Kuchnia i Dieta

Słodka, gładka i błyszcząca... Taka powinna być idealna polewa czekoladowa. Można polać nią zarówno torty, ciasta, babeczki, jak i ciasteczka czy eklerki. Nie trzeba kupować gotowej – w domowych warunkach możemy przygotować najróżniejsze polewy, niczym mistrz cukiernictwa! Jak zrobić szybką polewę do wypieków?

Błyskawiczna polewa czekoladowa

Najprostszą polewę czekoladową przygotujemy tylko z dwóch składników, czyli 100 g gorzkiej czekolady oraz 4 łyżek mleka lub słodkiej śmietanki. Aby zrobić polewę, należy połamać czekoladę na kawałki i zalewać stopniowo mlekiem lub śmietanką. Całość podgrzewamy w kąpieli wodnej. Jak rozpuścić czekoladę na polewę? Wystarczy tylko wlać do garnka szklankę wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie układamy szklaną lub metalową miseczkę z czekoladą na garnku z gotującą się wodą i mieszamy, zbierając masę czekoladową ze ścianek naczynia. Należy pamiętać, że woda z garnka nie może mieć kontaktu z naczyniem! Gdy wszystkie składniki się połączą, polewa będzie gotowa.

Błyszcząca, miękka polewa z kakao

Do przygotowania polewy czekoladowej będziemy potrzebować 120 g masła (82% tłuszczu), 3 łyżek cukru pudru lub drobnego cukru, 3 łyżek gorzkiego kakao oraz 3 łyżek mleka. Wystarczy tylko zagotować wszystkie składniki w rondelku, cały czas mieszając, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. To wszystko!

Polewa bardzo błyszcząca

Błyszcząca i miękka polewa czekoladowa znakomicie prezentuje się na wszelkiego rodzaju ciastach i tortach. Do jej zrobienia potrzebujemy jedynie następujących składników: 1 tabliczka gorzkiej czekolady, 1 łyżka masła, 2 łyżeczki cukru i 3 łyżki śmietanki. Należy połamać czekoladę na kostki, dodać resztę składników i podgrzać w naczyniu w kąpieli wodnej. Cały czas mocno mieszamy do połączenia składników.

Polewa karmelowa

A może polewa karmelowa? Słony karmel znakomicie komponuje się z różnego rodzaju babeczkami, naleśnikami, goframi i eklerkami. Należy przygotować następujące składniki: 100 g białego cukru, 20 g masła solonego lub zwykłego, 100 ml śmietanki 30%. W pierwszej kolejności na zimną, suchą patelnię wsypujemy cukier i podgrzewamy na wolnym ogniu do zarumienienia. Następnie dodajemy do cukru masło, a gdy się rozpuści, wlewamy śmietankę, cały czas mieszając. Polewa karmelowa powinna mieć gładką i równą konsystencję.

Najłatwiejsza polewa z białej czekolady

A teraz czas na aksamitną i słodką polewę z białej czekolady! Do jej przygotowania wystarczą tylko 100 g białej czekolady i około 6 łyżek słodkiej śmietanki 30%. Śmietankę należy podgrzać w rondelku (nie gotować) i dodać połamaną w kostki czekoladę. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i gotowe!

Jasna polewa z mleka w proszku

Polewę można również przygotować z mleka w proszku. Wystarczą tylko 4 składniki, czyli 3 łyżki wody, 2 łyżki cukru, 4 czubate łyżki mleka w proszku i 100 g masła. Cukier, wodę i masło podgrzewamy w rondelku do rozpuszczenia składników. Odstawiamy z ognia i dodajemy mleko w proszku. Masę należy mieszać do powstania gładkiej konsystencji i rozbicia gródek.