Książki i Filmy

Popełnione błędy. Skrywane za bramami Pałacu Buckingham sekrety. Konflikty i bolesne zdrady. Jak naprawdę wygląda życie Elżbiety II? Najnowsza książka Marka Rybarczyka nie jest ckliwą opowieścią o odchodzącej królowej. To historia człowieka z krwi i kości, który musi przełknąć gorycz porażek. A tych Elżbieta II, mimo sławy i bogactwa, zaznała wiele. „Elżbieta II” w księgarniach już od 1 czerwca! Wczoraj wystartowała przedsprzedaż.

Choć w tym roku brytyjskiej monarchii nie brak powodów do świętowania – królowa obchodzi 96. urodziny oraz 70-ty jubileusz panowania – to w Wielkiej Brytanii górę biorą antyrojalistyczne nastroje. Proces księcia Andrzeja, rozmaite skandale i wizerunkowa katastrofa zafundowana przez agresywną parę celebrytów: Meghan i Harrego sprawiły, że dwór zachwiał się w posadach. Prasa brytyjska pisze już wprost o końcu monarchii. Dlatego kiedy „Firma” jest zagrożona, Elżbieta II działa szybko i brutalnie.

Czy zbliża się abdykacja, choćby nieformalna? Czy Elżbieta II ogłosi, że chce odpocząć i powierzy więcej obowiązków Karolowi? Jaką funkcję powierzy Williamowi i Kate? Jaki będzie nowy król Anglii?

Książka Marka Rybarczyka nie tylko odpowiada na pytania, które stawiają sobie obecnie wszyscy Brytyjczycy i wielbiciele monarchii, ale przede wszystkim szkicuje sylwetkę Elżbiety II, jakiej dotąd nie znaliśmy: fanki kryminałów Dicka Francisa, żony, która z żarliwej szczenięcej miłości szybko przeszła do chłodnego małżeństwa z rozsądku czy matki, która chyba nigdy nie rozumiała własnego dziecka. Autor analizuje jej życiowe wybory, konflikty z innymi, popełnione błędy i skrywane dramaty. Opisuje relacje królowej z synem Karolem i jego żoną Dianą. Prezentuje drugie dno obecnego kryzysu z księciem Andrzejem i pokazuje, jak trudne były dla niej lata z Filipem u boku.

 

****

Autor:

Marek Rybarczyk – publicysta „Polityki", „Newsweeka” i "Przekroju" , znawca kultury, historii i polityki współczesnej Wielkiej Brytanii, wieloletni dziennikarz radia BBC, korespondent „Gazety Wyborczej” w Londynie, komentator TVN24 i Polsatu. Autor szeroko komentowanej książki „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”.