Książki i Filmy

Przeciwności losu to nieodłączna część naszego życia. Wystarczy dosłownie jedna chwila, by wizerunek i dobre imię, na które pracowaliśmy latami, rozpadły się na kawałki. Gdy bezwzględny los wystawia nas na kolejne próby, warto pamiętać, że każde, nawet najboleśniejsze doświadczenie, to niepowtarzalna lekcja życia. Nie ma nic gorszego niż codzienność oparta na pozorach i próbie spełniania oczekiwań innych. W najnowszej powieści „Pozwól mi kochać” Ilona Gołębiewska, autorka bestsellerowej sagi o starym domu, pokazuje, że czasami trzeba się zatrzymać i odpowiedzieć sobie na pytanie: co tak naprawdę liczy się w życiu i co jest najlepsze dla nas samych? Premiera książki już 16 października.

Sabina Horczyńska jest kobietą sukcesu – pracuje jako wykładowca na uczelni, świetnie zarabia, ma autorytet u studentów i cieszy się uznaniem współpracowników. Jednak z dnia na dzień traci posadę i reputację, na którą pracowała całe życie. Wszystko z powodu prowadzonych pod jej kierownictwem badań nad nadużyciami, których przy produkcji leków i kosmetyków dopuszczają się koncerny farmaceutyczne. Podczas konferencji prasowej poświęconej badaniom Sabina staje się celem ataku mediów. Nieustępliwy dziennikarz śledczy oskarża ją o umyślne działanie na szkodę firm farmaceutycznych i o korupcję. Uczelnia, w obawie przed skandalem, wysyła Horczyńską na przymusowy urlop, a jej życie momentalnie zamienia się w piekło.

W trudnych chwilach z pomocą przychodzi jej córka Klara, która namawia ją na wyjazd do rodzinnego dworu na Podlasiu. Sabiną targają liczne wątpliwości. Nie ma ochoty odwiedzać Lipowego Wzgórza ze  względu na swoją matkę, z którą od lat żyje w ostrym konflikcie. Okazuje się jednak, że Aniela Horczyńska właśnie wyrusza w daleką kilkumiesięczną podróż. Sabina decyduje się więc odpocząć w Lipowczanach. Nie przypuszcza, jak wielkie zmiany zapoczątkuje w jej życiu ta pozornie błaha decyzja.

Na miejscu angażuje się w działalność Akademii Sztuk Anielskich i pomaga prowadzić dworski pensjonat. Poznaje również dwóch intrygujących mężczyzn. Pierwszy, nazywany przez miejscowych Znachorem, postanawia podzielić się z nią swoją niezwykłą pasją – zielarstwem. Drugiego Sabina ratuje przed śmiercią, gdy w trakcie szalejącej burzy znajduje go pobitego na poboczu drogi. Pomiędzy nimi szybko rozkwita uczucie, ale Sabina nie wie, że ten gorący romans może być dla niej tragiczny w skutkach. Musi również zmierzyć się z przeszłością swojej rodziny i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Jakie sekrety skrywa jej matka? Czy to możliwe, by Sabina przez lata żyła w kłamstwie? Czy jest winna zarzucanych jej przez media czynów? A może padła ofiarą precyzyjnie zaplanowanej intrygi?

Pozwól mi kochać” to porywająca, tajemnicza i pełna emocji opowieść o przewrotności losu i tym, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. Nowa książka uwielbianej przez czytelniczki Ilony Gołębiewskiej zachwyca wielowątkową fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji oraz perfekcyjnie nakreślonymi portretami bohaterów. Autorka z doskonałym wyczuciem porusza problem trudnych relacji łączących matkę i córkę, pokazując, że kłótnie, uprzedzenia i skrywane przez lata tajemnice mogą doprowadzić do rozpadu rodziny. „Pozwól mi kochać” to druga odsłona (po rewelacyjnie przyjętym przez czytelników „Podaruj mi jutro”) przejmującej sagi o dworze na Lipowym Wzgórzu, ukazującej losy kobiet z rodziny Horczyńskich: Anieli, Sabiny, Klary i Lilianny. Każda książka z serii stanowi osobną całość, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie od „Pozwól mi kochać” rozpocząć przygodę z prozą Ilony Gołębiewskiej.

Ilona Gołębiewska (ur. 1987) – pisarka. Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Autorka ponad 60 publikacji naukowych i popularnonaukowych. W sferze jej zainteresowań naukowych jest zarówno wychowanie artystyczne, edukacja osób dorosłych i seniorów, jak i terapia pedagogiczna oraz rozwój osobisty i coaching. Brała udział w licznych projektach o charakterze doradczym, badawczym i edukacyjnym w Polsce i za granicą. Swoje doświadczenie zawodowe nazywa pracą „od przedszkola do seniora”, ponieważ pracuje ze wszystkimi grupami wiekowymi. Nabyte doświadczenie, spotkani ludzie, zasłyszane historie są dla niej inspiracją do pisania powieści, w których podejmuje bardzo często istotne kwestie społeczne, co czytelnicy bardzo cenią. Jej największym marzeniem jest założenie fundacji. Autorka bestsellerowych powieści: „Powrót do starego domu” (MUZA 2017), „Tajemnice starego domu” (MUZA 2017), „Pamiętnik ze starego domu” (MUZA 2018), „Miłość ma twoje imię” (MUZA 2018), „Teatr pod Białym Latawcem” (MUZA 2018) oraz „Podaruj mi jutro” (MUZA 2019). Prowadzi stronę autorską www.ilonagolebiewska.pl.

Rekomendacje czytelniczek:

Ilona Gołębiewska ma wyjątkowy talent do nadawania swoim historiom ciepła. Jej opisy krajobrazów, zapachów, smaków sprawiają, że wyobraźnia szaleje. Do tego niezwykłe sylwetki bohaterów, z jednej strony zwyczajnych, takich jak my sami, z marzeniami, tajemnicami a z drugiej ludzi, którzy w jej książkach pojawiają się po coś. By pokazać, że nie ma sytuacji bez wyjścia, by docenić to, co masz teraz, inaczej spojrzeć na drugiego człowieka, przestać oceniać po pozorach a czasem zwyczajnie wysłuchać.

Agnieszka Caban-Pusz o „Podaruj mi jutro”, www.papierowestrony.blogspot.com

Tajemnica, przeznaczenie, miłość, czyli Ilona Gołębiewska w najlepszym wydaniu. Stary dwór zaprasza w swoje progi, a nam pozostaje skorzystać z zaproszenia i poznać sekrety Lipowego Wzgórza. Spróbujcie, a w zamian otrzymacie bardzo wiele.

Joanna Wolf o „Podaruj mi jutro”, www.nieprzeszkadzajterazczytam.blogspot.com

Ilona Gołębiewska kolejny raz udowodniła mi, że historie, które wychodzą spod jej pióra, są piękne, poruszające i bardzo życiowe.

Sylwia Stawska o „Podaruj mi jutro”, www.kobiecerecenzje365.blogspot.com

Są takie książki, po które sięga się w ciemno. Człowiek nie boi się zagłębić w ich treść, bo wie, że otrzyma rewelacyjną historię, która go do reszty pochłonie. Ja tak mam za każdym razem, gdy zabieram się za najnowszą książkę Ilony Gołębiewskiej. (…) Widać, ile przelewa w historie miłości, emocji, pasji. (...) Przy książkach Ilony Gołębiewskiej zapominam o wszystkim i znikam w świecie bohaterów na kilka godzin.

Magda Zimna, www.czytamybokochamy.blogspot.com