają w sobie tyle świątecznego klimatu, co te klasyczne, zielone. Niemniej idealnie będą komponować się w bardzo nowoczesnych wnętrzach.

•    Choinka oszroniona

To zupełnie nowy trend. Drzewko w dużej mierze jest pryskane sprayami imitującymi szron oraz śnieg, a następnie układane są na nim srebrne i białe dekoracje. Uzyskany efekt jest naprawdę imponujący. Takie drzewko będzie przepięknie wyglądało w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach oraz w mieszkaniach urządzonych na modłę glamour.

•    Folklor

Coraz modniejsze są choinki ubierane na ludowo, z tradycyjnymi ozdobami nawiązującymi do regionu i tradycji. To zarówno domowe ozdoby (np. ze słomy), jak i jabłka, ciasteczka oraz filcowe, haftowane białą nicią zawieszki. Oryginalne i nowoczesne, a jednoczesne stanowiące ukłon w stronę tradycji.

•    Choinka rustykalna

Jedna z pięknych propozycji, modna już od wielu sezonów. Aby twoja choinka nabrała rustykalnego charakteru, powieś na niej przede wszystkim ekologiczne ozdoby – ze słomy, z papieru, z drewna. Bardzo mile widziane są domowe dekoracje, takie jak zawieszki z masy solnej czy zwykłe łańcuchy papierowe, tworzone przez dzieci. Oprócz tego zawieś domowe ciasteczka i suszone owoce, przydatne będą również klimatyczne szarfy.

•    Choinka minimalistyczna

Osoby preferujące styl minimalistyczny będą miały najmniej pracy przy strojeniu choinki. Tak naprawdę wystarczy bowiem wybrać piękną, żywą lub sztuczną choinkę, a następnie ozdobić ją jedynie sporą ilością lampek oraz zaledwie kilkoma bombkami. Taka aranżacja drzewka była bardzo modna w zeszłym roku i wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie i teraz.

Uwaga! Ważne wskazówki!

  • Pamiętaj, że choinka powinna być wystrojona zarówno z przodu, jak i z tyłu. W wielu mieszkaniach wciąż intuicyjnie dekoruje się choinkę z tyłu tylko kilkoma ozdobami, jednak to bardzo widoczny zabieg.
  • Pamiętaj także o właściwej kolejności strojenia drzewka. Najpierw zawieś lampki, potem łańcuchy, na końcu pozostałe dekoracje.
  • Jeśli marzy ci się srebrzysta choinka, ale wszystkie twoje dekoracje są kolorowe, to nie oznacza wcale, że musisz wydać teraz fortunę na nowe ozdoby! Kup kilka odcieni srebrnego i białego sprayu (np. złamana biel, kość słoniowa, biel szampańska) oraz brokat i pomaluj wszystkie swoje dekoracje. Zajmie ci to zaledwie kilka minut, a efekt będzie naprawdę imponujący!

Dekorowanie schodów

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką domu i schodów wewnętrznych, to jedno jest pewne – nie możesz zostawić ich bez dekoracji! Ozdobione schody sprawiają, że wnętrze nabiera magii. Tylko jak to zrobić?

•    Zielone gałązki

Bardzo modnym trendem jest postawienie na naturalne dekoracje, przede wszystkim zielone gałązki, ewentualnie popryskane sztucznym śniegiem. Taka dekoracja fantastycznie będzie prezentowała się zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i retro czy rustykalnych. Czyli właściwie w każdym domu.

•    Zielone gałązki z dodatkami

Zielone gałęzie (duże i w sporych ilościach), udekorowane dodatkowo czerwonymi wstążkami i kokardami albo np. białymi gwiazdkami to kolejny świetny pomysł – sprawdzi się zwłaszcza, jeżeli bardzo cenisz sobie klasyczną, złoto-czerwono-zieloną kolorystykę świąteczną.

•    Bombki

Jeśli uwielbiasz bombki, to możesz ozdobić nimi schody – na przykład poprzez zawieszenie dekoracji na różnych tasiemkach. W mieszkaniu albo domu w stylu boho możesz zdecydować się na różnobarwne bombki, w innych wnętrzach wybierz np. różne odcienie złota, srebra czy po prostu zawieszki purpurowe oraz zielone.

•    Lampki

Jeżeli żaden z powyższych pomysłów cię nie przekonuje, postaw na prostotę, która ma w sobie urok. Powieś na balustradzie schodów tylko lampki choinkowe – zwykłe albo na elastycznym druciku. Te ostatnie mają tę wielką zaletę, że dowolnie możesz je układać, z kolei zwykłe utworzą piękną, świetlną taflę.

