Dom

Nóż to jedno z obowiązkowych narzędzi w każdej kuchni. Powinien być nie tylko wytrzymały i odpowiednio ostry, ale także dopasowany do dłoni osoby, która będzie go używać. Przyjęło się, że nie ma jednego, uniwersalnego noża, który nadawałby się do wszystkiego, dlatego najczęściej w kuchni posiada się kilka ich wersji – zazwyczaj inną do ryb, inną do pieczywa, a jeszcze inną do warzyw i owoców. Jaki nóż wybrać, by mieć pewność, że spełni on nasze oczekiwania?

Co brać pod uwagę przy wyborze noża?

Wybierając idealny nóż do kuchni nie powinno zapominać się o jego przeznaczeniu – to od tego, do czego będzie się go stosować, będzie zależeć jego wygląd. Najpowszechniejszy jest nóż szefa kuchni – szeroka klinga i duża rękojeść sprawiają, że można za jego pomocą kroić zarówno mięsa, jak i warzywa czy nawet ryby. Nie jest on wskazany dla osób z drobnymi dłońmi oraz tych, którzy w kuchni przebywają okazjonalnie, ponieważ jego obsługa wymaga wprawy. Najczęściej spotyka się jego uniwersalną wersję z nieco węższą klingą - można ją zakupić na stronie sklepu ZasmakujRadości.pl. Z kolei z rybą doskonale poradzi sobie nóż do filetowania z bardzo wąską, ale sztywną klingą. Do pieczywa przeznaczone są noże najdłuższe, z ząbkowanym ostrzem, który pokroi każdą skórkę. Najmniejsze noże z prostym ostrzem powinno używać się do warzyw i owoców.

Z jakiego materiału wybrać nóż?

Tworzywo, z jakiego wykonany został nóż, wpływa na jego twardość oraz wytrzymałość. Najczęściej stosuje się w domach noże ze stali nierdzewnej lub węglowej, dlatego że nie wchodzą one w reakcję z krojonymi składnikami oraz są odporne na rdze i inne uszkodzenia. Długo zachowują odpowiednią ostrość, a w razie potrzeby zawsze można szybko i łatwo naostrzyć je za pomocą domowej ostrzałki. Innym rozwiązaniem, aczkolwiek zdecydowanie droższym, jest nóż ceramiczny. Jest lżejszy od stalowego i do tego wyjątkowo wytrzymały. Przeważnie bardzo długo pozostaje ostry – w przypadku stępienia trzeba go jednak oddać do punktu ostrzenia (lub wyposażyć się w specjalną diamentową ostrzałkę). Jedynym zagrożeniem jest jego upuszczenie – gdy nóż ceramiczny spadnie na posadzkę może ulec uszkodzeniu. Najtrwalsze są rozwiązania z tytanu – nóż tytanowy to inwestycja na wiele lat, a dodatkowo podobnie jak w przypadku noży stalowych, można go ostrzyć samemu.

Jak przechowywać i czyścić noże?

Najlepiej do przechowywania noży zastosować specjalny blok, w którym nie będą mieć one kontaktu z innymi sztućcami ani z niczym metalowym. Po każdym umyciu powinno się również dokładnie je wytrzeć, aby nie pozostawała na nich wilgoć. Pamiętać należy, że nie wszystkie rodzaje nadają się do mycia w zmywarce. Te z drewnianą rękojeścią pod wpływem wody mogą ulec uszkodzeniu, dlatego w zmywarkach powinno myć się wyłącznie noże stalowe.

Tematy: