Chociaż o Krakowianach mówi się, że są oszczędni, na pewno nie dotyczy to kuchni. Kuchnia małopolska jest bowiem jedną z najbogatszych, a dodatkowo jest zwyczajnie pyszna i bardzo obfita. Jesteś ciekawa, które z dań są typowe dla tego regionu i jak je przyrządzić w swojej własnej kuchni? Mamy dla ciebie wszystkie niezbędne informacje!
Początków obecnej kuchni małopolskiej należy dopatrywać się w zamierzchłych czasach Galicji i zaborów, czyli w końcu XVIII wieku. W dzisiejszych potrawach można zauważyć wpływy kuchni węgierskiej, żydowskiej, a także austriackiej i czeskiej. Jest zatem bardzo różnorodnie, bardzo „na bogato”, a ostatnie, co można powiedzieć o nakładanych przez krakowian porcjach to to, że są… małe.
Jedną z bardziej popularnych w regionie potraw jest między innymi maczanka po krakowsku, obowiązkowo podawana z sosem kminkowym – warto tutaj od razu zauważyć, że tym, co odróżnia kuchnię małopolską od innych, jest właśnie zamiłowanie do kminku. Nigdzie nie używa się go tyle, co w Krakowie i jego okolicach.
Niezwykle cenionym daniem jest tutaj kaczka po krakowsku, która serwowana jest dość nietypowo – z uwielbianą przez mieszkańców regionu kaszą oraz grzybami. Nie można zapomnieć także o kiełbasie krakowskiej oraz popularnej kiełbasie białej.
Mówiąc o kuchni małopolskiej, mamy oczywiście na myśli także potrawy z Podhala – baranina, pstrągi czy kwaśnica to przysmaki na zawsze już wpisane w cały ten region. Częściowo o kuchni z Podhala opisywaliśmy tutaj
W końcu mamy i słodkości: babkę grysikową z bakaliami (raczej nieznaną poza regionem), tort Sachera czy wafel przekładany kakaowym kremem, czyli Piszinger. Stąd płynnie możemy przejść do bardzo rozwiniętej w Małopolsce tradycji piekarniczej – to tutaj posmakujemy pysznych, krakowskich obwarzanków, precli, bajglów oraz mało znanej poza rejonem buchty.
Kuchnię małopolską trudno nazwać dietetyczną – to tysiące kalorii w gęstych śmietanach, zapiekanych ziemniakach i ciężkich sosach. Niemniej jeśli tylko będziesz miała okazję posmakować, nie rezygnuj – tych królewskich smaków warto spróbować chociaż raz. A jeśli nie wybierasz się w okolice Krakowa, to po prostu przyrządź któryś z małopolskich przysmaków w swojej własnej kuchni.
Skromna, delikatna – niemal jak na przekór krakowskiej kuchni, ale jednak wyjątkowo pyszna. Warto pamiętać, aby zawsze podawać ją na ciepło – mimo mleka i ukwaszonej śmietany w składzie.
Składniki:
Przygotowanie:
Posiekaj cebulę i pokrój w kostkę obrane ziemniaki. Wsyp sól do wody i ugotuj ziemniaki – gdy zmiękną, dodaj zakwas. Wymieszaj mleko ze śmietaną i także dodaj do zupy. Pokrój boczek w kostkę i mocno przysmaż go na patelni – nie wylewaj potem tłuszczu, tylko usmaż na nim cebulkę. Dodaj wszystko do zupy, dosól do smaku.
Obłędny prototyp burgera. Przepyszna maczanka to po prostu kawałki mięsa, które je się z pieczywem – zazwyczaj po prostu z bułce, z dodatkiem np. kiszonego ogórka. Zrób raz, a już nigdy nie zapomnisz tego smaku.
Składniki:
Przygotowanie:
Przygotuj solankę – do jednego litra wody wsyp 100g soli, dodaj do niej przyprawy i w tej marynacie trzymaj karczek przez jedną noc. Wyjmij z marynaty, pokrój w dość grube kostki i usmaż na smalcu, a potem włóż wszystko do naczynia żaroodpornego. Boczek pokrój w kostkę albo słupki, pokrój też pieczarki (w plastry) oraz cebulkę (w pióra), dodaj wszystko do karczku. Posyp przyprawami, następnie wlej połowę wina i połowę buliony. Piecz przez trzy godziny w piekarniku nagrzanym do 150 stopni, raz na jakiś czas zbieraj tłuszcz i mieszaj potrawę. Po trzech godzinach przełóż wszystko do garnka, dodaj resztę wina i bulionu, gotuj przez godzinę (na małym ogniu).
Kiedy mięso i sos będą gotowe, rozkrój bułkę na połowy, a następnie wewnętrzne strony zanurz lekko w sosie. Nałóż na nie musztardę, chrzan i mięso z sosem, dodaj ogórki, przykryj drugą częścią bułki.
Kolejne danie z zawartością kminku – tym razem jednak smaki idą w nieco inną stronę. Koniecznie spróbuj!
Składniki:
Przygotowanie:
Najpierw przygotuj kminek – zalej go wrzątkiem, odstaw na kilka minut i odsącz. Wymieszaj ze sobą bryndzę, twarożek i śmietanę, posól i popieprz, a potem dodaj do nich kminek. Nakładaj na bułkę, najlepiej razem z rzodkiewką.
Kruchutka, rozpływająca się w ustach i bardzo tradycyjna – kaczka po krakowsku to mistrzowskie danie, które warto podawać przynajmniej dwa razy w roku. Oto, jak możesz je przygotować.
