Dom

Ogrzewanie podłogowe to wygodny i efektywny sposób na ogrzanie domowych salonów. Trzeba jednak zadbać o to, by dobrać rozwiązania o odpowiedniej mocy i typie, dopasowanego do wymagań konkretnej przestrzeni lub oczekiwań odbiorców. Dodatkowo nie można zapominać o właściwym wykończeniu podłogi. Bez tego bowiem nawet najlepsze ogrzewanie podłogowe nie będzie działało optymalnie.

Czy na ogrzewaniu podłogowym można położyć każdy typ materiału? Czy idzie ono w parze z miękkimi dywanami? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Ogrzewanie podłogowe – komfort ciepłych stóp do salonu

Ogrzewanie podłogowe stosuje się coraz częściej w większości domowych wnętrz, w tym również w modnych salonach. System wodne lub rozwiązania elektryczne, jak choćby tanie ogrzewanie od Econovli.pl, sprawdzają się w rozmaitych sytuacjach.

Co je wyróżnia? To przede wszystkim komfort ciepłych stóp i optymalny rozkład temperatur we wnętrzu. Najcieplej jest zawsze w pobliżu podłogi, nieco chłodniej w wyższych partiach, co poprawia jakość wypoczynku oraz pomaga się skoncentrować, gdy pragniemy wykorzystać pokój dzienny do pracy. Dzięki zastosowaniu ogrzewania powierzchniowego nie dochodzi do wznoszenia kurzu i szkodliwych roztoczy, co poprawia jakość życia osób z alergiami wziewnymi, a zwłaszcza dzieci lub seniorów.

Dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe pozwala też obniżyć nieco temperaturę w nastawie samych urządzeń grzewczych, przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego, co przekłada się na realne oszczędności dla domowego budżetu.

W końcu nowoczesne ogrzewanie podłogowe nie zajmuje cennego miejsca, co podnosi ustawność salonu i sprawia, że mamy więcej przestrzeni na perfekcyjne zaprojektowanie przytulnego kącika do relaksu.

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe a wykończenie podłóg

Wymienione powyżej zalety rozwiązań podłogowych sprawiają, że coraz więcej osób wykorzystuje takie produkty w swoich domach jako ogrzewanie główne lub wspierające.

Aby jednak urządzenia działały z optymalną wydajnością, należy pamiętać o prawidłowym dopasowaniu ich do potrzeb przestrzeni, a także o doborze właściwej nawierzchni podłogowej. Pomyłka w tym przypadku niejednokrotnie prowadzi do zmniejszenia efektywności pracy ogrzewania wodnego lub elektrycznego, co przekłada się na chłód w pomieszczeniach i wysokie rachunki, a także na ewentualne uszkodzenie podłóg, co ogranicza ich funkcjonalność oraz niekorzystnie odbija się na estetyce pokoju dziennego.

Jakie podłogi wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Jakie materiały zatem najlepiej wybrać? Przede wszystkim takie, przy których producenci pozwalają na łączenie ich z ogrzewaniem powierzchniowym. Zawsze powinny to być rozwiązania o wysokiej przewodności cieplnej, by jak najlepiej przenosić ciepło z instalacji wodnej lub elektrycznej przez podłogę do wnętrza.

Najlepiej pod tym względem sprawdzają się płytki ceramiczne bądź znów modne okładziny kamienne. Dobrze transportują ciepło, a także długo je oddają, co buduje optymalne warunki do funkcjonowania w domowych wnętrzach.

A co z podłogami z drewna lub panelami, które stanowią tak stylowe uzupełnienie do wnętrz w stylu boho lub skandynawskim? Czy trzeba zrezygnować z nich w klasycznych salonach, wyposażonych w drewniane meble np. od iHome24.pl? Takie materiały nie zawsze nadają się do położenia na ogrzewaniu podłogowym. Należy dokładnie sprawdzić wskazania wytwórcy, by nie doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia podłogi. Wysoka temperatura potrafi bowiem sprawić, że deski się rozsychają, pękają lub zmieniają swoją objętość, przez co pojawiają się szpary lub wypukłości w podłodze.

Najlepiej wykorzystać podłogi drewniane z drewna klejonego z rodzimego dębu lub gatunków egzotycznych. Ważna jest także grubość materiału, która nie powinna przekraczać 15 mm.

Pozostaje jeszcze kwestia dywanów i wykładzin podłogowych, chętnie układanych w salonach. Czy mogą być one wykorzystane przy ogrzewaniu podłogowym? Najczęściej odradza się zastosowanie takich produktów, gdyż ograniczają przenoszenie ciepła do wnętrza. Występują jednak na rynku specjalne rozwiązania, wykonane z odpowiednich materiałów. Jeśli zatem pragniemy położyć na ogrzewanej podłodze dywan, należy wcześniej dokładnie zapoznać się ze wskazaniami od producenta.

Stylowy i ciepły salon – kompleksowe planowanie rozwiązań do pokoju dziennego

Modny salon powinien tworzyć oazę do przyjemnej rekreacji i wypoczynku. W dużej mierze zależy to od utrzymania w nim komfortu cieplnego oraz zadbania o odpowiednie wyposażenie i akcesoria. W przypadku chęci zastosowania ogrzewania podłogowego, trzeba myśleć kompleksowo, by dobrać właściwe materiały wykończeniowe do wnętrza. To gwarancja wygody i funkcjonalności całej przestrzeni.