Lifestyle

Stało się – planowałaś to i planowałaś, w końcu jest. Twój piękny, puszysty i niesforny szczeniak. Teraz przed tobą ważne zadanie: musisz dowiedzieć się, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze, jak sprawić, by zaczął słuchać komend i potrafił prawidłowo chodzić na smyczy. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Dzięki cierpliwości oraz konsekwencji każdy pies nauczy się wszystkiego w mig!

Jak nauczyć psa sikać na dworze?

Nauka czystości to priorytet dla wielu właścicieli czworonogów. Bardzo często wydaje nam się, że proces ten będzie trwał tylko kilka tygodni, w praktyce jednak pies może mieć różnego rodzaju „wpadki” nawet do 8-go miesiąca życia. Musisz więc naprawdę uzbroić się w cierpliwość!

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Otóż przede wszystkim musisz zdecydować, którą metodę chcesz wybrać. Pierwsza polega na nauczeniu szczeniaka załatwiania się na maty higieniczne, a dopiero potem – na dworze. Drugi sposób to pomięcie etapu mat. Pierwszy sposób jest wygodniejszy, ale nauka tą metodą trwa dłużej. Drugi jest szybszy, wymaga natomiast wyprowadzania psa na dwór nawet… co godzinę. Niestety jest to bardzo problematyczne, jeżeli mieszkamy na przykład na 4 piętrze.

•    Jak nauczyć psa czystości? Metoda z matami

Psy mają intuicyjną potrzebę oddawania moczu „na coś” – dlatego tak często zasikują chodniki i dywany. Warto to wykorzystać. Najpierw kup maty higieniczne. Mogą być to zarówno maty ze sklepu zoologicznego, jak i te z apteki. Bardzo polecane są zwłaszcza te drugie, głównie z uwagi na fakt, że są po prostu o wiele większe.

Jak nauczyć psa sikać na matę? Po pierwsze, najpierw rozłóż ich wiele w całym mieszkaniu. Gdy tylko zauważysz, że pies siusia – na przykład na podłodze, natychmiast przenoś go matę. Jeśli sam załatwi się na macie, od razu go pochwal. Pamiętaj także, aby rozłożyć maty w całym mieszkaniu. Szczeniak szybko wybierze sobie „ulubioną” i na tę będzie oddawał mocz.

Uwaga! Pamiętaj, żeby maty regularnie zmieniać. Nie martw się – pies będzie załatwiał się również na czyste egzemplarze. Nie zapominaj również, aby miejsce poza matą – na przykład podłogę, na którą pies oddał mocz, koniecznie spryskać neutralizatorem zapachów.

Oczywiście i w tym wypadku musisz wychodzić na dwór i nagradzać szczeniaka smakołykami. Kiedy z kolei pies będzie wytrzymywał już dłużej – np. 4-5 godzin, staraj się „wyłapywać” moment największej potrzeby. Gdy zwierzę załatwi się na matę – nie reaguj. Gdy uda mu się zrobić to na dworze – nagradzaj. Po kilku tygodniach możesz zabrać już matę.

•    Metoda bez mat

Jeżeli chcesz nauczyć psa, jak załatwiać na dworze – z pominięciem etapu mat, to pamiętaj, że czeka cię mnóstwo wychodzenia. Dlatego sposób ten często poleca się osobom, które mają swój dom z ogrodem.

Kiedy tylko zauważysz, że pies zaczyna robić siusiu albo kupę, natychmiast go podnieś i przenieś na dwór – w ten sposób dajesz zwierzęciu sygnał, jak powinno się zachowywać i które zachowanie jest poprawne. Pamiętaj jednocześnie, że szczeniak ma malutki pęcherz. Z 6-tygodniowym psim brzdącem musisz wychodzić co godzinę, z 8-tygodniowym co półtora lub dwie. Szacuje się, że wiek psa liczony w miesiącach odpowiada czasowi, jaki może on wytrzymać bez wyjścia. 4-miesięczny psiak może zatem wytrzymać około 4 godziny (ale wciąż ma prawo do wpadek!).

