Podróże

Chorwację kojarzymy przede wszystkim z pięknymi plażami i upalnymi wakacjami. Jej stolicę – Zagrzeb, zazwyczaj mijamy tylko w drodze do upatrzonego kurortu. Czy słusznie? Absolutnie nie! Zagrzeb może i nie jest najpiękniejszym miastem Europy – nie może konkurować z czeską Pragą czy Paryżem, ale warto poznać jego zabytki, muzea i parki. Oto mały przewodnik – co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Chorwacja, Zagrzeb – najważniejsze atrakcje

Co zobaczyć w Zagrzebiu? Całe mnóstwo ciekawych rzeczy! Na tyle dużo, że może zabraknąć ci czasu, jeżeli chcesz wszystko zobaczyć na przykład tylko w dwa dni. Warto więc przeznaczyć na zwiedzanie i oglądanie stolicy Chorwacji co najmniej 3-4 doby.

1.    Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę: „Zagrzeb atrakcje”, to niemal na pewno „wyskoczy” ci Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jeden z najważniejszych obiektów tego miasta. To naprawdę wielka świątynia – jest powierzchnia to ponad 1600 metrów, na których może zmieścić się jednocześnie aż ponad 5 tysięcy osób.

Jak w wielu tego typu miejscach, tak i w katedrze w Zagrzebiu złożone są szczątki wielu ważnych osobistości, jednak w tym przypadku głownie męczenników. Będąc na miejscu, zwróć uwagę na fasadę, którą zakończono dwie bardzo wysokimi, bo ponad 100-metrowy dzwonnicami.

Ciekawostką związaną z tym miejscem jest fakt, że kościół został zniszczony w XIII wieku przez mongolski najazd. Niedługo potem odbudowano świątynię w stylu gotyckim, z kolei po trzęsieniu ziemi w 1880 roku – w neogotyckim. Mało jest budynków, które miałyby za sobą tak wiele zmian – renowacja trwa także teraz.

2.    Chorwackie Archiwum Państwowe

Łączący różne style budynek to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć w Zagrzebiu. To nie tylko okazja do zapoznania się z architekturą nowoczesną i stylem secesjonistycznym, ale też możliwość zobaczenia niesamowitych, bardzo bogatych dekoracji, które znajdują się w środku.

3.    Kamienna Brama

To miejsce corocznych, licznych pielgrzymek wierzących z całego świata. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej, który – jak mówi legenda, w niesamowity, wręcz cudowny sposób ocalał z pożaru, który wybuchł prawie 200 lat temu. Kamienna Brama to jednocześnie jedyna brama miejska, która pozostała w mieście. Jeżeli więc masz jakąś „sprawę” i wierzysz w cuda, albo po prostu chcesz zobaczyć miejsce tak często odwiedzane, to Kamienna Brama będzie dla ciebie tym, co warto zobaczyć w Zagrzebiu.

4.    Cmentarz Mirogoj

Jakie najdziwniejsze miejsce do zwiedzania oferuje Zagrzeb? Atrakcje turystyczne są tutaj dość liczne, ale największym zainteresowaniem cieszy się… cmentarz. Wszystko dlatego, że jest to naprawdę wyjątkowe miejsce, jedno z najpiękniejszych tego typu w całej Europie. Nie chodzi tylko o fakt, że pochowano tu wiele bardzo ważnych dla Chorwacji osobistości, ale także o sam wygląd cmentarza. Główny budynek został zaprojektowany przez Hermanna Bolle. Budowa trwała, uwaga, aż pół wieku. Przez te 50 lat powstały między innymi piękne, zacienione arkady, które stały się katakumbami. Całość robi ogromne wrażenie – nagrobki i katakumby przypominają dzieła sztuki, wokoło jest mnóstwo zieleni, a miejsce ma specyficzny klimat sprzyjający refleksji. Warto dodać, że cmentarz Mirogoj jest wielowyznaniowy. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce – zwłaszcza w piękny, słoneczny dzień.

5.    Wieża Lotrščak

To kolejny, tuż za Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wielki symbol Zagrzebia. Lotrščak oznacza dosłownie „dzwon złodziei”. Nazwa ta wzięła się z faktu, że w 1646 roku na wieży zawieszono dzwon, który bił tuż przed zapadnięciem mroku. Była to informacja dla wszystkich „prawowitych ludzi”, że powinni już wracać do swoich domostw.

