Kuchnia i Dieta

Świeżo wyciśnięty sok jest nie tylko smaczny i pożywny, ale także bardzo zdrowy. Pożądany na naszych stołach zarówno latem, kiedy orzeźwia i gasi pragnienie, jak i w zimie, gdy wzmacnia ludzki organizm, dzięki zawartym w nim witaminom i innym, cennym składnikom odżywczym. Ogrom korzyści wynikających z picia soków sprawia, że specjaliści od zdrowego żywienia zalecają ich stałe włączenia do diety. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie soków wyciskanych ze zdrowych, świeżych i pozbawionych chemii spożywczej produktów oraz przygotowywanych w odpowiedni sposób. Jaki? O tym opowiadamy poniżej.

Kluczowym elementem przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków jest zdobycie świeżych, pochodzących z ekologicznych upraw produktów. To samo odnosi się do soków. Jeśli chcesz, by były zdrowe, smaczne i bogate w wartości odżywcze, zwracaj uwagę na to, z jakich owoców i warzyw będziesz je przygotowywać.

Jak kupować owoce i warzywa do przygotowywania soków?

Bardzo ważną zasadą, o której zapomina wiele osób, jest kupowanie produktów sezonowych. Jeśli decydujesz się na kupowanie warzyw lub owoców poza sezonem, musisz mieć świadomość tego, że są to produkty sprowadzane z odległych krajów. Często więc, by dojechały do nas w miarę dobrym stanie, zbierane są jako jeszcze niedojrzałe owoce. Oznacza to, że będą mieć gorsze w stosunku do owoców, które dojrzewają w sezonie, barwę, smak i zapach.

Kolejna kwestia to owoce poddawane opryskom, nawożone, niewłaściwie przechowywane lub takie, do których dodano konserwanty chemiczne, by te przetrwały podróż i dotarły w dobrym stanie na miejsce przeznaczenia. Warto zwracać uwagę na to, skąd pochodzą owoce i warzywa, z których zamierzamy przygotowywać soki i, raz jeszcze to podkreślmy, wybierać te sezonowe, pochodzące z ekologicznych upraw i przechowywane w odpowiedni sposób.

Czym kierować się przy wyborze?

Najlepiej, jeśli mamy sprawdzone źródło, skąd można kupić smaczne i zdrowe owoce. Niektóre gospodarstwa specjalizują się w uprawach ekologicznych. Kontaktując się z nimi, można umówić się na odbiór w kolejnych okresach sezonu wegetacyjnego warzyw i owoców, które aktualnie znajdują się fazie zbiorów. W ten sposób zapewnimy sobie stały dostęp do zdrowych produktów sezonowych.

Jeśli natomiast zmuszeni jesteśmy do robienia zakupów w sklepie, kluczowe w rozpoznaniu świeżych produktów, może być poleganie na własnych zmysłach. Najważniejszy jest zmysł powonienia. To na nim przede wszystkim powinniśmy polegać. Wiele świeżych, dojrzałych owoców ma charakterystycznych dla siebie zapach. Jeśli zaczynają zachodzić w nich procesy gnilne, ich zapach staje się bardziej kwaśny. Niestety, nie jest to metoda niezawodna.

Wyciskarki i wartościowe soki owocowo warzywne

Uzyskanie wartościowego pod względem składu, smacznego i pożywnego soku umożliwiają wyciskarki do soków. Jako urządzenia wolnoobrotowe, nie podgrzewają soku w trakcie jego wyciskania, dzięki czemu nie dochodzi do utleniania i utraty wielu występujących naturalnie w owocach, cennych witamin. Zachowane zostają też minerały i ważne dla zdrowia organizmu ludzkiego enzymy roślinne. Wszystko dzięki temu, że owoce nie są ścierane, czy krojone, ale wyciskane. W efekcie tego powstaje gęsty, naturalnie mętny i treściwy sok oraz, jako efekt uboczny, sucha pulpa, będąca pozostałością wyciskanych owoców. Fakt, że produktu ubocznego powstaje niewiele, a do tego jest bardzo suchy, świadczy o wysokiej wydajności wyciskarek.

Przygotowanie warzyw i owoców do wyciskania

Kiedy już kupimy świeże i zdrowe produkty, możemy przystąpić do domowej produkcji soków. Zanim zaczniemy przeciskanie, koniecznie należy je umyć. W tym celu najlepiej użyć letniej wody. Zbyt zimna, czy też zbyt ciepła, nie będzie odpowiednia. Niektóre owoce i warzywa, zwłaszcza te gruntowe, należy dokładnie oczyścić z ziemi i innych zanieczyszczeń, które mogłyby zepsuć smak soku.

Wiele wyciskarek nie wymaga wcześniejszego obierania i krojenia warzyw i owoców. Można je wkładać do urządzenia w całości. Wykorzystanie tych, których podajniki do owoców są nieco węższe, wiąże się z koniecznością pokrojenia produktów na mniejsze kawałki. Jeśli wyciskasz owoce posiadające niejadalne części, np. pestki, koniecznie usuń je przed rozpoczęciem wyciskania.

Praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania wyciskarek, jeśli chodzi o przygotowanie soków z warzyw, owoców, ziół i innych roślin sprawia, że urządzenia te stają się coraz popularniejsze. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na sprawdzoną markę oraz jakość urządzenia, a także długi okres gwarancji, co powinno przynieść satysfakcję z dokonanego wyboru.

Więcej o wyciskarkach dowiesz się ze strony https://wyciskarkisokow.pl oraz https://www.eatzone.pl