Dom

W poszukiwaniu harmonii i odpoczynku od zgiełku dnia codziennego, coraz więcej osób aranżując swoje mieszkania inspiruje się naturą. Neutralna kolorystyka, materiały i dodatki nawiązujące do świata przyrody oraz motywy roślinne sprzyjają wyciszeniu, dając chwilę oddechu po intensywnym dniu pełnym obowiązków. Zobacz, w jaki sposób stworzyć przestrzeń, która przeniesie cię do spokojnego świata natury.

Styl eko rządzi się swoimi prawami i może być różnorako interpretowany. Istnieje jednak kilka zasad, które bezsprzecznie powinny znaleźć się we wnętrzu inspirowanym naturą. Z pewnością należą do nich materiały takie jak drewno, rattan czy kamień. Jeśli chodzi o kolory, warto postawić na kremowe odcienie, jasne beże, brązy i szarości. Aby jednak wnętrze nie było zbyt monochromatyczne, dobrze jest również wpleść do niego pojedyncze elementy w odcieniu zieleni, żółci czy głębokiego błękitu.

Meble – dekor drewna w roli głównej

Dekor mebli powinien być inspirowany naturalną strukturą drewna w ciemnej lub jasnej tonacji. Rozwiązanie to wprowadzi do pomieszczenia łagodny i przytulny klimat. Poszukując odpowiednich mebli, warto wybrać kolekcję, która posiada szeroki wybór brył, dzięki którym możemy urządzić spójne kolorystycznie wnętrze, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Poszczególne elementy mebli powinny posiadać prostą formę, bez zbędnych ozdób czy wyszukanych żłobień. Dopuszczalne jest natomiast delikatne frezowanie, które może np. zastąpić klasyczne uchwyty w szafkach. Aby wnętrze nabrało lekkości i sprawiało wrażenie przestronnego, warto wygospodarować miejsce na przeszkloną witrynę, w której nie tylko zmieści się ulubiona zastawa, ale również rodzinne zdjęcia czy pamiątki z podróży.

Nawiązanie do natury może występować również w minimalistycznej i bardziej eleganckiej wersji. Białe meble z błyszczącymi frontami i blatem przypominającym swoim wyglądem klasyczną drewnianą deskę, to doskonały pomysł dla miłośników bardziej nowoczesnych wnętrz. W tym wypadku efekt „zaproszenia” natury do domu uzyskamy za pomocą dodatków np.  kamiennych donic, miedzianych lub czarnych lampy czy elementów z surowego drewna.

Dodatki w roli głównej

Tak naprawdę, ostateczny charakter całej przestrzeni nadają dodatki. We wnętrzach w stylu eko doskonale sprawdzą się takie elementy wystroju jak wiklinowe kosze, lniane zasłony, czy gliniane lub kamienne wazony i misy. Nie można również zapomnieć o bujnej, naturalnej roślinności, która podkreśli organiczny charakter całego pomieszczenia. Hitem tego sezonu, obok żywych kwiatów, jest zastosowanie ich motywu w postaci printów i wzorów np. na poduszkach, narzutach, obrusach, zasłonach czy dywanach. Aby uniknąć wrażenia kolorystycznej monotonni w  przestrzeni, warto pamiętać, aby naturalne dodatki posiadały inny odcień niż meble i podłogi.

W dobie wszechobecnego chaosu naturalne wnętrza i styl eko stają się nie tylko chwilowym trendem, ale wręcz sposobem na życie. Dzięki nim przestrzeń zmienia się w prywatną oazą spokoju i wyciszenia.