Kiedyś wieża ta była częścią twierdzy Górnego Miasta, swego czasu pełniła też rolę… magazynu dla kupców. Wielokrotnie przebudowywana, ciągle zmieniała swój wygląd – na przykład dokładano jej kolejne piętro albo okna. Obecnie miejsce to pełni rolę wieży widokowej. Ciekawostką jest natomiast fakt, że codziennie w samo południe rozlega się tutaj wystrzał z armaty – to nawiązanie do dawnych lat.

6.    Medvedgrad

Jeśli chodzi o Zagrzeb i atrakcje turystyczne, to warto udać się również do Medvedgrad. Ta średniowieczna twierdza znajduje się na peryferiach miasta, bardzo blisko cmentarza Mirogoj – warto pamiętać o niej przy okazji zwiedzania miejsca pochówku chorwackich osobistości. Powinnaś wiedzieć, że Medvedgrad była swojego czasu mocno uszkodzona – również na skutek trzęsienia ziemi. Udało się ją odbudować i dziś jest na tyle wielką atrakcją, że za wstęp pobiera się opłaty. Przygotuj portfel – warto!

7.    Kościół św. Marka

Kościół świętego Marka to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Zagrzebiu. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wyjątkowy dach, składający się z przepięknych, kolorowych dachówek, które tworzą obraz herbów zarówno Chorwacji, jak i samej stolicy. Jak i wiele innych chorwackich zabytków, tak i ten został zmodernizowany i odnowiony.

Będąc w środku, zwróć uwagę na dzieła sztuki – to między innymi obrazy Ljubo Babića czy fantastyczne rzeźby Ivana Meštrovića.

8.    Tunel Grič

Tym razem coś zupełnie odmiennego. Jeśli nie wiesz, co warto zobaczyć w Zagrzebiu, a trochę nudzą cię już standardowe atrakcje, to wybierz się do tunelu Grič. Ma on aż 350 metrów i otworzono go zaledwie trzy lata temu, choć wybudowany został jeszcze w trakcie drugiej wojny światowej. Swego czasu pełnił funkcję schronu, obecnie jest po prostu ciekawą atrakcją, którą można przejść w zaledwie kilka minut.

9.    Jezioro Jarun

Co może jeszcze zaproponować ci piękny Zagrzeb? Atrakcje są – jak widzisz – dość różnorodne. Po zwiedzaniu kościołów czy bram możesz zechcieć odpocząć, a wówczas warto przejść się na przykład nad jezioro Jarun. To fantastyczne miejsce rekreacyjne. Znajduje się tutaj aż 5 plaż, są niemal 6-kilometrowe ścieżki rowerowe, jest nawet kręgielnia, skate park czy przeróżne boiska – np. do siatkówki czy piłki nożnej. Najprzyjemniej czas spędza się na spacerach dookoła zbiornika albo po prostu podczas wypadów na kajaki.

Ciekawostką jest fakt, że jezioro to nie zawsze pełniło swoją obecną rolę. Przez wiele lat były to po prostu najzwyklejsze mokradła. Jezioro i atrakcje zostały utworzone dopiero po 1987 roku.

10.    Zagreb Eye

Zagreb Eye nazywany jest „drapaczem chmur”, choć w istocie jest to tylko budynek składający się z 16 pięter. Jeżeli lubisz przepiękne panoramy miasta, to zdecydowanie powinnaś to miejsce odwiedzić. Niestety wejście na wieżowiec jest płatne, w dodatku zapłacisz całkiem sporo, bo niespełna 40 złotych.

11.    Park Maksimir

To ponad 200-letni park w stylu angielskim. Został założony dzięki biskupowi Maksimilianowi Vrhovcowi – stąd też jego nazwa. Na uwagę zasługuje nie tylko rozmiar parku – to aż 316 hektarów, ale też styl, w jakim został stworzony. Znajdziesz tutaj nie tylko przepiękne kwiaty i krzewy w ogromnych ilościach, ale również dekoracyjne rzeźby, pawilony, punkt widokowy (który stanowi dwupiętrowa wieża z dwoma tarasami, na których można odpocząć), jest nawet letnia rezydencja.

