Książki i Filmy

Inspiracja, piękno, bliskość. Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było. „Muzy” to emocjonalna i intymna wystawa, której tematem przewodnim jest natchnienie, jakie spływa na artystę w trakcie portretowania modelki i modela. Często związanych z twórcą emocjonalnie. Na wystawie pojawi się blisko 40 prac najwybitniejszych polskich malarek i malarzy, m.in. Mojżesza Kislinga, Jacka Malczewskiego, Witkacego czy Eugeniusza Zaka. „Muzy” można będzie oglądać od 16 września w DESA Unicum.

Artysta i jego muza. To połączenie, które zaowocowało najwybitniejszymi dziełami w historii sztuki. Wymienić można tutaj Amedeo Modiglianiego i Jeanne Hebuterne, której akt jest jednym z najdrożej sprzedanych obrazów w historii. Françoise Gilot, partnerka i matka dwójki dzieci Pabla Picassa, pojawia się na dziesiątkach portretów artysty. Temat nie omija także sztuki współczesnej, a najbardziej wyrazistym przykładem jego wykorzystania są zapewne Marina Abramović i Ulay, ikony performance i body artu.

Swoje muzy portretowali również polscy twórcy. Mojżesz Kisling, odwołując się do prac swojego przyjaciela Amedeo Modiglianiego, stworzył nowoczesny kanon kobiecego piękna i był jednym z najważniejszych malarzy aktów Paryża lat 20. i 30. XX stulecia. Artysta z pietyzmem kreślił doskonałe kontury kobiecego ciała, migdałowe twarze i oczy swoich modelek. Jego największą muzą była cesarzowa paryskiej bohemy  –  Kiki de Montparnasse. Pozowała dla wielu wybitnych twórców, m.in. Chaima Soutine’a czy Man Ray’a. Artyści cenili jej niezwykłą zdolność do przeobrażania swojego wizerunku. Uwodziła zmysłowymi, pełnymi kształtami, odbiegającymi jednak od ówczesnego kanonu urody modelek. Jej wizerunek zachwyca do dziś. W obrazach Kislinga echem odbiją się słowa: „Piękna kobieta w akcie napełnia mnie radością, pragnieniem miłości, bycia szczęśliwym i uczyniłbym kawałek materiału, tło, na którym pozuje wyrazem mojej rozkoszy”. Na wystawie zobaczyć będzie można „Akt kobiecy z uniesionymi rękoma” z 1930 roku.

Jedną z mitycznych postaci kolonii artystycznej na Montparnassie była również Aicha Goblet. Porównywano ją niekiedy do wielbionej w tamtym czasie francuskiej tancerki, Josephine Baker. Goblet pochodziła z Martyniki, a jako dziecko występowała w cyrku. W latach 20. XX wieku była jedną z najbardziej znanych modelek w Paryżu. Aicha skradła również serce polskiego malarza, Henryka Haydena. Artysta stworzył tylko trzy dzieła z wizerunkiem Goblet. Jeden z nich, z 1913 roku, zobaczyć można na wystawie Muzy. Dwa pozostałe obrazy przechowywane są obecnie w kolekcjach francuskich.

Witkacy słynął z posiadania wielu muz i romansów. Jak podają biografowie artysty, były ich setki. Największym upodobaniem cenił sobie mężatki. Zafascynowany kobietami, bardzo chętnie je portretował. Krystyna Ejbol, przyjaciółka Witkacego, których łączył krótki, intymny związek, jest bohaterką portretu, który zobaczyć będzie można na wystawie w DESA Unicum. W prezentowanym dziele artysta stworzył symboliczną postać, potworka adoratora, który lubieżnie zwraca się ku ustom modelki. Witkiewicz sportretował Krystynę, kiedy ta latem 1931 roku mieszkała w zakopiańskim pensjonacie.

Jacek Malczewski nazywał ją swoją Afrodytą, ona nazywała ich związek „komunią dusz”. Maria Balowa zajęła najważniejsze miejsce w życiu malarza. Ich relacji towarzyszyła aura skandalu, gdyż obydwoje mieli rodziny, a Malczewski był od niej starszy o 25 lat. Artysta wielokrotnie malował Marię przydając jej twarz alegorycznym postaciom: muzom, harpiom czy eryniom. Na obrazie „Uskrzydlona” z 1907 roku, prezentowanym w DESA Unicum, przedstawił ją ze skrzydłami na tle morza.

Na wystawie pojawi się blisko 40 prac stworzonych przez najlepszych polskich artystów różnych epok. Będzie można zobaczyć jak swoje muzy widzieli m.in. Stanisław Wyspiański, Teodor Axentowicz, Wojciech Weiss, Ludomir Slendziński, Zygmunt Menkes, Jan Dobkowski, Jerzy Nowosielski, Edward Dwurnik, Andrzej Wróblewski, Paulina Ołowska czy Maurycy Gomulicki. Ostatniego dnia wystawy (26 września) odbędzie się aukcja, na której wszystkie dzieła zostaną zlicytowane.

Wystawa Muzy: 16 września – 26 września 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny