Lifestyle

Chociaż pewność siebie, podobnie jak i ogólne poczucie własnej wartości, powinny zostać oparte na innych fundamentach, wygląd może stać się powodem kompleksów. Te natomiast prowadzą do trudności w relacjach z innymi ludźmi. Jak dbać o swój wygląd, żeby czuć się dobrze we własnej skórze? Na jakich podstawach zbudować własną pewność siebie, żeby była ona czymś trwałym i niezależnym od opinii osób trzecich?

Jak dbać o pewność siebie pod kątem wyglądu?

Zdecydowana większość kompleksów jest związana z wyglądem, w tym na przykład kształtem sylwetki, nadwagą, niedoskonałościami cery czy mankamentami uzębienia. Z jednej strony warto pamiętać, że na świecie nie ma ludzi idealnych, a zdjęcia modelek na okładkach magazynów czy bilbordach są wielokrotnie retuszowane. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracować nad zmianami w swoim wyglądzie, jeśli jakiś jego element wydaje się trudny do zaakceptowania.

Jednym z niezwykle ważnych elementów wzmacniających pewność siebie i wywierane wrażenie jest uśmiech. Związane z nim kompleksy mogą odbierać chęć na kontakty z innymi, dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, a w razie potrzeby także ortodontyczny. Leczenie wad zgryzu jest dziś dostępne praktycznie we wszystkich miastach Polski. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło, najlepiej z lokalizacją, takie jak aparat ortodontyczny Kraków, żeby znaleźć odpowiednią placówkę.


Tradycyjne metody leczenia wad zgryzu w postaci "drucianego" aparatu stałego mogą dodatkowo odbierać nieco pewności siebie przez swój nieatrakcyjny wygląd. Dziś coraz częściej stosowaną alternatywą są przezroczyste nakładki na zęby, które po założeniu pozostają całkowicie niewidoczne. Przy pełnej skuteczności leczenia, trwałych efektach i estetyce, jaką zapewniają nakładki na zęby - cena leczenia nie różni się znacznie od kosztów tradycyjnych aparatów.

Co poza wyglądem ma wpływ na pewność siebie?

Chociaż pewność siebie w pewnym stopniu zależy od wyglądu, nie jest to oczywiście jedyny czynnik, który ma na nią wpływ. Trudno wymienić je wszystkie – jest ich bowiem bardzo wiele. To, które z nich ukształtują pewność siebie w największym stopniu, pozostaje kwestią indywidualną.

Patrząc na pewność siebie pod kątem psychologii, może ona wynikać z ogólnego poczucia własnej wartości. Ono nigdy nie powinno zostać oparte na wyglądzie zewnętrznym. Uroda przemija i nie jest najważniejszą kwestią określającą człowieka. Badania społeczne pokazują, że choć wygląd może mieć duże znaczenie przy pierwszym spotkaniu, przy bliższym poznaniu drugą osobę ocenia się przede wszystkim po jej zachowaniu i czynach.

Całkowicie potwierdzają to eksperymenty udowadniające, że niezależnie od subiektywnie ocenianej urody, osoby zachowujące się pewnie wywierają lepsze wrażenie na innych. Mankamenty urody przeradzające się w kompleksy zazwyczaj wcale nie zostają zauważone! Zamiast nich uwagę zwraca się przede wszystkim na uśmiech, ton głosu, wykonywane gesty, ogólną uprzejmość i kontakt wzrokowy.

Od czego więc zależy pewność siebie? Choć wygląd może mieć na nią wpływ, lepiej budować ją przede wszystkim na poczuciu własnej wartości. Oczywiście, warto pracować nad tymi mankamentami urody, które można zmienić, żeby czuć się możliwie dobrze we własnej skórze. Z drugiej strony nie należy zadręczać się o wystający "boczek" czy zmarszczkę na policzku. Są one zupełnie naturalne i zwykle pozostają niezauważalne dla drugiej osoby.