Dom

Okres zimowy to dla wielu ogrodników czas wyczekiwania… i nudy. Na szczęście w końcu nadszedł marzec i możemy zabrać się za wiosenne prace ogrodowe. Jeżeli co roku przygotowujesz ogród do wiosny, przypomnij sobie wszystkie szczegóły związane z tym działaniem szczegóły. Jeśli dopiero debiutujesz w roli ogrodniczki, koniecznie zapoznaj się z wszystkimi ważnymi informacjami. Z nami stworzysz najpiękniejszy ogród w okolicy!

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Na początku dobra informacja – wiosenne prace w ogrodzie to świetna okazja, aby rozruszać mięśnie po zimowym lenistwie! Przede wszystkim musisz zabrać się za przekopanie ziemi – powinna zostać spulchniona. Potem czeka cię wyrywanie wszystkich chwastów – one niestety nie odpuszczają nam nawet w zimowe miesiące.

Następny krok – tym razem już wymagający mniej wysiłku, to usunięcie zimowych okryć roślin. Jeśli podejrzewasz, że mróz może jeszcze wrócić, zostaw folie i inne zabezpieczenia na najbardziej wrażliwych kwiatach i krzewach. Kiedy zakończysz etap odsłaniania roślin, czas na pielęgnację róż – musisz pozbyć się kopczyków.

Przeczytaj koniecznie: róże - odpowiednia pielęgnacja

Cenna wskazówka! Pamiętaj, żeby na swoje pierwsze wiosenne prace w ogrodzie wybrać dzień raczej pochmurny. Słoneczna aura bardziej zachęca do wyjścia na świeże powietrze, ale niestety może zbyt szybko pobudzić wegetację w roślinach. Zatem gruba kurtka i do dzieła!

Prace w ogrodzie na wiosnę – trawnik

Aby ogród wyglądał naprawdę imponująco, musi mieć równy i gęsty trawnik. Niestety, wielu trawnikom zima szkodzi na tyle, że wymagają one pewnych działań renowacyjnych. Jak przygotować ogród do wiosny właśnie pod kątem trawnika?

Wałowanie

Sprawdź, czy na trawniku są jakieś wybrzuszenia. Jeśli tak, musisz pożyczyć od kogoś lub kupić walec ogrodowy – najlepiej taki o wadze do 70 kilogramów. Użyj go, następnie dociśnij wszystkie korzenie do gleby.

Koszenie

Zapomniałaś skosić trawnik późną jesienią? W takim razie na pewno nie możesz pominąć tego etapu. Koszenie sprawi, że wszystkie źdźbła staną się nie tylko krótsze i równiejsze, ale i mocniejsze. Pamiętaj, żeby nie kosić zbyt nisko – pierwsze koszenie ustaw na wysokość 6 cm.

Wyczesz trawnik

Teraz czeka cię jedno z najtrudniejszych zadań, czyli wertykulacja. Najpierw musisz pionowo ponacinać darnie, a potem usunąć wszystkie suche, zbite źdźbła trawy i ewentualnie mech.

Napowietrz glebę

Nawet początkujący ogrodnik wie, że w zbitej glebie nic nie urośnie tak, jak powinno. W twoich wiosennych pracach w ogrodzie musisz zatem uwzględnić także napowietrzanie gleby. Aby to zrobić, wystarczy, że będziesz wbijała widły w trawę (na głębokość około 10 cm). Możesz też użyć specjalnych butów z igłami i po prostu zrobić sobie długi spacer po ogrodzie.

Uzupełnij ubytki

Krótki przegląd trawnika na pewno ujawni spore ubytki. Aby to naprawić, usuń starą darń i wymień ją na świeżą, a potem posiej nową trawę. To jedyny dobry sposób!