Ciekawostki: w 1925 roku w parku Maksimir zostały założone mały ogród zoologiczny oraz tzw. humak, czyli mogiła na cześć tysiąclecia królestwa chorwackiego. Warto też wiedzieć, że park ma swoje „dzikie” okolice, schowane w gęstym lesie. To miejsce, które od lat zachwyca, idealna kompozycja jeziorek, szlaków, alei, łąk i kwiatów. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Zagrzebiu, to odpowiadamy – z pewnością jest to park Maksimir.

12.    Muzeum Złamanych Serc

Zagrzeb ma atrakcje turystyczne, które mogą naprawdę zaskakiwać – jedną z nich jest Muzeum Złamanych Serc, znany też jako Muzeum Zerwanych Związków. Co tutaj znajdziesz? Miliony historii! Eksponaty to tak naprawdę podarunki od wszystkich tych, którzy przeżyli prawdziwe miłosne dramaty. Są tutaj maskotki, listy, bilety do kina, wspomnienia i zdjęcia. Osoby wchodzące do tego obiektu spodziewają się zazwyczaj czegoś wyjątkowo radosnego, w praktyce jednak chwilami miejsce to skłania do refleksji i nawet trochę zasmuca. Niemniej zdecydowanie warto – to naprawdę świetna atrakcja turystyczna!

13.    Muzeum Samochodów Ferdinand Budicki

A może interesują cię nie tyle smutne historie, co wyjątkowe auta? W takim razie musisz odwiedzić Muzeum Samochodów Ferdinand Budicki w Zagrzebiu. Znajdują się tutaj nie tylko budzące zachwyt auta, rowery i motocykle z lat 1900-1990, ale też różne inne atrakcje – filmy dokumentalne czy zdjęcia. Na pewno pobyt w tym miejscu jest świetną okazją do zrobienia kilku zachwycających fotografii.

14.    Muzeum Mimara

To jedna z bardzo ciekawych atrakcji turystycznych w Zagrzebiu – choćby dlatego, że umożliwia obejrzenie przeróżnych dzieł z całego świata, w dodatku od czasów starożytnych aż do teraz. Największą ciekawostką jest jednak fakt, że większość tej imponującej i bardzo ciekawej kolekcji była własnością… jednego człowieka, Ante Topića Mimara. Mężczyzna był konserwatorem zabytków i malarzem – w pewnym etapie swojego życia postanowił wszystkie posiadane eksponaty podarować miastu. Wspaniała inicjatywa, dzięki której dzieła ogląda rocznie tysiące ludzi.

15.    Muzeum Archeologiczne

Tym razem również coś, co warto zobaczyć w Zagrzebiu, choć bez nawiązania do samego miasta. Muzeum Archeologiczne to bardzo klasyczny obiekt, znajdujący się w pałacu. Eksponaty podzielone są według państwa pochodzenia i jest ich naprawdę sporo. Jeżeli więc lubisz przyglądać się dawnym czasom i uwielbiasz archeologię, to nie może cię tutaj zabraknąć.

16.    Hrvatski Telekom Muzej

Na sam koniec mamy Hrvatski Telekom Muzej, czyli muzeum komunikacji i poczty. To ukłon w stronę historii – znajdziesz tutaj między innymi naprawdę stare telefony i urządzenia, którymi przez wiele lat posługiwano się, aby uzyskać kontakt z innymi ludźmi. Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie dzieci na wycieczkę do Hrvatski Telekom Muzej – choć nie ma co nastawiać się, że będą w stanie wyobrazić sobie, że naprawdę mogło kiedyś istnieć życie bez smartfonów i internetu.

Zagrzeb – miasto warto zwiedzenia

Chorwacja znana jest z pięknych plaż i letnich wakacji. Warto jednak poznać ją także z zupełnie innej strony, czyli z trochę zapomnianego Zagrzebia. Kilkudniowy pobyt z pewnością sprawi, że zupełnie inaczej zaczniemy patrzeć na ten kraj – może nawet w przyszłości wrócimy, by poznać kolejne zabytki, parki i piękne muzea.