Dom

Zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie w bloku, czy lepiej zbudować dom na przedmieściach lub na wsi? Dobrze to przemyśl, bo wybór miejsca zamieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Oto kilka wskazówek dla osób, które nie wiedzą, czy lepiej zamieszkać na wsi, czy w mieście.

Dom i własne podwórko to marzenie wielu z nas

Marzy Ci się wygodny dom z ogrodem na wsi? Spokojna okolica, pełna zieleni. Spokój i cisza wokół. Mogłabyś rano pić kawę na swoim tarasie i zapraszać przyjaciół na garden party. Oczami wyobraźni widzisz swoje dzieci, biegające beztrosko po trawniku. Nie musiałabyś się obawiać o ich bezpieczeństwo, bo przecież nie wybiegną poza ogrodzenie. Poza tym na wsi nie ma tak dużego ruchu na ulicach, jak w mieście. Mogłabyś urządzić maluchom niewielki plac zabaw na podwórku. Dom to duża przestrzeń. Byłoby miejsce dla zwierzaków. Każdy z domowników mógłby mieć swój pokój, a do tego duża łazienka i kuchnia i jeszcze spiżarka na przetwory i na garderobę miejsce by się znalazło. A przed domem mogłabyś mieć rabatę z różami, iglaki i krzewy berberysów, a nawet grządki z warzywami. Ech, pięknie i wygodnie! Wydawałoby się, że swój dom ma same zalety, ale to nie do końca prawda.

W domu i na podwórku zawsze jest coś do zrobienia

Pomyśl, ile miałabyś okien do umycia w takim dużym domu? Ile czasu spędziłabyś w ogrodzie? Te wszystkie grządki i rabatki trzeba przecież wypielić z chwastów i podlać. Gospodarz takiego domu też ma dużo na głowie. Drzewka musi raz w roku przyciąć i opryskać od szkodników. Trawnik trzeba regularnie kosić i co kilka lat pomalować ogrodzenie i elewację budynku. W zimie trzeba odśnieżać podwórko i chodnik przed bramą wjazdową. Do tego dochodzą różne remonty, przeglądy i konserwacje instalacji, czyszczenie rynien przy dachu i kominów. Na wsi raczej nie ma gazociągu ani elektrociepłowni. A to znaczy, że każdy gospodarz musi sam zatroszczyć się o ogrzewanie w zimie i o ciepłą wodę do mycia. Trzeba kupić węgiel i drewno, napalić w piecu. Można oczywiście zamontować nowoczesny system ogrzewania na przykład pompę ciepła, ale to dużo kosztuje. Zauważ, że własny dom jest drogi w utrzymaniu, a o pracę i dobre zarobki na wsi trudniej niż w mieście. Wprawdzie można dojeżdżać do pracy w mieście, ale koszty i czas dojazdu mogą zniechęcić każdego.

Ze wsi wszędzie jest daleko

Na większe zakupy czy na wizytę u lekarza specjalisty, musisz trzeba pojechać do miasta. Jeśli chcesz zapisać dzieci na jakieś zajęcia dodatkowe, to na wsi ciężko będzie Ci znaleźć coś ciekawego. Na szczęście w niektórych regionach wiejskich są prężnie działające lokalne domy kultury i sportu, w których działają szkoły tańca czy szkółki piłkarskie dla młodzieży. Problem może pojawić się, gdy Twoje dzieci skończą podstawówkę. Najlepsze szkoły średnie są w miastach, a to znaczy, że młodzież musi dojeżdżać na zajęcia albo zamieszkać w internacie.

Polska wieś zmienia się stopniowo i mieszka się tam coraz wygodniej

Życie na wsi może wyglądać całkiem fajnie, pod warunkiem, że przed kupnem domu czy działki pod budowę, sprawdzisz kilka faktów:

  • Położenie wsi, czy w pobliżu jest duże miasto, gdzie są zakłady pracy, szkoły, placówki kultury, centra handlowe?
  • Gdzie będziecie pracować i czym dojeżdżać do pracy? Jaki jest stan dróg w okolicy i komunikacja publiczna?
  • Czy okolica jest typowo rolnicza, a jeśli tak, to zastanów się, czy nie będzie Wam przeszkadzał hałas maszyn rolniczych i swąd obornika na polach? Na wielu wsiach mieszkańcy pracują na etatach lub mają swoje firmy. Jest wtedy rozwinięty sektor usług i mieszka się spokojniej i wygodniej.

A może jednak mieszkanie w miejskim bloku?

Niektórzy muszą mieszkać w mieście, ponieważ na wsi nie znajdą pracy w swoim zawodzie. Inni lubią miejski gwar i atrakcje, bo w dużym mieście zawsze coś się dzieje. Są koncerty, dyskoteki, kina i teatry, a także parki i bulwary miejskie, gdzie można pospacerować czy pojeździć rowerem. Mieszkanie w bloku także ma wiele zalet. Jest zwykle tańsze w zakupie i w utrzymaniu niż dom. No chyba, że kupisz apartament w centrum miasta z wysokim czynszem, wtedy będzie drogo. Tak naprawdę wystarczą 3 pokoje, żeby wygodnie mieszkać. Urządzisz w nich salon, sypialnię i pokój dla dzieci. Mniej pomieszczeń to mniej sprzątania. A co najważniejsze, nie musisz martwić się o remonty, bo tym zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa. Nie ma ogrodu do pielęgnacji ani trawnika o koszenia, ani ogrodzenia, które trzeba naprawić. Jeśli brakuje Wam swojej przestrzeni na świeżym powietrzu i miejsca, gdzie można rozpalić grilla, to postarajcie się wydzierżawić od urzędu miasta ogródek działkowy albo kupcie małą działkę rekreacyjną na przedmieściach.

Zarówno mieszkanie w bloku, jak i w domu ma swoje wady i zalety. Pamiętaj też, że nie zdołasz przewidzieć różnych okoliczności niezależnych od Ciebie, takich jak utrata pracy, budowa autostrady obok domu albo zamieszkanie wyjątkowo uciążliwych sąsiadów w bloku. Na szczęście jest na to rozwiązanie - przeprowadzka. Jeśli z jakichś powodów masz dość swojego mieszkania w bloku, kup inne bardziej wygodne lub dom na wsi. A jeśli masz dość dojazdów ze wsi do miasta, albo dzieci dorosły i wyprowadziły się, a dom stał się za duży, to zamień go na mieszkanie w bloku. Są rodziny, które w ciągu kilku czy kilkunastu lat przeprowadzały się wiele razy w zależności od potrzeb.

 

Autor: Renata Bancerz