Podróże

Cudze chwalicie, swojego nie znacie – mówi stare przysłowie. I rzeczywiście, często zachwycamy się stolicami innych krajów, podczas gdy i nasza Warszawa to bogactwo przepięknych miejsc i wartościowych zabytków. Jeśli więc jeszcze nie zwiedzałaś stolicy tak „na poważnie”, a masz wolny weekend, to koniecznie ruszaj w drogę. Co zwiedzić w Warszawie w 2 dni? Oto kilka ważnych wskazówek.

Co zwiedzić w Warszawie w 2 dni? Top 10 atrakcji

Jeśli nie wiesz, co zwiedzić w Warszawie, a planujesz pobyt w tym mieście, to mamy dla ciebie gotowe informacje. Oto miejsca, których nie możesz przegapić.

1.    Pałac w Wilanowie

Wilanów to wspaniały kompleks parkowo-pałacowy. Został założony przez króla Jana III Sobieskiego i znajduje się około 5-6 kilometrów od samej stolicy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wyjątkowy pałac – okazały, z wielkimi salami i komnatami. Imponujący jest również sam dziedziniec oraz park. Z powodu tego ostatniego warto zobaczyć zwiedzać Warszawę późną wiosną albo latem. To właśnie wtedy drzewa, kwiaty i krzewy, nawiązujące do stylu francuskiego oraz angielskiego, prezentują się najpiękniej. Pośród roślinności będziesz mogła podziwiać również wyjątkowe budowle, między innymi urocze altanki, ujmującą oranżerię czy zachwycający zameczek. Zdecydowanie warto!

2.    Starówka

Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Warszawie, ale masz tylko jeden dzień, to przede wszystkim na spokojnie zobacz sobie całą Starówkę, która znajduje się na liście UNESCO. Niemal kompletnie odbudowana po wojnie, stanowi wyjątkową atrakcję. Możesz zobaczyć tu między innymi Zamek Królewski (również odrestaurowany). Będąc już w środku, koniecznie udaj się do imponującej Sali Balowej, zwróć także uwagę na dzieła sztuki. Wychodząc z Zamku, nie możesz nie podejść do kolumny Zygmunta III Wazy, która jest jedną z największych atrakcji tej okolicy. Koniecznie poproś kogoś o zrobienie ci pięknego, pamiątkowego zdjęcia albo zrób sobie selfie.

3.    Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zasługuje na twoją uwagę aż z kilku powodów. Po pierwsze, jest to hołd dla wszystkich tych, którzy oddali życie dla naszego kraju – choćby z tego powodu warto poświęcić czas. Po drugie – to muzeum zawiera nie tylko „klasyczne” eksponaty, takie jak pamiątki po dawnych Warszawiakach, ich listy, broń czy zdjęcia. To również miejsce zmodernizowane, w którym można zapoznać się z historią poprzez nowoczesne wystawy. Będziesz mogła np. zobaczyć filmy czy usłyszeć przejmujące ścieżki dźwiękowe. Zdecydowanie polecamy.

4.    Kościoły

Co można zwiedzić w Warszawie? Kościoły! Nawet jeżeli nie jesteś wierząca, to powinnaś do nich choć na chwilę wejść.

W Kościele Św. Krzyża znajduje się na przykład urna z sercem Fryderyka Chopina – choćby z uwagi na tego wielkiego kompozytora warto odwiedzić świątynię. W Katedrze świętego Jana wielką atrakcją jest płyta nagrobna ostatnich książąt mazowieckich lub wyjątkowy, cenny krucyfiks, pochodzący z XVI wieku. W końcu warto odwiedzić również przepięknie zachowany Kościół Franciszkanów.

5.    Centrum Nauki Kopernik

A może zastanawiasz się, co zwiedzić w Warszawie z dzieckiem albo które z którymi obiektami można by zapoznać się w zimowe miesiące? Jeśli tak, to koniecznie udaj się do Centrum Nauki Kopernik. Po pierwsze – możesz tutaj spędzić wspaniały czas w planetarium (w wersji również dla dorosłych). Po drugie, to właśnie w tym miejscu można wziąć udział w różnorodnych warsztatach. To jedna z największych i najciekawszych tego typu atrakcji w całej Polsce.