Składniki:
Przygotowanie:
Przygotuj wywar z suszonych grzybów. Porządnie natrzyj kaczkę solą, miodem, majerankiem i pieprzem. Pokrój cebulę w plastry i włóż do brytfanki razem z kaczką. Piecz około 90 minut w temperaturze 160 stopni, podlewając cały czas wywarem z suszonych grzybów. Gdy mięso będzie już miękkie (warto użyć szpikulca), wyjmij je i połóż na talerzu, a do sosu w brytfance dodaj śmietanę i mąkę, a także pokrojone grzyby i pietruszkę. Przełóż całość do garnka i duś na małym ogniu przez około 20 minut. W drugim garnku zalej kaszę wywarem z warzyw, gotuj 10 minut, dodaj masło i wstaw do piekarnika na kilka minut. Na głębokim talerzu ułóż kaczkę, otocz ją kaszą, całość podlej obficie sosem.
Mięciutkie i pyszne, idealne jako przekąska – zdecydowanie warto przeznaczyć chwilę na ich przygotowanie.
Składniki:
Przygotowanie:
Mąkę wsyp do miski, dodaj drożdże, cukier i sól. Dobrze wymieszaj, a następnie wlej ciepłą wodę. Dodaj masło, wyrób, a potem zostaw na około 30 minut. Kiedy ciasto wyrośnie, rozpłaszcz je na stole i uformuj w zgrabny kwadrat, przykryj czystą ścierką kuchenną i znowu poczekaj – tym razem około 20 minut. Rozpłaszcz i zacznij wycinać cienkie paski. Potem weź w dłoń dwa paski, połóż jeden na drugim, delikatnie skręć i złącz końce – powstanie uformowany już obwarzanek. Kiedy skończysz, w garnku zagotuj wodę z cukrem i sodą i wkładaj do niej każdy obwarzanek – na około 20 sekund z każdej strony. Odsącz, poukładaj na blaszce i posyp dowolnymi ziarnami. Piecz w 220 stopniach przez około 15 minut.
Jeden z najpyszniejszych sposobów na przygotowanie karpia – dzięki temu przepisowi nawet ci, którzy nie przepadają za tą rybą, proszą o dokładkę. Warto przygotować nie tylko w święta.
Składniki:
Przygotowanie:
Grzyby zalej wodą (zimną) i odstaw na około 30 minut, a potem je ugotuj i pokrój w cienkie paseczki. Dokładnie oczyść rybę. Wypłucz kaszę, zalej szklanką wody i dodaj łyżkę masła, a potem wstaw do nagrzanego piekarnika. Na drugiej łyżce masła (albo dwóch) usmaż pokrojoną w paski cebulę, dodaj ją do kaszy i grzybów, a potem dodaj do całości żółtka (poczekaj, aż całość trochę ostygnie). Powstałym farszem wypełnij rybę, posmaruj ją masłem i piecz do miękkości w temperaturze około 160 stopni. Gdy danie będzie gotowe, polej je śmietanką.
Uwaga! Zdaniem niektórych, śmietanka niekoniecznie pasuje do karpia. Jeśli ty też tak uważasz, możesz oczywiście dowolnie modyfikować przepis – na przykład zmniejszając ilość śmietany albo z niej rezygnując.
Jeśli jeszcze nigdy go nie próbowałaś, to jedno jest pewne – musisz to nadrobić. Wykorzystaj zbliżające się urodziny, imieniny, albo po prostu upiecz ten przysmak bez okazji. Warto!
Składniki na ciasto:
Składniki na polewę czekoladową:
Przygotowanie ciasta:
Uwaga! Pamiętaj, że wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Jeśli o to nie zadbasz, możesz mieć kłopoty z uzyskaniem odpowiedniej konsystencji albo składniki nie połączą się w prawidłowy sposób.
Połam czekoladę na małe kawałki, roztop w kąpieli wodnej. Roztop i ostudź masło. Następnie roztrzep żółtka i dodaj do nich zarówno czekoladę, jak i masło – wymieszaj wszystko mikserem. Do białek dodaj odrobinę soli i ubij na sztywno. Powolutku dosypuj cukier – cały czas ubijając. Jedną trzecią piany oddziel i dodaj do przygotowanej wcześniej masy czekoladowej, a potem delikatnie dosypuj mąkę. Gdy już to zrobisz, dodaj resztę piany i całość delikatnie wymieszaj.
Przełóż ciasto do dwóch okrągłych blaszek i piecz około 40 minut w temperaturze 180 stopni. Wystudź, posmaruj jedną część morelową marmoladą i nałóż drugi krążek.
Przygotowanie polewy:
Połam czekoladę na małe kawałeczki, przełóż do garnuszka i dodaj śmietanę. Zacznij delikatnie podgrzewać – gdy tylko składniki się połączą, zestaw całość z ognia. Wylej na tort, pilnując, aby polewa rozłożyła się równomiernie.
Uwaga! Pamiętaj, że tort Sachera smakuje najlepiej wtedy, gdy podawany jest z odrobiną bitej śmietany. Nie wykorzystuj więc całości śmietany na polewę – część ubij i podawaj z ciastem.
Wiele osób twierdzi, że kuchnia małopolska jest wyjątkowo pyszna i różnorodna właśnie dlatego, że ma swoje korzenie w różnych kulturach. Trudno ocenić, na ile jest to jeszcze kuchnia polska, a na ile przesiąkła wpływami niemieckimi czy czeskimi, jednak właściwie nie ma to większego znaczenia. Najbardziej istotne jest to, że jedząc w Małopolsce albo przygotowując małopolskie potrawy w domu, poczujemy… niebo w gębie!