Hotel dla Kobiet

Zabiegi SPA dla kobiet stały się w ostatnich latach bardzo popularne – pokochałyśmy błogie leżenie na stole do masażu i oddanie się w ręce specjalistów od relaksacji oraz poprawiania urody. Bardzo często jednak mamy dylemat, jaki zabieg wybrać. Podpowiemy ci – oto lista najbardziej popularnych zabiegów SPA dla kobiet.

SPA – dlaczego warto skorzystać?

Czy wiesz, że nikt do tej pory nie wie, skąd właściwie wzięła się nazwa „SPA”? niektórzy podejrzewają co prawda, że jest to skrót od łacińskiego sanus per aquam, które oznacza „zdrowie za sprawą wody”, jednak nie ma na to konkretnych dowodów.

Całkiem pewne jest natomiast, że z oferty gabinetów oferujących zabiegi SPA zdecydowanie warto korzystać. Zalety są bowiem naprawdę znaczące:

•    Będziesz czuła się zrelaksowana

SPA relaksuje, pozwala oderwać się od codziennych obowiązków i odpocząć wszystkich zmysłom. Oczywiście dużo zależy od osoby wykonującej zabieg, jednak jeśli znajdziesz się w dobrych rękach, to nie musisz się martwić – na pewno poprawi ci się nastrój i poczujesz,  że napięcie w twoim ciele znacznie się zmniejszyło.

•    Poprawi się twoja pewność siebie

Dzięki SPA czujemy się bardziej zadbane. A nie da się ukryć, że im kobieta czuje się piękniejsza, tym jest bardziej pewna siebie. Jeśli więc dokuczają ci kompleksy, umów się na zabieg, pozwól się trochę rozpieścić fantastycznymi, pięknie pachnącymi kosmetykami, zadbaj o swoją skórę i np. stopy.

•    SPA rzeczywiście wpływa pozytywnie na nasz wygląd

Choć obecnie wiele zabiegów jesteśmy w stanie zrobić w domu, to nie do wszystkich kosmetyków używanych w salonach odnowy mamy przecież dostęp. Kobiety, które regularnie odwiedzają SPA, mają gładszą i miększą skórę, wyglądają na młodsze, a ich skóra jest bardziej promienna. I częściej się uśmiechają!

Przekonana? To świetnie – pozostaje ci tylko wybrać, na jaki zabieg SPA chciałabyś się udać. Zacznijmy od top 5 najbardziej popularnych z nich.

1.    Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny polega oczywiście na złuszczaniu, ale bynajmniej nie w sposób mechaniczny – z którym najbardziej kojarzymy słowo „peeling”. To pozbywanie się starych i brzydkich warstw skóry przy pomocy ultradźwięków – niemożliwe jest zatem przeprowadzenie zabiegu w zaciszu domowym. Musisz wiedzieć, że zalety peelingu kawitacyjnego są całkiem spore – dzięki niemu skóra jest wyraźnie odświeżona i promienna, gładsza, odżywiona, ma też piękny, zdrowy koloryt.

Warto dodać, że peeling kawitacyjny nie trwa długo, jest też bezbolesny i nieinwazyjny, ale i tak nie mogą korzystać z niego kobiety w ciąży, mające kłopoty z tarczycą albo cierpiące na nowotwory lub rany na skórze. Cena za jeden zabieg wynosi od 50 do około 100 złotych.

2.    Mezoterapia

Niestety, z mezoterapii nie można korzystać w każdym gabinecie oferującym zabiegi SPA – należy on bowiem do kategorii zabiegów medycyny estetycznej. Niemniej w wielu miejscach (zwłaszcza w hotelach nastawionych na klientki korzystające ze SPA) jest odpowiedni personel i sprzęt do przeprowadzenia zabiegu.

Sama mezoterapia polega na nakłuwaniu skóry i wstrzykiwaniu bardzo ważnych dla naszego wyglądu składników – kwasu hialuronowego, soli mineralnych, witamin, krzemionki czy aminokwasów. Efekty mezoterapii są widoczne już po pierwszym zabiegu i w szczególności jest to odmłodzenie, regeneracja i nawilżenie skóry. To idealna propozycja dla wszystkich tych kobiet, które czują, że ich skóra nie jest już tak elastyczna jak kiedyś i chciałyby coś z tym zrobić.

