Książki i Filmy

Agatha Christie zapisała się w historii jako autorka najpoczytniejszych kryminałów. Jej dorobek literacki obejmuje ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Życie prywatne pisarki było równie interesujące i barwne jak jej twórczość. Uwielbiała dalekie podróże, inspiracje do napisania powieści czerpała z przyziemnych czynności jak zmywanie naczyń czy długie kąpiele, a w dzieciństwie wcale nie wiązała swojej przyszłości z karierą literacką – to tylko kilka faktów o Christie.

Nic dziwnego więc, że nie tylko dorobek pisarski autorki, ale również jej życie, stało się inspiracją dla twórców filmowych. Jeden z filmów z Agathą Christie w roli głównej, „Agatha i morderstwa o północy” wyemituje kanał Epic Drama już 4 września o 21:30.

Ciekawostki:

 1. Agatha Christie urodziła się 15 września 1890 roku, a w tym roku przypada 131 rocznica jej urodzin.
 2. W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.
 3. W 1926 roku zniknęła na 11 dni. Agatha wsiadła do swojego samochodu i przepadła. Policja odszukała porzucone auto, a w poszukiwania autorki zaangażowała się cała Anglia. Prasa huczała od plotek – spekulowano nawet, że Christie zaplanowała swoje zniknięcie w celach marketingowych. Dopuszczano także inne, drastyczniejsze wersje wydarzeń: zastanawiano się, czy nie została zamordowana przez męża lub czy nie popełniła samobójstwa. Ostatecznie Agatha odnalazła się w hotelu w Harrogate, w którym była zameldowana pod nazwiskiem kochanki męża. Nigdy nie wyjaśniono okoliczności towarzyszących temu zniknięciu.
 4. W 1961 roku uzyskała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Exeter.
 5. Napisała kilka powieści pod pseudonimem Mary Westmacott. Pod tym nazwiskiem wydała tytuły takie jak „Córeczka”, „Brzemię”, „Róża i cis”, „W samotności” czy „Niedokończony portret”.
 6. W czasie I wojny światowej Agatha Christie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym. Przeszła szkolenie z podstaw farmacji, dzięki czemu zatrudniła się później w aptece. Poznała tajniki trucizn i toksyn i to właśnie tam wpadła na fabułę swojego pierwszego kryminału, „Tajemnicza historia w Styles”.
 7. Swoją pierwszą powieść wysłała do kilku wydawnictw, ale wszystkie ją odrzuciły. Bez przekonania przekazała rękopis londyńskiemu wydawnictwu The Bodley Head. Wkrótce otrzymała telegram z wiadomością, że wydadzą jej książkę.
 8. Pierwszą powieść wydała w wieku 30 lat. Od tamtej pory opublikowała ponad 90 książek i sztuk teatralnych, w większości o tematyce kryminalnej.
 9. Wraz ze swoim drugim mężem, Maxem Mallowanem, wyruszała w długie, egzotyczne podróże. Nie były to jednak typowe krajoznawcze wycieczki – małżeństwo większość swojego czasu spędzało na archeologicznych wykopaliskach. Agatha przyznała, że praca na wykopaliskach to jedno z jej najpiękniejszych przeżyć.
 10. Autorką kryminałów została przypadkiem. Pierwsze teksty w postaci wierszy oraz opowiadań napisała w wieku 11 lat. Nie ciągnęło jej jednak do dłuższych prozatorskich utworów. Dopiero słowa starszej siostry, Madge, o tym, że wymyślenie i doprecyzowanie kryminalnej intrygi to bardzo trudne zadanie, z którym Agatha na pewno sobie nie poradzi, sprawiły, że podjęła wyzwanie. Dzięki temu stała się najbardziej poczytną autorką na świecie.
 11. Podczas literackiej pracy miała swoje przyzwyczajenia i rytuały. Jednym z nich było jedzenie jabłek, które Agatha wręcz uwielbiała – zwłaszcza te zielone. Delektowała się nimi w wannie, w której odpoczywała, gdy cierpiała na niemoc twórczą. Jedna z bohaterek jej powieści, Ariadna Oliver, również pisarka, miała takie same przyzwyczajenia jak Christie.

4 września o 21:30 na Epic Drama będzie miał premierę film „Agatha i morderstwa o północy”, który opowiada o tym, jak Christie postanowiła uśmiercić swojego najsłynniejszego bohatera, by zapewnić sobie środki na przetrwanie wojennej zawieruchy. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem… W tytułową rolę wciela się Helen Baxendale. Obok niej występują m.in. Blake Harrison, Gina Bramhill, Elizabeth Tan czy Alistar Petrie.