Książki i Filmy

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich zaprasza na interaktywny spektakl dla dzieci z bajkami i piosenkami ukraińskimi „Ukraińskie bajkowe zabawy”.

Już od ponad trzech miesięcy trwa wojna w Ukrainie, a do Polski trafiło ponad 3 miliony uchodźców. Polacy angażują się i pomagają, jak mogą. Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej wraz z artystami z Ukrainy wychodzi z inicjatywą i propozycją dla najmłodszych widzów.

Aktorzy Teatru Żydowskiego spotkali się w pracy z aktorami i muzykami z Ukrainy i wspólnie stworzyli spektakl z bajkami i piosenkami ukraińskimi. Już od 4 czerwca rozpocznie się trasa po ośrodkach dla uchodźców, gdzie będą wystawiane „Ukraińskie bajkowe zabawy”, czyli spektakle interaktywne dla dzieci.

Pomysłodawczynią projektu jest dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer, a przygotowały go dwie ukraińskie artystki: Ałła Kosach-Denysiuk, aktorka i reżyserka z Teatru Żydowskiego w Kijowie, oraz Nataliia Utesheva, artystka Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Podillya” Filharmonii Obwodowej w Winnicy, która odpowiada za oprawę muzyczną spektaklu.

- Wybrałyśmy najbardziej znane ukraińskie bajki i piosenki ludowe, które znają i śpiewają wszystkie dzieci w Ukrainie. Mamy nadzieję, że doda im to otuchy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie i że choć na chwilę zapomną o tym, co się dzieje w naszym kraju. A my również, razem z nimi – powiedziały Ałła i Nataliia.

W spektaklu będzie można również posłuchać niezwykłego brzmienia ukraińskich ludowych instrumentów: bandury, sopilki i domry.

Projekt powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

___________________________________

TEATR ŻYDOWSKI

Dyrektor: Gołda Tencer

Kierownik literacki: Remigiusz Grzela

 

„UKRAIŃSKIE BAJKOWE ZABAWY”

Scenariusz i reżyseria: Ałła Kosach-Denysiuk

Muzyka i aranżacje: Nataliia Utesheva

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

 

WYSTĘPUJĄ:

Małgorzata Majewska

Małgorzata Trybalska

Joanna Rzączyńska

Piotr Siwek

Roman Skorovskyy

Natalia Mazur

Ihor Mazur