Warto pamiętać, że mezoterapia jest zabiegiem inwazyjnym i dość bolesnym. Jednocześnie w wielu gabinetach można już skorzystać z mezoterpii bezigłowej, podczas której cenne substancje są wtłaczane nie za pomocą igieł, a fal radiowych.

Mezoterapii nie mogą poddawać się kobiety w ciąży, a także te z cukrzycą, opryszczką albo alergiami. Cena za jeden zabieg (a warto zrobić ich kilka) to około 300 złotych. W małych miastach może być trochę taniej.

3.    Masaż ujędrniający

Masaż ujędrniający jest szczególnie popularny przed latem, kiedy pragniemy odkrywać trochę więcej ciała. Jego działanie polega na połączeniu substancji aktywnych (olejek ze słodkich migdałów, witamina E, olejek jojoba, witamina A oraz olejek arganowy) z odpowiednimi, szybkimi ruchami dłoni masującego. Efekty można zauważyć po około 4-6 zabiegach.

Najczęściej decydujemy się na masaże ujędrniające w okolicy ud, pośladków i brzucha, aczkolwiek należy pamiętać, że w ten sposób można poprawić również wygląd twarzy. Po zastosowaniu masażu ujędrniającego skóra jest bardziej napięta, gładsza, następuje również wyraźna redukcja cellulitu.

Na masaż ujędrniający mogą zdecydować się kobiety w ciąży, ale już nie te z infekcjami przebiegającymi z gorączką, owrzodzeniami czy jakimikolwiek innymi ranami w masowanej okolicy albo cierpiące na różnego typu alergie. Cena za masaż relaksacyjny to zazwyczaj od 100 do 200 złotych za pojedynczy zabieg.

4.    Masaż relaksacyjny

O masażach relaksacyjnych można by pewnie napisać oddzielny artykuł. To obecnie jeden z najchętniej kupowanych zabiegów w gabinetach SPA, który doczekał się już kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu rodzajów.

To, o czym wiedzieć to to, że masaż relaksacyjny ma za zadanie nie tyle poprawiać nasz wygląd czy jędrność skóry, co oczywiście polepszać samopoczucie. W jego trakcie wielu kobietom zdarza się zasypiać – skłaniają ku temu relaksacyjne dźwięki, przyciemnione pomieszczenie i rozluźniające ciało zapachy, no i oczywiście kojący, łagodny dotyk osoby masującej.

Poza otwartymi ranami, owrzodzeniami czy alergiami na popularne składniki olejków do masażu nie ma tutaj poważnych przeciwwskazań do zabiegu – jeśli chcesz i cię na to stać, możesz z niego korzystać nawet codziennie. Masaż trwa około godzinę i kosztuje zazwyczaj od 150 do 200 złotych.

5.    Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską jest również bardzo popularny, a do tego ma fantastyczne działanie na nasz organizm – potrafi zarówno zredukować cellulit, jak i nadać gładkości skórze, pomóc w wydaleniu toksycznych substancji z organizmu oraz poprawić przemianę materii oraz odporność. W trakcie zabiegu wykorzystuje się specjalne bańki, które mają za zadanie wytworzyć podciśnienie i „zassać” wybrany fragment skóry.

Masaż bańką chińską zawsze zaczyna się od nałożenia olejku i dokładnego wymasowania konkretnej partii ciała. Następnie za pomocą bańki zasysa się powietrze i przesuwa się ją po całym masowanym obszarze – energicznymi ruchami.

Z masażu nie mogą skorzystać kobiety ciężarne, a także osoby chore (zarówno na np. zapalenie oskrzeli czy anginę, jak i nowotwór), nie powinien on być też stosowany u osób z cerą naczynkową, z żylakami albo w okresie menstruacji.

Zabiegi SPA – mniej popularne, ale równie polecane

Powyższe zabiegi są najczęstszymi, na jakie się decydujemy, ale oferta salonów SPA jest dużo, dużo większa. Oto kilka przykładów:

•    Balneoterapia

Balneoterapia to wszystkie zabiegi, do których wykorzystuje się lecznicze działanie wody. Wyróżnić tu można na przykład kąpiel solankową z Morza Martwego (łagodzi bóle, relaksuje, usuwa zmęczenie, uspokaja, ale też odchudza i likwiduje cellulit), kąpiel perełkową z hydromasażem (modeluje sylwetkę i odchudza, a do tego relaksuje) czy kąpiel z olejkami eterycznymi o działaniu wysoce relaksującym. Na balneoterapię powinny zdecydować się panie, które mają problemy z bólami kręgosłupa czy stawów. Ceny zabiegów są bardzo różne, ale zazwyczaj nie przekraczają 200 złotych.