6.    Krakowskie Przedmieście

Niemal każdy słyszał o Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Przyjeżdżając tu, będziesz mogła przede wszystkim zwiedzić wyjątkowy Pałac Prezydencji. To jednak absolutnie nie wszystko. Warto zobaczyć Krakowskie Przedmieście także z uwagi na niezwykłe pomniki, upamiętniające m.in. Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika albo Józefa Poniatowskiego. Jeżeli natomiast interesuje cię architektura, to podjedź w te okolice choćby z uwagi na słynny hotel „Bristol”.

7.    Pałac Kultury i Nauki

Co zwiedzić w Warszawie, aby móc choć raz zobaczyć panoramę tego wyjątkowego miasta? Oczywiście Pałac Kultury i Nauki. To nie tylko cała masa sal (oczywiście wykorzystywanych przez firmy), ale też możliwość wjechania na 30 piętro i zobaczenia ujmującej panoramy miasta. To właśnie na tej wysokości zrobisz najpiękniejsze zdjęcia.

8.    Łazienki Królewskie

Cóż, jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Warszawie zimą, to niestety Łazienki Królewskie nie będą odpowiednim miejscem. Oczywiście nie są wówczas zamknięte, natomiast widoki nie będą tak imponujące, jak późną wiosną czy latem. Jeśli odwiedzisz Łazienki Królewskie w ciepłe miesiące, będziesz mogła odpocząć od hałasu miasta. Przepiękne okoliczności przyrody, bujna roślinność, towarzystwo łabędzi, kaczek i wiewiórek sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowo-parkowych w Europie.

Oczywiście Łazienki Królewskie to także architektura i zabytki. Spacerując, będziesz miała okazję podziwiać masę rzeźb, Pałac Myślewicki, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, oranżerie, amfiteatr, a także teatr dworski z XVIII wieku. No i jest tu także letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego, którą będziesz mogła zwiedzić.

9.    Zamek Ujazdowski

To od razu ciekawostka. Czy wiesz, że Zamek Ujazdowski miał być kolejną królewską rezydencją (po to został zbudowany), ale w efekcie nigdy nią nie został? Aktualnie znajduje się tutaj Centrum Sztuki Współczesnej. Jeżeli więc zastanawiasz się, co zwiedzić w Warszawie w jeden dzień albo w weekendy, a interesujesz się nowoczesnymi eksponatami, to koniecznie musisz tu podjechać. Warto też skorzystać z okazji i przejść się Alejami Ujazdowskimi.

10.    Barbakan i mury obronne

Barbakan, wraz z basztami (które już nie istnieją), stanowił część ważnego systemu obronnego Warszawy. Aktualnie jeśli będziesz podążała murami, dotrzesz do niezwykłego pomnika Małego Powstańca, a potem do Gnojnej Góry. To właśnie tutaj znajduje się wyjątkowy taras widokowy.

Co zwiedzić w Warszawie za darmo?

Nawet dwa dni w stolicy potrafią mocno „wycisnąć” portfel – dojazd samochodem z odległych miejsc, noclegi plus wyżywienie w restauracjach to przecież spore wydatki. Stąd też jednym z częstszych pytań turystów i turystek jest to, co zwiedzić w Warszawie za darmo. Mamy dla ciebie garść bardzo przydatnych wskazówek:

1.    Muzeum Narodowe

Jedno z najstarszych muzeów w Polsce, które zawiera ponad 800 000 eksponatów. Możesz tutaj zobaczyć dzieła w przeróżnych formach – od rzeźb, przez przedmioty codziennego użytku, po obrazy, a wszystkie z różnych okresów Polski.

Darmowy wstęp: Do Muzeum Narodowego wejdziesz za darmo w każdy wtorek.

2.    Zamek Królewski

Dziedziniec Wielki, Piwnice, Sejmowe Sale, Apartament Wielki, Apartamenty Królewskie czy Pałac pod Blachą – wszystkie te obiekty będziesz mogła zobaczyć za darmo. To urzekające miejsce, szczególnie godne polecenia dla wszystkich, którzy interesują się historią. Marzy ci się mała wycieczka do dawnych czasów? Oto miejsce, w którym będziesz mogła ją odbyć.