Zastosuj nawóz

Jakie prace w ogrodzie na wiosnę przynoszą satysfakcję i szybkie efekty? To oczywiście nawożenie trawnika. Jeśli wybierzesz nawóz wiosenny bogaty w azot, trawnik bardzo szybko stanie się bujniejszy i bardziej zielony. Pamiętaj jednak, aby nie nawozić trawy w okresie, gdy mogą nadejść jeszcze przymrozki.

Prace w ogrodzie w marcu

Praca ogrodowe zaczynają się już w marcu. Od czego możesz zacząć?

wysiew nasion

Jeśli ziemia nie jest przymarznięta – a prawdopodobnie nie jest, biorąc pod uwagę aktualne warunki atmosferyczne, wiosenne prace w ogrodzie możesz rozpocząć od wysiania: czarnuszki, nagietka, gipsówki oraz ostróżków jednorocznych.

rozmnażanie bylin

Już od końca marca aż do połowy maja możesz rozmnażać niektóre byliny. W szczególności będą to: żagwiny, rudbekie, astry jesienne, dzielżany, floksy, gęsiówki, kukliki i liliowce.

Prace w ogrodzie w kwietniu

Ani się obejrzysz, a będzie już połowa kwietnia – nie przegap tego ważnego dla okresu momentu! Prace w ogrodzie w kwietniu to przede wszystkim:

wysiew nasion

Najwyższa pora, aby wysiać suchołuski, godecje, klarkie, rezedy, portulaki, aksamitki, astry chińskie, smagliczki i ślazówki oraz cynie.

sadzenie karp, cebul i bulw

W tym okresie możesz posadzić babiany, błonczatki, zawilce wieńcowate, acidantery, lilie, mieczyki, śniedki i tygrysówki.

Prace w ogrodzie w maju

Jak łatwo się domyślić, maj jest bardzo intensywnym okresem w ogrodzie – trudno zadecydować, w co najpierw „włożyć ręce”. Mamy jednak ciebie małą ściągę.

wysiew nasion

W pierwszej połowie maja możesz wysiać ubiorki gorzkie, dimorfoteki, groszki, łubiny, nastrurcje i powoje. Drugą połowę maja przeznacz na wysianie bylin oraz roślin dwuletnich.

rozmnażanie bylin

Słoneczniki, pysznogłówki, rozchodniki, astry jesienne, dzielżany i jasnotki – byliny wszystkich tych roślin możesz rozmnożyć właśnie w maju.

sadzenie karp, bulw i cebul

Na początku maja śmiało możesz posadzić iksje, sprekiele, eukomisy, brodiee oraz begonie bulwiaste. W drugiej połowie maja możesz natomiast zabrać się za pacioreczniki oraz piękne dalie.

Wiosenne prace w ogrodzie: przygotowanie rozsady roślin

Najwyższy czas na zabranie się za rozsady. Planując prace, korzystaj z poniższej ściągi:

Przełom marca i kwietnia

W tym okresie wysiej do skrzynek lwie paszcze, celozje, werbeny aksamitki, floksy, astry, cynie, niecierpki portulaki oraz szałwie. Następnie ustaw je w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od około 16 do 21 stopni Celsjusza.

Uwaga! Nie zapominaj o hartowaniu rozsad! Na około 7 dni przed przesadzeniem roślinek otwieraj szeroko okno w pomieszczeniu, w którym stoją. Dzięki temu będą stopniowo nabierały odporności na zmienne warunki atmosferyczne.

Druga połowa kwietnia

W tym okresie możesz już „przerzucić” do ogrodu bratki, niezapominajki, stokrotki, lewkonie oraz lwie paszcze. Resztę roślin zostaw w doniczkach – czas na ich przesadzenie nadejdzie dopiero po 15 maja.

Wiosenne prace w ogrodzie i ważne zasady – co powinnaś wiedzieć?

Jak przygotować ogród do wiosny, aby zrobić to naprawdę profesjonalnie? Musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach – samo posianie i wysadzenie roślin to niestety nie wszystko, aby cieszyć się obłędnymi efektami. Co jest szczególnie istotne?

