Podróże

Wakacje nad polskim morzem to plan wielu Polaków. Bałtyk kusi! Co sezon nadmorskie kurorty pękają w szwach, a plaże roją się od turystów. W tym roku również wielu z nas chce pojechać nad polskie morze. Czy zatem nad Bałtykiem istnieją jeszcze ciche, ustronne zakątki? Takie, w których kobieta poczuje się bezpiecznie ale i z dala od kurortów, dyskotek, przeludnionych brzegów? Tak! Oto przewodnik po polskim wybrzeżu, w którym pokażemy miejsca spełniające właśnie takie marzenia.

Wisełka

Wisełka to mała miejscowość, położona w w województwie zachodniopomorskim, powiecie kamieńskim, w gminie Wolin, przy drodze wojewódzkiej numer 102. Sama wieś ma bardzo urokliwe położenie. Lasy, jeziora, bardzo spokojna okolica.

Plaża rozciąga się około 1,5 km na północ, zaś dojść do niej można poprzez las i wydmy. To dosyć daleka trasa, bo od Wisełki, nad brzeg morza jest aż 1200 metrów. Miły spacer dla każdego. Plaża nie jest zbyt szeroka, położona u stóp wysokiego klifu. Piasek, bardzo czysty i pozbawiony kamieni, nadaje jej dodatkowego uroku.

Nie znajdziemy tam mola, ale cudowna, malownicza plaża w pełni to zrekompensuje. Atutem tego miejsca jest były ośrodek kolonijny, gdzie można zjeść obiad, praktycznie nie opuszczając plaży i ciesząc się widokiem morza przez cały dzień.

Dąbkowice

To miejsce jest cudem natury. Kilkumetrowy fragment wybrzeża, położony w gminie Darłowo. Znajdziemy go na mierzei zlokalizowanej pomiędzy jeziorem Bukowo a Morzem Bałtyckim.

Miejsce znajduje się w niesamowicie zacisznej okolicy, gdzie aby dojść do szerokiej, piaszczystej plaży, wystarczy przejść przez wydmy. To, co czyni Dąbkowice wyjątkowe, to przekop łączący jezioro z morzem w Dąbkowicach. Nie znajdziemy tu mola, za to na wielbicieli sportów wodnych czeka szkółka surfingu i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Modlinek

4 km na zachód od Ustki znajdziemy przepiękną plażę w miejscowości Modlinek. Otoczone przez jeziora, dla podróżnika spragnionego spokoju to prawdziwy azyl. Aby dojść do plaży, trzeba pokonać około 800 metrów, spacerując przez las.

Plaża nie jest szeroka, za to czysta i pozbawiona kamieni. Nie brakuje także pobliskich atrakcji,  do których warto zaliczyć górę Ognicę, trzeci najwyższy szczyt na polskim wybrzeżu.

Poddąbie

Pomiędzy Ustką a Rowami mieści się dzika plaża, zlokalizowana w miejscowości Poddbąbie. Osada położona w gminie Ustka, na skraju Słowińskiego Parku Narodowego, co stanowi nie lada atrakcję dla miłośników przyrody. Trafić tu można gminnymi drogami, kierując się na Ustkę drogą numer 21.

Piasek na dzikiej, poddąbskiej plaży jest niezwykle czysty i drobny. Otoczona przez sosnowe i bukowe lasy, ma coś w ofercie również dla wędkarzy: do morza wpada maleńka rzeka, w której nie brakuje ryb! To zrekompensuje brak mola.

Osetnik

Piękna, nadmorska osada, zlokalizowana w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo, na Wybrzeżu Słowińskim. Osetnik położony jest nad rzeką Chełst, niedaleko Łeby. Wśród miłośników pięknych plenerów nazywany jest Stilo. Dlaczego?

Głównie ze względu na latarnię morską, która jest sercem tej małej wsi. To jedna z dwóch takich konstrukcji w Polsce. Osetnik leży przy granicy Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, co jest dodatkowym atutem dla rodzin, chcących obcować z dziką przyrodą.

A plaża? Czysta, spokojna, otoczona lasem. Żadnych bud, dyskotek, tłumów.

Skowronki

Piękna, nadmorska wieś, położona na Mierzei Wiślanej przy drodze wojewódzkiej nr 501.

Do plaży, zlokalizowanej około 800 metrów od centrum miasteczka, dojdziemy leśną ścieżką. Zawsze pusta i urokliwa, plaża w Skowronkach może się poszczycić nie tylko czystym piaskiem, ale również… bursztynkami, które dosyć łatwo znaleźć nad brzegiem.

Atrakcją dla wczasowiczów może być nie tylko kontakt z dziką przyrodą, ale również rejsy statkiem po Zalewie Wiślanym.

Lubiatowo

Droga do tej maleńkiej wsi wiedzie przez lasy sosnowe. Lubiatowo znajduje się w powiecie wejherowskim, na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego, oddalonego mniej więcej 2,5 km od linii brzegowej Bałtyku. To idealne miejsce, by znaleźć dziką plażę i cudowne plenery. Wymarzone wytchnienie!

Zejście na plażę wyłożone jest betonowymi blokami, co stanowi spore ułatwienie dla rodzin z wózkami. Sama plaża jest dosyć wąska, ale czysta i mało kamienista. Znajduje się na niej kilka punktów handlowych, ale jest ich na tyle mało, że nie zakłócają spokoju.

Czołpino

Malutka osada zlokalizowana w powiecie słupskim, na Wybrzeżu Słowińskim. Czołpino znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, co jest wielkim atutem dla wszystkich miłośników przecudnych krajobrazów. Atrakcją plaży są niewątpliwie mini-wydmy. Sama plaża jest bardzo czysta, dosyć szeroka i… pozbawiona tłumów!

Rusinowo

Na koniec naszego przeglądu wybrzeża polecamy wieś zlokalizowaną w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Rusinowo sąsiaduje z Jarosławcem, ale w przeciwieństwie do tej miejscowości – słynie ze spokoju.

Plaża w Rusinowie jest bardzo szeroka i czysta, pozbawiona kamieni.  Podróżnicy mogą znaleźć wytchnienie w nadmorskiej agroturystyce, która jest tutaj bardzo popularna. Największą atrakcją małej miejscowości jest zabytkowy kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rusinowie. Jest co zwiedzać i podziwiać!

Polskie wybrzeże wciąż pełne jest zakątków i plaż pozbawionych tłumów i hałasu. Wystarczy poszukać. I naprawdę pragnąć spokoju…