Książki i Filmy

Polska skrzypaczka Irmina Trynkos, okrzyknięta przez międzynarodową prasę za "jedną z najbardziej ekscytujących nowych solistów, którzy pojawili się na scenie muzycznej", właśnie wydała kolejną płytę dla wytwórni Chandos. Na krążku znalazły się kompozycje Nimroda Borensteina nagrane wraz z Oxford Philharmonic Orchestra pod batutą ikony muzyki klasycznej Vladimira Ashkenazy'ego.

Najnowsza płyta Trynkos powstała, aby uczcić 80-te urodziny maestro Ashkenazy'ego i jako taka stała się przedmiotem wygórowanych oczekiwań. Prasa i publiczność na pewno się nie zawiodły - trzy najbardziej prestiżowe międzynarodowe magazyny muzyczne wyniosły płytę na sam piedestał. BBC Music Magazine wybrało ją na “Nagranie Miesiąca”, nagrodziło maksymalną ilością 5 gwiazdek i ogłosiło Irminę jako  "fenomenalny talent” i “intensywną i charyzmatyczną nową gwiazdę”. Magazyn The Strad podziwia “równowagę (Trynkos), która nigdy nie słabnie i świetnie pasuje do jej poczucia władzy i pewności siebie”, a miesięcznik Gramophone uznał Irminę po prostu za “doskonałą”.

Trynkos jest pierwszym polskim solistą, który miał zaszczyt nagrywać wraz z Ashkenazy’m. Wybór z pewnością nie był przypadkowy. Trynkos posługuje się instrumentem z gracją i precyzją, odważnie i z właściwą sobie wirtuozerią wydobywając każdą nutę. Dzięki temu koncert skrzypcowy Borensteina brzmi na płycie niezwykle ekspresyjnie i lirycznie. Nie zabrakło właściwych jego muzyce melodii, które sterują uwagą słuchacza, prowadząc go między zmieniającą się nastrojowością. W niezwykłej konfiguracji utworu, solistki, dyrygenta i orkiestry słychać harmonię i ogromne serce włożone w przygotowanie krążka. Jest to propozycja zwłaszcza dla osób, które poszukują muzyki nowoczesnej, ale zarazem chwytającej za serce, z wyraźnie zaznaczoną rolą solisty i zrealizowanej na najwyższym światowym poziomie.

Artystka mimo młodego wieku wzbudza prawdziwe poruszenie w świecie muzyki klasycznej. Jest znana przede wszystkim z "intrygujących i elokwentnych interpretacji" i "inteligencji muzycznej i emocjonalnej głębi” oraz promowania muzyki nieznanej i zapomnianej. Jej kariera nabrała tempa po debiucie na Festiwalu Ojstracha, w którym wystąpiła pod batutą Neeme Järvi'ego. Występowała w prestiżowych salach koncertowych całego świata, a do największych sukcesów z pewnością można zaliczyć koncerty w Berlińskiej Filharmonii, Londyńskiej Wigmore Hall czy Southbank Centre, Toronto Centre for Arts w Kanadzie, Shanghai Oriental Art Center czy Guangzhou Opera House w Chinach oraz Concertgebouw w Amsterdamie, gdzie podczas debiutu otrzymała wręcz niespotykanych 6 owacji na stojąco. Irmina również reprezentowała Wielką Brytanię w trakcie wizyty kulturalnej Lorda Mayora Londynu w Chinach, a jej koncerty były wyprzedane na długo przed wydarzeniem.

Ogromne emocje wywołała premiera pierwszej płyty Trynkos. Artystka nagrała na niej wszystkie odnalezione po 100 latach utwory skrzypcowe zaginionego po wojnie kompozytora polsko-żydowskiego pochodzenia - Ignacego Waghaltera. Krążek został okrzyknięty bestsellerem roku i otrzymał prestiżową nagrodę “Supersonic Award”, przyznawaną przez magazyn Pizzicato. Od tamtej pory wykonania Trynkos goszczą regularnie w znanych stacjach radiowych i telewizyjnych, m.in. BBC,  Radio 4 Netherlands, Kol Ha Musica, Concertzender czy Radio New Zealand. Jej niedawny występ na żywo w telewizji BBC Xtra obejrzało ponad 36 mln ludzi.