Uwaga! Wielu właścicieli psów uczy swoje szczeniaki w stary, bardzo brutalny i obrzydliwy sposób, wsuwając ich nos w oddany na podłogę kał albo mocz. Należy pamiętać, że sposób ten jest najgorszym z możliwych. Tą metodą można też osiągnąć fatalne, niespodziewane skutki. Zwierzę nie ma pojęcia, dlaczego właściciel jest na niego zły i dlaczego wsuwa mu pysk w ekstramety. Może się zatem nauczyć, że ma je po prostu zjadać.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze bez szkody na jego wrażliwej psychice, to pamiętaj, że nie możesz karać go biciem – w ten sposób wychowuje się zastraszone zwierzęta. Możesz delikatnie unieść głos: „Nie wolno”, ale tylko w przypadku, gdy złapiesz psa na gorącym uczynku. 20 minut po fakcie już niczego nie da. Oczywiście pies stuli ogon i opuści pysk, ale zrobi to ze strachu przed krzykiem, nie z powodu zawstydzenia.  I na pewno nie będzie wiedział, o co ci chodzi.

Zdecydowanie najlepszą metodą na nauczenie psa czystości – metodą polecaną i stosowaną przez wszystkich profesjonalnych treserów, jest nagradzanie zwierzęcia. Zawsze, gdy idziesz ze swoim szczeniakiem na spacer, miej przy sobie dopasowane do jego wieku przekąski. Gdy tylko uda się maluchowi załatwić – daj mu przekąskę i nagrodź głaskaniem. Nie szczędź pochwał!

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Kolejną kwestią, która męczy właścicieli młodych czworonogów, jest to, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy. Rzecz wydaje się niemożliwa do zrobienia, bo młody pies ciągnie, niemal się wyrywa, zapiera i protestuje. To naturalne – jest po prostu bardzo, bardzo ciekawy świata. Twoim zadaniem jest pokazanie mu, w jaki sposób powinien się zachowywać.

Najpierw musisz dowiedzieć się, co nie jest wskazane. A zatem z pewnością nie nauczysz psa chodzenia na smyczy poprzez krzyczenie na niego albo „przyciąganie go” do siebie na siłę. To nie tylko wygląda fatalnie, ale też niczego nie służy. Pies nauczy się tylko, że musi ciągnąć jeszcze mocniej.

Po drugie – zrezygnuj ze smyczy wydłużanej (przynajmniej na początku). Według wielu specjalistów powoduje ona, że pies przyzwyczaja się do ciągnięcia, ponieważ przynosi ono dobry efekt.

Jaka jest zatem właściwa metoda? Jak nauczyć psa chodzić na smyczy, by spacery przestały być udręką, a stały się powodem do dumy? Otóż musisz pokazać psiakowi, że efekt – czyli możliwość przemieszczania się, uzyska tylko, gdy nie ciągnie. Metoda ta wymaga wielkiej cierpliwości, ale jest bardzo skuteczna. Za każdym razem, kiedy piesek zacznie cię ciągnąć, ty zatrzymaj się. Stój w miejscu tak długo, aż pies uspokoi się. Kiedy tak się stanie – rusz dalej. On znowu zacznie ciągnąć, ty znowu musisz przystanąć. Takie spacery nie są zbyt przyjemne, ale nauka trwa około 2-3 tygodni i jest naprawdę bardzo skuteczna!

Uwaga! Pamiętaj, żeby nagradzać psa, kiedy zachowuje się poprawnie i nie ciągnie. Nie musisz za każdym razem wyciągać przekąski – wystarczy, że po prostu powiesz miłym głosem: „brawo!”. To naprawdę będzie bardzo skuteczne.

Pamiętaj, że u młodych psów nigdy nie stosuje się kolczatki, czyli obroży z kolcami od wewnętrznej strony. Obecnie w ogóle nie stosuje się takich metod w tresurze – powodują ból psa i jego silny dyskomfort. O wiele lepszym rozwiązaniem jest po prostu odpowiedzialna i pełna cierpliwości tresura.

Jak nauczyć psa komend?

Oczywiście wielu właścicieli chciałoby wiedzieć także, jak nauczyć psa komend. Oto kilka sprawdzonych sposobów – wprost z poradników najlepszych treserów:

•    Jak nauczyć psa dawać łapę?

Bardzo często nieświadomi właściciele próbują nauczyć psa podawana łapy poprzez kładzenie jej na swojej dłoni. To jednak absolutnie niczego psa nie uczy.

Jeśli chcesz rzeczywiście coś osiągnąć, to wkładaj smakołyk w dłoń. Pies będzie starał się go wyciągnąć (pyskiem, ale też w końcu łapą). Gdy dotknie ręki łapą – nagradzaj go, dając smakołyk i ładnie pochwal. Po wielu takich próbach pies nauczy się, co ma robić – zacznij już wtedy dodawać komendę. Później stosuj już samą komendę słowną.