Darmowy wstęp: W każdą środę. Pamiętaj jednak, że wówczas obowiązuje skrócona (choć wciąż obfita w atrakcje) wersja zwiedzania.

3.    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co zwiedzić w Warszawie, a jesteś miłośniczką historii, to koniecznie musisz udać się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zwiedzanie tego miejsca to fantastyczna szansa poznania historii Żydów, ich zwyczajów, kultury i losów. Co ciekawe, sam obiekt znajduje się na Muranowie – to miejsce, w którym kiedyś zamieszkiwali Żydzi i w którym w czasach wojennych utworzono getto.

4.    Koncert Chopinowski

Czytałaś już o Łazienkach Królewskich. Czy jednak wiesz, że to właśnie tutaj regularnie odbywają się koncerty Chopinowskie? Możesz wziąć udział w tym zjawiskowym wydarzeniu, usiąść na trawie, zamknąć oczy i posłuchać przepięknych brzmień, które z pewnością chwycą cię za serce.

Darmowy wstęp: W każdą niedzielę między godziną 12 a 16.

5.    Muzeum Plakatu w Wilanowie

Niemal 60 000 – tyle właśnie prac znajduje się w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Będziesz mogła za darmo nacieszyć oko choćby działami samego Picassa czy np. Andy’ego Warhola. To jedno z najbardziej polecanych miejsc na świecie dla osób o wrażliwej na sztukę duszy.

Darmowy wstęp: W każdy poniedziałek między godziną 12 a 16.

6.    Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Tuż po wizycie w Muzeum Plakatu w Wilanowie możesz skierować swoje kroki do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które znajduje się przy Pałacu Kultury i Sztuki oraz na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Kilkaset dzieł sztuki z pewnością cię usatysfakcjonuje.

Darmowy wstęp: codziennie

7.    Muzeum Wojska Polskiego

Jeżeli tylko interesujesz się militariami, to właśnie tutaj możesz spędzić kilka niezwykle przyjemnych godzin swojego życia. W Muzeum Wojska Polskiego znajduje się aż ponad 250 tysięcy eksponatów – od sztandarów, przez sprzęty wojskowe, radiostację, po akcesoria medyczne.

Darmowy wstęp: Obiekt możesz zwiedzić za darmo w  każdy czwartek.

8.    Muzeum Warszawskiej Pragi

To okazja dla każdego, kto interesuje się historią Warszawy, a przede wszystkim historią warszawskiej Pragi. Przeróżne sale z różnorodnymi wystawami zapewniają słuszną porcję rozrywki. Będziesz mogła zapoznać się nie tylko z licznymi plakatami, ale również zobaczyć wyjątkowe materiały filmowe.

Darmowy wstęp: Zwiedzanie jest darmowe w każdy czwartek

9.    Muzeum Powstania Warszawskiego

Wspominaliśmy już o tym wyjątkowym obiekcie. Czy jednak wiesz, że w weekend, a dokładnie w niedziele, możesz wejść za darmo? To prawdziwa gratka, z której nie można nie skorzystać.

Darmowy wstęp: w każdą niedzielę.

10.    Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Przeróżne instalacje, fotografie, ale też rzeźby czy obrazy – wszystko to znajdziesz na placu Małachowskiego w Warszawie. Jest też jeden dzień, w którym liczne wystawy można zobaczyć zupełnie za darmo.

Darmowy wstęp: w każdy czwartek.

11.    Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

To wyjątkowe miejsce, pełne niezwykłych eksponatów  będziesz tu mogła na przykład zapoznać się z wyjątkowymi filmami, wziąć udział w warsztatach albo zwiedzić Czytelnię Artystyczną. I to wszystko bez wydania choćby złotówki.

Darmowy wstęp: To miejsce zobaczysz za darmo w każdy czwartek.

12.    Muzeum Azji i Pacyfiku

Na koniec coś zupełnie odmiennego od poprzednio omówionych atrakcji. W Muzeum Azji i Pacyfiku znajdziesz unikalne zbiory – między innymi maski, lalki czy tkaniny, a wszystko to związane jest z Australią czy Azją właśnie. Wizyta w tym miejscu to znakomita porcja relaksu i wiedzy.

Darmowy wstęp: Zbiory zobaczysz za darmo każdego dnia.