Dekoracja świątecznego stołu

Jeśli zapraszasz do siebie gości albo po prostu zależy ci, aby twoi najbliżsi poczuli wyjątkowy klimat przy świątecznym stołu, to musisz zadbać o odpowiedniej jego oprawie. O czym warto pamiętać?

Jeżeli masz dom/mieszkanie w stylu rustykalnym, to wybierz ręcznie haftowany obrus, ornamenty na dodatkach, prosty stroik ze świerkowych gałązek i drewniane lampiony. Na piękne talerze, ozdobione ciekawymi wzorami, połóż bawełniane albo lniane serwetki. Kieruj się zasadą: im bardziej naturalnie, tym lepiej.

A może wolisz delikatną, dyskretną elegancję albo kochasz styl glamour? W takiej sytuacji postaw na biały stół z efektownymi dodatkami. Biały obrus i bieżnik w kolorze szampana, koniecznie z mieniącymi się drobinkami, biało-srebrne patery z efektownymi żłobieniami w porcelanie, kryształowe kieliszki i srebrne elementy zastawy – wszystko to doda całości elegancji. Dodatkiem mogą być stylowe świeczniki – koniecznie na wysokich nóżkach, i małe, ozdobione kryształkami albo perłami stroiki ze świerku.

Styl skandynawski to – jak pewnie wiesz, ukłon w stronę prostoty. Dlatego zupełnie zrezygnuj z obrusa, eksponując jednocześnie drewniany stół. Nad nim powieś wielki stroik ze świerkowych gałązek, ozdobionych drewnianymi dekoracjami. Natomiast serwetki, zastawa i drobne dekoracje na stole powinny być w stonowanych kolorach – w szarościach, beżach i kremach.

Fantastyczny, przytulny efekt osiągniesz, jeśli udekorujesz swój wigilijny stół w stylu romantycznym. Jeśli taki właśnie preferujesz, to pamiętaj, że na krzesłach powinny znaleźć się grube pledy i przyjemne w dotyku, warkoczowe poduszki. Pięknie będą prezentować się również koronkowe obrusy oraz niewielkie dekoracje – porcelanowe aniołki i liczne świece.

Zdobienie domu na święta – dodatkowe akcesoria

Poza powyższymi, warto pamiętać o dodatkowych ozdobach. Oto one:

•    Wieniec na drzwiach

Możliwości są bardzo różne. Może być to wieniec ze świerkowych gałązek, z dodatkiem plastrów suszonych pomarańczy oraz lasek wanilii – taki będzie najbardziej naturalny i zawsze jest modny.

Inne to na przykład wieńce z samych bombek – różnokolorowych albo w jednym kolorze, ale różnych odcieniach.

Przepięknie prezentują się także wieńce z gwiazdami betlejemskimi, szyszkami, malowane na biało czy zaledwie z kilkoma akcentami – zazwyczaj białymi.

•    Lampiony i świece

Lampiony i świece mogą dodawać blasku naszym mieszkaniom i domom przez cały rok, ale w okresie świątecznym jest to szczególnie wskazane. Nie wahaj się, żeby umieścić w salonie nawet i trzy lampiony, pamiętaj także o całym kompletach świec, ułożonych na estetycznych podstawkach na komodzie. Jeśli czujesz, że są za mało świąteczne, możesz ozdobić je pojedynczą bombką albo jedną gałązką świerku.

•    Skrzaty

Skrzaty zawojowały Polskę już przed kilkoma sezonami i nic nie wskazuje na to, by to miało się zmienić. Występują w różnych kolorach, kształtach i wielkościach, niektóre mają oczy, inne nie, różne są także ich brody, kończyny i czapki. Bez problemu dopasujesz rodzaj skrzata do swojego wnętrza.

Uwaga! Jeśli masz zdolności manualne, to bez problemu przygotujesz takie skrzata w domu. W sieci jest całe mnóstwo dokładnych instrukcji, jak to zrobić. Wystarczy kilka skrawków materiałów, klej na gorąco, kawałek futerka i woreczek grochu. Wbrew pozorom nie jest to jakieś specjalne wyzwanie!.

•    Tekstylia

Poszalej z nimi! Tematyczne zasłonki do kuchni, piękne fartuszki z wizerunkiem renifera, ozdobne poduszki w gwiazdki do salonu – wszystkim tym dodasz swojemu wnętrzu ciepłego, świątecznego klimatu.

Zdobienie domu na święta Bożego Narodzenia – umiar też jest ważny!

Pamiętaj, że – jak zawsze – umiar ma znaczenie. Wybierz sobie jedną linię kolorystyczną, zaplanuj dodatki, a potem działaj według planu, po kolei dekorując dom. Unikaj za to chaotycznego wypełniania wnętrza przypadkowymi akcesoriami, ponieważ uzyskasz nie tyle świąteczny, przyjemny klimat, co stylistyczny i bałaganiarski misz-masz.