Lifestyle

Koty stają się coraz popularniejszymi czworonożnymi towarzyszami w polskich domach. Jako zwierzęta potrafiące przystosować się do życia w różnych środowiskach mają wiele zalet - mogą żyć zarówno w małej kawalerce, jak i w domu z ogrodem, nie wymagają wyprowadzania na spacery, ani dużego poziomu codziennej aktywności, dlatego idealnie sprawdzą się dla osób zapracowanych. Dodatkowo, posiadanie kota przynosi wiele korzyści – poprawia nastrój i obniża poziom stresu, zwiększa odporność organizmu, spada ryzyko wystąpienia udaru i zawału.

Co, jeśli jednak zachowanie zwierzaka zamiast prozdrowotnych efektów przyprawia nas prędzej o ból głowy?

Z pomocą przychodzi koci behawiorysta.

Behawioryści zwierząt to osoby, które podejmują pracę z problemowym zachowaniem pupili, do których zaliczamy problemy z higieną, np. załatwianie się poza kuwetą, agresję, lękliwość, zaburzenia łaknienia, drapanie mebli i wiele innych.

Należy podkreślić, że pomimo przyjętych stereotypów koty nie są wredne, ani złośliwe!

Choć zwierzęta są niezwykle inteligentne, nie należy przypisywać im niektórych cech ludzkich, robienie na złość, czy planowanie zemsty jest im obce, a niewłaściwe zachowanie pupila jest zazwyczaj objawem problemów o różnym podłożu.

Celem kota nie jest utrudnianie życia właścicielowi, jego zachowanie ma zawsze prostsze wytłumaczenie – kot próbuje zakomunikować swoje potrzeby na różne sposoby, co często mylone jest właśnie ze złośliwością - mówi Agata Magiera, kocia behawiorystka, prowadząca na co dzień w Katowicach hotel dla kotów. - Niestety zwierzę nie potrafi powiedzieć, co mu dolega, dlatego próbuje sobie z tym poradzić we własny sposób. Gdy to sobie to uświadomimy, będziemy mogli inaczej spojrzeć na problematyczne zachowanie pupila. Nagła zmiana zachowania może oznaczać, że kot na coś choruje lub potrzebuje pomocy behawiorysty.

Jeśli nasz kot nagle, zamiast do kuwety zaczął załatwiać się na nasz ulubiony dywanik, czy nawet do łóżka naprawdę nie oznacza, że chce nam zrobić na złość – najprawdopodobniej jest to spowodowane problemami z kuwetą (jest za rzadko sprzątana, znajduję się w nieodpowiednim miejscu, kotu nie odpowiada żwirek), problemami zdrowotnymi (zła dieta, otyłość, choroby nerek, problemy układu moczowego – oddawanie moczu powoduje ból, przez co kuweta kojarzy się z bólem, więc kot wybiera inne miejsce, zwyrodnienia stawów – ból związany z wchodzeniem do kuwety) lub problemami behawioralnymi (stres, przeprowadzka, zmiany w rodzinie, nowe zwierzę w domu).

Konsultacja behawiorysty jest przydatna zawsze wówczas, gdy martwi nas zachowanie naszego ukochanego pupila, a jesteśmy pewni, że ta nagła zmiana nie ma podłoża medycznego. Należy pamiętać, że nawet połowa niepokojących zmian zachowania może wynikać wyłącznie ze złego samopoczucia pupila, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia diagnostyki.

Po wykluczeniu problemów zdrowotnych, które mogłyby wpływać na zachowanie zwierzaka, warto poprosić o pomoc behawiorystę, którego zadaniem jest analiza sytuacji i przekazanie nam, o jakim problemie w kocim języku próbuje powiedzieć nasz pupil. Zapoznanie się z sytuacją pozwoli behawioryście dopasować terapię, która wyeliminuje niepożądane zachowania naszego kota. Często nasi koci pacjenci już po jednej konsultacji zaprzestają zachowań, które stanowiły problem - tłumaczy Agata Magiera - Czasem wystarczy spojrzeć fachowym okiem na otoczenie kota, niezbędna jest też szczera rozmowa z właścicielem i okazuje się, że na przykład kuweta stoi w miejscu traktowanym przez kota jako jadalnia. Trudno się dziwić, że wybiera bardziej odpowiednie miejsca do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych [śmiech].

W tych specyficznych czasach większość behawiorystów, nie chcąc zostawiać właścicieli samych z problemami pupili, udostępnia możliwość konsultacji online.

----

Agata Magiera - pasjonatka zwierząt, koty zajmują szczególne miejsce w jej sercu. Z wykształcenia technik weterynarii z wieloletnim stażem, ukończyła kursy z tematyki psychologii kotów, behawioryzmu, rehabilitacji i fizjoterapii zwierząt, pierwszej pomocy przedweterynaryjnej oraz dietetyki. Doświadczenie zdobywała w fundacjach, schroniskach i klinikach weterynarii. Od kilku lat z powodzeniem prowadzi Hotel dla kotów Milord w Katowicach, a także pomaga właścicielom zrozumieć zachowania ich pupili, udzielając porad jako koci behawiorysta.