Książki i Filmy

Jak to jest, gdy dwie jednostki twórcze decydują się na wspólne życie? Czy mogą liczyć na wsparcie, czy raczej na rywalizację. I czy w patriarchalnej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło żyć większości z nich, możliwe było prawdziwe partnerstwo? Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy może jednak sztuka, nieznosząca kompromisów?

"Twórcze życie we dwoje" skreślone piórem dziennikarki Julii  Pańków, to pięć wizerunków niezwykłych małżeństw: Zofia Nasierowska i Janusz Majewski, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Hanna Gosławska (Ha-Ga) i Eryk Lipiński, Stefan i Franciszka Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie (autorką tego ostatniego rozdziału jest dziennikarka  Lidia Pańków). Nie wszystkie z przedstawionych w książce par mogą uchodzić za wzór idealnego małżeństwa - związki niektórych z nich trwały aż do śmierci i przypominały sielankę, a wspólna praca wzmacniała łączącą ich więź, innych zaś były burzliwe i kończyły się rozwodem. Opisani tu bohaterowie raczej nie zdradzają nam sekretu wspólnego życia, prędzej sekret życia twórczego ramię w ramię, w jego niezliczonych przejawach i wyzwaniach.  I chociaż bohaterami książki J. Pańków są twórcze pary, autorka z niezwykła finezją szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet, których niebywały talent i oryginalność pozwoliły na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn. Ich bogate życiorysy to niewyczerpane źródło inspiracji dla wszystkich silnych, niezależnych i twórczych kobiet, niebojących się pokonywać przeciwności losu, by osiągnąć swoje cele. Nie tylko te artystyczne.

Książka  przybliża twórców, których znamy jedynie dzieła, a których biografie nie są jedynie  suchym administracyjno-dokumentalnym zapisem. Dodatkowym jej atutem są liczne archiwalne fotografie, których stanowią doskonałe uzupełnienie wciągającej narracji.

Publikacja jeszcze - można powiedzieć  -"ciepła i świeża" wydawniczo: zwabi do księgarń miłośników  głównie pozycji biograficznych, choć nie tylko.

Książkę wydało  Wydawnictwo MUZA.
Miłej lektury!