Moda

Mamy już jesień, za oknami robi się coraz zimniej, a dzień jest coraz krótszy. To jest czas na otulenie się ciepłym swetrem i stylowym płaszczem. Jak dobrać odpowiedni płaszcz i sweter, żeby wyglądać dobrze i podkreślić atuty sylwetki? Już przychodzę do Was z odpowiedzią na to pytanie. Najważniejszą sprawą jest poznanie swojego typu figury. Dzięki tej wiedzy, będzie łatwiej wybrać odpowiedni fason. Drugim etapem przy wyborze płaszcza lub swetra jest jakość! Dobra jakość ubrania spowoduje, że posłuży nam przez kilka lat.

Zaczniemy od doboru idealnego swetra na jesień. Swetry mają to do siebie, że są z wełny, a to niestety powoduje, że nas delikatnie poszerzą. Jednak, żeby w chłodne dni nie było nam zimno, musimy złamać trochę zasady. Jest kilka uniwersalnym trików, które umożliwią okiełznanie swetra i dodanie sylwetce lekkości. Mam tutaj na myśli, podwinięte rękawy, dekolt V czy kawałek swetra wsadzony w spodnie czy spódnicę. Te wszystkie triki wyszczuplą i wydłużą naszą sylwetkę oraz dodadzą jej lekkości.

Przejdźmy do kobiecych sylwetek i dopasowanych do nich, odpowiednich fasonów swetrów. Na początek idzie klepsydra, która powinna nosić gładkie, proste swetry z dekoltem "V". Jest to wbrew pozorom trudna do ubrania sylwetka, ponieważ jest ona proporcjonalna i łatwo jest przesadzić i złamać te proporcje. Natomiast sylwetką, którą dobrze się ubiera jest gruszka, ponieważ wszystkie golfy, grube swetry, swetry z aplikacjami, nadrukami, grubym splotem są dla niej odpowiednie. Jedyną uwagą jest, aby sweter kończył się nad kością biodrową, żeby nie poszerzyć tych bioder. Gruszki jak wiemy, mają dysproporcję między górą, a dołem. Figura Rożek powinna nosić proste, gładkie swetry z dekoltem V, które mogą sięgać bioder. Rożek jest szeroki w górnej części figury, a wąski dołem. Dlatego w okolicy bioder mogą występować aplikację, kieszenie, które optycznie poszerzą sylwetkę i wyrównają proporcję. Najbardziej problematyczną sylwetką jest jabłko, ponieważ posiada duży biust i wystający brzuch. Jabłko powinno nosić jak najprostsze, gładkie swetry z dekoltem V. Pani o figurze jabłka, fajnie wygląda w kardiganach, które luźno puszczone tworzą pionowa linię, to powoduje wyszczuplenie i wydłużenie sylwetki.

A jak jest z płaszczami? Odpowiedni płaszcz dla sylwetki klepsydry to taki, który nie jest zabudowany w górnej części, jest gładki bez żadnych dodatkowych elementów. Posiada pasek, który podkreśli talię. Dla gruszki płaszcz w górnej części może być zabudowany, posiadać poduszki, bufki, pagony czy inne elementy, które optycznie poszerzą ramiona. Płaszcz dla pani o figurze gruszki również musi mieć pasek, żeby podkreślić piękną, szczupłą talię. Rożek natomiast w górnej części sylwetki wybiera okrycie wierzchnie, które jest gładkie bez dodatkowych elementów. Za to w dolnej części może mieć printy lub duże kieszenie. Jeśli chodzi o jabłko to fajnym fasonem są płaszcze pudełkowe, które zwężają się delikatnie ku dołowi. Najlepiej kiedy płaszcz dla sylwetki jabłka będzie gładki, bez zbędnym elementów z rękawem 3/4.

Myślę, że w skrócie podpowiedziałam jak dobrać odpowiedni płaszcz i sweter na jesień. Pamiętajcie, że jakość ma tutaj również kluczowe znaczenie, bo nie dość, że taki płaszcz czy sweter posłuży Wam na lata, to zaoszczędzicie pieniądze.

 

autor: Marzena Szabla

My little empire fashion