Książki i Filmy

Od kilku dni na poziomie +2 Galerii Katowickiej, przy przeszklonej ścianie nieopodal strefy restauracyjnej, przy jednym ze stolików z widokiem na przyległe kamienice powstają szkice i przedmalarskie akwarele. Tworzy je Katarzyna Meres, artystka specjalizująca się w wykonywaniu obrazów niezwykle rzadką techniką realizmu przed-klasycznego, wywodzącą się ze średniowiecza. Malarka jest jedną z niewielu kobiet na świecie tworzącą w tym stylu.

Przez pięć lat, codziennie po 10 godzin, na odległej wyspie Texel na Morzu Północnym pochodząca ze Śląska Katarzyna Meres przechodziła intensywny trening malarski. Nie była to jednak zwykła szkoła artystyczna, a indywidualna nauka pod okiem mistrza. Tak jak w średniowieczu, z którego wywodzi się uprawiana przez nią technika realizmu przed-klasycznego, nauczyciel przekazywał bezpośrednio swoją wiedzę tylko jednemu uczniowi. Sposób nauki i relacja pomiędzy mistrzem a uczniem sprawia, że obrazy wykonywane w tym stylu mają w sobie coś magicznego. Mistrzowie tradycyjnie pracują anonimowo w odosobnionym atelier, nie podpisują dzieł. Katarzyna Meres postanowiła przełamać tradycję malowania anonimowo i upublicznić proces twórczy. To, jak pracuje, można zobaczyć właśnie w Galerii Katowickiej, gdzie powstaje jej najnowsze dzieło - „Making cities vibe”. Artystka przewiduje, że prace nad obrazem olejnym potrwają około 10 tygodni. Dzieło przedstawiające centrum miasta powstanie na lnianym płótnie 80 x 100 cm. Przy tworzeniu towarzyszy jej mistrz.

- Obecność artystki, malującej panoramę tętniącej życiem aglomeracji z naszej antresoli, idealnie wpisuje się w naszą filozofię działania. Katowicka, będąca częścią miasta, #CityLife, jest naturalnym miejscem na tego typu działania. Cieszymy się, że możemy nie tylko po raz kolejny promować sztukę i śląskich artystów, ale także stać się częścią niepowtarzalnego projektu, dzięki któremu miasto zostanie uwiecznione w tak nietypowym dziele - mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

Czym jest realizm przed-klasyczny? Styl wymaga cierpliwości, dzieła powstają wieloetapowo, każdy element jest starannie przemyślany i nie ma miejsca na przypadek. Finalne stworzenie obrazu zajmuje 1 000-2 000 godzin. Nakłada się minimum 40 warstw farby olejnej, a każda nich jest na tyle wyrafinowana, aby utrzymywać wyczuwalność struktury płótna. Nie ma tu tematów politycznych ani religijnych, nie ma aktów męskich, nie ma agresji,  nie ma przemocy, nie ma choroby.

Swoją pracę artysta przed-klasyczny rozpoczyna od dokładnego szkicu przedmalarskiego, już na wczesnym etapie zwracając uwagę na perspektywę, detale i światło padające na obserwowany obiekt. Następnie wykorzystuje tusz, trzeba jednak bardzo uważać, gdyż każdy ślad jest nieodwracalny. Później, przy pomocy akwareli, odseparowuje kolory z widoku. Z tak przygotowanym szkicem rozpoczyna się najbardziej czasochłonna cześć pracy, czyli przeniesienie malunku na płótno. Wiele warstw farb olejnych, pieczołowicie na siebie nakładanych, pozwala wydobyć bardzo realistyczny efekt. Obrazy w tej technice są bardzo dokładne i szczegółowe, dzięki czemu widz ma możliwość patrzenia na dzieło okiem malarza.

- Projekt „Making cities vibe” koncentruje się na malarskim wyobrażeniu centrum miasta widzianego z perspektywy Galerii Katowickiej. Szkicując w takim miejscu mam możliwość przyjrzenia się Katowicom bardzo dokładnie, z wielu perspektyw i w różnych warunkach pogodowych oraz świetlnych. Pierwsza część przygotowań przypomina pracę dokumentalisty. Właśnie dlatego technika realizmu przed-klasycznego pozwala na tworzenie obrazów zawierających wiele informacji w precyzyjny sposób. Pozytywnym aspektem tworzenia w takim miejscu są dla mnie osoby przebywające w centrum handlowym, które przyglądają się temu, co robię, ponieważ niepostrzeżenie wchodzą w dialog ze sztuką – mówi Katarzyna Meres.

Postępy w pracach można śledzić na Instagramie artystki (@meres.km oraz k.meres_official) lub bezpośrednio w Galerii Katowickiej. Katarzyna Meres, oprócz malarstwa, zajmuje się projektowaniem mody. Pokazy jej kolekcji odbywały się m.in. na Berlin Fashion Week, Milan Fashion Week, w Nicei oraz w Cannes.