•    Kąpiel w mleku i miodzie

To propozycja dla ciebie, jeśli tylko marzy ci się przez chwilę zaznać luksusu niczym prawdziwa Kleopatra. W wielu gabinetach SPA do tego typu kąpieli stosuje się mleko kozie. Tuż po rytuale skóra jest miękką, fantastycznie nawilżona, gładka i promienista. Dodatkowo należy zaznaczyć, że kąpiel poprawia stan cery, pobudza pracę serca i głęboko rozluźnia. Cena za jedną taką kąpiel to zazwyczaj około 100 złotych.

•    Thalassoterapia

Thalassoterapia to wszystkie zabiegi, które wykorzystują dobroczynne działanie wody morskiej na nasz organizm. Zazwyczaj zabieg dzieli się na kilka etapów. Pierwszym jest dokładny peeling ciała oraz wizyta w saunie – to konieczne z uwagi na konieczność oczyszczenia i poszerzenia porów (dzięki temu substancje odżywcze będą się lepiej wchłaniać). Potem następuje właściwy zabieg z wykorzystaniem dobroci z morza, czyli morze być to na przykład maseczka z alg albo okłady z błota. Na koniec stosuje się masaż relaksujący.

Z uwagi na kilka etapów tego zabiegu jest on nieco droższy – może kosztować nawet 400 do 500 złotych, w zależności od danego gabinetu SPA.

•    Masaż Shanshui

Za tą tajemniczą nazwą kryje się masaż gorącymi stemplami. Jednak stemple to nie jakieś zwykłe pieczątki, a wypełnione ziołami, egzotycznymi owocami, korzennymi przyprawami oraz kwiatami kawałki naturalnej bawełny. Jeśli wierzyć specjalistom od zabiegów SPA, masaż ten powoduje wzrost witalności organizmu, dodaje energii, poprawia przemianę materii oraz znacznie polepsza samopoczucie. Jedno jest pewne – warto spróbować, zwłaszcza że koszt zazwyczaj nie przekracza 150 złotych.

•    Masaż gorącymi kamieniami

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy masaż gorącymi kamieniami działa bardziej korzystnie na nasze ciało, czy raczej jest bardziej relaksujący. Pewne jest natomiast, że poddanie się temu zabiegowi to jedna z przyjemniejszych rzeczy, jakich możemy doświadczyć w SPA. Masaż rozpoczyna się rozprowadzeniem olejku na skórze, kolejny krok to położenie dużych, owalnych i gładkich kamieni oraz przesuwanie ich po wybranych fragmentach ciała. Zabieg ma działanie wyciszające, relaksujące, pozytywnie wpływa także na kondycję skóry. Cena nie przekracza zazwyczaj 200 złotych.

•    Masaż balijski

Jeśli cenisz sobie azjatyckie metody dodawania urody i walki ze stresem, to na pewno powinnaś zdecydować się na masaż balijski. Jest to połączenie aż kilku różnych technik terapeutycznych – indonezyjskiego masażu rozluźniającego, aromaterapii, refleksoterapii oraz akupunktury. W trakcie zabiegu tu będzie leżeć w rozluźniającej pozycji, a masażysta będzie uciskał, masował i gładził różne obszary ciała, które zgodnie z zasadami akupunktury odpowiadają za różne funkcje naszego organizmu.

Po masażu będziesz czuła się bardzo zrelaksowana, odprężona, ale tez poprawi się twoja przemiana materii, a skóra będzie gładsza i bardziej promienna. Niektórzy specjaliści podkreślają również, że masaż balijski pozytywnie wpływa na system odpornościowy organizmu. Jego cena to zazwyczaj od 200 do 300 złotych.

SPA? Daj się rozpieścić!

Jeśli nie przepadasz za zabiegami SPA, to widocznie dlatego, że nie trafiłaś jeszcze na dobrego masażystę. Sprawdź jeszcze zatem usługi w kilka ośrodkach i przekonaj się, że tak naprawdę i ty polubisz rozpieszczanie.