Książki i Filmy

17 lipca nakładem Wydawnictwa Harde ukaże się „Harem” pióra Alexy Vastatrix i Waldemara Bednaruka, powieść historyczna którą nie tylko miłośnicy „Wspaniałego stulecia” będą czytać z wypiekami na twarzy. Jest tu namiętna miłość, odważna erotyka,opowieść z zaskakującym zakończeniem oraz historia XVII-wiecznej Rzeczpospolitej.

Splecione rzeczywiste losy spadkobiercy fortuny Zamoyskich i wnuka pierwszego ordynata – Jana zwanego Sobiepanem, i fikcyjnej bohaterki, wiejskiej dziewuszki sprzedanej do magnackiego haremu, są pretekstem do pokazania barwnej obyczajowości czasów królowania Jana II Kazimierza Wazy, potopu szwedzkiego i zmagań z turecką potęgą, a także rozkwitu renesansowego miasta idealnego – Zamościa. Dr hab. Waldemar Bednaruk, współautor i konsultant powieści, zadbał o to, by opisane wydarzenia, również te pomijane w podręcznikach, nie przeczyły historycznej prawdzie.

Mała Józia, córka ubogich włościan z Brzezin, by ratować rodzinę przed śmiercią głodową, zostaje sprzedana do pańskiego haremu, złożonego z prostych dziewek, ubogich szlachcianek i zawodowych ladacznic. Zamienia wiejską chałupę na magnacki pałac. Dziewczyna bez wykształcenia i jakiejkolwiek wiedzy o świecie zdobywa pod okiem Egipcjanki Sahiji, niegdyś odaliski w haremie perskiego księcia, ogładę i orientalne umiejętności w zakresie ars amandi.

Ogrzewa łoże słynącego z erotycznych podbojów, hulaki i pijanicy Zamoyskiego w przytulnym dworku w Zamościu i w żołnierskim namiocie podczas wojennych wypraw. Idyllę przerywa ślub tego najpotężniejszego wówczas magnata Rzeczpospolitej z Marią Kazimierą d`Arquien, późniejszą żoną króla Jana III Sobieskiego. Sobiepan zamyka bowiem swój harem i odprawia (na moment:)) dziewczęta, Dr hab. prof. nadzw. Waldemar Bednaruk jest pracownikiem naukowym KUL, członkiem American Society for Legal History, Komisji Prawniczej Oddziału Lubelskiego PAN, TN KUL oraz ChTN, wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL. W 2018 roku nominowano go do tytułu Nauczyciel Akademicki Roku. Jest autorem i redaktorem niemal 100 artykułów naukowych i 15 książek, w tym powieści historycznej z czasów staropolskich ,,Kurier ze Stambułu”.

Jak potoczyło się życie Sobiepana - wiadomo. By jednak poznać dalsze losy Józi z Brzezin, trzeba przeczytać spisaną przez pewną młodą doktorantkę - na podstawie nieznanych dotąd zapisków - historię. Wydawnictwo Harde, Alex Vastatrix i Waldemar Bednaruk zapraszają w podróż w fascynujące czasy Rzeczpospolitej XVII stulecia. Coś dla siebie znajdą w książce zarówno fani historii, jak i miłośnicy romansów.