Zadbaj o nawierzchnie

Ogród musi być zadbamy w każdym zakamarku – pamiętaj o tym, przyglądając się powierzchniom ze żwiru lub tym gruntowym. Jeśli zauważasz, ze w niektórych miejscach pojawiły się ubytki, koniecznie je uzupełnij, wszystko ładnie wyrównaj, a następnie zwałuj – to konieczne, aby efekt był trwały.

Tnij drzewa ogrodowe w odpowiednim czasie

Jednym z błędów popełnianych podczas prac ogrodowych w kwietniu jest przycinanie w tym okresie drzew ogrodowych. Zrób to w marcu, inaczej ryzykujesz, że w drzewie zaczną krążyć osłabiające je soki.

Wyczyść rynny

Jeżeli wiosenne prace w ogrodzie przeprowadzasz już któryś raz, to dobrze wiesz, co kryje się w rynnach. Aby wszystko to – czyli liście i igliwie, nie zgniło i nie zablokowało przepływu wody, dokładnie oczyść rynnę.

Zabezpiecz przycinane drzewa i krzewy

Możesz to zrobić za pomocą specjalnych preparatów, które nazywane są sztuczną korą – kupisz je w niemal każdym sklepie ogrodniczym lub online. Preparaty te przyspieszą gojenie się ran i uchronią drzewo przed bardzo szkodliwymi dla niego infekcjami.

Pozostałe prace ogrodowe

Niestety – to jeszcze nie czas na odpoczynek! Istnieje kilka dodatkowych ważnych prac ogrodowych, o których zapominamy, a które mają duże znaczenie dla wyglądu ogrodu przez późniejsze miesiące. O czym powinnaś pamiętać?

Dokładne oczyszczenie nawierzchni

Na naszych podjazdach, tarasach i różnych elementach wystroju ogrodu – na przykład na betonowych dekoracjach, mogą pojawić się przeróżnego typu zanieczyszczenia. Zazwyczaj są to dość trudne do usunięcia smary, płyny, wykwity solne oraz oczywiście glony i mchy. Jeśli plamy nie są szczególnie mocne, możesz spróbować je wyczyścić za pomocą szczotki i uniwersalnego płynu do czyszczenia. Jeżeli jednak nie masz złudzeń, że to zadziała albo już próbowałaś, kup w sklepie ogrodniczym specjalne płyny do czyszczenia.

Przeczytaj koniecznie: jak zaprojektować ogród

Uwaga! Pamiętaj, aby tego typu powierzchnie szybko zaimpregnować – wiosenne prace w ogrodzie to także zabezpieczanie. Nie może jednak nanosić środków ochrony na mokre lub nagrzane powierzchnie.

Dokładne oczyszczenie oczka wodnego

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką oczka wodnego, to nie możesz zapomnieć, aby je dokładnie wyczyścić, czyli pozbyć się wszystkich liści, patyków oraz glonów. Oczko wodne możesz wyczyścić mechanicznie (np. za pomocą specjalnych sitek), chemicznie (wrzucając specjalne substancje dostępne w sklepach ogrodniczych) oraz za pomocą bakterii. Ta ostatnia metoda jest absolutnie najlepsza zarówno dla zwierząt, jak i dla roślin żyjących w oczku wodnym.

Zadbanie o meble ogrodowe

W piękny, zadbanym ogrodzie aż miło jest usiąść i odpocząć – pamiętając, że to, na czym i przy czym siedzimy, też musi być czyste i zadbane.

Piękne i stylowe meble z wikliny możesz wyczyścić wodą z kwaskiem cytrynowym. Pamiętaj, aby nie szorować ich zbyt mocno – wystarczą delikatne ruchy miękką szczotką. Meble te powinny też dosyć szybko wyschnąć.

Jeśli natomiast twoje meble są drewna, metalu albo tworzywa sztucznego, możesz umyć je wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Wody pod ciśnieniem używaj tylko jeżeli delikatne mycie nie okazało się skuteczne.