Książki i Filmy

Ta prawie że albumowo wydana książka, choć pod intrygującym tytułem, bo cóż może mówić: ILUSTROWNIK”, na pewno zaciekawi każdego, kto nawet ogólnie interesuje się sztuką, a zwłaszcza malarstwem dawnych mistrzów palety

Publikacja bowiem wyjaśnia arkana  dawnego malowania, mało znane terminy; daje odpowiedzi na wiele pytań z zakresu sztuk plastycznych. Na przykład:
- co wspólnego z malarstwem ma włoskie słowo pentimento,  oznaczające skruchę, żal i pokutę?
- dlaczego drzewa i dachy w Widoku Delf  Johannesa Vermeera są niebieskie?
- i co niegdyś nazywano majstersztykiem?

Autorka tego wydawnictwa, Grażyna Bastek – historyczka sztuki i publicystka, pracująca w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest wykładowczynią w Instytucie Historii Sztuki i na Podyplomowych Studiach Muzealniczych UW oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie. W „Ilustrowniku” zabiera ina czytelników do dawnych pracowni  malarskich. Tłumaczy zasady funkcjonowania warsztatów, opisuje, z jakich materiałów powstawały obrazy oraz jakie były procedury ich wytwarzania, a także opowiada o tym, jak dzieła dawnych mistrzów zmieniały się pod wpływem czasu i różnorodnych interwencji konserwatorów, kolekcjonerów oraz muzealników

Zachęcając do lektury tej książki najlepszą rekomendacją niech będzie opinia o niej Jacka Dehnela (pisarza, tłumacza i malarza) zamieszczona na okładce tej pozycji:

Mówić o sztuce   to sztuka sama w sobie – i Grażyna Bastek jest w niej znakomita. Jej „Ilustrownik”wbrew pozorom nie jest kolejnym słownikiem terminologicznym sztuk pięknych, tylko błyskotliwą, wielowątkową przechadzką po języku, którym przez stulecia obrosła zarówno sama technika tworzenia dzieł,jak i krytyka artystyczna, Przyda się w dyskusjach, przyda się we flircie i przy rozwiązywaniu krzyżówek. Przede wszystkim jednak „Ilustrownik” to znakomita lektura dla przyjemności poznawczej.

Tak więc Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej to wyjątkowa pozycja przeznaczona zarówno dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z malarstwem dawnym i chcieliby zrozumieć jego aspekty technologiczne oraz artystyczną gramatykę, jak i dla miłośników sztuki pragnących poszerzyć swą wiedzę.