Dom

Lampy w domu nie spełniają tylko funkcji praktycznych. To także ważny element aranżacji pod kątem typowo wizualnym. Niektóre produkty oświetleniowe spełniają wręcz ważną rolę dekoracyjną przy budowaniu przytulnego salonu.

Jakie produkty wykorzystać oraz gdzie rozmieścić lampy dekoracyjne? Kilka pomysłów na ciekawe i praktyczne zarazem rozwiązania przedstawimy poniżej.

Oświetlenie dekoracyjne, czyli jakie?

Oświetlenie dekoracyjne stanowi jeden z głównych typów oświetlenia, wykorzystywanych we wnętrzach mieszkalnych, obok lamp ogólnych i zadaniowych.

Czym w ogóle są produkty dekoracyjne? Kwestię tę można rozpatrywać na dwa sposoby. Przede wszystkim ozdobą przestrzeni potrafi być sama oprawa oświetleniowa, utrzymana w konkretnym, modnym stylu, jak choćby modele dostępne na stronie: Lampy.it. Takie rozwiązania wpisują się w całościową aranżację i stanowią jej ważny element.

Zupełnie inne są lampy dekoracyjne, w których to nie sama oprawa zdobi przestrzeń, a tylko emitowane przez żarówkę światło. W tym przypadku oprawki bywają niewielkie, bądź ograniczone do zupełnego minimum, by jak najmniej rzucać się w oczy. Wciąż jednak jest to oświetlenie dekoracyjne.

Do czego przydaje się takie ozdobne światło? Jest kluczowe w przypadku doświetlania rozmaitych przedmiotów, znajdujących się w salonie. Lampy pozwalają wydobyć obrazy i zdjęcia na ścianach albo podświetlić rzeźby, ceramikę w gablotach, witrynach lub otwartych półkach. Rozmaite produkty oświetleniowe mogą nawet posłużyć do podkreślenia szczególnie ciekawych detali architektonicznych, by stworzyć przytulne i naprawdę eleganckie wnętrze.

Lampy dekoracyjne – różne oblicza stylu

Rozmaite lampy ozdobne występują w zasadzie we wszystkich popularnych obecnie stylach aranżacyjnych, choć oczywiście w każdym z nich przyjmują nieco inną formę.

Najbardziej rozbudowane i efektowne produkty pojawiają się przede wszystkim w przestrzeniach urządzonych w duchu glamour lub retro. Prostsze, minimalistyczne rozwiązania wyróżniają style skandynawskie, stawiające na oprawy wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Z kolei nurty nowoczesne ograniczają do minimum dekoracje. W takich wnętrzach bardziej stawia się na spektakularne gry świateł i cieni niż rozbudowane oprawy oświetleniowe.

Lampy dekoracyjne – najpopularniejsze produkty

Lampy dekoracyjne bywają różne. Wszystko zależy oczywiście od funkcji, jaką mają pełnić we wnętrzach. Jako efektowne produkty dekoracyjne do reprezentacyjnego salonu, warto wykorzystać okazałe oprawy wiszące (w tym znów modne żyrandole) oraz lampy stojące.

Jako podświetlenie dekoracyjne dobrze sprawdzają się oczka wpustowe i kinkiety. Zwolennicy praktycznych rozwiązań, mogą też wykorzystać reflektory, montowane na ścianach lub szynoprzewodach. Wiele takich lamp ma funkcję regulowania kąta świecenia, dzięki czemu da się optymalnie dopasować warunki do potrzeb wnętrza.

Jako dyskretne podświetlenie ścian, sufitów podwieszanych lub podłóg można też zastosować dyskretne taśmy LED. Nie zajmują cennego miejsca, a potrafią dawać naprawdę ciekawe efekty estetyczne.

Nie tylko oprawy oświetleniowe, czyli dekoracyjne źródła światła

Do dekoracji wnętrz przydają się nie tylko oprawy oświetleniowe, ale także efektowne źródła światła, a zwłaszcza dekoracyjne żarówki LED.

Tego typu produkty wykorzystuje się z wieloma lampami, by poprawić ich walory wizualne i oryginalnie dopełnić przestrzeń. Szczególnie chętnie takie rozwiązania łączy się z oprawami o przezroczystych kloszach lub wręcz modelami pozbawionymi osłon źródeł światła.

Dekoracyjne produkty LED trafiają do lamp minimalistycznych, klasycznych i retro. Ciekawie prezentują się również z lampami industrialnymi do salonu, tworząc intrygujący klimat we wnętrzu, zwłaszcza gdy zestawi się je z wygodnymi meblami wypoczynkowymi, jak te na stronie DomiDeko.pl.

Efektowne lampy dekoracyjne – kompleksowe planowanie modnych wnętrz

Piękne lampy dekoracyjne bądź produkty emitujące światło o ciekawej barwie i natężeniu tworzą w salonie atmosferę do przyjemnej rekreacji, odpoczynku lub spotkań towarzyskich. Choć zatem oświetlenie ozdobne nie pełni tak ważnych funkcji jak lampy główne i zadaniowe, nie należy go lekceważyć. Od jego jakości zależy bowiem praktyczność oraz charakter pomieszczenia, z którego tak chętnie korzystamy każdego dnia.