Kobiety

Nikt nie przypuszczał, że tak niespodziewanie, nagle odejdzie. A jednak stało się. Elżbieta II zmarła 8 września, w czwartek w wieku 96 lat. Jak poinformował pałac Buckingham odeszła do wieczności spokojnie w zamku Balmoral w Szkocji. Natomiast Rada Akcesyjna już formalnie ogłosiła jej najstarszego syna Karola III królem Zjednoczonego Królestwa.

Od dzieciństwa wiedziała, że zasiądzie na tronie. W czasie wojny została kierowcą oraz  mechanikiem  samochodowym i dosłużyła się stopnia kapitana. Jako dwudziestojednolatka, ku niezadowoleniu rodziców, wyszła za mąż za ubogiego kuzyna, księcia Filipa. Urodziła czwórkę dzieci, lecz już w wieku 27 lat zasiadła na tronie po zmarłym ojcu Jerzym VI.  Jako głowa państwa, Zjednoczonego Królestwa i 14 królestw Commonwealthu złożyła wizyty państwowe w 117 krajach (była też z dwudniową wizytą w Polsce, w marcu 1996 roku, podejmowana przez ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Królowa wystąpiła też przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu). Od czasu koronacji spotkała się kolejno z 12 prezydentami USA. Była dowódcą sił zbrojnych, zwierzchnikiem sądownictwa i służby cywilnej oraz głową Kościoła Anglikańskiego. Monarchini udzielała też cotygodniowych audiencji, spotykając się na przestrzeni swego panowania z 15 kolejnymi brytyjskim premierami – od Churchilla do obecnej Truss, którą przyjęła na krótko, bo zaledwie dwa dni przed swoją śmiercią.

Była najstarszym w historii  brytyjskim monarchą. Nigdy nie zamierzała abdykować. Była charyzmatyczną władczynią, godnie piastując obowiązki królowej. Choć nie miała realnego wpływu na rządy, zawsze jednak  była uważnie słuchanym doradcą kolejnych premierów, symbolem ciągłości i jedności Wspólnoty Brytyjskiej. Mimo że utrzymanie tronu kosztowało poddanych 40 milionów funtów rocznie, cieszyła się szacunkiem i sympatią Przez całe jej  70-letnie panowanie ogromna większość Brytyjczyków z przekonaniem śpiewało hymn „Boże chroń królową”.

Elżbieta II stroniła od mediów, od wywiadów, pilnie strzegąc swojej prywatności. Toteż tylko tak rzetelny dziennikarz i wytrawny komentator polityczny, jak Andrew Marr mógł napisać równie precyzyjną faktograficznie, analityczną politycznie i wyjątkowo ciekawą opowieść o swojej prawdziwej królowej.

Warto zatem teraz sięgnąć po ową opasłą  książkę pióra Andrew Marr’a  „Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy”  Jest to frapująca opowieść o monarchini, jakiej przez 70 lat swego panowania  nie znaliśmy. Wzbogacona wieloma zdjęciami jest znakomitą lekturą na tę porę, na obecny czas. Pozycję tę  wydało Wydawnictwo  Marginesy.

O jej życiu opowiada też,  oparty na  wspomnianej książce A. Marr”a, historyczny serial „The Crown” emitowany w Netflixie, który otrzymał dwa Złote Globy.