Podróże

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Mało kto pomyślałby, że w naszym kraju możemy spędzić wakacje na wyspie. A jednak! Największa w całości położona w Polsce wyspa Wolin to skupisko atrakcji przyrodniczych, a położone na Uznamie Świnoujście jest jednym z najpopularniejszych bałtyckich kurortów. Przekonajcie się, dlaczego warto odwiedzić polskie wyspy.

Bogactwo natury – spotkanie z bielikiem

Najwyższe w Polsce klify, żyjące w przybrzeżnych wodach foki szare czy położone w Wapnicy Turkusowe Jezioro stanowią największą atrakcję przyrodniczą polskich wysp. Ten obszar Polski jest bardzo zróżnicowany geologicznie, a najbardziej charakterystyczne są dla niego postrzępione brzegi, których Bałtyk co roku pozbawia 80 centymetrów lądu. Najwyższym wzniesieniem opadającym do wody jest Gosań. Na 93-metrowe wzgórze można się dostać tylko od strony parkingu, uiszczając opłatę za wstęp na teren Wolińskiego Parku Narodowego. Klify porasta wiekowy las - buczyna pomorska, w której znajdziemy unikatowe okazy flory. Atrakcją jest jedyny w Polsce gatunek liany – wiciokrzew pomorski oraz aż osiem gatunków storczyków. Na terenie parku narodowego znajduje się kilka jezior, m.in. Wicko Wielkie, polodowcowe Czajcze i powstałe w 1945 roku w wyrobisku kredy Jezioro Turkusowe.

Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=eFg_EAwQJVA

Nie zapomnijmy o licznych gatunkach zwierząt zamieszkujących obszar Wolińskiego Parku Narodowego, na czele z orłem bielikiem umieszczonym w logo parku. W 28 ha zagrodzie w środku lasu dla turystów został udostępniony Pokazowy Rezerwat Żubrów. To doskonałe miejsce na wycieczkę z dziećmi. W żubrowisku w tym momencie mieszka 7 przedstawicieli gatunku, a każdy z nich ma imię zaczynające się od sylaby Po (od Polski). Spotkamy tu m.in. Poznaniaka i Polanina.

Zabytki

Martwicie się, że kilka pochmurnych dni pokrzyżuje Wam wakacyjne plany? Na wyspach Wolin i Uznam bez problemu zorganizujecie sobie czas, gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu. W Świnoujściu warto zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa Morskiego i do Portu Wojennego. W muzeum znajdują się m.in. narzędzia połowowe i modele statków. Kolejna atrakcja to trzy forty – Zachodni, Wschodni i Anioła. Przewodnicy w mundurach pruskich opowiedzą tutaj o historii militarnej wybrzeża. Wczasy nad morzem bez wejścia na latarnię morską? W Świnoujściu Wam to nie grozi. Można tu wspiąć się na najwyższą w Polsce 68-metrową budowlę nawigacyjną.

Na słoneczne dni zostawcie sobie wyjście na Wieżę Widokową, spacery promenadą i fotografowanie charakterystycznych falochronów oraz wizytę w Parku Zdrojowym.

Lekcja historii

Wolin to nie tylko wyspa, ale i nazwa położonego na niej miasta. Jego historia wyprzedza czasy powstania naszego kraju. Pierwsze wzmianki o mieście można znaleźć w spisie grodów anonimowego mnicha Geografa Bawarskiego. Ze źródeł wynika, że w XI wieku Wolin był ważnym portem i ośrodkiem handlowym, a czasy jego świetności zakończyły duńskie najazdy w XI i XII wieku. Podczas wizyty w Wolinie można obejrzeć pamiątki z tych czasów i odwiedzić zrekonstruowaną osadę. Największą atrakcją miasteczka jest Festiwal Słowian i Wikingów, który w tym roku odbędzie się 5-7 sierpnia. Podczas imprezy organizowane są pokazy średniowiecznego rzemiosła i kuchni, wyścigi okrętów, widowiska wojenne oraz koncerty muzyki celtyckiej.

Przenieśmy się na moment do czasów II wojny światowej. Z tego okresu pochodzą betonowe bloki położone na skarpie w miejscowości Zalesie. To tutaj testowano tajną broń Hitlera - V-3. Dziś na terenie poligonów można oglądać ekspozycję i skosztować wojskowej grochówki.

Tętniące życiem kurorty

Międzyzdroje i Świnoujście to najchętniej odwiedzane miejscowości na polskim wybrzeżu. Doskonała infrastukura, bogata oferta noclegowa i gastronomiczna oraz organizowane w sezonie imprezy i festiwale to wabik dla turystów, nie tylko z naszego kraju. W porównaniu do innych nadmorskich miejscowości można tu liczyć na wyższe temperatury powietrza i wody. Dużą zaletą Świnoujścia i Międzyzdrojów są ładne, szerokie plaże ze złotym piaskiem. Miejscowości są też dobrą bazą wypadową do Szczecina i ruin w Trzęsaczu. Międzyzdroje zyskały sławę już w XIX wieku, przyciągając wczasowiczów promenadą i zasobami solankowymi. Dziś największą atrakcją kurortu jest Promenada Gwiazd, deptak wzorowany na słynnych alejach z Hollywood i Cannes. Swój odcisk dłoni mają tu m.in. Krzysztof Kieślowski, Anna Dymna i Michał Żebrowski. Podczas urlopu w Międzyzdrojach nie sposób przeoczyć 395-metrowe molo, odremontowane w 2005 roku.

Absulutnym must see, zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest Gabinet Figur Woskowych. Wśród ponad 100 sylwetek można znaleźć podobizny polityków, piosenkarzy, aktorów i postaci z bajek. Chcecie mieć zdjęcie z Barackiem Obamą i Angeliną Jolie? W cenie biletu możecie spełnić swoje marzenie. W tym roku w Gabinecie Figur Woskowych pojawi się nowa kolekcja baśniowa. Najmłodszym na pewno spodoba się Bałtycki Park Miniatur, otwarty w zeszłym roku w Międzyzdrojach. Zbudowano tu zabytki 9 krajów nadbałtyckich w skali 1:25. Międzyzdroje słyną też z festiwali i koncertów. Co roku odbywa się tutaj Festiwal Gwiazd, podczas którego na Promenadzie Gwiazd celebryci i znane osobistości odbijają swoje dłonie na alei. W Świnoujściu organizowany jest z kolei muzyczny festiwal Fama.

Obie miejscowości, a także ich okolice służą długim spacerom i innym aktywnościom. W Międzyzdrojach można wypożyczyć skutery wodne i kajaki, a także pierwszy raz spróbować sportów takich jak skimboarding czy kitesurfing. W kurortach jest też wiele punktów, gdzie wypożyczycie rowery dla całej rodziny.