•    Jak nauczyć psa „daj głos”?

Chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć psa „daj głos”? Cóż, przede wszystkim zastanów się, po co ci to potrzebne. Niestety może okazać się, że pies, który do tej pory był dość cichy i spokojny, po nauczeniu się tej komendy zaczyna szczekać, gdy chce coś osiągnąć. Zastanów się zatem, czy na pewno jest ci to potrzebne do szczęścia.

Jeżeli jednak koniecznie chcesz nauczyć tego psiaka, to spróbuj, jak zwykle, poprzez nagradzanie. Pokaż psu coś, co strasznie lubi – zabawkę albo smakołyk. Następnie nie dawaj danej rzeczy, ale wymachuj nią poza zasięgiem psa, powtarzając: „daj głos”. Nie czekaj jednak na szczekanie, ale na dowolny głos – wtedy nagradzaj zwierzaka. Potem wielokrotnie powtarzaj tę sztuczkę.

•    Jak nauczyć psa „leżeć”?

Nauczenie psa komendy „leżeć” także nie jest trudne – wystarczy jak zwykle sporo cierpliwości i wiedza, co i jak należy robić.

Włóż przysmak do zaciśniętej dłoni. Następnie pochyl dłoń bardzo nisko – tak, by pies musiał położyć swoje łokcie na ziemi. Już wtedy go nagrodź i daj mu nagrodę. Powtarzaj ten zabieg bardzo długo, aż pies sam z siebie nauczy się kłaść się cały. Następnie rób to samo, ale przysmak trzymaj w innej dłoni niż w tej, którą kładziesz przy podłodze.

Ostatni już etap to zamiana kładzenia pięści na wskazywanie dłonią. Rób to małymi kroczkami. Za każdym razem, gdy pies zrobi to, co do niego należy, nagradzaj go. W tym momencie możesz już wprowadzać komendę: „leżeć”. Po kilku dniach intensywnego treningu pies będzie reagował już na same słowa ze wskazaniem dłonią.

Masz szczeniaka w domu? Oto cenne wskazówki!

1.    Bądź cierpliwa

Tresura psa wymaga naprawdę wielkiej cierpliwości. Pamiętaj, że nie jest tak, że pies jest np. złośliwy albo głupi. Jeżeli nie może pojąć jakiejś umiejętności, to najprawdopodobniej dlatego, że jako jego właścicielka i treserka popełniasz jakieś błędy. Bądź cierpliwa i pogłębiaj systematycznie swoją wiedzę.

2.    Nie krzycz

Nie krzycz i nie stosuj przemocy. Wiesz już, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze innymi sposobami, w dodatku o wiele skuteczniejszymi.

3.    Pamiętaj, że okres szczenięctwa to nie dzieciństwo

Niestety, wielu właścicieli psów traktuje psy jak małe dzieci – uważając, że w okresie dzieciństwa można zezwolić na trochę więcej. To tak nie działa – szczeniak błyskawicznie uczy się i jeśli nie życzysz sobie jakiegoś jego zachowania w dorosłości, to nie zezwalaj na nie maluchowi. Nie dokarmiaj psa przy stole, bo zawsze będzie „żebrał” o jedzenie. Nie pozwalaj na skakanie na gości, bo będzie robił to zawsze – a naprawdę nie wszyscy sobie tego życzą. Od razu dawaj zwierzęciu jasne sygnały, że coś jest nieakceptowalne. Tak będzie mu łatwiej!

4.    Nie zgadzaj się, aby pies spał z dziećmi w łóżku pilnuj mycia rąk

Zwłaszcza jeżeli pies jest zabrany z gospodarstwa albo po prostu nie ma jeszcze wszystkich szczepień i nie jest odrobaczony. Większość szczeniaków zaraża się od suk glistami psimi. Jaja glist mogą przenosić się z odbytu na sierść psa, a stamtąd na ręce dzieci. Skutkiem może być toksokaroza – groźna choroba.

5.    Kupuj zabawki

I od początku ucz psiaka, że to one służą do gryzienia. Nie zgadzaj się na obgryzanie mebli czy nóg. Kiedy szczeniak gryzie rękę, natychmiast ją zabierz i powiedz głośno: „nie!”. Gdy nie gryzie, ale daje się głaskać, nagradzaj go miłymi słowami.