Podróże

Wisła - Perła Beskidu Śląskiego, będąca jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Bezpośrednio graniczy z Czechami, a kilkanaście kilometrów dalej można przekroczyć granicę także ze Słowacją.

Wisła to miejscowość niezwykle urokliwa pod względem turystycznym. Już w XIX wieku była miejscem letniego wypoczynku wielu turystów. Swoją ostoję znalazło tu spore grono polskich pisarzy, m.in. Witold Gombrowicz, Władysław Reymont, Bolesław Prus czy Maria Konopnicka. Dogodne położenie, klimat oraz walory krajobrazowe miasta po dziś dzień przyciągają amatorów wypoczynku w górach, niezależnie od pory roku.

To właśnie tutaj ma swój początek najdłuższa polska rzeka. Źródła Wisły biją u zbocza Baraniej Góry, skąd wypływają potoki Białej i Czarnej Wisełki. Łączą się one w Jeziorze Czerniańskim, a następnie po połączeniu z potokiem Malinka tworzą liczącą 1047 km rzekę Wisłę.

Wyjątkowym miejscem związanym ze źródłami rzeki Wisły są niewątpliwie kaskady Rodła na Białej Wisełce, do których dotrzeć można niebieskim szlakiem turystycznym podążając w kierunku Baraniej Góry.

fot. Kaskady Rodła

Z pewnością w Wiśle odnajdą ukojenie wszyscy spragnieni wędrówek górskimi ścieżkami. Mają oni do dyspozycji prawie 150 km turystycznych szlaków wiodących w malownicze rejony i zakamarki Wisły. Jednym z nich jest atrakcyjny widokowo Cieńków. Wypoczywając pod "magicznym" drzewem można podziwiać panoramę na wiślańskie doliny, jak również sąsiednie wzniesienia. Na Cieńków można dostać się pieszo, ale także wjechać kolejką linową i przejść malowniczy, rodzinny szlak spacerowy zwany Pętlą Cieńkowską.

fot. na wiślańskim szlaku

fot. panorama z Cieńkowa

Wisła kojarzona jest również ze sportami zimowymi, a to za sprawą najsłynniejszego jej mieszkańca – Adama Małysza. Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli w skokach narciarskich urodził się w Wiśle, tutaj stawiał swe pierwsze kroki na nartach i tutaj nadal mieszka. Warto zajrzeć do galerii trofeów Orła z Wisły, gdzie oprócz cennych nagród można podziwiać kolekcje sprzętu narciarskiego - od dawnego po ten współczesny. By poczuć atmosferę sportowych emocji trzeba zahaczyć o skocznię narciarską w Wiśle Malince. Jest tam kolej linowa, która zabierze Was na szczyt skoczni, co daje okazję zobaczenia z bliska obiektu sportowego, na którym odbywają się zawody Pucharu Świata.

Na stoku Zadniego Gronia w Czarnym, z widokiem na Jezioro Czerniańskie, położony jest Zameczek Prezydencki, w którym zwłaszcza zimą gości prezydent RP. Rezydencja głowy państwa jest obiektem otwartym na turystów, warto jednak pamiętać o wymogu wcześniejszego umówienia wizyty.

fot. Zameczek Prezydencki

Liczne place zabaw, wesołe miasteczka, parki linowe, ścianki wspinaczkowe, wypożyczalnie rowerów i hulajnóg, wycieczki turystycznymi ciuchciami, trasy rowerowe, baseny i aquaparki, kąpiel w rzece Wiśle, koleje linowe, boiska, zagrody edukacyjne, korty tenisowe, to miejsca i atrakcje, gwarantują że pobyt z dzieckiem będzie wypełniony po brzegi niezapomnianymi przygodami.

Miejscem wręcz stworzonym do rodzinnego spędzania wolnego czasu jest kompleks rekreacyjny Jonidło. Centrum Edukacji Ekologicznej, ścieżka rowerowa, trasa na rolki i nartorolki, staw z kładką czy labirynt sprawią, że najmłodsi stracą poczucie czasu, a rodzice będą mogli zaczerpnąć oddechu w kwitnącym ogrodzie pełnym roślin.

fot. Staw na Jonidle

Chwili oddechu można zaczerpnąć również w Parku Kopczyńskiego, który usytuowany jest nieopodal rynku, w samym sercu miasta. W parku warto rozglądać się za kamienną rodzinką wiślańskich niedźwiadków, odbyć spacer bulwarem nad Wisłą w poszukiwaniu rzeźb z Alei Podań i Legend oraz dziesięciu miniatur znanych w całej Polsce zamków w Zabytkowym Parku Przygód.

Podstawą udanego urlopu, wakacji czy kilkudniowego wypadu jest odpowiedni hotel, pensjonat czy kwatera prywatna. W Wiśle znajdziecie ponad 12 tysięcy miejsc noclegowych o różnym standardzie. Wiele z nich posiada dodatkowe atrakcje z myślą o rodzinnym wypoczynku. Będąc w Wiśle można skorzystać zarówno z usług hoteli o najwyższym standardzie (np. Hotel Gołębiewski, Aries czy Stok), pięknie usytuowanych apartamentów i willi aż po klimatyczne agroturystyki w zacisznych zakątkach miasta.

Wychodząc naprzeciw potrzebom lubujących się w strefach relaksu, wiele obiektów noclegowych oferuje strefy spa i wellness. Wiele z nich posiada również baseny – kryte i otwarte. Masaże, zabiegi kosmetyczne, kąpiele w basenach, sauny czy łaźnie będą ukojeniem zarówno po górskich wędrówkach, aktywnym dniu, a także odskocznią od codziennych zajęć i obowiązków. Każdy doskonale wie, jak cenne jest odprężenie i wewnętrzna harmonia, a strefy relaksu dla wielu mogą być miejscem, gdzie tego zaznają.

Podczas pobytu często szuka się miejsc, gdzie stwarzana jest okazja skosztowania kuchni typowej dla regionu, a w Wiśle takich miejsc jest pod dostatkiem. Przekraczając próg góralskiej karczmy można poczuć niepowtarzalny wiślański klimat, a także woń tradycyjnej kwaśnicy, żebroczki czy placków smażonych na blaszy. Na deser warto wybrać wiślański kołocz, a na koniec, by smaki się przegryzły, wypić odrobinę wiślańskiej mioduli. Karczmy regionalne to również miejsce, gdzie przygrywają kapele góralskie. Skrzypce, altówki, kontrabasy cieszą ucho turysty lubiącego góralską muzykę na żywo.

Od wielu lat Wisła kojarzona jest z jednym największych festiwali folklorystycznych - Tygodniem Kultury Beskidzkiej. To w Wiśle został on zapoczątkowany i do dziś wielu gości przybywa tutaj co roku w terminie festiwalu. Trwający dziewięć dni, budzący zachwyt festiwal otwierany i zamykany jest rozlegającym się po całej Wiśle hejnałem z góralskiej trombity.

Wisła jest miejscem bogatym w malownicze i urokliwe zakątki, zapierające dech w piersiach widoki, możliwości aktywnego i rodzinnego wypoczynku zarówno latem, jak i zimą.

fot. zimowy kulig

W Wiśle znajdziesz lekarstwo na nudę, ale również miejsca, gdzie można odpocząć, odetchnąć lub zwyczajnie się polenić.