Książki i Filmy

Czechy to nie tylko piwo, Helena Vondráčková czy dobry wojak Szwejk. To kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, w której bardzo łatwo się zakochać. Ostrzegamy więc, jeśli nie chcesz zostać czechofilem, nie czytaj tej książki! „Czechy. To nevymyslíš” Aleksandra Kaczorowskiego to niezwykle wciągający reportaż, który pokazuje prawdziwy obraz naszych południowych sąsiadów. W księgarniach już 5 października.

Czechy nie są krajem przesadnie dużym, ale mają niezwykle bogatą kulturę. Można je poznawać całymi latami, nie odczuwając znużenia. Są też znacznie bardziej różnorodne niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli chcecie zobaczyć prawdziwe Czechy, nie wystarczy przewodnik. Tak będziecie zwykłymi turystami, jak miliony innych. Tutaj trzeba zagłębić się w historię kraju, w to, co czują i myślą lokalsi, co naprawdę jedzą i w jaki sposób piją piwo.

Autor pokazuje Czechy takimi, jakie poznał w ciągu 30 lat – zawodowo i z zamiłowania. Jego reportaż to opowieść o kraju i ludziach, o czeskiej mentalności i stylu życia, głównych atrakcjach turystycznych i krajoznawczych, o czeskiej gastronomii, historii, gospodarce i polityce, a także kulturze popularnej i wysokiej. Czesi to nasi najbliżsi sąsiedzi, jednak mentalnie zupełnie inni od nas. Sprawdźcie, co sprawia, że są uznawani za tak „wyluzowanych”, jak mieszkają, gdzie wyjeżdżają w wolnym czasie, co robią.

Aleksander Kaczorowski zdradza również między innymi: czego moglibyśmy się nauczyć od Czechów. Czy Czesi są rzeczywiście narodem ateistów? Jaka jest geneza przemysłowej potęgi Czech, Moraw i Śląska, jak Czesi zostali mistrzami bajek dla dzieci, czy trudno nauczyć się czeskiego i dlaczego lepiej nie używać słowa „szukać”.

„Czechy. To nevymyslíš” to barwna, niezwykle wciągająca podróż nie tylko w głąb Czech, ale też czeskiej mentalności  – bez tematów tabu. Nie sposób się od niej oderwać i zapomnieć.

 

----

Aleksander Kaczorowski – bohemista, znawca i tłumacz prozy Bohumila Hrabala, eseista i dziennikarz. W 2015 został nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za książkę „Havel. Zemsta bezsilnych”. W tym samym roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy, przyznawany przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej. W 2016 został laureatem nagrody Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. W 2019 za książkę „Ota Pavel: pod powierzchnią” został uhonorowany Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz” za najlepszą polską biografię 2018 roku, a także otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Finalista Nagrody Literackiej Nike. Redaktor naczelny wydawanego w Pradze pisma "Aspen Review Central Europe". Prywatnie miłośnik pilsnera.